Vízművek, vízórák kezelése


MajorDomus # 2015.09.02. 21:28

Egy hrsz-en egy főmérő lehet!

MrWatson # 2015.09.02. 13:32

Az is egy lehetőség. Én nem fizettem be, és ellentmondtam a fizetési meghagyásnak. Kitartottam amellett hogy a szerződőn kell először megpróbálja érvényesítse a szolgáltató (hamár én sorban csak mögötte következem :) ), a szerződőnek (esetemben örökösének) pedig tudom hogy van vagyona, tehát a követelés érvényesítése igen nehezen lehet sikertelen a Díjbeszedő részéről. (ahhoz a szerződőnek sokat kellene még innia hogy mindent eligyon :))) )

Bea1 # 2015.09.02. 12:42

értem, köszönöm. fizessem ki, és hajtsam be én, ha tudom, ha jól értem...

MrWatson # 2015.09.02. 12:23

Az 58/2013 Korm r. bekötési feltétele [55. § (1)-(3)] egyértelműen lehetővé teszik több bekötés megvalósítását ha a műszaki feltételek (védőtávoldágok, kapacitás ... stb.) adottak és a költségek vállalása is adott. http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Tehát továbbra is adottak a kérdések:

  • honnan jön ez az 1 bekötés vagy 1db főmérő? vagy ez csak valakinek a félelme?
  • kizárólagos ingatlan(rész) használó tulajdonos miért kellene a használati megosztáson túl hozzájárulásokat kérjen?

@szomorú örökös
Az ikermérő definíció szerint "párhuzamosan kötött bekötési vízmérő" ( "bekötési vízmérő" = "főmérő").

@Bea1
Tapasztalatom szerint megpróbálják, arra hivatkozva hogy a 2011. CCXI. tv. 2§ 6. pontja 2012.07.14-től tartalmazza hogy felhasználó a szerződő, annak hiányában a használó, és sorban mögötte a tulajdonos.
Felszólítanak mint "kötelezett" majd fizetési meghagyást küldenek.
Októberre várok egy hasonló ügyben ítéletet, hogy a sorban mögötte álló tulajdonoson érvényesíthető-e a sorban előtte álló szerződő előtt egy követelés. :)

Bea1 # 2015.09.02. 11:45

nekem van a telkemen 2 főmérő (osztatlan közös tulajdon volt) mindkét főmérőn van egy egy almérő, amit évek óta cég fizet. egy ideje már nem fizetik, miként a lakossági felhasználást sem. kérdésem: behajthatják-e rajtam az almérők fogyasztását is?

az almérőkre szerződése van egy cégnek, de nem fizeti egy ideje)

Szomorú örökös # 2015.09.02. 11:31

MrWatson

Attól hogy ikermérősítik a vízszolgáltatást, még továbbra is csak egy főmérő lesz az ingatlanon szerintem. Az ikermérő már nem főmérő, akármerről is nézzük. Láthatod, hogy alapból egy ingatlanra egy mérőórát szerelnek fel és az már az ingatlantulajdonos által fizetendő, ha ikermérőt is szeretne mellé.

Az ikermérőt gyakorlatilag arra találták ki, hogy a lakáson kívül legyen a mérőóra hozzáférhető helyen és pont az én szitum alapján jobb az ilyen megoldás, mert nálam a mellékmérő hiába van az udvarszomszédnál felszerelve, szerződése nincs a vízművel, röhög a markába, hogy nem fizet érte, de még én vagyok a szemétláda, ha levágom a vezetékről és röhej, hogy még a jog is őt védi. :-)

Sokkal egyszerűbb ikermérőnél a helyzet, mert ott a vízmű le tudja a többi tulajdonostól függetlenül korlátozni azt az egy fogyasztót, akinek tartozása van.

MrWatson # 2015.09.02. 10:46

Lehet hogy túl egyszerűen fogalmaztam az egy helyrajzi számon 5 ingatlan kifejezéssel (ingót mégsem használhattam ;) ), de értsd úgy hogy egy telek 5 önálló bejáratú és kizárólagos használatú telekrészről (ingatlanról - ingatlanrészről) van szó. Szó nincs társasházról, sem lakásszövetkezetről, sőt még lakás vagy ház sincs rajatuk, csupán szerszám tárolók :).

Szóval továbbra is az a kérdés hogy honnan ez az 1 bekötés vagy 1db főmérő?

@szomorú örökös és @Bussiness Law
Egy ingatlanra több ikermérőt is lehet szereltetni ami valóban megkövetel egy vízakna méretet.
Tiszta forrásból:
Az ikermérőt (párhuzamosan kötött bekötési vízmérő) az azonos ingatlanon lévő fogyasztók, elsősorban az EGY VÍZBEKÖTÉSSEL rendelkező családi házak, kisebb társasházak (jellemzően 2-3 lakás) vízfogyasztásának mérésére ajánljuk. ... A meglévő szabványos aknában (a meglévővel együtt) legfeljebb három vízmérő helyezhető el. NÉGY VAGY ENNÉL TÖBB több mérő esetén egyedi tervezésű akna szükséges. Az ikermérőt az ingatlan TULAJDONOSA vagy egyéb jogcímen HASZNÁLÓJA kérheti. Amennyiben Ön, mint megrendelő NEM az INGATLAN KIZÁRÓLAGOS tulajdonosa, be kell szereznie a tulajdonos(ok) és a meglévő fogyasztók írásbeli hozzájárulását. http://vizmuvek.hu/…_felszereles

A megfogalmazásból ("egy vízbekötés" kiemelése) adja magát hogy több bekötés is életszerű.

Adná magát az is, hogy használati megosztással kizárólagos használó nem kell hozzájárulásokat kérjen.

A forrás tiszta azonaban a bajom az hogy semmivel nincs alátámasztva, míg van egy ellátási kötelezettség is amit valahogy össze kéne tudjunk olvasni.

Szomorú örökös # 2015.09.01. 16:55

MrWatson

Azt írod, hogy egy helyrajzi számon 5 ingatlan van...nos ez máris helytelen megfogalmazás szerintem, mert ha egy helyrajzi számon van, akkor az bizony egy ingatlan, és 5 ingatlanRÉSZ. Nem ugyanaz! A használati megosztás teljesen normális dolog ilyen esetben, hiszen ez alapján tudják eldönteni, hogy melyik rész használatához kinek van joga.

Mivel viszont egy ingatlanra csakis 1 db főmérőt és 1 db ikermérőt enged a vízmű, így ez esetben ez a megoldás kizárt, itt csakis az 1 db főmérő és 5 db mellékmérő kiépítése szerintem a járható út, viszont a mellékmérők összegének és a főmérőnek a mért különbségét a vízmű ugyanúgy fel fogja számolni a társasház felé - merthogy ez társasház bizony - és azt rendezni kell megfelelő arányban elosztva a lakók között.

Egyébként már az is szép dolog, hogy ikermérőt lehet felszerelni, korábban még ezt sem lehetett. Nálunk ez lehetne a járható út a szomszédommal, aki 3 éve nem fizet vízdíjat. Azt javasolta a vízműtől egy emberke, hogy ikresítsem a vízórát, arra kössek magamnak egy teljesen új vezetéket, az övét meg hagyjam a régi hálózaton és hagyjam, hogy lekorlátozza a vízmű. A számlát rendezem, de nem kérem a korlátozás visszaállítását, így neki nem lesz vize, csak nagyon kicsi mennyiségben, nekem meg minden fog működni az ikermérőről. Na de nyilván nem vagyok én marha, hogy saját költségemen csináltassak, aztán ki vagyok még mindig téve neki, hogy a szomszédom kiássa és ráköt az új vezetékemre. Sajnos ő nem jogi úton oldja meg a dolgait, hanem erőszakkal. Márpedig én nem vagyok itt a nap 24 órájában, hogy megakadályozzam, ha ő szándékosan keresztbe tesz nekem. :-(

MrWatson # 2015.09.01. 07:53

szomorú örökös gondolata megfontolandó.

A problémát továbbfűzve valaki meg tudná mondani hogy ez az "ingatlanonként 1 db főmérő" honnan jön?
Sokat segítene egy probléma megoldásában.

Egy helyrajzi számon van 5 ingatlan utcafronti résszel, használati megosztással. A használati megosztás arról szól hogy az önállóan kerített elkülönüő ingatlanrészeknek kizárólagos használói vannak (azaz a többieknek a mások ingatlanrészeinek használatába nincs beleszólásuk).
A vízművek szerint az egyik ingatlanrész kizárólagos használójának mégis hozzájárulást kellene kérni a többi tulajdonostól a vízbekötéséhez. Esetemben egy 100m-nél távolabbi társtulajdonos nem járul hozzá csak ha hozzá is a többi 4 ingatlanon keresztül bekötik (ikermérővel) a vizet ami egyéb problémákat is felvet. Utcafrontról azért nem tudja bekötni, mert éppen ő akadályozza (utcarész telekkénti használatával) hogy rendezett állapotokban a gerincvezeték hozzá is elérjen.
Vízművek jogszabállyal eddig nem támasztott alá semmit, ezért kérdezlek benneteket.

Szomorú örökös # 2015.09.01. 04:59

Kennedy

Miért jó neked, hogy amikor lejár a vízóra hitelesítése, vagy esetleg elromlik, akkor neked kell majd mindig saját költségeden cseréltetned, javíttatnod? Pontosan ezért kerül a Vízművek tulajdonába, ugyanis onnan kezdve ez az ő dolga...egyébként ingatlanonként 1 db főmérő szerintem az, amit hivatalosan a vízmű köteles biztosítani saját költségén. Minden pluszt már a tulajdonossal fizettet ki.

MajorDomus # 2015.08.31. 20:58

Hát ne járulj hozzá.

Kennedy # 2015.08.31. 09:37

Csaladi haz, ket tulajdonos.
Ikervizmerot szeretnenk beszereltetni, most toltom a nyomtatvanyt. Az aljan van egy "Nyilatkozat", ebben ala kell irnom, hogy hozzajarulok, hogy a bejovo vezetek es az ora TERITESMENTESEN a Vizmuvek tulajdonaba keruljon. Jo ez igy? Fizetunk erte mindennel egyutt kb 100 ezret, es ingyen atadjuk a Vizmuveknek?

MajorDomus # 2015.06.11. 22:05

Minden csak szervezés és hozzáértés kérdése.

koboldocska (törölt felhasználó) # 2015.06.11. 07:43

mgabi!
Ezen fórumon vannak a tanácstalan/segítséget kérők, meg vannak életüket/vérüket a közösségért áldozó, minden kérdésben tájékozottak.

Vízóra-leolvasás témához:
Vízművek leadta közöskincsnek a tájékoztatót az évi egyszeri leolvasásra vonatkozóan, kitöltetlenül. Hatalmas tudásával az összes lépcsőházban 1 napot jelölt meg 8-20 óra közötti időtartamban. "Természetesen" az adott napon nem volt félfogadás az irodában, a népek a Vízműveknél háborogtak, miközben a közöskincs volt a hunyó. Meglepő, vagy nem meglepő módon ezt követően minden lépcsőházban más napon, és tartva a 4 órás időtartamot sikerült kitűzni az értesítést, és rendben meg is történt a leolvasás.

MajorDomus # 2015.06.10. 21:41

Úgysem fogja elhinni.

MajorDomus # 2015.06.08. 21:17

Akkor talán nem itt kellene kérdezősködnöd.

A válaszokat megkaptad.

Nem várjuk el, hogy megköszönd.

mgabi # 2015.06.08. 18:27

Ha a Tisztelt Jogi Szakértők figyelmesebben elolvasták volna, akkor észrevették volna, hogy a legelső levelemben szerepelt a következő mondat " Természetesen tudomásul veszem, hogy egy szolgáltatatást végző cég jogosult személyesen is meggyeződni arról, hogy milyen mérőállás a számlázás alapja.
" Tehát nem azt kifogásoltam, hogy otthon kell maradni várni a leolvasót, hanem azt, hogy nem tartotta be a szolgáltató a számára előírt értesítési határidőt, valamint nem adott szintén a trv-ben előírt egyeztetési lehetőséget. Egyébként nem kioktatást kértem, pláne nem ilyen alpári stílusban, hanem jogszabályt, amit végül is megtaláltam, amire Major Domus, Business Law nem voltak képesek, de tőlük ezt megszoktam, hogy szórakozni járnak a fórumra, túlszárnyalni egymást a kérdezők sértegetésében, s ebben az igyekezetükben csak éppen azt nem veszik észre, mi volt a kérdés.

MajorDomus # 2015.06.06. 19:34

Sajnos nem.
A leolvasó jó esetben az ajtóra kiirt ora állást rögzíti.

Most májusban cseréltettem le egy 87 lakásos épületben az összes vizórát mert a főmérő és a mellékmërők közötti különbözet évente 350 ezer ft volt évente.

A vízmű tojik rá, őket a főmérő érdekli, meg az elszámolást megcsinálják.

A leolvasó évente kétszer körbejár, a küszöbről megkérdezi az òra állást.

Van ahol ezt sem.

Azokban az épületekben ahol rádiófrekvenciás vizórákat szereltettem (431 lakas),
Ott nem is jár a Vízmű.

2 havonta én szolgáltatom az adatokat interneten, főmérő +almérők, ez alapján számláznak a tulajoknak.
Még jobb is, mert így nincs,, sumákolás,, azt is látom, ki mikor mos lábat.

Nincs olyan gond, hogy hamis adatot ír ki vagy,, pont akkor,, nincs otthon!

MajorDomus # 2015.06.05. 21:05

Csak mgabi ezt nem akarja megérteni.

Az országban az a leggyakrabban alkalmazott gyakorlat, hogy a Vízmű leolvassa a főmérőt,
A fogyasztást kiszámlazza a közös képviselőnek, aki úgy szedi be a lakásokban ahogy tudja!

Ezért írtam, hogy igencsak becsülje meg a szolgaltatójât, mert a mellékmërőt is leolvassa és számláz, és elszámol, amire nem köteles. A kötelezettsége a főmérőig tart.

Talán jogos elvárás, hogy évente egyszer a tulajdonos emelje fel a seggét, és tegye lehetővé a leolvasást nem?

Wildmann # 2015.06.05. 14:10

A lakásban lehet a vízóra költségmegosztó vagy almérő.

Ha almérő, akkor a vízművek számláz a tulajdonosnak, ekkor köteles leolvasni. Ha költségmegosztó, akkor csak a társasház kap számlát és a lakásban lévő vízóra e számla szétosztásának alapja.

MajorDomus # 2015.06.03. 20:09

A szolgáltató kötelezettségei a főmérőre vonatkoznak, s nem a lakásod mellékmërőjére!

mgabi # 2015.06.03. 15:34

Kinek nincs igaza?

58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet
a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról
19. A fogyasztásmérők leolvasása
61. § (1)71
(3) A víziközmű-szolgáltató köteles legalább 5 napos időtartam megjelölésével a felhasználó figyelmét felhívni a leolvasás várható idejéről a leolvasás előtti utolsó számlában, számla mellékletében vagy egyéb módon.
(4) Amennyiben a fogyasztásmérő leolvasását végző személy az előzetesen jelzett időpontban nem tudta rögzíteni a mérőállást, köteles értesítést hagyni a levélszekrényben vagy fellelhető módon a felhasználási helyen. Az értesítésben a víziközmű-szolgáltató felhívja a felhasználó figyelmét a leolvasás második megkísérlésének idejére, annak nem megfelelősége esetén az időpont-egyeztetés lehetőségére - azzal, hogy a leolvasásra legalább munkanapon 20 óráig lehetőséget biztosít -, a víziközmű-szolgáltató időpont-egyeztetésre alkalmas elérhetőségére és a leolvasás legkésőbbi időpontjára. A leolvasás időpontja tekintetében a víziközmű-szolgáltató és a felhasználó köteles megegyezni.

MajorDomus # 2015.06.02. 19:25

Tessék!

38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet
a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről

A Kormány a vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény 46. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

Egyébként nincs igazad. Ha ismerned az országban működő 34 felé rendszert, nagyon meg lennél elégedve a szolgáltatóddal!

mgabi # 2015.06.01. 20:35

jogszabályi hivatkozást szeretnék, amire alapozza a vízművek ezt a pökhendi eljárását, azt én is felfogtam, hogy megpróbálhatok újabb időpontot kérni
csak azt szeretném tudni, hogyha visszapattintanak, akkor tudok-e jogszabályra hivatkozni.
Az ő értesítésében ugyanis szerepel, hogy nekem törvényi kötelességem együttmúködni vele, csak a trv-t már nem írja.
Kedves Major Domus! Már nem a szocializmusban vagyunk, amikor a fele szabadságunk arra kellett, hogy a velünk packázó hivatalnak készenlétben álljunk. A szolgáltató legyen az ügyfélért és nem fordítva, elvégre nem ingyen kapjuk a vizet sem.

MajorDomus # 2015.06.01. 20:13

1.van
2.van
A ki függesztett hirdetmény nem jelenti azt, hogy ne lenne mód időpontot egyeztetni a leolvasóval.

Évente egyszer igazán meg lehet oldani. Családon belül vagy a szomszéddal is aki otthon van.