Adózás bérbeadott lakás után


Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.06. 12:47

Persze, ha benne lenne az a disznóság, hogy indoklás nélkül a szerződés bármikor felmondható. Hát erre hivatkozással tényleg felmondható.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.06. 12:45

Igen, írtad. Azt írtad, hogy egy rendkívüli emelés megtagadása miatt a Bérbeadó nyugodtan felmondhatja a szerződést. Hát ilyen nincs. Az nem felmondási ok, hogy szerződésen kívül követelt bérletli díj emelés esetén, ha abba a Bérbevevő önként nem megy bele, akkor felmondható lenne az a szerződés.

Egyébként avval a 6e Ft-tal magasabb lesz a Bérbeadó jövedelme, így máris több adót kell ezután fizetnie. Ennek soha sem lenne vége.

wers # 2013.08.06. 12:33

Imma, tényleg meleg van

A bérleti szerződés rögzíti, hogy egy szerződés mikor mondható fel, vagy mikor emelhető a bérleti díj.

Írtam az ellenkezőjét?

Szerződésen kívül csak akkor emelhető, ha azt a Bérbevevő nem kifogásolja.

Én is ezt írtam, mármint hogy nem kell elfogadnia.

Kifogás esetén emiatt nem mondható fel a bérleti szerződés.

Persze, de magában gondolhatja, hogy ennyiért már nem éri meg neki kiadni, és a szerződés szerint felmondhatja. Nem is kell indokolni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.06. 12:27

A bérleti szerződés rögzíti, hogy egy szerződés mikor mondható fel, vagy mikor emelhető a bérleti díj.

Szerződésen kívül csak akkor emelhető, ha azt a Bérbevevő nem kifogásolja.

Kifogás esetén emiatt nem mondható fel a bérleti szerződés.

wers # 2013.08.06. 12:25

a bérbeadó nem kezdeményezhet díj emelést, ill. nincs joga felmondani a szerződést?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.06. 12:23

:) az egész.

wers # 2013.08.06. 12:23

Melyik része? Ha nem megállapodás része, akkor mi?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.06. 12:19

wers hülyeséget írtál...

wers # 2013.08.06. 11:17

A bérleti díj megállapodás (kétoldali) tárgya, nem kell elfogadnod, de ezzel ő felmondhatja a szerződést. Mindegy mi az emelés indoka (indokolni sem kell)

Ha te jó bérlő vagy, pontosan fizetsz, rendeltetésszerűen használod az ingatlant, akkor neki kell megfontolnia, hogy akar-e új bérlőt 6.000-el drágábban (amit vagy megkap, vagy nem)

edenke74 # 2013.08.06. 11:02

Tisztelt szakértő!

szeretném a segítségét kérni.több mint 1 éve lakunk az albérletben,természetesen a tulaj engedélyével be vagyunk jelentkezve,a lakcímkártyán tartózkodási helyként szerepel.van albérleti szerződésünk is havi 35 ezer FT+a rezsit fizetjük. a tulajnak minden hónapban utalással megy az albérleti díj+a villanyszámla,mert az a számla neki megy a saját címére,a közleményben felszoktam tüntetni hogy albérleti díj+vill.számla.a többi számla nekünk jön a tulaj nevére de mi fizetjük be csekken.eddig nem is volt gond hanem jött egy email a tulajtól hogy az apeh az utalások miatt rájött hogy ő kiadja a lakást és ezért havonta több mint 6 ezer ft adót kell fizessen,ezért úgy döntött ennyivel megemeli az albérleti díjat.magyarán amit neki kellene adót fizetni még azt is mi fizessük havonta.na most a tulaj nekünk semmiféle számlát nem ad,nincs is számlakötelezettsége.kérdezném hogy mi a teendő ebben az esetben,köteles vagyok e én fizetni az adóját pluszba havonta mikor számlát sem kapok a bérleti díjról.várom mielőbbi válaszát.tisztelettel:mara

ahurak # 2012.11.26. 18:28

Tisztelt Fórumozók!

Egy társasházi ingatlan bérbeadással kapcsolatban lenne kérdésem.
Van egy 10 lakásos társasház aminek van egy kiadott lakása. A bérbeadás során havonta keletkezik 50eft bérleti díj és 25eft közös költség bevétele.
Mekkora adót kell ez után a bevétel után fizetni? Mi az adó alapja? Illetve lehet-e csökkenteni az adóalapot valamilyen költséggel (kiadott lakás vagy a társasház közös költsége)?

Köszönettel:
Ahu

Rexor # 2012.10.17. 19:30

Kedves Marian!

Kérdésére a válaszokat megtalálja. 5 sorral lejjebb:

  1. nem összevont adóalap része a bérbeadás, hanem külön adózó jövedelem (16% szja, 27% eho, ha a jövedelem meghaladja az 1 millió forintot)
  2. nem válik áfa alannyá a bérbeadó
  3. "azt olvastam, hogy ingatlannal tartósan összetartozó gépet, berendezést is bérbe ad, akkor is ÁFA adóalannyá válik" nem tudom ki írta ezt,de ez sem igaz.
mariann00 # 2012.10.17. 08:53

Tisztelt Fórumozók!

Ingatlan bérbeadás után történő adózásról szeretnék érdeklődni.
Ha egy nyugdíjas magánszemély egy ingatlan 1 szobáját valamint a közmű egy részét (pl: villanyóra) adja bérbe, akkor van bármilyen adófizetési kötelezettsége?

Átolvastam a releváns törvényeket, és próbáltam értelmezni, de szeretnék segítséget kérni, hogy jól értettem-e a leírtakat.

A bérbeadásból származó bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek minősül, így az összevont adóalapban kell ezt feltüntetni. Az a kérdésem, hogy erről akkor adóbevalláskor kell nyilatkozni a bérbeadónak, hogy mennyi jövedelme származott a bérbeadásból?

Azt olvastam, hogy ha valaki TARTÓSAN ad bérbe ingatlan, akkor ÁFA adóalannyá válik. Mit jelent a tartós bérlet? Mennyi időre vonatkozik? Illetve ha valaki ÁFA adóalannyá válik, akkor ÁFA fizetésre kötelezett?

Azt olvastam, ha valaki az ingatlannal tartósan összetartozó gépet, berendezést is bérbe ad, akkor is ÁFA adóalannyá válik. Tehát ha a villanyóra is bérbeadásra kerül, akkor a bérbeadónak ÁFA-t kell fizetnie?

Egyelőre ennyit szeretnék megtudni.

Köszönöm a segítséget előre is.

Rexor # 2012.07.11. 11:35

Nincs mit.

Kriszta0712 # 2012.07.11. 09:46

köszönöm szépen a válaszokat !!!

nandy # 2012.07.11. 09:28

Nem kell bejelenteni, de mivel -gondolom- adószámot nem kértek külön a bérbeadásra, így számlatömböt sem tudtok venni, tehát más bizonylatot kell kiállítani a bérleti díj összegéről. Pl. átadás-átvételi, vagy pénztárbizonylat.
Bevallani majd jövő év május 20-ig kell.

Kriszta0712 # 2012.07.11. 09:25

És ezt be kell jelenteni valahol, vagy csak egyszerűen a jövő évi adóbevallásban feltüntetni ?

Rexor # 2012.07.11. 08:54

Negyedévente kell fizetni adóelőleget, az adó mértéke 16%. Ha a bérbeadásból származó bevétel több mint 1 millió forint éves szinten akkor egészségügyi hozzájárulást is lehet, hogy kell fizetni (27%-ot).

Kriszta0712 # 2012.07.11. 08:51

Kedves Forumtársak !
Lányom egy évre külföldre megy dolgozni, és gondolkozunk azon, hogy a lakását kiadjuk egy évre.
Tudnátok-e nekem abban segiteni, hogy hogyan kell intézni a kiadott lakás után fizetendő adót, mi annak a mértéke, és mit lehet költségként ebből leírni ?
Köszönöm előre is a segitséget.