Vízművek, vízórák kezelése


Zoltanuss # 2021.10.02. 06:26

Üdvözlöm az érdeklődőket !

Egy közeli hozzátartozó a következő helyzetbe futott be :
Kb. egy éve elindult egy második vízmérő telepítése. Un ikervízmérő egy kettő lakásos házingatlannál.
Korábban almérőztek.
Nos a szolgáltató bekérte az adatokat / tul.lap, térkép, kérés az új szolgáltatásra, majd a befogadás után 12 héttel - 4 hónap közölte, hogy minden ok. aláírhatják a szolgáltatási szerződést. Küldött egy nyers szerződést aláírásra. Visszaküldte az ügyfél. Közben megjelent a szolgáltató műszaki ellenőre és az aknánál kért némi átalakítást. Megtörtént ez is . A bekötési díj befizetése után kb. 2 hétre kijöttek a művek szerelői és rákötötték a második mérőt is. Ezzel indult a tényleges szolgáltatás - ez a szerződéskéréstől kb fél évre történt és az aláírástól is 2 hónappal később. Ment minden a maga rendjén, jött 2 hónapos időközben a víz és csatorna számla. A másodiknál kiderült,hogy az új mérő fogyasztásához nem számláztak csatorna díjat. Be a vizes ügyfélszolgálathoz.. Mondták az új fogyasztónak, hogy hülyék, mert a csat. művekkel is kell szerződni. Ok. teljesen igazuk volt.

De a vizeseknek ezt nem kellett volna jeleni legalább eccer, hogy tessék menni a csatorna művekhez szerződni ???
Nos a az új vizmérős elment a a Csat művekhez, ahol azzal kezdték, hogy az illegális rákötés/igénybevétel esete áll fenn.
Majd ezt gyorsan vissza is vonták .
Lényeg befogadták ,számlázni fognak.
De a szolgáltatást csak mereven a vizes szerződés aláírásától számolják és nem a tényleges fizikai bekötéstől.- A kettő között van 3 hónap.
Na a sok hercehurca során merült fel a hozzátartóban és bennem is , hogy a Vízműveknek,,, mint köztes szereplőnek .. az ő hiteles mérőjük alapján számláz a csatművek, hozzájuk fut be az adat, ők továbbítják a cs. művek felé számlázásra az adatokat, nem kellett volna jelezni, hogy tessék tovább intézni a szükséges ügyeket. Ez a bejelentés , a szerződés . Vagy mi a fenét csinált azzal az általa kezelt adattal ?
Vagy tovább küldi vagy jelez a fogyasztónak, hogy tessék lépni tovább.

Nos vélemény stb. ???

Ja a felállás a következő :

Vízművek : szolgáltat - mér adatokat közvetít,

Csat Művek szolgáltat, számláz
és még a képbe kerül az un. Díjbeszedő is - ő bocsátja ki a végső számlát.... vagy csak az első postás, mert a végsőt a magyar posta teljesíti.

Zöldövezeti11 # 2021.08.08. 19:47

bal....
Családi házas ingatlan, osztatlan közös tulajdon, azonos hrsz.

Akárcsak a mienk.
Vannak külön lakások a korábban felsoroltak szerint. Van közös terület és van külön külön terület is. Most már van közös vízakna külön un. ikermérőkkel.

És a saját akaratunkból társasháznak nyilvánítjuk magunkat.

Igaz főleg a bankok ezt nem akceptálják.

De majd az a tulaj aki a banki szolgáltatásra áhítozik az megcsináltatja a társasházzá alakítást /alapítást saját költségen. Természetesen a 6 oldalas megosztási szerződés figyelembe vételével. Ugyanis új tulaj csak az lehet aki elfogadja a státuszkót.

Zöldövezeti11 # 2021.08.08. 19:36

A mellék vízmérők az un. társasházi lakásoknál szokásosak - ott is egy a hrsz, de van egy un. albetétesítés.. A mellék vízmérős is jogi kapcsolatban van a szolgáltatóval - szerződött fogyasztó-
Az ikevízmérő az u. n. 1 hrsz ingatlanoknál kell. Több lakás, de nem társasház.

Zöldövezeti11 # 2021.08.08. 19:30

ballus !!
Nálunk az egyik zöldövezeti ingatlanon az évek során kettő lakás lett kialakítva. Külön lakás bejárat, külön villanyórák , külön gázórák. Sajnos víz maradt utoljára. Jelenleg mivel egy a tulaj ( egy klán ) a vízmérés un. almérőkkel megoldható, de a jövőre gondolva tavaly megejtettek ennek is a szétválasztását. mert mi van ha az almérős gondol egyet és nem fizet ? Semmi a víz -szolgáltatásnak folyamatosnak kell lenni.
Vagy mi van ha csőtörés történik ? Ki állja cehhet?
Nos a vízművelnél van rá lehetőség, hogy kérje az ember. Kell tullap, térkép, új fogyasztói kérelem, társtulaj beleegyezése és mi egymás.
Az un ikermérős megoldás a jó. Feltétele a vízakna megfelelő mérte (ezt a szolgáltató ellenőrzi.
megfelelő méret : 08 x 1 m és 1,2 m mély.
Kell még létra vagy hágcsó lejáró és megfelelő fedés. + un szikkasztó zsomp és mintavételi hely.
Ha ez mind megvan az egyik fogyasztó szerződik a művekkel, a másik marad és elvezeti a vizet az új vezetéken oda ahová akarja. Egy aknában békésen megférhet a két fogyasztó.A mérőktől az elvezetés már független - egyrégi és egy új vezeték. Ha elcsattan az egyik, vagy folyik bárhol egyenként viselik a kárt.
A saját óra méri.

Zöldövezeti11 # 2021.08.08. 19:13

Túl kell esni a szétválasztáson !

oligaliga # 2021.08.08. 16:59

ballus

Nem tudod, egy hrsz.-re csak kivételes esetben lehet két bekötést rakni. Megoldás lenne az ikermérősítés, de az a másik felhasználó nélkül nem fog menni.

Az, amit miatta fizetsz többletben most, a későbbi számládban visszajön túlfizetésként. Nem te jársz rosszul, hanem a szomszéd, amikor az elszámolószámlája sokkal magasabb lesz, mint a részszámlája.

Ha a szolgáltatódnál van lehetőség a távleolvasásra, akkor járj utána, hogy mennyibe kerül, és mik a feltételei. Így nem lesz probléma, ha a mellékmérő állását nem diktálja be, mert a szolgáltató távolról fogja olvasni.

ballus # 2021.08.08. 14:45

Családi házas ingatlan, osztatlan közös tulajdon, azonos hrsz.
A bekötési főmérő a mi területünkön van. Nem az aknából közvetlenül, hanem valahol a mérőóra utáni vezetékszakaszon a földben van egy elágazás a másik ingatlanba, ahol egy mellékmérő van felszerelve.
A probléma az, hogy a vizet a nyári időszakban a kert locsolására is használja, ami nyilván fokozott fogyasztást eredményez. A mellékmérő adatait nem hajlandó két havonta megadni a Vízművek felé, ezért a szolgáltató becslessel állapítja meg a mellékmérőn mért fogyasztást, ami a fenti okok miatt nyáron jelentősen elmarad a valós értékektől. A főmérőn mért megnövekedett fogyasztást viszont én fizetem.
Kérdésem - kezdeményezhetem-e a leválasztását a főmérőről? .

oligaliga # 2021.06.12. 05:46

Ági2013

Május 20-án ezzel kezdted: „Elköltöztem”.

Akkor most ki lakik az ingatlanban? Te hova költöztél?

drbjozsef # 2021.06.12. 04:53

Mondjuk a bentlakó társtulajdonos... ?

Beköltöztél mellé?

Ha nem, akkor nem vagy birtokos, nyilván. Legfeljebb tulajdonos, ha már bejegyeztek, de ez itt nem számít.

MajorDomus # 2021.06.11. 19:53

Amig benn lakik

Ági2013 # 2021.06.11. 11:39

Mondjuk a bentlakó társtulajdonos... ?

wers # 2021.06.11. 11:27

Idézem oligaligát:

A birtokátruházás időpontja pedig az, amikor konkrétan legalább a kulcsokat átvetted.

Innentől ugyan ki más használhatná a vizet?

Ági2013 # 2021.06.11. 11:20

De a birtokátruházás gondolom nem egyenlő a birtokba kerüléssel...

wers # 2021.06.11. 09:47

De attól hogy birtokba kerültem még nem biztos hogy én is leszek az új vízfelhasználó

Ez így ellentmondás. Ha birtokba kerültél akkor te leszel a felhasználó.

A régi tulaj még nem biztos hogy attól elmegy és felhagy a vízhasználattal.

Akkor nem kerülsz birtokba.

Ági2013 # 2021.06.11. 09:35

De attól hogy birtokba kerültem még nem biztos hogy én is leszek az új vízfelhasználó. A régi tulaj még nem biztos hogy attól elmegy és felhagy a vízhasználattal.. Pláne árverési vétel esetén.

MajorDomus # 2021.06.10. 17:53

Akár hónapok is eltelhetnek a kettő között!

oligaliga # 2021.06.10. 17:41

Ági2013

El kell keserítselek, a vízműnek van igaza. A birtokátruházás nem azonos a tulajdonátruházással, főleg, ha ingatlanról van szó.

Ingatlannál a tulajdonátruházás időpontja a bejegyzési kérelem benyújtásának időpontja a meghatározó.

A birtokátruházás időpontja pedig az, amikor konkrétan legalább a kulcsokat átvetted. Ha ez előbb volt, mint a bejegyzési kérelem benyújtása, akkor akár el is késhettél a bejelentéssel.

Zoltanuss # 2021.06.10. 16:41

Meg kell panaszolni a Vízműveket !!

Ági2013 # 2021.06.10. 13:17

Vízművel rugózok még mindig. 8 ezer kötbér mondván későn jelentettem a felhasználóváltozást.

De a bejelentőpapíron birtokátruházás időpontját kérik.

Én ezt úgy értelmeztem hogy az a nap mikor a nevemre került az ingatlant, ők erre hivatkoznak hogy nem:

5:3. § [Birtokátruházás]
(1) A birtok átruházása a dolog feletti tényleges hatalomnak az erre irányuló
megállapodás alapján való átengedésével valósul meg. A birtokátruházásra
a szerződés létrejöttére és érvényességére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(2) A birtokátruházás a birtokos és a birtok megszerzőjének erre irányuló megállapodásával megvalósul, ha

  1. a birtokot megszerző fél a dolgot albirtokosként már birtokában tartja;

vagy

  1. az átruházó fél a dolgot albirtokosként továbbra is birtokában tartja.

(3) A birtokátruházás a birtokos dolog feletti tényleges hatalmának megszüntetésével megvalósul, ha ebben a birtokos és a birtok megszerzője megállapodnak.
(4) Ha a dolog harmadik személy birtokában van, a birtokátruházás a dolog kiadása iránti igénynek a birtokot szerző félre való átruházásával megvalósul,
ha ebben a birtokos és a birtokot szerző fél megállapodnak.

Meg még erre hivatkoznak:

60. § * (1) Ha a felhasználási helyen a felhasználó személye megváltozik, a korábbi és az új felhasználó a változást legkésőbb - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - a birtokátruházástól számított 15 napon belül kötelesek a víziközmű-szolgáltatónak az üzletszabályzatban foglaltak szerint bejelenteni és annak rendelkezései szerint eljárni

----------------------
Arra próbálok hivatkozni hogy a lap nem egyértelmű, csak birtokátruházási időpontot kér.. ami szerintem nem egyenlő a birtokba kerüléssel és a felhasználó változással. Szerintetek?
oligaliga # 2021.05.24. 11:31

Solnes M

De az értékelésnek lehet jogi vonzata is.

Alkalomadtán lehet, de ez nem az az alkalom.

SolnesM # 2021.05.24. 06:40

De az értékelésnek lehet jogi vonzata is.

Na meg a fórum nem azonos a kérdezek és választ várok csevegéssel !!

oligaliga # 2021.05.23. 10:15

Még jó, hogy ez egy jogi fórum, nem egy szakikat értékelő oldal.

Zöldövezeti11 # 2021.05.23. 08:30

Nem mondtam én hogy kis munka.
Olyan közép projekt.

Még tavaly júliusba merült fel hogy na most ez következik. Akkor azért egyszerűbbnek gondoltam.

Megismétlem a korábban beírtakat.
Tehát :
Korábbi ajánlatok : 1 egy vízszerelő, de csak az ő munkadíjáig jutottunk.. az lett volna 300 eft,

Dolgozott nálam az elmúlt 20 évben többször is. általában elégedett voltam, azért hívtam a szemlére.
jött egy kollégájával, megnézték, én elmondtam a mondókámat és mindig megkérdezem . megtudják csinálni, ha igen vállalják e,ha igen csak akkor jön hogy mennyiért.
Megnézték, mondták ok. A nyomvonallal voltak elfoglava. . 10 percet voltak, ezalatt kiderült, hogy ők csak géppel tudnak dolgozni. e búcsúztunk, majd 2 hét múlva jelentkeznek, ok. vállaják 300 eft lesz a munkadíj.
na de mi ? a vízszerelés és az ásás... addig nem jutottunk.. maradtunk annyiban majd ha aktuális lesz jelentlezem.
Azért annyit csak megtudtam... eltételezve fele a vízszerelői díj - fele az árok ásási... tehát 150 - 150 .
közbe kiderült a gépi ásás nem megy sok mindent kellett volna külgetni / gázcső, kapuk stb /. Közben jelentkeztek a kőmíves gyakornokok, hogy ők ki ássák. Így lett. 150 eft a keret 100 az ásás 50 a temetés.

közben azért nyomoztam... hát gépi ásásra nem tolongtak... úgy látszik 150 eft munka bakfitynekik.
A következő a

majd a kisokosokból egy illető, aki 40 eft / fm ajánlott ( az kb. 1,6 millió lett volna-
az anyádnak ajánlj ilyen drágán ),

és egy vízműves szaki aki 20 eft /fm -t mondott. Az kb. 800 eft. Ő már a végén mondta .
De a kifejtésre egyik sem volt hajlandó... mi van benne és mi nincs.” ??
Ez volt a lényeg mismásoltak lépre akartak csalni... engem ! Korábban keljenek fel ahhoz.

Tehát cirka 500 eft a két lakásra vetítve 250 -250 eft.
A lakások - 35 - 35 millásak.

oligaliga # 2021.05.22. 16:06

Zöldövözeti11

A költségvetés alapján ez nem kis munka, örülj, hogy ennyivel megúsztad. Ha az a kérdés, miért dolgozik a vízmű olcsóbban, mint a hivatásos szerelők, kérdezd őket. Valószíűleg azért, mert kisebb a rezsióra díjuk. És az anyagot is kedvezőbb áron kapják. Még úgy is, hogy majdnem mindennek 30-40%-al magasabb az ára, mint két hónappal ezelőtt.

gerbera317 # 2021.05.22. 15:05

Nem erősségük az árokásás, mi? Még a tizenöt méterrel arrébb lévő virágágyást is tönkreteszik, és a dió- és meggyfát se kímélik. Amit pedig visszatemetés címén művelnek, arra szavakat sem lehet találni.