Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 14:27

Mert nem gondoltad át kellő mélységben. Teljesen logikus - és méltányos.

drbjozsef # 2019.08.28. 16:25

Esetleg praktikus, nem nagyon látom hogy logikus - na de hogy méltányos? Egy teljes egészében és bevallottan hamsisítvány esetén hol méltányos? Az, hogy valaki nem tudja/érti hogy perelni kell? Még azzal szemben sem méltányos, aki csak lusta perelni. Valami vagy érvényes vagy érvénytelen. De majd gondolkozom rajta.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 17:00

(Nem arról az esetről van szó, amikor nincs végrendelet, hanem amikor valami hibája van.)

drbjozsef # 2019.08.28. 17:08

Aha, igaz, jogos, alaki hiba esetén abszolute lehet helye a méltányosságnak.
(De a kérdező esetén nem erről volt szó, hanem egy rendőrség előtt elismerten hamisított végrendeletről)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 17:37

OFF
Rosszul emlékszel. Annyit állapított meg a rendőrség, hogy az örökhagyó nem a két tanú együttes jelenlétében írta alá a végrendeletet, illetve, hogy a rendelt örökös közreműködött az elkészítésében.
Meg is szüntették a nyomozást, mert nem történt bűncselekmény. A hamis magánokirat felhasználása az lett volna.
ON

drbjozsef # 2019.08.28. 17:47

A hamis magánokirat felhasználása az lett volna.

Én úgy emlékszem, hogy ez alapján a végrendelet alapján adta át neki a közjegyző a hagyatékot, a törvényes örökösök helyett. Az nem felhasználás?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 18:20

OFF
De. Csak a magánokirat nem volt hamis. :)
ON

BAngi # 2019.10.05. 16:39

Jo napt! Arveresen vasaroltunk hazat. B400 adatlapot kene kitoltsunk amiben a vegrehajto helyettes nem tudott segiteni. Kerdesem az lenne hogy ket tulajdonos van mindketten kell kulon kitoltsunk B400 adatlapot vagy csak azt az oldalt ahol a vagyonszerzo adatai kellenek es a B400- 1 lap? A bevetelt szerzo adatainal mi kell? Az ados a magyar vagyonkezelo zrt adatai vagy a vegrehajtoe?
Tisztelettel Angela

lajcsó # 2019.10.05. 16:46

Annyi adatlapot kell kitölteni, ahány vevő van a jogügyletben, a bevételt szerző a követelés jogosultja.

Tibikiraly # 2019.10.19. 17:26

Tavaly vettem egy telket 3 millióért, most megvennének 5 millióért - ennek 300 ezer lenne az SZJA-ja.
Igaz, hogy ha egy egyenesági rokonomnak ajándékozom, és ő adja el, akkor nem kell utána SZJA-t fizetni?

  • Amikor én neki ajándékozom, illetékmentes az ajándékozás (tehát 5 milliót is beírhatunk értének), nincs tulajdonszerzési illeték, és nekem nem kell SZJA-t fizetnem.
  • És ha eladja ugyan azon az áron, akkor nem kell adóznia.

Ez igaz, vagy van valami amiről nem tudunk?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.19. 19:01

Nem igaz.

drbjozsef # 2019.10.20. 10:07

Tibikiraly,

És ha eladja ugyan azon az áron, akkor nem kell adóznia.

Nem érzed úgy, hogy ha ez igaz lenne, akkor az már nem kiskapu, hanem diadalív lenne, és mindenki ezt csinálná?

Egyenesági rokontól ajándékozással szerzés esetén a fizetendő adó az ELADÁSI ár 25%-ának a 15%-a. Esetetekben, 5milliós eladási ár mellett 187.500.- Ft.

Tehát egyébként is tökmindegy, hogy értéknek ti mit írtok az ajándékozási szerződésbe.

Ha az ügyvéd díját és a bejegyzést is hozzácsapjátok, akkor már csak néhány tízezer forintot nyernétek (cserébe a jövőben, vita esetén, probléma lehet akár a vevővel, akár egymás között).

Tibikiraly # 2019.10.20. 15:44

Az ötlet onnan jött, hogy az ismerősöm örökölt egy lakást, a hagyatékba magasabb értéket írtak (a szerzés illetékmentes volt, pont mint ajándékozásnál). Természetesen veszteséggel adta el a lakást, és ugyanaz a közjegyző mondta, hogy nem kell utána adóznia, mert veszteséggel adta el.

Akkor most mi az igazság? (Úgy tudom egyenes ági rokonok között az öröklés és ajándékozás ugyanúgy illetékmentes.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.20. 16:43

Igen. Csak abból nem következik, hogy az eladásakor adózni is ugyanúgy kell - vagy nem kell - utána.

drbjozsef # 2019.10.21. 06:21

Tibikiraly,

Az illeték azonos(an nincs) ha örökölsz vagy ajándékba kapod egyenes ági rokontól.

De ennek az adófizetéshez nincs köze, ezt a kettőt az Szja. törvény külön is veszi : öröklés után számít a hagyatéki érték (mert levonható), ajándékozásnál nem számít mi van a szerződésbe írva, mert az eladási ár lesz az alap.

Lásd : 1995. évi CXVII. törvény 62§.(2) szakasznak a (ga) és (gb) pontja.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

muki1213 # 2020.02.19. 12:59

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem az lenne, ha eladtam egy házat és az árából vettem 2 db házat amelyek ára összesen kevesebb mint az eladott, akkor kell-e illetéket fizetnem?

Előre is köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.19. 14:54

Az egyik után kell. Célszerű az olcsóbbat választani.

Jucus70 # 2020.03.06. 17:42

Sziasztok!
A párom kapott egy levelet az Önkormányzat Adóhatósági Irodájától. Adószámla kivonatot tartalmaz, bírság és végrehajtási költség egyenlegéről.
Egy befizetendő csekk is van benne.
A könyvelés részén a levélnek az szerepel, hogy végrehajtási költségátalány.
Segítsetek légyszi, hogy ez mit takar, mi ez?
Köszönöm!
Jucus

Csuklósbusz # 2020.11.20. 14:26

50 ezerért akarok venni egy zártkertet, 4 misi a becsértéke, de 20 misi VH jog van rajta.

Mennyi adót is kell fizetnem ha bejegyzett földműves vagyok?

Csuklósbusz # 2020.11.20. 14:33

Mármint a rajta lévő ház és a telek méretét ilyenkor külön nézik?

drbjozsef # 2020.11.21. 15:37

Aki vásárol, annak nem kell adót fizetnie.

Csuklósbusz # 2020.11.22. 09:10

Én vásárolnék, de végignézegetve a jogszabályokat inkább azt látom hogy fizetni kéne mint azt hogy nem..

Meg 5 évig nem idegeníthetném el. De ha nem én hanem elárverezik az minek számít? :-)

A tulajdoni lap szerint kivett lakóház van a zártkerten, a NAV-nak van értékbizonyítványa mert ők jöttek ki foglalni meg értékelni.
Tehát hazudni nem lehet nekik.

Nade akkor kell adót fizetnem vagy sem? :-)

ltv 26 & p)

"p) * a termőföldnek a földműves általi, ellenérték fejében történő megszerzése, feltéve, ha a birtokbaadástól, de legkésőbb az illetékkötelezettség keletkezését követő 12. hónap utolsó napjától - vagyoni értékű joggal terhelt termőföld szerzése esetén a vagyoni értékű jog megszűnésétől, megszüntetésétől, de legkésőbb az illetékkötelezettség keletkezését követő 5. év utolsó napjától - számítva 5 évig".

102. §

  1. * termőföld: az a földrészlet, amelyet a település külterületén az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő, fásított terület művelési ágban vagy halastóként tartanak nyilván, továbbá az olyan művelés alól kivett területként nyilvántartott földrészlet, amelyre az ingatlan-nyilvántartásban Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület jogi jelleg van feljegyezve és a felsorolt valamelyik célra hasznosítják, ide nem értve a földrészleten bármilyen célra létesített épületet;

B400-as adatlap súgójában:
Ha az ingatlannyilvántartásban tanyaként feltüntetett földrészleten lakóház van, az épületet – a hozzá
tartozó kivett területtel együtt – lakástulajdonnak kell tekinteni. Nem minősül
lakástulajdonnak a lakóépülethez tartozó földrészleten létesített, a lakás rendeltetésszerű
használatához nem szükséges helyiség még akkor sem, ha az a lakóépülettel egybeépült
(garázs, műhely, üzlet, gazdasági épület stb.), továbbá az ingatlan-nyilvántartásban
31
lakóházként (lakásként) nyilvántartott olyan épület, amelyet az illetékkötelezettség
keletkezését megelőzően már legalább 5 éve más célra hasznosítanak.43

drbjozsef # 2020.11.22. 13:39

Itv.

Illetéktörvény.

Nincs semmilyen köze az adóhoz.

Csuklósbusz # 2020.11.22. 13:58

AKkor tehát ha vásárolok földművesként egy zártkertet amin van lakóingatlan nem kell illetéket fizetnem, feltéve ha betartom a feltételeket.

Nade ha 5 éven belül elárverezik? :-) :-)

Az elidegenítésnek számít akkor is ha nem én kezdeményezem?

drbjozsef # 2020.11.22. 14:15

Nem értem. Hogy jön ide az illeték?

Két napja az adózásról beszélünk.