Öröklési kérdés


Bandi # 2022.02.04. 05:39

Üdv! Hagyatékira várunk! Van egy ingatlanunk amire felszereltettem egy kamerát,mivel nem lakunk benne így gondoltam nem árt ha látja az ember a mozgást. Egy szép napon öcskös bement és leverte azt a helyéről,mondván,hogy ő erre nem adta a beleegyezését. Az lenne a kérdésem,hogy van-e ehhez joga,és a keletkezett kárral mi a helyzet.

Szomorú örökös # 2022.02.04. 05:58

Bandi

Egy szép napon öcskös bement és leverte azt a helyéről,mondván,hogy ő erre nem adta a beleegyezését. Az lenne a kérdésem,hogy van-e ehhez joga....

Megbeszélted előtte vele, hogy felszerelsz egy kamerát a várhatóan közös tulajdonotokra? Gondolom nem. További kérdés?

drbjozsef # 2022.02.04. 08:20

Bandi,

Ha öcskös ennyire fél attól, hogy látod az ő mozgását, jó lenne, ha nagyon pontosan felleltároznátok mi van abban az ingatlanban, nehogy kiürüljön, mire egyáltalán lesz hagyatéki végzés... bár jó eséllyel, ami értékes és könnyen mozdítható, az már elpárolgott...

Bandi # 2022.02.04. 19:17

Teljesen üres a lakás semmi érték nincs benne.Igazából az ingatlan védelme lett volna a cél,nem az öcskös nézegetése.
Szomorú örökös- Sajnos van további kérdés,mert a rongálás nem kellene egyik félnek se érdeke legyen.Vagy igen?

drbjozsef # 2022.02.04. 19:52

Bandi,

Nos, jogi szempontból igazad van, ha kifogása van a - feltételezem, leendő - közös tulajdonotok használatával kapcsolatban, akkor neked kellett volna szólnia, hogy vedd le a kamerát, mert nem járult hozzá a felszereléséhez, de nem verhette volna le.

Kérd tőle a károd megtérítését, ha nem fizeti ki, fizetési meghagyást bocsáttathatsz ki ellene egy közjegyzővel.

Steee # 2022.02.06. 12:41

Üdvözletem! Segítséget szeretnék kérni öröklési kérdésben. Adott egy ingatlan, amelyet 2000-ben fele-fele részben megörökölt az elhunyt férj házastársa, és vér szerinti gyermeke, és az özvegy lett a haszonélvező. Sajnos elhunyt az özvegy is, akinek van még egy gyermeke (előző kapcsolatából). Jól gondolom-e, hogy az elhunyt özvegy eddigi 50% részét fogja most fele-fele arányban örökölni a két gyermeke, akik közül az egyik (a vér szerinti) már eleve fele részt örököse volt az édesapja után az ingatlannak, tehát a vér szerinti gyermeknek végül a teljes ingatlanban összesen 75% tulajdonrésze lesz, míg a másik (az özvegy előző kapcsolatából született) gyermek része 25% lesz?

Ez volt a kérdés első része, a második: az ingatlant szabad felhasználású, Euro alapú jelzálog hitel terheli, melyet (vegyük most az egyszerűség kedvéért úgy) fele-fele részben vett fel a most elhunyt özvegy, és az első kapcsokatából született gyermeke, és a kezes pedig az a gyermek, akinek az ingatlanban eleve volt 50% tulajdonrésze. Ebben az esetben is gondolom az elhunyt özvegy fennáló hitelét örökli fele-fele részben a két gyermek, tehát a (kezes) gyermeknek lesz 25% adóssága, míg a hitelt felvevő másik gyermeknek lesz összesen 75% adóssága? Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.06. 12:54

2000-ben fele-fele részben megörökölt az elhunyt férj házastársa, és vér szerinti gyermeke
Nem. Csak a gyermek örökölt - az özvegy már addig is tulajdonos volt.

Jól gondolod. (Az azért elég köztudomású, hogy a törvényes örökösök első soron az örökhagyó gyermeki, egymás közt egyenlő arányban. Az sem speciális ismeret, hogy 1/2 fele 1/4 és hogy 2/4+1/4= 3/4.)

Ezt viszont nem jól gondolod. A két gyereknek 3:1 arányban kell törleszteniük a kölcsönt - de ez csak az egymás közti jogviszonyukra érvényes.

drbjozsef # 2022.02.06. 14:07

(megjegyzem, a "egyik gyereknek 25% a másiknak 75% adóssága lesz" matematikai szempontból pontosan 3:1 arányt jelent...)

Steee # 2022.02.06. 18:26

Köszönöm a válaszokat! Sajnos biztosan nem lesz egyszerű ez az egész, mert a nagyobbik gyermek a hitelt eléggé megbízhatatlanul fizette eddig is, és az elhunyt nyugdíjából végrehajtói letiltással volt fizetve a zöme a hitelnek havonta, több volt vonva, mint amennyi az elhunyt adóst illette volna a hitel felvételekor a felvett pénz elosztása alapján. Amennyiben ez a havi fizetendő összeg az alább leírtak szerint törvényileg elosztásra kerül az örökösök között, akkor várhatóan a nagyobb részt nem fogja (tudni/akarni) fizetni az örökös, hiszen már eleve a nevén volt a hitel 50%-a, amit már eleve nem is annyit fizetett havonta, hanem csak kb. 20-30%-át a havi törlesztésnek. Amennyiben pedig nem fizeti, akkor az ő alap 50% hitele, és a kezes által örökölt 25% a kezesre/örökösre terhelődik, aki ezt az összeget fizethetné végülis úgy, hogy bérbe kiadja az örökölt ingatlant, de akkor végül, mikor ki lesz fizetve a tartozás, akkor még jön a 25%-ot örökölt testvér, hogy igényt tart a részére az örökölt ingatlanból. Így kb. mondjuk úgy jól is jár, mert a kiadott ingatlan hasznából a nagyrészt ő általa elköltött hitel lenne rendezve, és aztán még az ingatlan hajdani értékesítésekor megkapná a 25%-nyi pénzbeni részét is. Hogyan lehetne, vagy kellene ezt igazságosan megoldani, hogy aki nem vette fel a hitelt, nem költötte el, de kezesként íratták alá vele a hitelszerződést, az ne fizessen már szinte duplán? Amennyiben a nagyobb hitellel rendelkező örökös visszautasítja az őt illető 25% örökséget, és 25% adósságot, akkor már végülis azzal a résszel, amit nem kér örökséget, azzal rendezi végülis a fennálló tartozás rá eső részét. Amikor ő visszautasítja az örökséget, -mivel nincs más egyenesági leszármazottja-, akkor az elhunyt másik gyermeke, akié eleve az 50% rész az ingatlanban jelenleg is, akkor őt illeti meg a visszautasított örökrész, és a tartozás, ezt jól tudom?

drbjozsef # 2022.02.06. 18:47

Steee,

Nem figyeltél eléggé KBS-re, bár nem szokta bő lére ereszteni.

A tartozásért az elhunyt(ak) jogutódja(i) EGYETEMLEGESEN felelnek. Bármelyiküktől követelheti az egészet bank, sőt, ha felmondaná a szerződést (ami szintén kicsit fura, mert ha nem mondják fel, nem lehet végrehajtani, és te valami letiltást emlegetsz...) a bank, akkor az egész tartozást követelhetné egyben bármelyik örököstől (elsősorban persze a hitel kezesétől). Aztán hogy utáni ti, egymás között hogyan rendezitek, az a bankot nem érdekli. Nyilván, ha nincs megegyezés, fizetési meghagyással vagy perben követelheti a többletbefizetését az, aki fizetett a másik(ok) helyett.

Amikor ő visszautasítja az örökséget, -mivel nincs más egyenesági leszármazottja-, akkor az elhunyt másik gyermeke, akié eleve az 50% rész az ingatlanban jelenleg is, akkor őt illeti meg a visszautasított örökrész, és a tartozás, ezt jól tudom?
Igen. A kieső örökös helyén leszármazó hiányában a másik örökös fog örökölni.

Steee # 2022.02.07. 10:41

Igen, ez már egy "felmondott" hitel, amit az elhunyttól nyugdíjból letiltással vont a végrehajtó, míg a nagyobbik gyermek (a másik adós) is fizetett valamennyit, amiről az Osztrák bank rendszeresen küldte az elismervényt, hogy mennyi érkezett az elhunyt nyugdíjából, és mennyi a nagyobbik gyermekétől. Eddig a kissebbik gyermeket, mint kezest nem keresték, mert elegendőnek ítélte meg a bank a havonta beérkezett összeget. Olvasva a választ nyilván nem sokat számít, ha mindenki egyetemlegesen felel a hitelért, de főleg a kezes, attól azért még megkérdezném, ha az a gyermek, aki jelenleg az ügyletben a kezes, ő megörökli a hitel 25%-át az elhunyt adóstól, akkor jogilag gondolom a továbbiakban az már nem lehetséges, hogy ő -ugyanabban a hitelügyletben- egyszerre már nem lehet adós is (mert örökölte) és kezes is egyben? Persze ettől az akkor még nem változik az egyetemlegesség révén, hiába papíron csak a 25% hitelt örökölte, attól még kérhetik rajta egy személyben is számon a tartozást, ha a másik adós majd nem fizet, vagy az örökölt ingatlant is elárverezhetik adott esetben, mert terheli a jelzálog?

drbjozsef # 2022.02.07. 10:59

Steee,

Biztos bennem van a hiba, de továbbra sem értem, hogy mi a valódi problémád, mi az igazi kérdésed.

Olvasva a választ nyilván nem sokat számít, ha mindenki egyetemlegesen felel a hitelért
Ööö... nem sokat számít? Szerintem számíthat azért...

Nem a "hitel 25%-át" örökli meg. Egy tartozásban - esetetekben : végrehajtási eljárásban - jogutód lesz. Minden örökös, egyetemlegesen.
(Megjegyzem, feltehetően nem a jogosult (a bank) "elégedik meg" a fizetett összeggel, hanem ez a végrehajtás normális menete, feltehetőleg Ausztriában is, ha a levonással belátható időn belül megtérülhet a tartozás, akkor az megy. De ez egyébként nektek k*va sok plusz pénzetekbe fog kerülni, mert közben a végrehajtót is fizetni kell, amely nem kis összeg...)

A jogutódlás után már a gyakorlatban nemigen számít, hogy kezes is volt. Követelhető tőle így is, úgy is a teljes tartozás.

vagy az örökölt ingatlant is elárverezhetik adott esetben, mert terheli a jelzálog?
Természetesen, ha a jogosult kéri, mert a fenti feltétel nem biztos, akkor bevonható az ingatlan a végrehajtási eljárásban.
Bár ha ez Ausztriában van, akkor nem tudom hogyan van, de feltételezem elég hasonlóan mint itthon.

Ha örököltetek vagyont is (a jelzáloggal lekötött ingatlanon kívül), vagy van lehetőségetek máshogy megoldani, lehet, hogy érdemes lenne megegyezni a jogosult bankkal, esetleg a tartozás egy részének elengedéséért cserébe egyben kifizetni, és megszüntetni a végrehajtást. Egy külföldi bankkal kevésbé egyszerű dolog lesz, de ki tudja. Ha nektek megfelel így, folytathatjátok is a törlesztgetést.

drbjozsef # 2022.02.07. 11:52

Illetve javítanám magam : egy szempontból fontos is lehet akár, hogy kezes is. Ugyanis a jogutód örökösök, mint adósok, egyetemlegesen kötelezhetőek a teljes tartozás megfizetésére, de csak az örökölt örökrészük értékéig. A saját vagyonukkal (főszabály szerint) nem felelnek ezért a tartozásért.

Ezzel szemben a kezestől továbbra is teljes egészében, korlátlanul követelhető a teljes tartozás, a szerződés szerint.

Nagy Izabella # 2022.02.07. 12:04

Sziasztok!

Újra itt, öröklési kérdésben :)
a ) Milyen vonzatai vannak annak, ha az öröklés kapcsán az illetékes adóosztály kevesebbre értékeli fel az örökölt házat, mint amennyi az adott piaci értéke? - lásd ennél kisebb hasonló állapotú ház 17 M-ért kelt el 2 házzal feljebb, adott ingatlant 8M-ra értékelték fel a másik örökössel megbeszélve- Hol fog ez engem hátrányosan érinteni?( Gyanítom, hogyha eladásra kerül az itt megállapított érték felett, akkor a vagyonosodási illetéket a kettő közti összegre kell fizetni, esetleg van még más is? )

  1. Közös öröklés történik 50-50%-os tulajdonban az adott ingatlan felett. A másik örököstárs nem akarja megvenni, sem eladni, osztani a telket és az azon álló két házat nem lehet. A bíróság meg tudja szüntetni az osztott közös tulajdont, és mik ennek a lépései, effektíve mennyi időbe kerül? Minél hamarabb nyélbe szeretnénk ütni, hogy az ingatlan ne amortizálódjon.

Köszi: Iza

drbjozsef # 2022.02.07. 12:19

Nagy Izabella,

Illetéket szerzéskor kell fizetni, ha nem illetékmentesen örökölsz, akkor ez jó neked, mert bár az illetéket a forgalmi érték után kell kiszabni, egy hivatalos értékbizonyítványt elfogadnak, és minden bizonnyal az alapján lesz megállapítva.
Ha el akarod adni 5 éven belül, akkor ADÓ-t kell fizetned, és igen, ez hátrányos neked, mert az adóalap az eladási árnak és ennek az értéknek a különbözete lesz.

Pert kell indítani bíróságon. Néhány hónap - egy év. Ha nincs semmi extra.

drbjozsef # 2022.02.07. 12:21

Megjegyzem, a per nem lesz olcsó se, szóval megegyezni mindig jobb, mindenkinek. Értesd meg vele, hogy ha se kifizetni nem akar (vegyen fel hitelt), sem eladni közösen, akkor pert fogsz indítani, amivel legfeljebb időt nyer, de sok költséggel jár, és a végén még lehet, hogy árverésen kevesebbért megy el, mint amit most egy vevő adna érte. Nem fog jól járni.

Nagy Izabella # 2022.02.07. 13:12

Kedves József!

Köszönöm ismét mindenre kiterjedő válaszát.. Én igyekszem, de nem jó a viszony. De lehet, az anyagi rész majd megoldja- némi bánatpénzként engedve a rész árából ; ) -

Üdv: Iza

Szomorú örökös # 2022.02.07. 17:39

drbjozsef

Pert kell indítani bíróságon. Néhány hónap - egy év. Ha nincs semmi extra.
Megjegyzem, a per nem lesz olcsó se, szóval megegyezni mindig jobb, mindenkinek.

Talán per esetén is jobb, ha a 8 millás értékbizonyítvány alapján számolják ki a 6 %-os perköltséget, nem?
Vagy ott már muszáj lesz szakértővel felbecsültetni a bíróságnak?

drbjozsef # 2022.02.08. 05:13

Mivel ez egy hatósági bizonyítvány, ezért a per illetékéhez adott lesz.
Ugyanakkor vitatni a perben szerintem minden további nélkül lehet, főleg, ha tényleg jelentősen eltér a valós piaci értéktől - már feltéve, hogy az egyik fél magához váltaná. Ha nem tudják, akkor tökmindegy, mert úgyis árverés lesz.

Szomorú örökös # 2022.02.08. 05:51

drbjozsef

Mivel ez egy hatósági bizonyítvány, ezért a per illetékéhez adott lesz.

Erre gondoltam én is, ezért is írtam. :-)

Steee # 2022.02.08. 09:54

Egy-két kérdésem maradt már csak a sok után, aminek a megválaszolását köszönöm utólag is: Abban az esetben, amikor az elhunyt után az egyik örökösnek az ingatlanban 75% része lesz (mert az 50%-nak már eleve tulajdonosa volt) a másik örökösnek pedig 25% részesedése lesz, akkor a 75% tulajdonrészt birtokló örökösnek nagyobb joga/beleszólása van-e/lehet-e abba a többségi tulajdona jogán, hogy a 25% résszel rendelkező például (nagyobb ellenvetés/akadályoztatás) nélkül hozzájáruljon ahhoz, hogy az ingatlan értékesítve legyen?

Továbbá (erre már lehet kaptam választ, de akkor nem pontosan így tettem fel a kérdésem, mert azóta derült ki egy fontos körülmény): Hogyan szabályozza a jog az öröklés sorrendjét abban az esetben, ha az elhunyt az édesanyja volt a két nagykorú leánygyermekének, akkor ha az egyik gyermek visszautasítja az örökséget, akkor a másik gyermek lép a helyébe abban az esetben is, ha a visszautasító örökösnek van jelenleg is férje?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 10:56

Nem.
Igen. (Feltéve, hogy a visszautasítónak leszármazója nincs, apja nem él.)

sylvie1376 # 2022.02.10. 14:20

Jó napott kívánok! Sos segítséget szeretnék kérni! 2016-ba elhunyt a férjem édesanyja aki az akkori férjével örökölt anyósom után egy autót! A férjem s a mostoha apja nem egyeztek így az autó közös névre került! A férjemet bírósági úton a mostoha apja kifizette s papírt is kapott róla amivel bement az okmànyirodába s kérte a nevét töröljék. Valószínű nem történt meg mert tavaly elhunyt a mostoha apja s megvolt a hagyatèki tárgyalás ahol az örökös a férjem tudta nélkül a férjemre iratta az autót. A közjegyzőt felhívtuk s közölte nem tudja törölni s nem fogadja el a bírósági végzést csak ha a mostoha apja örököse kijavítattja. Mi ilyenkor a teendő, hogy az ember háta mögött döntenek arról, hogy olyat hagyatékolnak rá amihez semmi köze s bírósági végzése van róla?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.10. 19:16

a férjem édesanyja aki az akkori férjével örökölt anyósom után
Bocsánat, de neked az anyósod nem a férjed édesanyja? A legtöbb embernek igen.

sylvie1376 # 2022.02.11. 20:31

Kedves Kovács Béla Sándor! Örülök, hogy ilyen figyelmes de nem kioktatást kértem!