Haszonélvezeti jog


aprilismajus # 2019.08.19. 06:33

Tisztelt Kovács Béla Sándor, megbízhatónak tűnő szakirodalmat olvastam, de ha a többiek egynél többet olvastak, s nem mellettem állnak, akkor szokás szerint megint kisebbségbe kerültem. Egyébként annyit megjegyzek, ha mégis az én szakirodalmam a helytálló, akkor se nagy öröm az a kérdezőnek, mert legfeljebb közös haszonélvezet lesz, az pedig a közös tulajdon mintájára azt jelenti, hogy a birtoklást valamiképp fel kell osztani, ha nyugodt életet szeretne magának a gyermek, s így az egyharmad résznek egy része jut csak a gyermeknek.

Immaculata # 2019.08.19. 05:55

Mert aki elsőként szerzett haszonélvezetet, haszonélvezete mindaddig fennáll, amíg fel nem hagy vele.

alfateam # 2019.08.18. 20:49

Sorba kell állni, nincs közös haszonélvezet.

Már-mért ne lenne?

Immaculata # 2019.08.18. 19:08

Sorba kell állni, nincs közös haszonélvezet.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.18. 18:14

Nem tudom, milyen szakirodalmat olvasnál, de ez a kérdés dogmatikailag teljesen tisztázott, a gyakorlat pedig következetesen a dogmatikailag helyes megoldást követi.

aprilismajus # 2019.08.18. 14:14

Annyit bátorkodom hozzászólni, hogy beleolvastam a szakirodalomba, s azt írja ő, hogy nincs kiforrott álláspont azzal kapcsolatban, mi a teendő, ha ketten birtokosai a haszonélvezetnek egyazon ingatlanrész tekintetében - sorba kell-e állni (időrend) vagy közös a haszonélvezet. Ha nagyon fontos a kérdés, akkor éppen perre mehet a kérdező, miután a fiának adja a tulajdonrész haszonélvezetét.

A Ptk.-ban sem találtam ezzel kapcsolatban semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.18. 11:12

Úgy van. A haszonélvező jogosult az ingatlant használni, birtokolni, hasznosítani. Következésképpen azt is ő dönti el, a használatot kivel osztja meg, kinek engedi át.

stilmotoros # 2019.08.18. 08:48

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm az információt, ha jól értem, a haszonélvező engedélye nélkül én tulajdonrészembe a fiam nem költözhet be akkor sem ha a haszonélvezőt ápolja, pedig a házban van hely elég.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.16. 14:44

Stillmotors, az első kérdést a haszonélvezőnek tedd fel. A másik kérdésre pedig az a válasz, hogy persze. (De értelme nincs. Ti. amíg a haszonélvező él, addig a fiad a saját haszonélvezetét nem gyakorolhatja, ha pedig a haszonélvező már nem él, akkor nem lesz szüksége haszonélvezetre aa használathoz, gyakorláshoz.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.16. 14:41

Eraster, ha az a kérdés, akkor a haszonélvező nem terhelheti meg az ingatlant jelzáloggal. Ha az a kérdés, akkor a haszonélvezet nem olyan jog, amit a bankok elfogadnának kölcsön fedezeteként.
A haszonélvezet nem ruházható át - de a gyakorlása másnak átengedhető.

stilmotoros # 2019.08.16. 14:13

Tisztelt fórumozók!
Örököltem egy családi házat 50 % arányban, a többi részt 25-25 % arányban a két unokaöcsém örökölte, ami most közös tulajdonban van. A házban lakik az örökhagyó volt élettársa (80 éves) holtig tartó haszonélvezeti jogon. A haszonélvezőt az egyik fiam gondozza a ház rendben tartását is ő végzi. A két unokaöcsém bár a kapcsolatunk jó, tudják hogy van házrészük amiben az utóbbi harminc évben egy szeget nem tettek arrább és továbbra sem várható el semmi, mivel a mondásuk szerint a fiam ráér.
Kérdés : a fiam, aki az ápolást végzi az én tulajdonrészembe beköltözhet-e, és adhatok-e neki haszonélvezeti jogot a tulajdonrészemre.

eraster # 2019.08.16. 12:37

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megtudni, hogy haszonélvezeti joggal lehet-e egy lakásra hitelt felvenni, a tulajdonos aláírása és engedélye nélkül? A másik kérdésem az lenne, hogy a haszonélvezeti jog továbbadható-e más családtagnak?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.13. 11:48

Ez tévedés. De legalább nagyon határozott.

aprilismajus # 2019.08.13. 11:09

Tisztelt Ballag, első kérdésére a válasz: az unokahúg örököl. Másik kérdés: a 100 %-ról rendelkező szerződés semmis, helyette érvényes az 50 %.

drbjozsef # 2019.08.13. 09:57

Ballag,

Nem kicsit zavaros, hanem teljesen az.
Milyen fogalmat értesz az alatt, hogy valakit egy ingatlan 50%-ban "érint" ?

Háttérszerződés? Miért nem mindjárt egy zsebszerződés?

Ha tulajdonos, akkor igen, a törvényes örököse örökli a tulajdonrészét.

Ha haszonélvező, akkor az a halálával megszűnik, és kész. De ha ő a haszonélvező, addig ő döntheti el ki lakik az ingatlanban, ő adhatja bérbe az ingatlant, ő rendelkezik a használata felett. A tulajdonos meg nem. Lehet "háttérszerződést" kötni, csak az hatálytalan lesz, ha tényleg vita van.

Sose okos dolog olyan szerződést kötni, ami nem a szerződők valódi akaratát tükrözi.

Ballag # 2019.08.13. 09:22

Kedves Mindenki ,

Az alábbiakról érdeklődnék. Ingatlan vásárlás. 2 névre kerülne 50-50%-ban. Tulajdonosi kör nem rokoni szálú. 2 barát venné meg appartman üzemeltetés céljából.
Kérdés: Ha az egyik 50 %-s tulaj ( 76 éves ) véletlenül meghalna, akkor ha nincs gyermeke sem testvére, csak egy unokahúga, akkor az unokahúga örökölné a 50 %-s tulajdonrészt?
Ha igen, akkor mi a helyzet, ha az ingatlan 100 %-ban a másik tulajdonos nevére kerülne, de a 76 éves emberkének haszonélvezeti joga lenne és egy háttérszerződésben leszabályoznánk, hogy az 50 % az ingatlanból Őt érinti?

Kicsit zavaros, de köszönöm ha megpróáltok válaszolni.

Heki65 # 2019.08.10. 06:32

Kedves drbjozsef, köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2019.08.10. 06:20

Nem hinném.
Miért tenné? Az nem indok, hogy te "szeretnél"?

A kialakult helyzeten a bank legfeljebb akkor lenne hajlandó változtatni, ha abból neki valami előnye származik. Ez nem olyan. Esetleg, ha lenne valamilyen nyomós indokod.

Ugyanakkor nem is kizárt, hogy belemenne, mert igazából nem is veszít semmit. Ugyanis ha adós vagy kezes vagy (mindegy melyik, de a kettő egyszerre biztosan nem), akkor simán árverezhetik a Te részedet is végrehajtás esetén, és simán törlik a haszonélvezetedet, ha a párod - vagy Te - nem fizetne.

Én arra fogadnék, hogy elhajtanak.

Heki65 # 2019.08.10. 05:43

Adott helyzet: közösen vettünk egy lakást a Párommal, de ő a a vételár ráeső részét banki hitelből fizette ki (a szerződésben én lettem a kezes/adóstárs).
A bank a lakásra a jelzálogjog mellett terhelési és elidegenítési tilalmat is tett.
Én szeretnék a haszonélvezeti jogot a Párom lakrészére.
Az a kérdés, hogy ilyen helyzetben bejegyeztethető-e? Számíthatok-e rá, hogy bank a jóváhagyását adja ehhez?
Segítő válaszukat előre is köszönöm!

kadjarka # 2019.08.09. 17:15

Köszi a gyors választ, mar keresem is a közjegyzőt.

drbjozsef # 2019.08.09. 06:00

kadjarka,

Elméletileg igen, nincs akadálya, de célszerű lenne az eljáró közjegyzővel (a MOKK.hu-n megnézhető ki a kijelölt) felvenni a kapcsolatot, és elmondani előre, mit szeretnél pontosan.

kadjarka # 2019.08.08. 20:19

Edesapám után örökölt földről szeretnék lemondani a húgom javára. Ugyanakkor szeretnék haszonélvezeti jogot bejegyeztetni a 2 fiam számára. Ez megoldható/lehetséges a hagyatéki eljárás során?

MajorDomus # 2019.08.03. 16:28

Ki van ez számolva....

Bobe1965 # 2019.08.03. 15:34

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Megnyugodtam. Köszönöm a gyors választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.03. 15:16

Pont annyi illetéket fizetnél a haszonélvezetért, mint amennyivel kevesebb lenne az ő illetéke az állag után.