Öröklési kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.12. 08:48

Én csak kérdeztem. Mert mindig a tényállás tisztázása az első.

vgabor # 2022.02.16. 20:37

Üdv!
Én igazából öröklési illetékfizetéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Örököltem egy ingatlant, ami után majdnem 2 millió forint illetéket kell kifizetnem. Ezt szeretném részletre megkérni. Mi a módja ennek? Hogyan kezdjek hozzá?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 21:00

Benne van az illetéket kivető fizetési meghagyásban.

Steee # 2022.02.18. 08:55

Két kérdésem lenne: Van-e annak valamilyen jogi akadálya, hogy azt az ingatlant, amiben az egyik örökösnek már eleve van 50% tulajdona, a hagyatéki után pedig 75%-a lesz, a másik örökössel, akinek 25%-a lesz, ők ezt az ingatlant kiadhatják-e albérletbe? Sajnos az üresen álló társasházi lakásnak is van rezsi, és egyéb költsége, ráadásul van rajta egy kis jelzáloghitel is, amit csak 3 hónapig nem kell fizetni, utána viszont kellene. Ennek fedezetére tökéletes lenne az albérleti díj (adózás utáni megmaradt összege.) A másik kérdésem, hogy mintha azt olvastam volna valahol, hogy ha ezt az örökség lakást az örökösök eladják, akkor másik ingatlant kell vásárolni, különben jövedelemnek számít az ára, és adózni kell utána? Hogyan is van ez pontosan? Köszönöm.

drbjozsef # 2022.02.18. 10:26

Steee,

Van-e annak valamilyen jogi akadálya, hogy azt az ingatlant, amiben az egyik örökösnek már eleve van 50% tulajdona, a hagyatéki után pedig 75%-a lesz, a másik örökössel, akinek 25%-a lesz, ők ezt az ingatlant kiadhatják-e albérletbe?
Ha úgy érted, hogy még a hagyatéki eljárás lezárása előtt, akkor is igen a válasz, ha elég jó eséllyel tartják magukat a tényleges örökösnek, és nem tartanak valamilyen jogvitától. Az örökös az örökhagyó halálának napján megszerzi a hagyatékot, használhatja, rendelkezhet vele (akár el is adhatnátok, csak a bejegyzés tolódna, szóval ez bonyolultabb eljárás), kiadhatja albérletbe. Már ha a tulajdonosok/örökösök egyetértenek a dologban. Tulajdonrész arányosan adóznak utána, és kész.

A másik kérdésem, hogy mintha azt olvastam volna valahol, hogy ha ezt az örökség lakást az örökösök eladják, akkor másik ingatlant kell vásárolni, különben jövedelemnek számít az ára, és adózni kell utána? Hogyan is van ez pontosan?
Nem, már az sem számít vagy húsz éve.
Ha eladod, a jövedelem után kell adózni, a jövedelmedet pedig úgy kell megállapítani, hogy az eladási árból levonjátok a hagyatéki végzés szerinti értéket. Magyarul, ha olcsóbban adjátok el, mint ami a végzésben szerepel, akkor nincs adó. Ha drágábban, akkor a különbözet után kell 15% adót fizetni. Az a kedvezmény, hogy másik lakás vásárlása beszámít, már nagyon régen nincsen.

sylvie1376 # 2022.02.19. 14:41

Kedves Kovács Béla Sándor! Elnézést a korábbi hozzászólásomért igaza van kicsit feszült voltam! A kérdésem az lenne, hogy anyósom a férjem édesanyja 2016-ban elhunyt. A hagyatéki tárgyaláson a férjem s az anyósom volt férje ( a férjem mostoha apja) örököltek egy autót. Ezt az autót közben bírósági tárgyaláson a férjem részére a fél autó áràt a mostohaapja kifizette s megszünt a közös tulajdon az autó felett. Időközbe a férjem mostoha apja elhunyt s az ő vér szerinti lánya a hagyatéki tárgyaláson a férjem tudta nélkül (a férjem nem hívták be ) a férjemre iratta az autót. Az lenne a kérdésem ez, hogy lehetséges s, hogy lehet ezt töröltetni míg jogerőre nem emelkedik?

drbjozsef # 2022.02.19. 16:41

sylvie1376,

Körül tudnád írni valami módon, hogy mit jelenthet az, hogy "a férjemre iratta az autót." ?

Nem lehet csak úgy "íratni" senkire semmit. Nem lehet, hogy a közös tulajdont ugyan a bíróság megszüntette, de az már KORÁBBAN a nevére került (a férjed édesanyjának hagyatéki tárgyalása után), csak a mostohaapja nem járt el a bíróság végzésével a gépjárműnyilvántartásban?

Majordomus # 2022.02.19. 17:09

Valószinű.
Igy "másfél" autót kapott,egyet természetben,a felet meg készpénzben.
Nekem sem ártana ha valaki a nevemre iratna egy Ferrarit.

A hivatali ügyintézés elakadt valahol vagy el sem indult.

sylvie1376 # 2022.02.19. 21:01

Igen valószínű, hogy a mostoha apja nem intézkedett a bírósági tárgyalás után. Az autóval annyi a probléma, hogy kivan vonva a forgalomból s nem volt fizetve évek óta a kötelező biztosítás. A mostoha apja hagyatéki tárgyalásán a vér szerinti lánya amin a férjem nem volt jelen a férjem nevére iratta. De nem értem, hogy lehet a tudta nélkül ezt megtenni.

BEM # 2022.02.19. 21:53

"Igen valószínű, hogy a mostoha apja nem intézkedett a bírósági tárgyalás után. "

Tévedés! A férjednek kellett volna a jogerős hagyatékátadó végzéssel és a jogerős bírósági ítélettel a nevére íratatnia a gépjárművet.

"De nem értem, hogy lehet a tudta nélkül ezt megtenni."

A hagyatéki eljárás során a közjegyzőnek bemutatta azt a jogerős hagyatékátadó végzést, melyben a férjed megörökölte az autó 1/2 tulajdoni hányadát, illetve azt a jogerős bírósági ítéletet, melyben megszüntetésre került a tulajdonközösség.

Majordomus # 2022.02.19. 22:11

Nem!
A mostohaapa kifizette az autó árának felét a férjnek,tehát megszünt a közös tulajdon,az auto a mostohaapáé lett.
Neki kellett volna eljárnia.

BEM # 2022.02.19. 22:49

Igaz.

BEM # 2022.02.20. 07:33

Majordomus

Abban igazad van, hogy az apósé lett az autó a kérdező elmondása szerint.

"Neki kellett volna eljárnia."

De.
Mivel itt tulajdonosok személyében változás történt ugyanúgy, mint egy adásvételi szerződésnél, vagy ajándékozási szerződésnél, vagy öröklésnél, ezért a férjnek is be kellett volna jelentenie a hatóságnál 8 (15) napon belül a változást (jogszabályi kötlezettség a felek részéről), mert így megindult volna egy közigazgatási eljárás az apóssal szemben, ha az nem tesz eleget a felhívásnak.
Lehet, hogy így sem történt volna meg az átírás, de a közhiteles nyilvántartásban a tulajdonosi láncolat valamennyire rendezve lett volna.

sylvie1376 # 2022.02.20. 13:44

Sajnos a férjem a tárgyalás után volt bent az okmányirodába be mutatta a bírósági végzést de nagyon úgy tűnik nem lett kijavítva.

drbjozsef # 2022.02.20. 15:55

sylvie1376,

Van erről igazolása? Kért az okmányirodában érkeztető pecsétet a végzés másolatára?

Egyébként miért nem megy be most, és ver az asztalra, ahelyett, hogy a felesége napok óta kérdezősködik itt?

Majordomus # 2022.02.20. 16:38

Mert nem tud.
Az autó papiron nem létezik.
Nem szerepel a g.hármű nyolvntartásban sem a helyi önki adóügyi osztály nyilvántartásában sem.
Most egy lom a kert végében.
Életre kell kelteni, azután lehet rendelkezni a tulajdon adó és egyéb ügyekben.

drbjozsef # 2022.02.20. 17:30

Hogyne létezne papíron, pont ezen vekeng a kérdező már napok óta, hogy "ráíratták a férjére".
Mit olvasol?

Majordomus # 2022.02.20. 17:49

Attól még nem tud beleülni és használni.
Ergo: autó de nem gépjármű.

drbjozsef # 2022.02.20. 18:37

Ja. De te "papíron"-t írtál. Ez a bajuk.
A saját hozzászólásaidat sem olvasod el küldés előtt?

Kis Mariann # 2022.02.20. 19:42

Segítséget szeretnék kérni, mi a teendő ha az autó tulajdonosa elhunyt, de más személy az üzembentartó. Használhatja az autót a hagyatéki tárgyalásig az üzembentartó?

Irodakukac20 # 2022.02.20. 21:01

Lehet, hogy Önöknek túl egyszerű a kérdés, de engem érdekel.

Egy férfi elhunyt. Van egy vérszerinti gyermeke és egy második házassága, ahol nincs közös gyermek.
Ha van 100 forintja a bankban, egy fél ingatlanrésze és egy autója, akkor hogyan zajlik az öröklés?
Özvegy 50 forint, gyermek 50 forint
Ingatlannál gyermek 1/2
autó özvegy 1/2, gyermek 1/2

Jól gondolom? Kérem javítsanak, ha nem!
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.20. 22:26

Az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlanból az özvegy nem örököl állagot.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.20. 22:27

Használhatja az autót a hagyatéki tárgyalásig az üzembentartó?
Persze.

Kis Mariann # 2022.02.21. 04:48

Abban az esetben is hasznalhatja az üzemben tartó az autót ha még rajta kívül van három örökös?
Ezzel csökkenti az értékét az autónak addig folyamatosan.

drbjozsef # 2022.02.21. 05:05

Kis Mariann,

Az autó az ilyen dolog. Meg minden más tárgy is, a használattal kopik. Az üzembentartó természetesen jogosult a használatra. Annyi, hogy kellő gondossággal kell eljárnia, a normál használatból eredő értékcsökkenésen felüli károkért felel legfeljebb a tulajdonosnak/örökös(ök)nek.