működési engedély


Majordomus # 2023.11.26. 21:46

Ajánlatos kérni Ántsz-től előzetes "normakontrollt" hogy ne nyitás után jöjjenek a büntik...

drbjozsef # 2023.11.26. 11:20

A "bejelentés köteles" tevékenységre nem szokás "engedélyt" kérni, azt bejelenteni szokták. Vagy engedély, vagy bejelentés, a kettő együtt nem megy.

ETIKER VEGYESKERESKEDES # 2023.11.26. 11:08

Elinditottam egy élelmiszer diszkont jellegű kiskereskedést, beadtam az engedély kérelmet és azt mondták az önkormányzatnál, hogy nem kell megvárjam annak elbírálását,indíthatom a boltot milyehst megérkezik,a bejelentés köteles tevékenységekre az iktató szám.Ez tényleg így működik?

nanemaaa # 2022.07.08. 07:28

Szerintem az illetékes önkormányzat jegyzőjéhez bejelentési kötelezettséged van, mert ez vendéglátás.
Persze a közegészségügyi hatóságot is érdekelni fogja a dolog. De őt majd a jegyző értesíti.

blaz # 2022.06.29. 05:50

Üdvözlöm

Egy rendezvény helyszín nyitásán dolgozunk és elakadtunk az engedélyek kérdésében.
Van egy borospincénk, ahol néha mi, néha mások szerveznek borkóstolót. Nincs állandó nyitvatartás, csak az vehet részt rajta, aki előzetesen regisztrált. A bort megvásároljuk a borásztól, illetve a szomszédos pékségből a pogácsát.
A kérdés az, milyen engedélyre van szükségünk a működéshez? Nem vagyunk se kávézó, se borozó.
Előre is köszönöm

nanemaaa # 2021.12.01. 08:29

M. Rudolf
Azt hiszem, hogy itt valamit félreértesz. Az, hogy egy üzlet működését megszünteted, nem jelent automatikusan, hogy az üzlet is megszűnt. Ha nem lakod a lakásodat, attól az még lakás marad. Nyilván a nem működő, de mégis meglévő presszód után kellene ugyanúgy adót fizetned, mint ha egyébként üzemelne. A megoldás, a presszó rendeltetésének megváltoztatása, és annak az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetése lenne. Onnantól nem lesz presszód, és nem leszel helyi adó fizetésére kötelezett.
Az önálló rendeltetési egység rendeltetésváltozása a 419/2021.(VII.15.) Kormányrendelet értelmében önkormányzati hatósági hatáskörbe utalt településképi bejelentéshez kötött tevékenység. Csak ennek megtörténte után kaphatsz az önkormányzattól olyan hatósági bizonyítványt, mely igazolja a presszó, rendeltetésnek meghatározott célra történő megváltoztatását. Ezen hatósági bizonyítvány fog kelleni ahhoz, hogy a földhivatal a tulajdoni lapon átvezesse a változást.
Dióhéjban kb ennyi.

M. Rudolf # 2021.11.30. 16:38

1994-ben megszüntettük egy espressónk üzemeltetését és visszaadtunk minden engedélyt az azt kiadó hatóságnak, ill. Polgármesteri Hívatalnak ( Működési engedélyt ) Most 27 év elteltével kérik számon ta családi Bt.-től az üzemelés megszúntetését, illetve kérik azt az igazolást amit a működési engedély leadásakor adtak !? ( ha adtak egyáltalán ) Mi írja elő, hogy egy igazolást 27 évig meg kell őrizni ? Mindez azért, mert a megszünt üzletet a Polg.Mesteri Hivatal nem törölte annak idején az üzletek nyilvántartásából ! ( Hívatali mulasztás ! )
Kérem segítsetek a szakmai véleményekkel !

Szaszi04 # 2015.02.04. 17:23

Tisztelt Fórumozók!
Segítségüket kérném!
Egyéni vállalkozó indíthat e nagykereskedelmi tevékenységet?Sajnos az illetékes önkormányzatban a jegyzőtől nem kapok semmi információt.Ha igen,telephely,raktár,mi kell hozzá?
Válaszukat előre is köszönöm!

nanemaaa # 2014.09.17. 10:56

almoka
Fordulj a jegyzőhöz. Valószínűleg a termék bővítést be kell jelenteni.
A szabályos kialakítás kérdésében a járási hivatal állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző hatósága fog neked tájékoztatást adni.

almoka # 2014.09.16. 15:49

Tisztelt Szakértők!

Működő húsboltunk van, amiben pecsenyét, hurkát, kolbászt süthetünk, és helyben el is fogyaszthatják. Bővíteni szeretném rántott dolgokkal (húsfélékkel), de nem találom a jogszabályt, hogy kell-e hozzá külön engedély, vagy a tojás miatt külön óvintézkedés.
Köszönöm a segítséget.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.11. 18:24

Jaaj, már megint a soknevű.....

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.11. 16:08

jah, érdekes.....

Husmo80 # 2014.09.11. 15:55

Értem. Igaz, hogy bejelentési kötelezettsége van csak, de mint az önkormányzatnál elmondták kérhetünk engedélyt szeszesital árusítására, arra az időre, mikor a családsegítő zárva van.Ehez pedig engedély kell. Most írtam is a jegyzőnek ilyen kérelmet. Melegkonyhás engedélyt biztos hogy nem kapunk, az ÁNTSZ csak készétel tálalására ad engedélyt. Most már csak az a kérdés, a jegyzőnek mennyi idő kell hogy megadja az engedélyt. Mennyi lehet ez az idő? Hetek vagy akár egy hónap? Lehet ezt valahogy gyorsítani?

Hapi # 2014.09.11. 08:43

Husmo80!

Érdekes ebben az ügyben, hogy mindenki engedélyről beszél. Ez bejelentés-köteles tevékenység, tehát nem engedély köteles.
A másik, hogy a meleg konyha eldöntése a jogszabály alapján is rendezetlen részben, mivel üzletkör már nincs csak termékkör.
A következő az, hogy a családsegítő az intézmény-e, mert a Korm. 21.§ (2) bekezdése az alábbiak szerint rendelkezik:
A melegkonyhás vendéglátó üzlet kivételével tilos szeszes italt kimérni nevelési-oktatási, egészségügyi, gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény bármely bejáratától számított 200 méteres közúti (közterületi) távolságon belül.
Pl: a maszek orvosi rendelő nem egészségügyi intézmény, az lehet egy kórház.

Husmo80 # 2014.09.09. 12:35

Még egyenlőre nincs, mert addig nem akartuk aláírni a szerződést amíg nem biztos hogy árulhatunk szeszes italt. vagy így 100% hogy megadják az engedélyt?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.09. 11:43

Telephelyként be van jelentve?

Husmo80 # 2014.09.09. 11:29

Segítséget szeretnék kérni kérelem megírásához. Sörözőt szeretnék bérelni, amitől 100m-en belül van egy családsegítő szolgálat. Ebben az esetben csak az intézmény napi működési idejének lejárta után lehetséges a kimérés. Kerestem mintát, mert fogalmam sincs hogy kell egy ilyet megírni.

Husmo80 # 2014.09.04. 11:31

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
A konyha elbírná a sörözőt is, nem a teljes étlapot kínálnánk, csak pizzát esetleg levest, vagy pl. hamburgert amire van igény egy sörözőbe. Egyébként a kft két tulajdonosa (párom és én) dolgoznánk a sörözőben, ezzel talán nem lenne gond.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.04. 08:04

Szerintem meg nem ez a komoly része.

Az a része a komoly, hogy ekkora konyha két személyzet részére megfelelő-e.

Ha egy működési engedélyt adnak ki, akkor be lehet vonni alvállalkozót, aki a söntést működteti, így ez a része a legkevésbé megoldhatatlan.

nanemaaa # 2014.09.04. 07:23

Husmo80
A probléma ennél kicsit komolyabb. Ha belső térkapcsolat van a melegkonyhás és a sörözős rész között, akkor az valójában egy önálló melegkonyhás vendéglátó egység, aminek van söntés része is. Szerintem egy egységen belül két külön működési engedély nem adható ki.

Husmo80 # 2014.09.04. 06:29

Értem. Máshol is olvastam már hogy egy másik étteremmel közösen használják a konyhát, így nekik is van meleg konyhás engedély. Az étterem konyhája minden követelménynek megfelel, és tudom közvetlenül a konyháról szervírozni az ételt, mivel van átjáró a két helység között. Nem kell utcára mennem vele. Akkor is szolgálnánk fel ételt a konyháról, ha nem kellene meleg konyhás engedély. De akkor ez az út járható?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.04. 06:24

Ha előrecsomagolt, kész ételt tudsz kínálni, az nem meleg konyhás üzemeltetés, az csak büfészolgáltatásnak minősül.

Ahhoz, hogy meleg konyhássá váljon, közvetlenül a konyháról kell feltálalnod az ételt. Az ÁNTSZ-t kell megkérdezned előzetesen, hogy ekkora konyha, ennyi személyzettel, ilyen felszereltséggel alkalmas-e.

Husmo80 # 2014.09.03. 17:49

Tisztelt fórumozók!
Egy söröző üzemeltetését szeretném átvenni, de mint kiderült "csak" szeszes ital árusítására nem valószínű hogy kapok engedélyt, mert egy olyan szolgálat nyílt 100 méteren belül, ami akadályozza az árusítást. Viszont meleg konyhás engedéllyel lehet árulni szeszes italt. Ennek feltétele a konyha ami nincs és nem is kialakítható. Megoldást jelent-e ha a bérbeadó éttermével kötnénk egy szerződést, akár közös konyha használatra, akár úgy hogy ők készítik az ételt és én csak kiadom? A két üzlet régen egy helység volt, most átjáró van köztük, tehát a kész étellel nem kellene utcára menni. Járható ez az út? Köszönöm a választokat.

Hapi # 2014.08.21. 13:03

betörő77

Ezt egy másik jogszabály rendezi. A telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelő és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályairól szóló 57/2013. (II. 27.) Korm. rendelet 1. számú melléklete 14. pontja alapján bejelentés köteles tevékenység. A települési jegyző rendelkezik hatáskörrel

betörő77 # 2014.08.19. 15:42

Én is azt kérdezném mint Endre71, de a vágást is én intézném adott esetben.
Na ehhez kell e külön engedély vagy csak bejelentés köteles ez is?