működési engedély


adzam # 2009.07.13. 16:15

Ki lehet a másodfokú építéshatóság?
Az első az a kerületi volt, a fellebezés a közigazgatási hivatalnak ment. Ki a másoodfokú, honnan lehet ezt tudni??

nanemaaa # 2009.07.13. 13:32

A másodfokú eljárás keretében - ha ez kiderült a fellebbezésedből - be kellett volna vonni a másodfokú építésügyi hatóságot is. Ők sem vették észre az eltérést? Ez így eléggé furcsa.
Egyébként az építési engedély és a használatbavételi engedély határozatnak sem kötelező eleme az alapterület feltüntetése (nem is jellemző, hogy beleírnák). A tényleges területek a tervekből olvashatók le. A megvalósult állapot elméletileg eltérhet az engedélyezettől. Azt a használatbavételi engedély mellékletét képező megvalósulási tervekből lehet megállapítani (ha van ilyen).

adzam # 2009.07.12. 06:05

Fordítva talán: 160 m2 építési engedély, 110 m2 működési engedély.

adzam # 2009.07.12. 06:04

Csak annyi a probléma az étterem ügyében, hogy az ingatlan jogerős építési, használatbavételi engedélye 110m2-ről szól, míg valójában a valós alapterülete kb. 160 m2. Tehát az építtető annak idején 110m2-ről kért és kapott engedélyeket, míg most kiderült, és a hatóság által is megerősítésre került az ennél jóval nagyobb eltérés, amely vonatkozásában semiféle engedély nincsen. Ezt írtam le a hatóságoknak, de nem voltak hajlandóak az építtetőt új engedélyek beszerzésére bírni.
Márpedig az nonszensz, gondolom én, hogy valami 160 m2-nyi területre szóló működési engedéllyel rendelkezzen, miközben az építési engedélye 110 m2-nyi területre szól.

nanemaaa # 2009.07.11. 22:27

A per megindításának nincs halasztó hatálya, mivel a másodfokú határozat az Áe-vel ellentétben már a közlésével jogerős és végrehajtható. Viszont a keresetben kérheted a határozat végrehajtásának felfüggesztését, melyet a bíróság 15 (? ..talán) napon belül köteles elbírálni. Az már más kérdés, hogy tudsz-e olyan okot, amiért felfüggesszék. A "csak, mert nekem nem tetszik" vélhetőleg nem lesz elég. A kereset eleve jogszabálysértésre irányul, így max ezzel indokolhatod.

szerintem

A vastag betűs egy hatósági végrehajtás esetére értelmezhető. A te ügyed nem ilyen, ott nem kötelezés, hanem engedélyezés volt.

adzam # 2009.07.11. 05:46

Egy, a szomszédunkban működési engedélyt kapott étterem működési engedély kérelmét megtámadtam az önkormányzatnál, majd a közigazgatási hivatalnál, de mind a kettő alkalommal elutasították. Most bírósághoz fordultam, de a másodfokon elutasító közig. határozat végén a Ket. 110§ (1) pontja szerint az alábbiakat kérhetem.

"A keresetlevél benyújtásának a döntés végrehajtására nincs halasztó hatálya, az ügyfél azonban a keresetlevélben a döntés végrehajtásának felfüggesztését kérheti. A végrehajtás a kérelemnek a végrehajtást foganatosító szerv tudomására jutásától annak elbírálásáig nem foganatosítható. "

Mit jelent a vastagbetűs rész az étterem működtetése szempontjából, mert hogy kinyitott, miközben a perindítási keresetemet már beadtam az elsőfokon eljárt hatóság felé. Működhet? Régen a per megindításának halasztó hatálya volt.

monalisa1 # 2009.07.10. 20:42

A helyi önkormányzat internetes honlapján, vagy bemenni és tanulmányozásra kikérni a jogszabályt.

adzam # 2009.07.10. 16:25

nanemaaa

Ez jogszabályilag hol található?

nanemaaa # 2009.07.07. 09:52

A legtöbb településen van ilyen helyi rendelet, de valóban így teljes az információ. :-)

hapacér # 2009.07.06. 16:12

Nanemaa
Akkor igaz a közterületi szeszesital tíltás ha azt helyi rendelet szabályozza egyébként, egyetértek.
Az utóbbi időben, mióta az ép.hat ennyire szerepel szakhat.ként ez az első amit előírnak

nanemaaa # 2009.07.06. 14:50

Igen, igaz. A vendéglátó egység fogyasztóterének minden megkezdett 5 m2-e után egy darab parkolóüt kell kiépíteni saját telken belül. Ettől 50 %-os mértékben közlekedési hatásvizsgálaton alapuló helyi parkolási rendelet eltérhet.

A fentiek alapján a fogyasztótér nélküli vendéglátó egység (pl ablakon keresztül kiszolgáló büfé) esetében nem kell parkoló. Viszont akkor vendég sincs. Mielőtt felcsillanna a szemed, a kerthelyiség is fogyasztótér. Alkoholt pedig tilos utcán (közterületen) fogyasztani, tehát az ablakos az pl vagy fagyi árus, vagy hótdögös lehet.

berkibarbara # 2009.07.06. 11:49

Sziasztok!
Egy Új Italbolt, söröző jellegű Vendéglátóipari egységet szeretnék nyitni, saját házban (iskola nincs a közelben és szomszédok is beleegyeztek), de az önkormányzatnál azt a választ kaptam, hogy 2 db parkolóhelyet kell kialakítanom ahhoz, hogy megkapjam a működési engedélyt.
Ez igaz?
Ha igen akkor milyen jellegű Vendéglátóipari üzlethez nem kell kialakítanom parkolóhelyet.
NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM A VÁLASZOKAT!!!!

nanemaaa # 2009.05.27. 20:14

Szerintem ha beszántod az egész utcát, és behinted sóval, akkor biztosan kapsz engedélyt.

josy # 2009.05.25. 20:35

Üdv mindenkinek!
Nagyon fontos dologban kérnék tanácsot!
Most szeretnék egy zenés szórakozóhelyet nyitni,voltam is az önkormányzatnál és "távolságokat is mértek"
3 fő dolog ami a közelemben van:
Templom amire azt mondták nem akadály a mai törvények szerint(máshol is látok disco-t templom mellett vagy szemben vele)

Gyógyszertár:ami 200m -en belül van de aztmondták ez sem akadály mert vállalkozás vagy bt......(egészségügyi szolgáltató de nem intézmény)

Rendelőintézet:na erre martak rá a legjobban:távolság mérés:egyik irányban 195 méter mert egy keskeny út lett csinálva ami a járdát összeköti az úttal(azért hogy a kilépő vandégeknek ne kelljen sokat menni a járdán hogy az utra kimenjenek)

Ha ez az út vagy járda amit készitettünk nem lenne a másik irányban tudnának csak mérni ami 205 méter.Ha felszedem a járdát amit mi magunk csináltunk akkor állitólag minden ok.

A kérdésem az lenne hogy ha nem szedem fel akkor is kaphatok e müködési engedélyt esetleg időkorláttal vagy jobb ha inkább felszedem a járdát (amit feleslegesen csináltam?)

mojac # 2009.05.20. 12:56

Kedves Tbala!

Ha egy üzlet engedély nélkül üzemel, akkor az egyrészt szabálysértés (engedély nélküli tevékenység v. valami ilyesmi) azt hiszem (büntetési tételeket nem tudom a szabs tv-ben benne van), másrészt a kereskedelmi hatóság ha észleli, bezáratja a jogerős műk. eng megszerzéséig.

monalisa1 # 2009.05.02. 13:12

Az egyik éjszakán már túl vagytok, így vagy úgy...

Szerintem azt kell megvizsgálni, hogy ezen két nap extra hosszú nyítvatartására van-e külön engedélyük?

Zárójelben: az ezen hétvégi diszkozás vélem jó ideje már ki lett plakátolva (...) vagyis ne az utolsó utáni pillanatban észhezkapni...

"Lisa"
laikus hozzászóló

norcsi123 # 2009.05.01. 16:17

Sziasztok!

Van a szomszédságunkban egy diszkó, ami ellen közigazgatási úton nyertünk ellenük birtokvédelmi eljárásban és lekorlátozták a nyitvatartásukat este 11 óráig. Ennek ellenére ma és holnap is hajnal 5 óráig tervezik a nyitvatartás.

Két kérdésem lenne:

  1. Ha kihívom a rendőröket (őket is értesítette a hivatal a határozatról) 11 óra után, nekik kötelességük zárórát elrendelniük?
  2. Mennyi szabálysértés szükséges, hogy véglegesen visszavoják a diszkónak a működési engedélyét?

Nagyon sürgős lenne a válasz, mert ezek a b*rmok mindjárt nyitnak, pihenés meg egyenlő a nullával.

Köszönöm!

tbala # 2009.04.23. 13:33

Sziasztok!

Abban kérném a segítségeteket, hogy milyen anyagi és egyéb büntetéssel jár az, ha valamely cég működési engedély nélkül üzemel? Esetleg hol találhatok erről leírást?

Köszönöm

spexxy # 2009.03.22. 21:42

Sziasztok!

A cikklista nekem is fontos lenne. Van valami tartalmi követelmény? A cikkszámot vagy a vtsz számot kell feltüntetni? Ha én pl. tollat árulok, akkor fel kell tüntetnem, hogy toll és a hozzá tartozó vtsz számot, vagy cikkszámonként végigmenni, és részletezni, hogy pl. kék toll xxxxxx cikkszám, piros toll yyyyyy cikkszám, kis kék toll xxxxxyyyyy cikkszám, stb.

Köszönöm:
spexxy

spexxy # 2009.03.21. 13:01

Tehát akkor nem nekem kell postai úton a társtulajdonosok beleegyezését kérnem? Én úgy tudtam, hogy ezt nekem kell megtennem, az önkormányzatnál azt mondták, hogy ezt tértivevényes feladással kell megoldani, és ha 8 napig nincs kifogás, akkor azt beleegyezésnek kell tekinteni. Azért is gondoltam, hogy ezt nekem kell elintéznem, mert az önkormányzatnál azt mondták, hogy mivel tértivevényes, ezért nagyon súlyos tízezrekbe is belekerülhet a postaköltségem.

spexxy

hapacér # 2009.03.20. 16:36

Ja az én kérdésem mi az a cikklista?

hapacér # 2009.03.20. 16:35

Teendő nincs, mivel a kereskedelmi hatóság az eljárásról, valamint, a működési engedély megadásáról szóló határozatot közli a tulajdonosokkal, illetve a szomszédos ingatlanokkal rendelkezni jogosultakkal. Beleegyezés olyan nincs. Fellebbezési lehetőség van, de az nem arról szól hogy a te üzleted tetszik-e valakinek vagy sem. Az indoknak nyomósnak kell lenni. Sajnos ahhoz elég, hogy az eljárást meghosszabbítsa.
Ha kérdésed van még tedd fel bátran.

spexxy # 2009.03.19. 14:47

Sziasztok!

Meg tudja mondani valaki, hogy mi olyankor a teendő, amikor egy ipari területen belüli ingatlanra szeretnék működési engedélyt, viszont a teljes ipari terület egy helyrajzi szám alatt van, és ezáltal kb. 90 társtulajdonos van (viszont nem egy, hanem sok különálló épületről van szó). Ilyenkor kell mind a 90 társtulajdonos hozzájárulása? És ha akár csak egy is nem egyezik bele, akkor bukta az egész?

Köszönöm:
spexxy

monalisa1 # 2009.03.16. 21:58

Írd be a Google keresőbe a "működési engedély" kifejezést és x számú találatban olvashatod a kérdésedre a széleskörű választ.

(Kedves nandy, bocs, de muszáj volt...)

spexxy # 2009.03.16. 21:12

Sziasztok!

Valaki eltudná mondani, vagy esetleg tudna adni egy linket, hogy egy működési engedélyhez szükséges cikklistának hogy kell kinéznie, mit kell tartalmaznia?

Köszönöm:
spexxy