Munkajogi kérdések.


Majordomus # 2023.07.11. 20:07

Sajnos a MT nem a dolgozónak kedvez szabadságügyben.

Andrea1970 # 2023.07.19. 11:44

Kérlek segítsetek!
Egészségügyi szolgálati jogviszony esetén ha egy új felvételest veszek fel, akkor beszámítható-e a külföldi munkaviszonya (takarító volt egy szoc. gondozóban). Korábban volt egy álláspont, hogy abban az esetben beszámítható-ha munkaköre is egészségügyi tevékenység illetve szakirányú végzettsége is volt hozzá.
Viszont állítólag változott a helyzet (főnököm szerint) a külföldi jogviszonyt már semmilyen módon nem számítható be a besoroláskor.
Keresem, de nem találom az a módosítást-ami ezt alátámasztaná. Valaki tudna írni egy tv.amit át olvashatok hogy akkor be számíthatom vagy sem a besoroláskor.
Több napja kutakodom :)

Majordomus # 2023.07.19. 20:15

Mibe akarod beszámitani?

MikiBá59 # 2023.08.03. 21:51

Üdvözlet a Válaszadónak!

Rövid tényállás: Közel 3 évnyi 4 műszakos munkarendben töltött idő után, 64 évesen egy belső pályázati lehetőség kapcsán 2 műszakos munkakörre jelentkeztem.
Legfőbb oka: az egészségi állapotom romlása, az éjszakai intenzív munkavégzés, túlterhelés okozta stressz. Két esetben eszméletvesztéssel járó kimerülés. (nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom)
Kérdés: Nyugdíj előtt 15 hónappal az alapbért jogszerűen csökkentheti a vállalat? Én úgy tudtam, hogy annak ellenére, hogy én jelentkeztem a másik pozícióra és tisztában vagyok vele, hogy a 4 műszakos pótlékok és a munkaköri pótlékok elmaradnak az alapbéremet nem módosíthatják, még akkor sem, ha a munkakörben alacsonyabb alapbérrel dolgoznak más munkavállalók.
Ezzel nem a nyugdíjig hátralévő idő alatti bérem csökken, hanem a nyugdíj összegért is befolyásolja. Ez nem hátrányt okozó lépés a munkáltató részéről?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.04. 14:27

Ma egy ilyen nap van. Ez is egy rossz kérdés.
Ugyanis a munkáltató nem csökkenti az alapbéredet egyoldalúan. egyszerűen tesz egy ajánlatot: megváltozhat közös megegyezéssel a munkaköröd, de csak akkor, ha a személyi alapbér változásába is beleegyezel. Nem nem tetszik, ne fogadd el.

Majordomus # 2023.08.04. 19:29

Nagy valószinűséggel a hasonló munkakörben dolgozók alapbéréhez igazitják.

Mivel az utolsó évek befolyásolják a nyugdíjad összegét nem lenne egyszerűbb ezt a 15 hónapot már kihúzni valahogy? Ebből 2 hónap csak a szabadságod.

osztap # 2023.08.04. 20:23

a nyugdíj összegért is befolyásolja
De csak igen kis mértékben. A nyugdíj alapja az 1988 óta számított nettó átlagkereseted, amiben minden évet valorizálnak mai értékre. Ha az utolsó éved kicsit rosszabb, a 36 évi átlagon nem nagyon fog meglátszani.
https://www.nyugdijguru.hu/…rol-2023-ban

Bozsob # 2023.08.22. 06:46

Jó napot kívánok.

Felvételemkor nem volt kritérium autó jogosítvány megléte de idő közben megbíztak időszakos sofőrködéssel aminek már 5 éve és be is jegyezték a munkaköri leírásomba.
Köteles vagyok e ebben az esetben saját költségen megújjítani a jogosítványomat?
A választ előre is köszönöm!

valamiva # 2023.08.29. 14:08

Tisztelt Válaszolók!

Megteheti a munkáltató, hogy - teszem azt - praktikussági okokból nem a Munka Törvénykönyve szerinti, a munkaviszony lejártát követő 5. munkanapig kézbesíti a kilépő papírokat és a fennmaradt bért, hanem ezt mondjuk csak a következő hónap szokásos fizetési napjára halasztaná?
Korábban azt is mondták a munkaügyön, hogy ha késnek a papírok, az állításuk szerint amiatt lehet mert az Államkincstár szöszöl túl sokáig a folyamattal. Ez valós "kifogás"? Ilyen esetben a a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság tudna egyáltalán valamit tenni?
Illetve még egy kérdésem lenne, hogy a fent említett 5 munkanapos határidőbe beletartozhat az is, ha például az utolsó napon, de még időben elindítja a bér utalását, és a bank csücsülne túl sokat a banki tranzakció végrehajtásán, amitől túllépnék az említett határidőt?
Kissé tanácstalan vagyok, hogy ennyi idő után már érdemes lehet-e egyből a foglalkoztatás-felügyeleti hatósághoz fordulni, vagy gyakoriak lehetnek-e a néhány napos csúszások is egy alapjában véve megbízható munkáltató esetében is.

Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm!

Steee # 2023.09.06. 12:49

Sziasztok!
Adott egy munkahely, ahol határozatlan idejű szerződéssel dolgozom már 3 éve. Ez a munkahely egy műhely, ahol 2 ember dolgozott szakirányú végzettség nélkül, amikor engem felvettek 3. munkatársnak. Az ő irányításuk alatt kellett dolgoznom a próbaidő alatt, és azóta is, egészen egy évvel ezelőttig. Ekkor beírattak egy képzésre, amellyel még mindig nem dolgozhatom önállóan, de egy szakirányú végzettseggel rendelkező irányítása alatt már dolgozhatok a végzettséggel, amelyet sikeresen letettem. Alá is kellett írnom egy tanulmányi szerződést 2 év időtartamra, hogy addig ha felmondanék, akkor vissza kell fizetnem a képzés díját. A képzés közben kineveztek egy új középvezetőt az irányításunkra, aki többször kifejezte, hogy ő az adott munkahelyen csak és kizárólag teljesen szakirányú végzettséggel rendelkezőket akar látni és mindent elkövet annak érdekében, hogy ezt elérje. Ennek folyományaként, már elküldték egy kollégám, aki azért adott is okot a munkaszerződésének megszüntetésére (igazolatlan hiányzások, stb), egy másik kollégám pedig intézményen belül áthelyezik másik munkahelyre. Közben felvettek egy szakirányú végzettséggel rendelkezőt, akinek a keze alá kellene dolgoznom, de ő sem elegedett a munkám színvonalával, pedig a képzést, hogy a keze alá dolgozhassak, kiváló értékeléssel fejeztem be. Több alkalommal hívott már be az irodába a közepvezető, és gyakran olyan mondatokat engedett meg magának, amiből kitűnik, hogy személyes (emberi) unszimpátia miatt akar tőlem szabadulni. A munkahely igazgatójával is több alkalommal beszéltem, de számomra nincs hely az intézményen belül sehol sem. Ő, aki a munkáltatói jogkört is gyakorolja egyébként, mindig azt mondja, hogy nem akar elküldeni, de a középvezető már olyanokat terjeszt rólam, hogy én feleselek, meg tiszteletlen vagyok, stb. Emiatt azt mondja az igazgató, hogy nem nagyon lesz más választása, mint az elküldésem. Gondolom ezt nem tudom majd megakadályozni, de a felmondás közlése után munkaügyi bírósághoz fogok fordulni. Kérdés az, mivel is tudnám bizonyítani az igazam? Azzal netalán, hogy 3 éve ott dolgozom, és eddig elégedettek voltak a munkámmal, és próbaidő alatt sem küldtek el, most meg már nem jól dolgozom? Esetleg azzal, hogy már eleve úgy vettek fel, hogy tudták azt, hogy nem rendelkezem szakirányú végzettséggel, mégis felvettek, és eddig el sem küldtek, az új középvezetőnek meg így egyszercsak eszébe jut, hogy ott én nem is kellek? Továbbá hogyan tudnám bizonyítani, hogy miket mondott a felettesem a négyszemközti beszélgetések alkalmával? Ha én mondjuk mostantól "önvédelemből" rögzíteném a beszélgetéseink, akkor meg majd én leszek a bűnöző? Ha mondom, hogy rögzíteném, akkor meg úgysem olyan hangnemben beszélne, tehát semmi értelme? Egyébként arról tudomásom van, -ő saját maga mondta el egy kollégámnak, aki visszamondta nekem-, hogy a tudtom ellenére ő viszont rögzítette a velem való beszélgetéseit... Ennyire semmi joga nincs ma ebben az országban egy munkavállalónak? Országos szakszervezet tagja vagyok, de őket sem merem megkeresni, mert félek, nagyobb gondom származhat belőle. Esetleg rendőrségen tegyek feljelentést ismeretlen tettes ellen, mert itt már az egyenlő bánásmód elve is sérülni látszik számomra, pedig egyébként nem vagyok kisebbség tagja, leszámítva talán azt, hogy nő vagyok, ez esetemben most úgy érzem, hogy hátrány, a középvezető és az igazgató is ugyanis férfiak. Mit lehet tehát tenni? Olyan az egész, mintha egy koncepciós perbe kerültem volna bele vádlottként, és meg akarnak győzni róla, hogy rosszul dolgozom, miközben ez nem igaz.
Már pszichológiai tesztet akar velem íratni a középvezető, hogy alkalmas vagyok-e a munkára, miközben soha, semmiféle teszt nem volt ilyen jellegű akkor sem, amikor felvettek. Az üzemorvos is munkára alkalmasnak talált már többször is az éves vizsgálatok alkalmával, de nála sem volt pszichológiai teszt. Sajnos kézzelfoghatóan még azt sem lehet kijelenteni, hogy mi is számít rossz munkavégzésnek, mert olyan jellegű a munka, hogy szakmailag is nagyon nehéz megitélni, hogy mi a rosszul elvégzett munka, és mi a jól elvégzett munka. Sajnos ide sem merem leírni, mi a munkaköröm, mert elég ritka munkahely az ilyen, és tartok tőle, hogy be lehetne azonosítani.

Kincses # 2023.09.08. 09:30

Sziasztok!
Kérdésem a következő-ha egy oktató szombaton |szabadidejében] önként iskolai promóciós tevékenységet végez 4 órában, ezért jogszabály szerint milyen plusz Bér jellegű, esetleg plusz szabadidő jogosult?
Köszönettel!

drbjozsef # 2023.09.08. 10:15

"Önként" ?
Akkor miért járna bármi is?
Megbecsülés, tisztelet, köszenet - jó esetben, jó helyen.

Kincses # 2023.09.08. 10:28

Szia! Pontosítok-önként elvállalt munkavégzés! Nem "társadalmi" munka! Nem beosztottak, hanem jelentkeztem... De munkavégzés történik, amiért juttatás jár!

Majordomus # 2023.09.08. 19:50

Miért nem tisztázod a munkaadóval?

Munkabér,megbizási díj.tiszteletdíj stb.

farkasbalintm # 2023.09.11. 20:35

Kedves fórumozók, válaszadók.
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni (röviden pontokba szedve):

  • feleségem 2018-ban lett várandós első gyermekünkkel, majd 2021-ben a másodikkal (2012 óta dolgozott alkalmazottként a cégnél)
  • a multi cég azon telephelye, ahonnan szülni ment, időközben bezárt, így ha vissza szeretne menni, csak másik, nagyjából kétszer olyan messze lévő (kb. 34 km vs. 62 km) helyre mehetne
  • lassan szeretne újra munkába állni, ezért telefonon érdeklődött, és azt a választ kapta, hogy a korábbi pozíciója be van töltve, nyitott pozíció nincs, otthoni munkavégzésre egyáltalán nincs lehetőség

(Nem tudom van -e jelentősége, én a lakhelyünktől kb. 10 percre dolgozom, szintén alkalmazottként.)

A fentiek tükrében milyen jogi lehetőségei vannak?

Válaszokat előre is köszönöm:

Bálint

Kovács_Béla_Sándor # 2023.09.12. 05:27

Én ezt a kérdést nem értem.

drbjozsef # 2023.09.12. 06:15

farkasbalintm,

Gyermek gondozásából kapott fizetés nélküli szabadságon van a feleséged?
Akkor egyetlen teendője van : amikor vissza akar menni dolgozni, ezt az Mt. 133.§ szerint, LEGALÁBB 30 nappal előtte írásban jelzi a munkáltatónak. Itt nincs kérdés, köteles visszavenni a megjelölt időpontban.

Aztán hogy hol, mikor, milyen munkavégzés lehetséges az más kérdés. Ha az eredeti munkakörében nem tud neki munkát biztosítani, rendes felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt a munkáltató, de csak miután ténylegesen is munkába állt (a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt nem).

kovacsl # 2023.09.20. 06:41

Sziasztok

19 évnyi munkaviszony esetén ha a munkáltató mond fel és nem fogadja el az ember a közöst akkor jól olvasom 4 havi bér egyben esedékes mint végkielégítés? De ez a felmondási időn (70 nap) felüli amíg itt kell dolgozni az illetékesnek? Mert arra jár a bér meg cafeteria stb is nem? Ergo ez egyben alapból 6 hónap (+70 napi juttatások) 19 év mviszony esetén ahonnan kéne indulnia a közös megegyezés tárgyalásának? Köszi

drbjozsef # 2023.09.20. 07:23

kovacsl,

Igen. Igen. Igen. Igen, nyilván ennél csak előnyösebbet fogadjon el. Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő felére fel kell mentenie a munkavégzés alól a dolgozót, legfeljebb két részletben, a munkavállaló szerinti időpontban, ezt is érdemes beleszámolni (Mt.70.§.)

kovacsl # 2023.09.20. 15:00

Köszi!
Úgy érted a 70 nap felét le tudja alkudni mert felment? Vagy hogy érted hogy azt még bele kell számolni?

drbjozsef # 2023.09.20. 16:11

kovacsl,

A felmondástól számítva kell dolgoznia 35 napot, de fizetni kell neki 70 nap teljes munkabér+juttatások, és 4 havi távolléti díjat.
Közös megállapodás esetén ettől csak kedvezőbbet van értelme elfogadnia.
Például hogy egy napot sem dolgozik már.

Majordomus # 2023.09.20. 19:32

Van esély hogy el is fogadja a munkaadó ha ő mond fel.

kovacsl # 2023.09.20. 21:01

Hogy érted?

kovacsl # 2023.09.22. 17:17

Ja értem a felmentést.
Egyébként divat úgy felmondani közösség hogy állományban tartanak ezekre a hónapokra és havonta elosztva kapja az ember a végkielégítést. Ennek van hátránya?
Max az új helyen is be lesz jelentve az ember meg a régin is ennyi? Kösz

drbjozsef # 2023.09.22. 18:13

Én mondjuk nem értem, mert ennél nagyobb faszság nem nagyon van - ha nem közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés, hanem munkavállalói felmondás, akkor persze hogy elfogadja a munkáltató, hiszen nem kell semmit fizetnie, és még végig is kell dolgozni a felmondási időt. Jézusom.

kovacsl,
Simán. Nincs semmilyen korlátozás a munkaviszonyok darabszámára, akár egyszerre lehet négy 8 órás állásod is, ha fizetnek szépen mindent - a te dolgod és a munkáltatódé, hogy mindig megjelenj munkára alkalmas állapotban.