Öröklési kérdés


drbjozsef # 2023.11.13. 11:58

nemethg,

Amit osztap írt, hogy, jelentsd be a közjegyzőnél, hogy a testvéred édesapádtól ajándékban részesült, ezért azt neki kötelessége osztályra bocsátani, és erre a közjegyző szólítsa fel, azzal még nem veszítesz semmit, nem kerül semmibe.
Mármint azon kívül, hogy a testvéred nem fog neki örülni, de azt te tudod, mennyire akarsz konfrontálódni vele az örökséged érdekében.
Én ezt a helyedben minimum megtenném. Ha vannak tanúk, hogy édesapád hogyan szánta ezt, akkor nem olyan veszett fejsze nyele ez a dolog.
Ha a testvéred önként nem hajlandó, akkor persze neked kell majd pereskedned vele, a közjegyző saját hatáskörben ezügyben nem fog tenni semmit. Felszólít majd a per indítására, ha nem felel meg neked a "normál" törvényes öröklés.

nemethg # 2023.11.13. 19:46

drbjozsef!

Köszönöm szépen az információt!
Az az igazság, hogy èrzelmi oldalról nagyon sajnálom a házat. A rokonok, barátok is ezért kerestek meg, mert hasonlóan vannak.
Átgondolom a javaslatát.

Majordomus # 2023.11.13. 20:33

Azért kérdezd meg a testvéredet hogy mégis mit szánt neked???

nemethg # 2023.11.14. 17:04

Majordomus!

Azonnal szeretné eladni a házat, és 50-50%-ban elfelezni mindent. - ez az ő álláspontja.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.14. 17:32

És a másik ház?

nemethg # 2023.11.14. 19:17

Kovács_Béla_Sándor!

Abban lakik, az az övé :-) ahhoz senkinek semmi köze.
Nem egyszerű személyiség, soha nem is volt az.
A poén, hogy apánkat is néhanapján látogatta, most meg... és pont ezért esik rosszul, hogy apánk semmiről sem végrendeljezett.
De ez van.
G.

Majordomus # 2023.11.14. 20:23

Mennyit ér az ingatlan?

Ha több tizmilliót, akkor érdemes beleállni egy perbe ha vannak tanuid.

drbjozsef # 2023.11.15. 04:38

Abban lakik, az az övé :-) ahhoz senkinek semmi köze.

Ez az ő álláspontja. Ugyanakkor azt édesapád ingyenesen juttatta neki, úgyhogy be kell számítania.
Ha mégse mennél ellene ebben, akkor legalább a köteles rész az ami jár, és bizonyítani nem kell (persze, ha nem fizeti meg, akkor azért is pert kell indítanod).

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.15. 06:34

úgyhogy be kell számítania.

Osztályra kell bocsátania. :) Esetleg: be kell tudnia.

nemethg # 2023.11.15. 17:58

Üdvözlök Mindenkit!

Köszönöm a tanácsokat, a segítséget!
Eldőlt a dolog, mivel màr az egyik rokon aki jött korábban, szabadkozik. Elengedem a dolgot.
Tényleg köszönök minden biztatást!
Üdv!

drbjozsef # 2023.11.15. 19:26

Legalább a köteles részt nézd meg, lenne-e még fizetendője. Ott nem kell bizonyítani semmit se, az jár, ha nem éri el az örökrészed azt.

Majordomus # 2023.11.15. 20:57

Pár tízezer ft-od csak van egy ügyvédre aki a százszorosát kaparná ki neked?

Nem szabad ilyen könnyen bedobni a törülközőt.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.16. 05:55

aki a százszorosát kaparná ki neked?

Inkább húsz-harmincszorosát. :) A szokásos ügyvédi munkadíj perben a tárgyérték 3-5%-a. Valahol 400 millió körül közelít az 1%-hoz - de sosem éri el.

Majordomus # 2023.11.16. 20:06

Az is komoly pénz lenne...

Kicsi Sára # 2023.11.30. 17:44

Tisztelt Fórumozók!

1983-ba elhunyt anyai dédnagymamám után több ágról 21-en földet örököltünk. Édesanyámék 9-en voltak testvérek, már senki sem él közülük.
Arra gondoltunk a testvérek - egy valaki javára -lemondanának, vagy visszautasítanák örökrészüket. Így 9 örökös maradna.
Kérdéseim:
1, Melyik megoldás lenne jobb és célszerűbb? Azt tudom, hogy visszautasítás esetén nagykorú leszármazottjainknak is vissza kell utasítani. De vajon az ő kiskorú leszármozattjainak ( a mi unokáinknak) is
2, Föld esetében egyáltalán a földhivatal be fog jegyezni ennyi tulajdonost? Tudomásom szerint szeretnék megszüntetni az osztatlan közöstulajdonú földeket.
3, Milyen költségekkel jár a teljes eljárás (adó, illeték, földhivatali bejegyzés stb.?
A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.30. 21:45

Arra gondoltunk a testvérek - egy valaki javára -lemondanának, vagy visszautasítanák örökrészüket.

Negyven év múltán?!

Majordomus # 2023.11.30. 22:17

Inkább adjátok el...

Kicsi Sára # 2023.12.02. 06:19

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
40 évvel ezelőtt valószínűleg a szüleink örököltök volna. Ez most derült ki, hogy még mindig a dédénagymama nevén van a föld.
Ezért lennénk ilyen sokan örökösök. Szeretnénk eladni, de többen külföldön élnek, úgy gondoltuk egyszerűbb lenne a dolgunk jóval kevesebb tulajdonos esetén. Ezek ismeretében kaphatok választ a feltett kérdéseimre, esetleg szükség van még más információra is?
Köszönöm

Kicsi Sára # 2023.12.02. 06:20

Tisztelt Majordomus! Szeretnénk eladni, de többen külföldön élnek, úgy gondoltuk egyszerűbb lenne a dolgunk jóval kevesebb tulajdonos esetén. Ezek ismeretében kaphatok választ a feltett kérdéseimre, esetleg szükség van még más információra is?
Köszönöm

utazo111 # 2023.12.02. 08:12

Üdv!
Olyan kérdésem lenne, hogy a Férjemnek a házasságunk előtti felhalmozott nagy összegű tartozasa van, amit a végrehajtó folyamatosan havonta tilt.
Ha, a Férjemmel történne valami én rám terhelődne ez a tartozás?
Hagyaték nincs, semmi nincs az ő nevén, kivéve a tartozást.

drbjozsef # 2023.12.02. 09:50

utazo111,

Nem.

A férjed örökösei, mint jogutódok (ez lehetsz te és a gyermekeitek) öröklik ezt a tartozást, de csak és kizárólag a hagyatéki vagyon erejével felelnek érte. Ha a hagyatékban nincs vagyon, akkor nem kell kifizetnetek. Azt bukják a hitelezők.
(persze, ha egy hitelező nagyon utánamegy, és megkapargatja azt, hogy egy házasságban miért nincs vagyon a nevén, tekintve, hogy az akkor is házastársi közös vagyon, ha nincs a nevén, akkor azért lehetnek gondok.)

drbjozsef # 2023.12.02. 09:55

Kicsi Sára,

Ha most derült ki, és még a dédi nevén van az ingatlan, akkor egy póthagyatéki eljárást fognak lefolytatni.
Ezen eljárásban erre a vagyontárgyra lehetséges az osztályos egyezség, de aki akar, az vissza is utasíthatja az öröklést - mindaddig, amíg az eljárás jogerősen le nem zárul.

Lemondani nem lehet az öröklésről (azt a dédi életében vele kötött szerződésben lehetett volna).
Visszautasítani lehet az öröklést, de itt NINCS olyan, hogy kinek a javára. Aki visszautasít, az kiesik az öröklésből.

Osztályos egyezséget lehet kötni a hagyaték tárgyaira tetszőlegesen, de annak elvileg feltétele az is, hogy mindenki örököljön valamit. Ha itt a póthagyatéki eljárásban nincs semmi más, csak ez az ingatlan, akkor ez nem járható út.

A legegyszerűbb a visszautasítás. Akár egyetlen örökös is maradhat.
Ha a visszautasítók nem akarnak (kéz alatt) sem kapni semmit az örökrészük után, akkor sima ügy. Ha igen, akkor azért nagyfokú bizalom kell ennyi ember között, az már nem biztos, hogy olyan sima ügy...

drbjozsef # 2023.12.02. 10:03

Kicsi Sára,

1, Melyik megoldás lenne jobb és célszerűbb? Azt tudom, hogy visszautasítás esetén nagykorú leszármazottjainknak is vissza kell utasítania
Nem. Csak akkor, ha a felmenői kiestek az öröklésből. Ha te élsz, akkor a te leszármazóidnak ehhez az ügyhoz most semmi köze.
Ha viszont van kiskorú az örökösök között, akkor a nevükben csak a gondviselőjük utasíthat vissza, és ehhez kell a gyámügy jóváhagyása. Amit nem nagyon szokott megadni ha pozitív vagyont örökölne a kiskorú, még akkor se, ha rohadt bonyolult és minimális a haszon.

Ha van kiskorú az örökösök között, akkor ők nem fognak tudni visszautasítani.

2, Föld esetében egyáltalán a földhivatal be fog jegyezni ennyi tulajdonost? Tudomásom szerint szeretnék megszüntetni az osztatlan közöstulajdonú földeket.

Föld esetén lehet megegyezés (annak ellenére is, ahogy az osztályos egyezségről az előbb írtam), de ehhez közös akarat kell. Ha az nincs, akkor 5 éven belül kell rendezni (eladással, közös megszüntetéssel, vagy államnak felajánlással), ha addig nem sikerül, akkor elárverezhetik a tulajdont.

Lásd :

https://www.nak.hu/…szabalyaiban

3, Milyen költségekkel jár a teljes eljárás (adó, illeték, földhivatali bejegyzés stb.?
Az egyenes ági rokonoknak illetékmentes, öröklésnél adó nincs (az majd értékesítéskor, ha jövedelem keletkezik). A fölrhivatali bejegyzés fejenként 6600 forint. A közjegyző díja az eljárásért az ügy bonyolultságától és a föld értékétől függ, összesen százezres nagyságrend, ami egyetemlegesen terheli az örökösöket (vagyis akár egytől is behajthatja a közjegyző, aztán intézzék el az örökösök egymás között).

drbjozsef # 2023.12.02. 11:16

Azt tudom, hogy visszautasítás esetén nagykorú leszármazottjainknak is vissza kell utasítania”"
Bocsánat, igen, ha úgy érted, hogy te visszautasítod a hagyatékot, akkor kiesel az öröklésből. De nem csak a nagykorú leszármazónak kell, hanem minden leszármazódnak aki nem akar örökölni, vagy, ha kiskorú, akkor mint gondviselő nem akarod hogy örököljön, akkor a nevében visszautasíthatsz - de csak a gyámhivatal jóváhagyásával, és azt nem fogod megkapni ebben az esetben.

utazo111 # 2023.12.02. 11:42

drbjozsef
Nagyon köszönöm a segítséget!