Haszonélvezeti jog


nonolet # 2018.06.09. 23:20

Helvig

"a közüzemeket, amit lehet, már kiköttettem,"

Ha észbe kap akkor vissza fogja köttetni veled...

- -

Persze, hogy van módja.

Minden amit HELYETTE fizetsz ki behajtható tőle.

"Fizetési meghagyás" az eljárás neve.
Íme...
https://www.mokk.hu/…jarasrol.php

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.09. 18:44

Miért gondolod, hogy te tartozol olyan internet- vagy telefon-szerződés miatt, amelyben nem te vagy a szerződő?

drbjozsef # 2018.01.31. 08:30

Ja hogy úgy gondolod? Akkor minek kérdezel?

Nem csak bank adhat hitelt. Ugyanakkor hol érdekel téged, hogy ki a tulajdonos? Viszi a bank, megveszik árverésen, na és, te vagy a haszonélvező.

Az igaz, hogy nem könnyű így hitelt kapni, de egyáltalán nem számít, hiszen a tulajdonosod vehet fel bármilyen kölcsönt, ingatlanfedezet nélkül is, és ha azt nem fizeti, akkor ugyanúgy végrehajtják az ingatlanát is, elárverezik, akkor is, ha van haszonélvező. Csak haszonélvezettel, lakottan árverezik legfeljebb.

Azt a kérdést, hogy más aláírhat-e helyetted, már nem is igen kommentálnám. Persze, én is aláírhatok bárki helyett, legfeljebb ezzel bűncselekményt követek el. Jogszerűen nyilván nem írhat alá helyetted senki (legfeljebb meghatalmazással, de akkor meg azt kell előtte aláírnod).

Evitababa # 2018.01.30. 21:28

Köszönöm

SaireyVMK # 2018.01.30. 20:31

https://hitelnet.hu/…-ingatlanra/

"A haszonélvezeti jog jogosultja a hitelfelvétel során csupán a személyes okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya) rendelkezésre bocsátására kötelezett," ..."... a kölcsönszerződés aláírásakor, és a közjegyzői okirat elkészítésekor meg kell jelennie a bank, illetve a közjegyző által megadott helyen és időpontban."

Szóval nem írhat alá helyetted senki, mert egyrészt személyesen ott kell lenni,másrészt igazolnia kell magát.

Evitababa # 2018.01.29. 12:21

úgy gondolom hogy a hitelező bank nem ad hitelt ilyen ingatlanra ha a haszonélvező nem válik maga is kezessé- (ebben az esetben tud róla tehát nincs megkerülve) vagy nem mond le a haszonélvezeti jogáról abban az esetben ha behajtásra kerülne a hiteltartozás.
Kérdésem, hogy ilyen esetben a haszonélvezőnek személyesen kell e aláírnia, megjelennie- tudni szeretném, hogy kizárható e az hogy valaki más írja alá esetleg azt a papírt amit én nem akarok.

drbjozsef # 2018.01.29. 12:17

Persze.
Se az engedélye, de a tudta se kell. Elég, ha a hiteleződ a tulajdoni lapból látja, hogy van haszonélvezet, és annak tudatában ad hitelt. Ha ad.

Evitababa # 2018.01.29. 12:13

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy egy lakás tulajdonosa a haszonélvező kikerülésével (aláírása, jelenléte vagy tudta nélkül) tud e felvenni hitelt az ingatlanra, ha azon holtig tartó haszonélvezeti jog van bejegyezve?

Válaszokat köszönöm

nonolet # 2018.01.24. 14:30

"hogy beköltözik abba a negyed részbe, ami felett haszonélvezete van a nagymamának,"

NEM FOG! beköltözni, ha a nagyi nem engedi meg neki.

A nagyi szabja meg!!! azt, hogy:
ki lakhat a haszonélvezett részben.

HA NEM engedi meg neki, akkor még
maga a tulajdonos sem költözhet be bele.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.24. 10:50

Micsoda kérdés! A haszonélvező jogosult a haszonélvezet tárgyát használni, birtokolni, hasznosítani. A haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását másnak akár ingyenesen, akár visszterhesen átengedheti.

Gigi84 # 2018.01.24. 10:19

Kedves Fórumozók!

Egy osztatlan közös tulajdonban lévő ház 1/4 része felett rendelkezik nagymamám haszonélvezeti joggal. Néhány évvel ezelőtt csak arra a negyedrészre vonatkozóan tulajdonosváltás történt, a fia ápolás fejében átadta a lányának a tulajdonjogot.
Nagymamám jelenleg azzal a tulajdonostárssal él, akihez a ház tulajdonjogának 3/4-e tartozik.
Sajnos az unokatestvéremmel nagyon rossz a viszonyuk, ami a nagymamám egészségére is hatással van. Most pedig azzal próbál nyomást gyakorolni rá, hogy beköltözik abba a negyed részbe, ami felett haszonélvezete van a nagymamának, azonban a fenntartási és rezsi költségeket nem állja, egyetlen közüzemi számla sincs a nevén. Mivel a viszonyuk elég rossz, van arra valamilyen lehetősége a haszonélvezőnek, hogy ne járuljon hozzá ahhoz, hogy a tulajdonos beköltözzön az általa használt részbe?

Előre is köszönöm a segítséget!

polgar # 2017.12.18. 19:24

Csak az anyakönyvi hivatal adja ki és elég hozzá a tulajdonlap másolat . Köszönöm a válaszokat lassan végre lezárul egy 12 éves cirkusz.

nonolet # 2017.12.17. 15:29

http://kormanyablak.hu/…2/ANYKV00010
Anyakönyvi kivonat kiállítása iránti kérelem

polgar # 2017.12.17. 11:29

Köszönöm! Akkor teszek egy próbát a kormányablaknál holnap. A tulajdonlap másolata és a személyes okmányaim elegendőek?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 11:20

Vagy mi kell a haszonélvezeti jog törléséhez.?
A halotti anyakönyvi kivonat. Nem kell vele megvárni a hagyatéki tárgyalást, nem is a közjegyző adja ki, hanem az anyakönyvvezető. (Vagy a kormányablaki ügyintéző.)

polgar # 2017.12.17. 10:17

Köszönöm! Semmiféle szerződést nem kötöttek szóban megállapodtak, én tulajdonosként sajnos csak eltűrni tudtam. Jeleztem nekik, hogy albérleti szerződést kell kötnünk, mert megszűnt bármiféle megállapodásuk is volt. Hozzátenném eddig korrekt volt a viszonyom az albérlőkkel de nyilván jobban szeretném kontrollálni a dolgokat és hivatalos keretek közé szorítani az albérletet. Amit szóba hoztam a szerződést a kommunikáció megszűnt. A hagyatéki tárgyalásra hivatalos leszek? Édesapám testvérének a férje volt a haszonélvező sokat nem is találkoztam vele de nyilván halotti bizonyítvány kellene nekem de igazából nem vér szerinti rokon a viszonyunk se volt túl rózsás. Vagy mi kell a haszonélvezeti jog törléséhez.? Albérlőkkel tehetek valamit ha nem hajlandók a kommunikációra, kiköltözésre egyeztetésre? Köszönöm.!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 09:58

A haszonélvezet a haszonélvező halálával megszűnik. A nyilvántartásból töröltetni érdekelt (leginkább a tulajdonos) tudja.
A bérleti szerződésnek formai követelménye az írásbeliség, a szóban kötött bérleti szerződés érvénytelen.

polgar # 2017.12.17. 09:46

Tisztelt Fórumozók!

A haszonélvező elhuny a földhivatalba nekem kell bemennem a holtig tartó haszonélvezetet levetetni? Kiadta albérletbe a lakást jól gondolom ,hogy a haszonélvező halálával bármiféle megállapodást kötöttek az semmissé vált? Szeretnék szerződést kötni velük, mert eddig csak szóbeli megállapodás volt az albérlők és a haszonélvező között de nem nagyon hajlandók kommunikálni velem. Eddig nem volt velük gondom de nagyon sajnos a haszonélvező miatt nem tehettem semmit. Mit tehetek ebben az esetben. Gyakorlatilag nem tudnak semmi papírt mutatni, mit keresnek a lakásba, miért vannak ott. Van várakozási idő a haszonélvező halála után vagy azonnal megszűnik a haszonélvezeti jog ahogy elhunyt.

MajorDomus # 2017.06.21. 19:53

Valamint a társasházról szóló törvény.

Biróságtól kérheted a haszonélvezet korlátozását.

A tartozás összegére bocsáss ki fizetési meghagyást!

nonolet # 2017.06.18. 12:59

Hát a PTK azaz a Polgári TörvényKönyv ...

A haszonélvező fizeti a szokásos használat költségeit.

Bővebben pl.

http://www.nagyszuloklapja.hu/…essegei.html

maxpower # 2017.06.18. 11:31

"Az hogy a tulajdonos kivel fizetteti meg, az más kérdés!
Általában azzal, aki a lakást használja."

Erre tudnál nekem jogszabályt linkelni amivel kötelezhető ,hogy fizessen?

nonolet # 2017.06.18. 00:27

Tudsz...

  • fizetsz, mert te vagy a tulajdonos

és aztán

  • behajtod apádon
  • *-

CXXXIII/2003 tv. A társasházakról

"A közös költséggel csak a tulajdonos tartozhat.
Senki más.

Az hogy a tulajdonos kivel fizetteti meg, az más kérdés !
Általában azzal, aki a lakást használja."

by Majordomus

maxpower # 2017.06.17. 23:05

Tisztelt hozzáértők.
A következő problémám lenne.
Kiskorúként az édesapám nevemre íratott egy lakás tulajdonjogát és a haszonélvezetet pedig magának.
A problémám, hogy most a lakás közös költségét nem fizeti amit persze rajtam akarnak behajtani. A lakást tönkre teszi megeszi a penész. Állása most épp van.
A közös költség tartalmazza a ház takarítását a víz díjat és a ház világítását.Illetve le is lakja a lakásom.
Tudok valamit tenni?
Köszönök minden segítséget előre is.

drbjozsef # 2017.06.16. 13:40

No látod.

Szomorú örökös # 2017.06.16. 11:00

drbjozsef

az a számítási mód az illetéktörvényben szerepel, azon kívüli körön semmilyen relevanciája nincsen.

Ez mondjuk igaz, mert én is megegyeztem egy jóval kisebb összegben a haszonélvezővel, mint ami e szerint a számítás szerint járna neki és azt fogja megkapni, ha sikeresen elkel a ház. :-)