Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


nonolet # 2018.02.02. 10:05

Rexor

A KATA az ilyen kereskedésre nem igazán jó!

Egyfelől mert magas az ELÁBÉ+költség szint.
Ami a KATA esetén nem igazán OKÉ!

Másfelől, mert FIX ~30 eFt/hó a bevételtől függetlenül
a KATA+IPA ....és ő viszonylag kicsiben gondolkodik!

Harmadrészt a KATA-ban is szív az ÁFA-val az export-import miatt!!! azaz fog ÁFA könyvelni-bevallani...

Neki az export-import mozgások és magas ELÁBÉ+költségszint miatt szinte biztosan

  • a normál ÁFA körös
  • egyéni vállalkozás, mellékállásban

a legmegfelelőbb választás.

Minden más csak rosszabb valamiért, vagy kizárt.

- -

"nincs olyan hogy főállás és mellékállás"

Tökmindegy, mi a pontos neve éppen, tudjuk és tudja miről van szó...

nonolet # 2018.02.02. 10:16

BigBo

De vállalkozás barát!

  • könnyű vállalkozni
  • nem magasak az adók
  • tűrhető a TB költség

Csak van egy minimum szint, amit hoznia kell a vállalkozásnak, ha már vállalkozik valaki.

Különben minek van?! dísznek...?

- -
Ugyanakkor a vállalkozásnak vannak jogi keretei, felelősségei! és hozzá kell járulni a "közös"-höz is, mint mindenkinek.

Ezek pénzbe kerülnek és így ezek adják a minimumot
amit el kell érnie, hogy ÉLETKÉPES legyen....

Utána kezd csak hazavihető jövedelmet is termelni.

Aki nem képes elérni a minimumot se az ne vállalkozzon.
Mert csak veszteséget termel...

A minimum elérése után már lesz jövedelmed is.
Ami a cél, hisz ezért vállalkozol!
Ebben a sávban nem tévedsz nagyot, ha úgy saccolsz, hogy

  • 100 Ft kitermelt HASZON!-ból
  • cirka 60 Ft lesz a tiéd

Avagy egy alvó-aligmocorgó vállalkozás nem igazán jó ötlet.
Van egy minimum forgalom igény... azt el kell érni, legalább!
Különben életképtelen a létrehozott vállalkozás.

Bloodlady # 2018.02.02. 11:27

Szeretnék tisztán látni, hogy az egyeneságon örökölt lakás eladási árából a megállapított értékén felül milyen adót csökkentő tételek vonhatók esetleg le: pl.közjegyzői díj, energetikai szakértői díj, ingatlanközvetítő díja, temetési költség? Az adó 2018-ban a különbözet hány %-a? 15 vagy 16? Köszönettel:Füredi Gabi

Rexor # 2018.02.02. 11:49

Mikor örökölted a lakást? Közjegyző, ingatlanközvetítő díja levonható a többi szerintem nem.

drbjozsef # 2018.02.02. 11:51

Vérhölgy,

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

SZJA törvény 62. §

Olvasd el. Ennyi van. "A szerzéssel összefüggő más kiadásokat"

Mi lehet ez? Az ügyvéd díja, ingatlanközvetítő díja, hirdetési költségek, kifizetett illeték. Ha tágan értelmezed, akár az utazási költség, ha más városban van pl. az ingatlan mint a lakóhelyed.

De ez olyan, hogy kiszámolod, levonod, bevallod, aztán ha ellenőriznek, akkor hivatkozhatsz rá, legfeljebb nem fogadják el. A bevalláshoz csatolni nem kell semmit.

Ha van konkrét ötleted levonásra, hídv fel a NAV ügyfélszolgálatot, oszt kérdezd meg.

Csuklósbusz # 2018.02.04. 18:04

Ha veszek 1 házat ( tulajdonin kivett tanya) 1 millióért árverésen, rögtön eladom 2 ért, majd veszek kettőért egy másikat akkor megúszom az 5 éven belüli 1 milliós adó + egyebek befizetését?

Csuklósbusz # 2018.02.04. 18:22

Jobban utánnanéztem. Tehát 1 milla lenne a különbözet, ennek a 100%-nak a 15%-át kellene befizetni adóba mert nyertem rajta a 0. évben.

Mert mondtak olyat is hogy 5 éven belül az első évben ha többért adom el akkor a nyereség 100%-a a navé?

nonolet # 2018.02.04. 18:41

"akkor a nyereség 100%-a a navé?"

Marhaság...

A tanya viszont a földforgalmi törvény alá tartozik!!!
Azaz nem sima ügy adni-venni.

Ebből tájékozódj az ügymenetről...

https://www.nak.hu/…zikonyv/file

Csuklósbusz # 2018.02.04. 19:16

Akkor jó, azt hittem 100% a 0. és 1 évben mind a navé. Sokan így mondták...

Árverésen venném, akkor nem kell szórakozni a földforgalmi törvénnyel nem?

De viszont eladni sem tudom rögtön.

nonolet # 2018.02.04. 19:27

Szerintem az árverési vevő is meg kell, hogy feleljen a szerzési szabályoknak.

De olvasd el a linkelt irományt... benne lesz pontosan minden!

nonolet # 2018.02.04. 19:28

A 100% az csak az adó alapja ...

Csabi056 # 2018.03.26. 19:17

Sziasztok,
Építményadós kérdésem lenne felétek. Tavaly vásároltam egy ingatlan ahol az udvaron állt egy garázs és egy kiskonyhaszerüség, vásárlás elött ezek még ingatlanjogilag rendezetlen épületként voltak feltüntetve a tulajdonlapon. Az elöző tulaj garázsra fizetett adót.
Sikerült elintéznem, hogy jogilag rendezetté váljanak, a földulajdoni lapon az áll, hogy gazdasági épület.
A rendezés módja hatósági bizonyítvány volt, ahol a garázs mint tráoló lett feltüntetve, erre a tárólór kaptam hatóságit és lett feltüntetve a földhivatalnál.
Kérdés mely ingatlan tipusokra kell adót fizetnem? garázsra már nem lehet hisz gazdasági épület, vagy arra is kell?
Mikre kell mikre nem?
Nagyon megköszönném, ha tudna valaki segíteni!
Üdv
Csabi

Rexor # 2018.03.27. 07:20

Nézd meg az önkormányzat rendeletét (törvényi mentesség nincs erre).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.18. 17:14

Az a szabály csak a vagyonszerzési illetékre vonatkozik.

drbjozsef # 2018.04.19. 06:11

Huszonegy,

Ahogy KBS írta, az a számítási mód legfeljebb irányadó, de tetszőlegesen el lehet térni tőle. Megegyezés kérdése. Akár ingyenesen is le lehet mondani a haszonélvezetről, de esetetekben ha régebben lett alapítva a haszonélvezet mint 2 év, akkor nem érdemes.

A haszonélvezet vagyoni értékű jog, ugyanúgy adózik, mint maga az ingatlan.

Esetetekben az lenne célszerű, hogy az eladással együtt, egy szerződésben, a haszonélvező lemond X összegért a haszonélvezetéről a vevő javára, így azt törlik a tulajdoni lapról, és tehermentes ingatlant vesz a vevő, Te meg a vevővel kialkudott maradék összegért adod el neki az ingatlant. Tehát nem a te javadra mond le a haszonélvezetről a haszonélvező, hanem a vevőére, és akkor tiszta hogy ki mi után adózik.

A haszonélvező a lemondásért kapott pénz után, te pedig a maradék után. A szerződést szerkesztő ügyvéd tudni fogja, hogyan kell ezt egy szerződésben megoldani.

Innentől mindenki a rendes szabályok szerint, a szerzett jövedelme 15%-át fizeti adóba. A haszonélvezetnél is játszik ugyanaz a 30-60-90% szabály, és ha öt évnél régebben alapították a haszonélvezetet, akkor nem kell adót fizetnie a haszonélvezőnek.

Neked meg a szerzéskori 1 millió, és a neked jutó rész különbözete után fizetsz (ha 3millióért megy el az ingatlan és 1.2millióért mond le a haszonélvező, akkor 800.000 lesz a jövedelmed), és annak is a két év miatt (ha jól fogalmaztál, évszámoktól függ) 90%-a után kell 15% adót fizetned.

RozálPiri # 2018.04.19. 13:54

Segítség...
Használt lakásunkat, 18,5 millió ft-ért vásároltunk. 35 év alattiak vagyunk, első ingatlanunk. Semmilyen kedvezményre nem számíthatunk? 4 %-os illetéket kalkuláljunk? azaz kb. 700 ezer ft-ot?
A részlet fizetésről tudunk, bár sovány vígasz...

oligaliga # 2018.04.19. 14:03

RozálPiri

A 35 év alattiak első lakásvásárlási kedvezménye csak a 15 millió alatti ingatlanokra adható.

De kérésetekre további vizsgálat nélkül kaphattok részlefizetést akár 12 hónapra is.

Lakásvásárlásánál mindig érdemes számolni az illetékkel is.

lajcsó # 2018.04.19. 17:34

Ha a vételárban van CSOK támogatás akkor azt le kell vonni a forgalmi értékből. Ezáltal (némileg) csökkenhet az illeték alapja.

Ganadero # 2018.05.08. 13:09

Az után érdeklődnék, hogy vérszerinti, kiskorú gyermekemre akarom családi házam tulajdonjogát atruhazni, annak milyen anyagi vonzata lehet, ha a haszonélvezeti jogot édesanyja, azaz feleségem kapja meg?

drbjozsef # 2018.05.08. 13:13

Házastársak és egyenes ági rokonok között minden jogügylet illetékmentes. Az ajándékozás is, a vagyoni értékű jog megszerzése is. (ha jól értem, hogy az ingatlan 1/1 tulajdonosa vagy, de ha a feleségeddel közösen, akkor sincs illeték a fentiek alapján)

A költségeitek néhány tízezer forint lesz, az okiratokat (de lehet akár egy okiratban is) szerkesztő ügyvéd és az ingatlannyilvántartási eljárás díja.

drbjozsef # 2018.05.08. 13:14

De azt érdemes tudni, hogy onnantól az ingatlan a gyereké,többé nem rendelkezhettek vele szabadon, a gyámhivatal beleszólhat a döntésekbe védve a gyerek érdekeit.

Ganadero # 2018.05.08. 13:30

Értem és köszönöm a gyors választ. Kicsit pongyola módon fogalmaztam. A családi ház rám eső, azaz 1/2 rész tulajdonjogára gondoltam. A feleségem társ tulajdonos

Ganadero # 2018.05.08. 19:12

Előzőeket kiegészíteném, hogy munkáltatói kölcsönnel terhelt az ingatlan, ahol feleségemmel közösen vagyunk adóstársak. Szóval ilyen feltételekkel mi a folyamata az átírásnak? Milyen okmányokra, iratokra van szükség? Köszönöm a választ.

Alibaba881 # 2018.05.09. 19:31

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne:
Adott egy ingatlan, aminek a felének (apai rész) az 1/4-ed részét 15 éve megörökölte az ismerősöm.
2016-ban megörökölte a másik felének (anyai rész) az 1/4-ed részét. (hagyatéki szerint az ő része 4.250.000 Ft)
Így a teljes ingatlannak az 1/4-ed része a tulajdonában volt.
2017-ben eladták az ingatlant, viszont még előtte elajándékozta a teljes örökségének a felét a lányának, így csak 0,125 arány illette meg a vételárból. (7.125.000 Ft)

Kérdésem az lenne, hogy a 7.125.000-4.250.000=2.875.000 Ft után kell szja-t fizetnie?
Mintha az apai részt ajándékozta volna el?

drbjozsef # 2018.05.10. 06:12

Ganadero,

ezt nem tudom pontosan, de feltételezem, hogy jelzálog van bejegyezve az ingatlanra. Ha elidegenítési tilalom nincs, akkor elvileg elajándékozhatod, csak rajta marad a jelzálog. De általában a jelzálog szerződések önmagukban tiltják az elidegenítést.

A bejegyzéseket a tulajdoni lapon tudod megnézni (ügyfélkapun ingyen), a jelzáloggal kapcsolatos dolgokat meg a munkáltatói kölcsön szerződésében kellene megnézni, esetleg a munkáltatónál kérdezni.