Tehát a madár már megvan. Hátakkormeg?
Haszonélvezeti jog
(gerbera317, a haszonélvezőnek adja el, úgyhogy ez a része valszeg lezsírozható, feltehetőleg kellene az úgy is neki.)
„annyival többet kérnék érte”
Ez csak akkor működik, ha találsz madarat, aki ad érte annyit.
Ja, és nem vennék újat :)
Kedves József!
Ha van adózási kötelezettségem az eladás után, akkor annyival többet kérnék érte, hogy tsiztán maradjon a vételár, mint haszon.
Így értettem, köszönöm a válaszod!
(nem tudom, mit jelent a "beéépíteném a vételárba" kitétel, de ha vennél másikat, akkor adófizetés szempontjából ez nem releváns, nincs már ilyen kedvezmény régóta - nálad meg nincs is adófizetés ráadásul -, de a másik lakás vételekor keletkező illetékfizetési kötelezettségbe beleszámíthat. HA erről van szó.)
berke,
Öt évnél régebben szerzett ingatlan eladása esetén - legyen az bármilyen jogcímen szerezve, és eladva bárkinek - se bevallási, se adófizetési kötelezettség nincsen.
Nincs teendőd, csak az adásvételi szerződés megőrzése.
Sziasztok!
10 éve örökölt lakásom az haszonélvezőnek adnám el. Eladóként van adó kötelezettségem? ( beépíteném a vételárba)
Köszönöm!
kecsa,
Kicsit pontosabban kellene fogalmazni.
50-50%-ban használt : gondolom a tulajdoni arányok ezek.
ingatlan Bírosági döntéssel megszünt : nem, ingatlant még bírósági döntéssel sem lehet "megszüntetni"
Hogy neked van-e elővételi jogod? Honnan tudhatnánk, hiszen "egyik tulajdonos"-t írsz egyes szám harmadik személyben.
Ha az a kérdésed, akkor a haszonélvezőnek nincs elővételi joga az ingatlanra (akkor sem, ha tíz évvel ezelőtt még tulajdonos volt). Így érted?
(Viszont, ha eladja a tulajdonos, természetesen a használati joga megmarad a haszonélvezőnek, csak azzal terhelten tudja eladni, vagy a beleegyezéseddel megválthatja tőled.)
Érdeklődni szeretnék, ha egy közös 50-50 %- ban használt ingatlan Bírosági döntéssel megszünt az egyik tulajdonos kérésére 10 évvel ezelőtt,de holtig tartó használati jog kerül bejegyzésre, ebben az esetben van e elővásárlási jogom abban az esetben ha el szeretnék adni az ingatlant?
kecsa
Most nincs rá szüksége, de késöbb lehet rá ezért szeretne maradni a tulajdonin, illetve megeshet hogy később mégis lesz végrehajtás, de egyenlőre nincs ilyen képben.
Értem. De ha ez nem végrehajtásos sztori, akkor ennek továbbra is : mi az értelme? A haszonélvező halála után használhatja maga az ingatlant.
Egyszerűen csak nem akarja használni, és azt akarja, hogy te használd? Miért nem ajándékozza neked?
Tulajdonos akinek a résztulajdonrészére lenne, Ő nem lakik ott.
Igen, de még mindig nem látom az értelmét. A tulajdonos a saját részét használhatja, mi az értelme, hogy 3. személynek átengedi?
A cél az ingatlan használata. Ez nem végrehajtásos sztori. :-)
Tehát akkor résztulajdonos alapíthat szerződéssel harmadik félre haszonélvezeti jogot a résztulajdonára, be is jegyzik, de "használni" csak akkor lehet ha az előbb bejegyzett özvegyi jogosult meghal?
Csuklósbusz,
Ha az egészre szólna, akkor igen.
De például a végrehajtás esetén az az után kötött haszonélvezet nem befolyásolja a végrehajtást, tehát beköltözhetően lesz hirdetve.
Félve kérdezem meg, mi lenne a cél...
Nem lennék tulaj, csak résztulajdon haszonélvező.
Tehát ha meghal az özvegyi jogosult akkor automatik én lennék a haszonélvező minden további teendő nélkül?
Csuklósbusz,
A Ptk. nem ismer olyat, hogy "özvegyi jog". Az sima haszonélvezeti jog (legfeljebb a Ptk. öröklési szabályai alapján járt az özvegynek).
Újabb haszonélvezet ugyanarra az ingatlanra akkor jegyezhető be, ha a meglévő haszonélvező jogait nem csorbítja. Vagyis vagy a beleegyezésével, vagy csak sortartó haszonélvezőként a meglévő mögé sorolva.
Ja, egyébként saját tulajdonrészedre nem lehet saját magadnak haszonélvezeti jogot bejegyeztetni, csak a többiek részére, értelemszerűen.
Adott egy ingatlan 3 tulajdonossal, közülük az egyiknek özvegyi joga van.
Ha én az egyik tulajjal a saját részére haszonélvezeti jogot akarok alapítani magamnak, olyan lehet és be is jegyzik?
Tehát lehet egy ingatlanon egyszerre özvegyi és haszonélvezeti jog is?
Másodfoku alperesként be kell vonni a haszonélvezőt is!
Idén februárban indítottunk egy pert a szomszéd ellen, mivel feltöltötte a telkét földdel és a feltöltés következtében a házunk lábazatát eltüntette, így egy nagyobb esőzés és a folymatos öntözőrendszer használat miatt a fal felázott és leesett a vakolat, illetve a víz bemosta a pincébe a földet. A perfelvételi eljárásban vitatták a telekhatárt, amit később kimérettek földmérővel. A földhivatali határozat a vírus miatt sokáig tartott, így kicsúsztunk a szüntetelés miatti 4 hónapos határidőből. A perfelvételi tárgyalás során az alperesi ügyvéd nem hivatkozott arra, hogy a károkozó már nem tulajdonosa az ingatlannak, hanem csak haszonélvezője. Mivel az ejárás megszűnt és nem volt ítélet, így a további károkozástól eltiltás és a kár megtérítése miatt ismét keresetet nyújtottunk be, azonban apám a bírósági panasznapon jelezte, hogy a korábbi állapothoz képest annyi történt hogy a volt tulaj már csak haszonélvező. Ennek hatására a bíróság a keresetlevélben a jelenlegi tulajt írta be alperesnek. A jelenlegi tulaj és a haszonélvező élettársak és mindketten a szomszédban laknak.
És érthetően.
zotya1977,
Pert az ellen érdemes indítani, aki a kárt okozta. Úgy általában. Főszabályként.
Nem lenne egyszerűbb, ha a konkrét problémádat írnád le?
Pereskedésben lenne kérdésem. Kit pereljek, ha a haszonélvező okozott kárt a szomszéd tulajdonban, de a korábbi perben - ami már volt - úgy tudtam, hogy ő a tulajdonos. A jelenlegi tulajdonos a haszonélvező élettársa.
„Anyukám velünk maradt, az egész házra haszonélvezete van”
Nem jó a megfogalmazás. Ti maradtatok anyukátokkal. Addig maradhattok ameddig ő ezt megengedi. Ameddig haszonélvezete van.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02