Haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2022.02.08. 05:07

Mit tehetek ilyenkor tulajként?
Nem sokat. Bár fogalmunk sincs, mit szeretnél.

Szomorú örökös # 2022.02.07. 17:34

Palotai Istvan

Úgy tűnik, hogy nem állja a szavát, és nem veszi le egyiket sem lassan 2 év elteltével. Úgy érzem kijátszott

Nagy valószínűséggel igen! Felújíttatta veled a lakást, hogy ne neki kelljen megcsináltatnia.
Viszont immáron egyedüli tulajdonosként a bátyádnak már nem sok köze lesz hozzá a későbbiekben.

11.5 Mft-ot fizettem egy tulajdonlapért

Jó lesz az 10,5 milliónak is. De a lényegen nem változtat.

Palotai Istvan # 2022.02.07. 13:58

TIsztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni!

Abban az esetben, ha édesapám ajándékozott nekem és a testvéremnek 50-50%-ban egy lakást, ahol én a felújításért 3.000.000 Ft ot fizettem, majd a bátyámnak ajándékozott részt megvettem további 7.500.000. MFt- ért. De még továbbra is édesapámnak van rajta haszonélvezeti joga, és elidegenítést és terhelést tiltó joga.
Úgy tűnik, hogy nem állja a szavát, és nem veszi le egyiket sem lassan 2 év elteltével.
Úgy érzem kijátszott, és 11.5 Mft-ot fizettem egy tulajdonlapért, ami kb. arra sem jó, hogy eltüzeljem...

Mit tehetek ilyenkor tulajként?

Válaszotokat köszönöm előre is!

drbjozsef # 2022.01.30. 16:38

Izzy,

Nem külön téma.
Az élettársi vagyonközösség megosztása esetén egyben az egészet nézik, meg egyben az egész életközösség alatti hozzájárulásokat. Mint írtam, ez nem olyan egyszerű, de a lényeg, hogy a helyükben én is pont ezeket kérném, amit csak lehet (jó ügyvédjük van), te meg kérj minden másból, te főztél, mostál, meg takarítottál például, vagy ilyesmi.
Mind hülyeség, ez is, meg a nagy része annak is, amit ők kérnek, de ez valahogy így szokott menni a bíróságon általában.

Az ügyvédek majd jól járnak, ti meg nem annyira jól. Így megy ez.

Izzy # 2022.01.30. 15:52

köszönöm szépen a valaszokat...
es még raadasul perrel fenyegetnek hogy a vagyonszaporulatbol fizessek nekik mindent vissza, ilyeneket is kerne hogy LAKBER ami egy nagy hulyeseg, hiszen élettárs voltam nem alberlo, meg mindenfele hulyeseggel jonnek, butorok berendezesek....
azt lehet kerni a birosagtol (ha perre mennek) hogy persze, ha bizonyitani tudja a tartozasaimat (ami lehetetlen szinte) de nem beszelunk tobbrol tenyleg mint egy ket butordarabrol.... szoval hogy igen, visszafizetem, de majd csakha kifizettek nekem a fel haz arat?? vagy az kulon tema?

drbjozsef # 2022.01.29. 16:38

@Izzy,

Ha az a kérdés, a haszonélvezettel terhelt tulajdon kevesebbet ér, mint egy haszonélvezettel nem terhelt tulajdon. Nyilván.
Úgyhogy igen, a "normál" piaci értéknél kevesebbet ér valamennyivel a tulajdonrészed, lényegében "jogos", ha kevesebbért akarja megváltani az exed.
Gondolj bele, ha harmadik félnek akarnád eladni, nyilván sokkal kevesebbet ér neki, ha van még egy haszonélvező is.

De ennek a csökkentésnek a mértéke nem szabályozott, ahogy kbs írta, pont annyit kérhetsz érte, amennyit a másik fél még hajlandó kifizetni. Nincs rá előírás.

Sombokor # 2022.01.29. 13:29

@Izzy

A haszonélvezetnek itt semmi köze az adásvételhez egyáltalán. Miért fizetnél neki? Nem éri veszteség sem, hiszem a haszonélvezete változatlanul megmarad akkor is, ha a tulajdonos változik.

Azért szoktak fizetni a haszonélvezőnek, hogy lemondjon a haszonélvezetről, de az neked miért lenne érdeked, ha úgyis eladod, és a vevő megveszi haszonélvezettel is?

Ahogy KBS mondta, alkudjatok meg a vételárról, és kész. A haszonélvezet kérdésével neked egyáltalán nem kell foglalkoznod.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.29. 10:39

Tudod, az adásvétel egy szerződés. Csak akkor jön létre, ha a felek megegyeznek. Ha tehát olyan árat ajánlanak, ami neked nem jó, akkor nem fogadod el, nincs szerződés. És viszont.
Azt pedig bizonyára te is érzed, hogy a "mi a jó ár" nem jogi kérdés.

Izzy # 2022.01.29. 10:30

tulajdonostarsnak nem gond mert az anyja a haszonelvezö, csaladban marad a penz is a hazuk is...
de engem lehuzhatnak ezzel hogy pl aztmondja, persze visszavasarolom toled a hazat itt van a lóve, te meg fizesd ki a haszonelvezöt a reszedbol (vagyis a felét)
vagy ez csak az egesz ingatlannal lehetseges?

Szomorú örökös # 2022.01.29. 06:54

Izzy

ha eladom neki azonkivul nekem még a haszonelvezot is ki kell fizessem?

A haszonélvezet egészen addig - legkésőbb anyuka haláláig - rajta marad, amíg ő le nem mond róla. Neked szerintem ezzel semmi gondod nincs. Ez már legyen a tulajdonostárs gondja.

Izzy # 2022.01.29. 06:40

sziasztok
ha a tulajdonostarsam vissza akarja tolem vasarolni a kozos hazunk 1/2 tulajdonjogat, amelyen haszonelvezeti joga van az anyjanak, es en ha eladom neki
azonkivul nekem még a haszonelvezot is ki kell fizessem?
teszem azt 20millio a haz
vissza venné tolem a felet 10ert...
ebbol levonjak még a haszonelvezeti dijat is?
ha igen, lehet kerni hogy attol tekintsen el es tisztan kerem a penzt?
köszi szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.27. 05:49

Persze.

Nimo08 # 2022.01.26. 18:10

Szép napot mindenkinek!

Tudnátok segíteni?
Van egy lakóingatlan( családi ház+az udvaron egy garzonlakás),aminek a haszonélvezeti jogát anyósom birtokolja 50%ban. A tulajdonosok: 50% nagynéni( aki itt is lakik) , 25% férjem, 25% férjem húga. A férjem hugával az egész család viszonya megromlott. Azóta lakik itt a kis garzonban a férjevel,mióta a külföldi üzletúk becsődölt.
A haszonelvező felszólíthatja arra a hugicát, (25% os tulajdonost),hogy nem kíván vele tovább együtt élni? A rezsi rá eső részet sem hajlandó fizetni.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Majordomus # 2021.09.09. 15:23

Csúnya dolog, de indits egy Fizetési Meghagyást a bizonyitottan őt terhelő rezsi összegére!

Hány éves a mama?

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.09.09. 13:06

Látni kellene, hogy mi volt a pontos kereseti kérelem és miért utasította el a bíróság.

Eletke # 2021.09.07. 15:52

Tisztelt fórumozók!
Adott egy osztatlan közös tulajdon (külön bejárattal, külön kertrésszel és külön víz/villanyórával ellátva), melyet később bírósági úton használat szerint megosztottunk, a jelzáloghitel valamint az építkezésünk végett.
Továbbra is egy helyrajzi számon valamint egy házszámmal rendelkeztünk, mert az ingatlan nem volt 1200 négyzetméter, így két különálló teleknek nem felelt meg.

  • A társtulajdonosaink az elmúlt években néhány esztendő különbséggel elhunytak, az ingatlanuk eladóvá vált.

Elővételi jogomnál fogva, édesanyámmal megvásároltuk a telket a rajta lévő kis házzal, amely az én tulajdonomba került anyukám holtig tartó haszonélvezetével terhelve.
Köztem és anyukám közt szóbeli megállapodás történt, miszerint a megvásárolt ingatlant közösen használjuk majd, de egyenlőre, pár hónapig kisebbik öcsém lakhatja azt. Édesanyám betegségére tekintettel mivel, ápolásra szorult, a lányom ill. az én tulajdonomban levő (1/2-1/2) házba költözött be amelyet felújítottunk, jómagam külön konyhát, fürdőszobát csináltattam magamnak így édesanyám kapta meg a ház felét - szoba, konyha, fürdőszoba, spájz - melyet külön bejárattal láttunk el, és a belső térben le lett választva, ezáltal két különálló lakás lett.

  • A rezsi költségért napokat kell könyörögni az édesanyámnak, utóbbi időben már nem is volt hajlandó kifizetni teljesesen a saját részét, amiben megállapodtunk.
  • A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant hónapokra elzárta előlem, mint tulajdonostól, szóbeli megállapodásunk ellenére! A hátsó kertet is lezárta a beleegyezésem nélkül!

A tulajdonomat képező udvar, szégyen szemre ma már a szeméttelephez hasonlít!
Vélhetően illegális autóbontásból hátramaradt alkatrészek, elektronikai berendezések szennyezik azt, amit édesanyám többszöri felszólításra sem hajlandó onnan elvitetni!
Az udvart, jómagam és lányom többször rendbe raktuk már, de mindíg újabb és újabb adag szemét gyűlik rajta össze.
A beleegyezésem nélkül édesanyám zárat cseréltetett illetéktelen magánemberekkel a közös használatban levő kapunkon - amihez kulcsot nekem, mint tulajdonosnak nem hajlandó biztosítani (de illetéktelen embereknek igen)!
Beadtam a bíróságra egy kérelmet, hogy édesanyám a megromlott viszonyunk miatt költözzön át az őt - haszonélvezeti jogánál fogva megillető ingatlanrészbe.
A bíróság a kérelmemet elutasította.
Kérem adjanak tanácsot! Ilyen esetben mit tudok tenni?
Bárhogy magyarázom, a bíró nem érti a problémám.

philhellena # 2021.07.24. 14:07

Tisztelt Fórumozók!

2021.07.14. 20:10 perckor írt kérdéseimre adott válaszokat köszönöm.
Köszönöm, hogy foglalkoztak ezzel, időt szántak rá!
Üdv
philhellena

Majordomus # 2021.07.21. 19:44

Van erről egy pár itéletem.

Te arról beszélsz amit hallottál,én meg arról amivel dolgozom.

drbjozsef # 2021.07.18. 05:47

"én közös költségről beszéltem!"
Tudom, ami hülyeség volt, ezért írtam. Inkább ne is beszélj (írj).

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.17. 18:52

Látom, elsőre nem ment át. Akkor mégegyszer: ugyan.

Majordomus # 2021.07.17. 18:46

Nektek mint tulajdonosoknak semmi közötök nincs apátok tartozásaiért.

Aminthogy a követelések sem érvényesithetők a házra hiszen apunak ott nincs tulajdonjoga.

Ha elköltözött,a lakcimét tudjátok fiktiváltatni,de a székhelybejegyzést csak a cég vezetője. Én legalábbis igy tudom.

Ebben Kbs a szakember.

Majordomus # 2021.07.17. 18:41

drb.. én közös költségről beszéltem!

A felújitási alap vonatkozásában igazad is van.

Adrienn22 # 2021.07.17. 17:14

Köszönöm a hozzàszòlàst. A cègnek sajnos 5 milliòs szja, tb ès iparűzèsi adò hàtraleka van, közel 10 milliò àfa tartozàs, 5 milliòs kölcsöne van egy màsik cègtől ès 10 milliòs banki hitel. Tartok tōle, hogy a felsorolt tartozàsok miatt a szèkhelyen, azaz a csalàdi hàznàl fognak kopogtatni. Ezèrt lenne kèrdès, hogy milyen mòdon kèrhetjük a cèg àtjegyzèsèt. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.17. 11:50

Ugyan. Egyszerűen csak kellemetlenkedni szeretnétek apátoknak.

Nem jogi természetű tanács: a gyerekek, mégha felnőtt gyerekek is, ne avatkozzanak a szüleik válásába. Ne álljanak egyik vagy másik oldalra - abból jó nem sül ki.

Adrienn22 # 2021.07.17. 08:38

Kedves Fòrumozók!

Az alàbbi kèrdèsben szeretnék segìtsèget kèrni.
Adott a csalàdi hàzunk, ketten vagyunk tulajdonosok a testvèremnel, a szüleink haszonèlvezők. Apukàmnak van egy egyszemêlyes kft -je, melynek szèkhelye a csalàdi hàz. Amikor szèkhelykènt bejegyeztèk ezt a cìmet, sem tőlünk, mint tulajdonosoktól, sem anyukàmtòl mint haszonèlvezőtől semmilyen hozzàjàrulàst nem kèrtek. Apukàm pàr hete bejelentette, hogy elvàlik. Kèrtük, hogy a cèget jegyeztesse àt az új cìmère, de nem intèzkedett. A cèg csődközeli àllapotban van,ès azt szeretné ha a vègrehajtòk rajtunk keresnék a cèges vagyont... Van bàrmilyen lehetőségünk kèrni, hogy a céget jegyezzèk àt màshovà? Köszönöm!