Haszonélvezeti jog


MajorDomus # 2020.06.04. 18:26

A haszonélvezet a halállal megszűnik.
Én azért beköltöznék a saját lakásomba,aztán ha valakinek gondja van akkor pereljen.

Tcsili # 2020.06.04. 13:21

Igen,cselekvőképtelen. Sajnos nem tudunk semmit,csak sejtjük,hogy valami papír előkerül, ha beköltöznénk. Így nem szeretnénk költözni, csak ha van rá valamilyen jogi mód, amivel védve vagyunk, hogy ne költözzön oda senki,ill. ne kelljen fizetni. Egy levelet a férjem kapott, kb.egy éve, ha eladná akkor mennyi pénz járna a nagyinak.( Amíg él nem adjuk el.)Ezért gondoljuk,hogy van ott meg más meglepi is...de ha jól értem,akkor használati jogot átadhat? És a családtag élhet ezzel a joggal? beköltözhet? És a Nagyi halála után is tovább él ez a jog? Rettentő bonyolult :(

drbjozsef # 2020.06.04. 12:24

Tcsili,

A jog az jog. Átengedheti ezen jog gyakorlását másnak, AMÍG ÉL. Ha pénzért teszi, a tulajdonosnak "előhasznosítási" joga van. Halála után megszűnik ez a jog - bár ahogy KBS említette, ha valaki más költözne be a lakásba, nem biztos, hogy könnyen lehetne kitenni. De ki lehet.

Ha nincs ilyen probléma (mondjuk férjed nagynénje valamelyik gyerekének vagy unokájának játszaná ki ezt a jogot), akkor viszonylag keveset kockáztattok a felújítással, és a beköltözéssel.

Leírásod alapján nem tűnik cselekvőképesnek a nagymama. Van hivatalos gondnoka?

Tcsili # 2020.06.04. 12:09

Nagymamának holtig tartó haszonélvezeti joga van. 97 éves,nem lát,nem hall, magatehetetlen szegény.

drbjozsef # 2020.06.04. 11:50

gerbera,

Nem ott lakik (laknak).

Férjem nagynénje, a saját otthonában ápolja.

gerbera317 # 2020.06.04. 10:32

bérleti díjat kell fizetni annak, aki esetleg megkapta a használati jogot?
Az esetleges bérleti díjat a nagymama jogosult szedni. Nem ez lesz majd a gond. Hanem ha a nagymama meghal, kitenni onnan a nagynénit. Na, az fog még nagy ricsajjal járni.

Tcsili # 2020.06.04. 10:10

Tisztelt Hozzáértők!

Köszönöm a válaszokat :( Akkor a szeptemberi költözés lehet nem is tud létrejönni? Ha igen, akkor bérleti díjat kell fizetni annak, aki esetleg megkapta a használati jogot?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.03. 21:04

Férjem elkezdte felújítani, mert szeptemberre szeretnénk beköltözni.
Ez nagyon rossz ötlet a haszonélvezővel kötött írásbeli megállapodás nélkül. Előfordulhat, hogy más kényelméért költetek, dolgoztok.

Szomorú örökös # 2020.06.03. 19:55

Tcsili

A Férjem tulajdonában 1/1 arányban van egy lakás......Nagymamájának holtig tartó haszonélvezeti joga van.....Sajnos nem tudjuk, hogy történt-e átruházás a nagynéni felé,de gyanítjuk, hogy igen.

A haszonélvezeti jog önmagában nem átruházható, max. a használati jogot adhatja át a nagynéninek, de én úgy tudom, hogy ehhez is köteles megkérdezni a tulajdonost, azaz a férjedet, hogy ő hasonló feltételekkel hajlandó-e ezt bevállalni. Igazából ez csak akkor szokott befigyelni, ha pénzért történik a használati jog átadása, ezért nem vagyok benne teljesen biztos. Sajnos a nagymama haszonélvezeti joga erősebb szintű jog, mint a férjed tulajdonjoga, ezt kell megérteni valahogyan. Persze ha a nagymama nem hajlandó élni a használat jogával, akkor nincs vele gond, de ha belemegy, akkor még egyfajta pénzbeli megváltás is szóba jöhet, aminek aztán illetékfizetési kötelezettsége is lenne a férjed számára.

Tcsili # 2020.06.03. 19:34

Tisztelt hozzáértők!

A Férjem tulajdonában 1/1 arányban van egy lakás. Férjem elkezdte felújítani, mert szeptemberre szeretnénk beköltözni. Nagymamájának holtig tartó haszonélvezeti joga van.3 éve a Férjem nagynénje, a saját otthonában ápolja.Sajnos nem tudjuk, hogy történt-e átruházás a nagynéni felé,de gyanítjuk, hogy igen. A kérdésem az lenne,hogy élhetnek bérbeadási joggal, vagy bármiféle joggal? Ha igen, akkor mire számíthatunk?
Köszönöm válaszukat!

MajorDomus # 2020.05.27. 18:57

Ki a haszonélvező?
És hány éves?(mikor szűletett?)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.27. 05:38
  1. Nem.
  2. Csak lesz hagyatéki eljárás.
Rajmund4 # 2020.05.26. 20:21

Tiszteletem!

A következő kérdéssel fordulok a témában járatosokhoz:
Árverésen vásárolnék egy holtig tartó haszonélvezeti joggal terhelt teljesen üres telket.

  1. Amennyiben építek rá egy ingatlant, akkor azt a haszonélvező minden további nélkül használhatja? Igény esetén kulcsot kell, hogy adjak hozzá?
  2. Mivel a haszonélvezővel semmiféle rokoni kapcsolatom nincs, honnan fogok én, vagy akár a földhivatal értesülni az esetleges elhalálozásáról és mi alapján lesz így törölve a haszonélvezeti jog?

Válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.05.24. 12:18

David Sz,

Ha Te vagy az örökös, akkor írj nekik levelet, benne a hagyatéki végzés és a halotti anyakönyvi kivonat másolatával, és kérj tájékoztatást a fennálló szerződésről írásban.

David Sz # 2020.05.24. 09:07

MajorDomus

"Az előre fizetős villanyórát rendeld meg a saját! nevedre!
.
Akkor fizesd be ha az előző fogyasztást neked kifizette.és bemutatja acközös költség befizetésről a csekket.
Így a markodban tartod."

Közüzemmel kapcsolatosan csak annyit akartam megtudni, hogy legalább a haszonélvező nevén fut-e a szolgáltatás, vagy még mindig az egy éve meghalt apám nevén?

Kéri az ügyfél azonosító számot! -persze telefonon, mert g.ci koronavírus - amit nem ismerek.

Ilyenformán esélyem se volt megtudni, még azt sem, h kinek a nevén fut, nem hogy új órát kérjek..

MajorDomus # 2020.05.21. 18:03

vagy az egészségi állapotától.....
Kérdés:ki tudjátok e fizetni,mert ez megkönnyitené kettőtök rendelkezését az ingatlannal.
Ha nem,akkor tulajdonjoggal fizetitek ki ahogy drb írta:de ez senkinek sem jó.

drbjozsef # 2020.05.21. 05:52

David Sz,

Igen, ez azt jelenti, hogy ha az özvegyi jog, és kéri annak megváltását, akkor azt kötelesek vagytok teljesíteni. Nem kell semmit eladni, ha nincs megegyezés, akkor mindkettőtök nevéről 1/6-1/6 részt átvezetnek az ő nevére, de megszűnik a haszonélvezeti joga.

Innentől sima osztatlan közös tulajdon lesz, ami sok szempontból még sokkal rosszabb, mint a (jogilag) viszonylag tiszta 100% haszonélvezet. Bár feltételezem, olyankor kér ilyet az özvegy, ha van lehetősége máshol megoldani a lakhatását. Mindesetre így hárman vitázhattok a hasznosításon ésvagy értékesítésen. Ha ott is vita van, akkor csak a közös tulajdon megszüntetése iránti per marad.

De természetesen megegyezhettek per nélkül is, és kifizetitek pénzben (végülis megvéve a részét).

Hogy a "méltányos érdek" mit jelent, azt nem tudom, de feltehetőleg ez függhet a haszonélvező életkorától, az egyes tulajdonostársak lakhatásától, az ingatlanpiaci viszonyoktól. A bíróság szabadon töltheti meg tartalommal.

David Sz # 2020.05.20. 21:01

Üdvözletem!

Már 2017.06-ban itt felmerült a haszonélvezet megváltásának kérdése ebben a topicban, de még nem egyértelmű nekem.

1/2-1/2 tulajdonos vagyok testvéremmel egy ingatlanban, a 100%-os haszonélvezeti joggal rendelkező apám özvegye kéri a h.jogának megváltását -egyelőre csak szóban.

Kötelesek vagyunk megváltani, vagy ez csak egy lehetőség a felek közös akarata esetén?
El akarná adatni velünk a házat, és kérné az árának a harmadát.

"7:59. § [A házastárs megváltási igénye]

(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.

(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg."

A PTK azt írja, hogy igényelheti, és a megváltásnak a méltányos érdekek figyelembevételével kell történnie.
Ez azt is jelenti, hogy a tulajdonosok kötelesek megváltani az özvegy haszonélvezeti jogát?

Kénytelenek vagyunk eladni és a harmadát nekiadni?

drbjozsef # 2020.05.20. 17:09

Az. Más.

MajorDomus # 2020.05.20. 17:04

A hasznositáshoz nincs...
Erről szól a haszonélvezet.
.
Más kérdés hogy azonos feltételekkel "előbérelhet"

Marcsás # 2020.05.20. 12:45

Köszönöm a válaszokat! :)

drbjozsef # 2020.05.20. 09:47

Igen, a "semmi köze nincs hozzá" ebben a formában azért nem igaz.

wers # 2020.05.20. 08:06

Igen, ezt értem. De nem igaz, hogy semmi köze hozzá, tudta nélkül bérbe adható.

drbjozsef # 2020.05.20. 07:52

wers,

Ez olyan, mint az elővételi jog : a beleegyezése, engedélye NEM kell hozzá. Bérbeadhatja a haszonélvező, csak fel kell ajánlani azonos feltételekkel a tulajdonosnak is. De ha az nem él vele, nem tilthatja meg a bérbeadást.

wers # 2020.05.20. 06:09

MajorDomus

Pedig valahogy belegyömöszkölték a törvénybe - engem is meglepett. Kicsit kell csak lejjebb görgetned. SZÖ beidézte nekem.