Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


drbjozsef # 2021.11.12. 05:18

ChuckN,

Az elbirtoklás olyannyira visszterhes szerzésnek számít (bár konkrétan nem fizetsz érte), hogy a visszterhes ügyletek illetékét kell fizetni a szerzése után. A visszterhes ügyletek pedig nem tartoznak a köteles rész alapjába.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 06:28

Eleve nem volt helyes (releváns) a kérdés. A Ptk. vonatkozó szakasza úgy szól: „[...] az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott ingyenes adományok [...]”. A kérdés tehát helyesen az lett volna, az örökhagyó juttatta-e azt, amit elbirtokoltak tőle. Nyilván nem.

(Az illetéktörvény csak a saját alkalmazásában ad meghatározásokat, de még ebben a körben sem mondja, hogy az elbirtoklás visszterhes lenne. Úgy fogalmaz, hogy a dolognak „"öröklési vagy ajándékozási illeték alá nem eső, más módon történő megszerzése visszterhes vagyonátruházási illeték alá esik”". Valójában az elbirtoklás sui generis szerzésmód, nem kétoldalú ügylet, nem is értelmezhető rá a visszterhes/ingyenes szembeállítás.)

drkolejanisz # 2021.11.25. 12:35

Sziasztok!

Javaslom ezt bejegyzést a témában (közös tulajdon esetén): https://kolejanisz.hu/…an-eseten-21

Üdv

Irodakukac20 # 2021.12.07. 10:41

Elbirtoklással kapcsolatban merült fel kérdésem:
Adott egy pince, aminek 3/36-od része egy külföldi tulajdonosé, aki a papír forma szerint 120 éves…
Mi történik, ha nem bizonyítható az elhunyt tulajdonosról, hogy valóban elhunyt?
Olvastam azt is, hogy ha ez nincs meg, akkor még mindig jogilag élőnek kell tekinteni, de azt is, hogy előbb halottá kell nyilváníttatni, majd a póthagyatékot kell elintézni. Ez bíró függő?
Most tanácstalan vagyok. Ha utóbbi, az nagyon macerásnak tűnik. Egyáltalán hagyatékot ki intézhet? Csak az örökösök?
A külföldi lakhelyük szerinti anyakönyvesek válaszra sem méltatnak…

drbjozsef # 2021.12.07. 12:24

Irodakukac20,

Ilyen esetben a közös tulajdon megszüntetésére pert kell indítani.
Az elérhetetlen, ismeretlen helyen tartózkodó tulajdonostársnak a bíróság rendel ügygondnokot, és lemegy a per nélküle, megszerezhető a tulajdonjoga, bírósági letétbe kell teljesíteni a szakértő által meghatározott összeget.

Ha előkerül örökös, és szeretné felvenni a pénzt, akkor neki kell igazolnia, hogy elhunyt a tulajdonos, és neki kell póthagyatéki eljárást indítania.

Irodakukac20 # 2021.12.07. 13:00

drbjozsef
De jó! Köszönöm! Akkor nem is elbirtoklás, hanem közös tulajdonjog megszüntetése iránti keresetet kell benyújtani?
Na de mi van, ha az ügygondnoknak sikerül felkutatnia az örökösöket, akik követelőzhetnek? Eddig a többségi tulajdonos viselte gondját a pincének.
Milyen szakértő merülhet fel? És mennyi lehet a díja? A pince értéke kb. 300 ezer forint, mindössze a későbbi öröklés gördülékennyé tétele miatt szeretnénk elintézni ezt a dolgot.

jonasne # 2021.12.07. 13:06

Tisztelt Segítők!
A probléma jelenleg egy telekhatár vita, amit szeretnék rendezni, ugyanis egy bővítés van a nyakamon, kutya és 3 gyerek, kiket nem tudok kiengedni az udvarra, félek átmennek a szomszédba.
Jelenleg nincs kerítésem, ugyanis idén áprilisban kimérettem a területet új kerítés miatt, és szólt a földmérő, hogy sokkal több terület tartozik hozzám térképileg, mint ami jelenleg le van kerítve.
Jeleztem a szomszédomnak, aki 15 éves szakadatlan elbirtoklásra hivatkozva nem adja vissza .
Utána olvastam a jogszabályoknak, és én úgy vélem, nem jogos a követelése a szomszédomnak, ugyanis ő 5 éve vette az ingatlant, én 3 éve. Több helyen is úgy olvastam, hogy rendben összeadódnak az elbirtokláshoz szükséges évek, de ha a tulajdonos rendelkezik az ingatlannal, azaz eladja, (amit jelen esetben ingatlan nyilvántartásban jóhiszeműen bízva, ellenérték fejében megvettem) , megszakad az elbirtoklási idő. A szomszéd 5 éve tulajdonos.

Ebben szeretném kikérni véleményüket.
Bíróságon én jogi telekhatárt szeretnék megállapíttatni, ugyanis a friss térkép szerint, és 3 évvel ezelőtti térképen sincs elbirtoklás jelölés, semmilyen bírói végzés/határozat . Szeretném lezárni a közel 1 éve tartó vitát.

Köszönettel várom válaszukat!
Üdvözlettel,
Jónásné

drbjozsef # 2021.12.07. 14:18

Nincs kerítésed, de le van kerítve? És azt hogy?

jonasne # 2021.12.07. 14:38

Volt kerítésem, de régi drotháló. Azt kiszedtem, és utána jött a földmérő

groszfater@gmail.com # 2021.12.07. 16:05

jonasne!
Vitatkozni felesleges. Építsd a kerítést a földmérő által kijelölt helyre! Akinek nem tetszik az majd pereskedik ha akar!

jonasne # 2021.12.07. 18:18

Ma ismét felkerestem egy másik ügyvédet. Jogszabályok alapján ő szerinte rosszul értelmezem az egészet, mert az új 2013as törvény által nem lehet változtatni a kialakult határon.
"Valóban nem sok értelme volt, mert a Ptk. már régen nem az 1959. évi IV. törvény -mert ez hatálytalan 2015.03.15.-től, hanem a 2013. évi V. törvény." Eltelt a 15 év és nincs esélyem

groszfater@gmail.com # 2021.12.07. 18:29

jonásne! Ha öt éve vette az ingatlant akkor hogy birtokolhatja 15 éve?

jonasne # 2021.12.07. 19:29

Én is pontosan erre hivatkozok... De már eltelt az elődöknel a 15 év és így bekövetkezett az elbirtoklás.

Nem értem ez az 5. Ügyvéd, aki nem lát benne értelmet.

Tibor91 # 2021.12.13. 15:57

Tisztelt Tagok!

Elbirtoklással kapcsolatban szeretnénk konzultálni egy a témában tapasztalt ügyvéddel. Lehetőleg Budapest környékén.

Amennyiben tudnak valakit ajánlani, kérem osszák meg telefonszámát!

Köszönettel, Ifj. Szulágyi Tibor

groszfater@gmail.com # 2021.12.13. 17:04

Tibor91!
Kereső: ügyvédkereső

Irodakukac20 # 2022.02.14. 08:43

Tiszteltek!
Elakadtam egy présház 3/36-odos elbirtoklásának ügyében. (a többi hányad egy személy tulajdonosa, a présház összértéke nem több, mint 300 ezer forint)
A kisebb hányad tulajdonosa (külföldön élt) a papír forma szerint most 120 éves…
Sajnos nem tudjuk bizonyítani az elhunyt tulajdonosról, hogy elhunyt, anyakönyvezőnél is próbálkoztunk már, de nem találják.
Anno, 1992-ben, a szerződés kötéskor a 3 magyar tulajdonos aláírta a szerződést, ez a külföldi személy (mivel akkor már jóideje nem tartózkodott Magyarországon) nem. Az egyik eladó nyilatkozott, hogy átveszi a külföldi személyre eső hányadot is, amiből sírt készíttet. Erről tanúzott átvételi igazolásom van.
Még korábban, évekkel ezelőtt megpróbáltam megkeresni a külföldi tulajdonost, ám visszaírt 6 gyermeke, hogy lemondanak a présházról az egyik korábbi tulaj részére (aki átvette tőlem a pénzt). Ez a levél egy szlovák anyakönyvvezető által aláírt és illetékbélyeggel ellátott, valamennyi gyermek által aláírt levél. A tulajdoni lapon azonban még mindig az édesanyjuk neve szerepel.
Van egy olyan levelem is, amelyben az egyik korábbi magyar tulajdonos nyilatkozik, hogy ez a külföldi személy 1984 óta nem jött a présházhoz és én művelhetem (ez még az adás-vétel előtt volt).
Tehát a szakadatlan egyoldalú fenntartás, gondozás megvan, mindössze az lehet, gond, hogy ez a személy már nem él.
Keressem-e meg újra a külföldi örökösöket (akik elképzelhető, hogy már nem is élnek vagy nem az a címük, ami akkor volt)? Kérjem meg őket, hogy intézzék a póthagytékot? És mi van, ha nem teszik?
Kérdésem, hogy ez így megáll-e a bíróságnál, sikerülhet-e az elbirtoklás, mik lehetnek a buktatók?
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.14. 09:49

Kérjem meg őket, hogy intézzék a póthagytékot?

Intézd te!

Irodakukac20 # 2022.02.14. 13:03

Póthagyatéki nélkül nem lennei ndítható az ügy a bíróságon? Az akkori lemondó nyilatkozatukat nem lehet figyelembe venni?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.14. 16:28

Nem fogják tudni kézbesíteni az alperesnek a keresetlevelet; úgy pedig nem áll be a perindítás hatálya.

Irodakukac20 # 2022.02.14. 20:37

Én már az elhunyt, tulajdoni lapon szereplő személyektől is "elbirtokoltam". Már ők sem jöttek az ingatlanhoz. Az örököseik is tudtak az ingatlanról, hiszen lemondtak róla anno, 1992-ben. A külföldi lemondó nyilatkozatuk nem lehet elegendő? Nem ismerem a pontos címüket sem, így nem tudom őket elérni. Ügygondnokkal nem lehet megoldani?

drbjozsef # 2022.02.15. 05:24

Ingatlantulajdonról nem lehet "lemondani".

Majordomus # 2022.02.15. 09:13

A Földhivatalnak ez kevés.

drbjozsef # 2022.02.15. 09:18

(pláne, ha valaki nem bejegyzett tulajdonos...)

Irodakukac20 # 2022.02.15. 12:44

Akkor semmi más lehetőségem nincs(?), mint általam indítani egy póthagyatékit? Ez akkor több évig is elhúzódhat ezek szerint...
Bármi egyszerűsítő ötlet?

osztap # 2022.02.15. 13:36

Irodakukac20,

Érdemes átolvasnod, főleg az elejét:
https://jogaszvilag.hu/…klasi-perek/