Örökségről való lemondás


Immaculata # 2016.07.26. 12:59

Az igazság szubjektív.

Nekem is van véleményem KBS-ről, na, nem egyezik a Tietekkel.

mamamacoka # 2016.07.26. 16:12

így szép a világ, ha kerek, és mégis sok színű - tudom én, hogy KBS irónikus humora nem mindenki számára emészthető, - én azok közé tartozom, akiknek bejön - milyen unalmas is lenne, ha mind egyformák lennénk ; és véleményem teljes mértékben szubjektív - vállalom ;

Zorkanik # 2016.08.11. 12:57

Üdvözletem
Jogi segítségüket kérném. Az én helyzetem a következő: édesapám sajnos 30 éve alkoholista, töménytelen mennyiségű adósággal, valószínüleg bár pontosan nem tudom. Jelzálog terheli a lakást pesten, közüzemi számlákat egy ideje nem fizeti, személy hitel évek óta, nem fizetett tartozások...
Én a kislányomat nevelem, dolgozok, apámtól messzire elköltöztem (200km).
Na most már szörnyű állapotok vannak, már az egészségi állapotát illetően.
Szóval én szeretnék lemondani az örökségről (egyedüli örökös vagyok) ami kizárólag a lakás és a számtalan tartozás.
Sajnos nem tudom a menetét, hogy hol és kinél tehetem meg, minden ismerősöm mást mond - és nem is hiszem hogy hiteles források lennének.
A kérdésem tehát: lemondhatok e az örökségről? Ha igen hol és kinél? (Ha jegyzőnél, akkor fel kell utaznom hozzá Pestre, vagy az én lakohelyem jegyzője is felvenné az adatokat?)
Illetve még egy kérdés, azt mesélte az apám, hogy van életbiztosítása, ha lemondok az örökségről akkor az életbiztosításáról is lemondok?
Előre is NAGYON köszönöm a segítségüket.

pazs # 2016.08.11. 13:25

Te lemondhatsz (illetve a hagyatéki eljárásban visszautasíthatod) az öröklésről, de ez nem vonatkozik a lányodra, ő örökölni fog, kivéve, ha a gyámhatóság is hozzájárul ahhoz, hogy ő se (persze ha édesapád halálakor nagykorú lesz, akkor nem kell a gyámhatóság).
Az életbiztosítási összeg a kedvezményezett részére nem része a hagyatéknak. De gondolod, hogy azt fizeti?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.11. 13:46

z életbiztosítási összeg a kedvezményezett részére nem része a hagyatéknak.
Valóban nem, de aki visszautasítja a hagyatékot, az abból se kap.

ObudaFan # 2016.08.11. 13:54

(Ha jegyzőnél, akkor fel kell utaznom hozzá Pestre, vagy az én lakohelyem jegyzője is felvenné az adatokat?)

A legcélszerűbb az, ha a hagyatéki eljárásban eljáró közjegyzőnek küldesz ajánlott levélben egy visszautasító nyilatkozatot, két tanúval is ellátva.

Zorkanik # 2016.08.12. 06:20

Köszönöm szépen a válaszokat! De itt is van két ellentmondó az életbiztosítással kapcsolatban.
Az életbiztosítását a munkahelye fizeti (Pesti villamosenergia mű, az egyik).

Nagyon kedvesek, hogy ilyen gyorsan válaszoltak. Köszönöm
Zorka

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.12. 08:30

Nincs ott semmi ellentmondás.

lastfood # 2016.08.23. 19:05

Tisztelt Hozzáértők!

Sajnos családomnak örökökösödéssel kell foglalkoznia.

Tényállás: Nagypapám meghalt (özvegy volt 2004-óta). Két gyermeke örökölne (Édesapám és nagynéném). Házának 50%-os tulajdonrészét örökölnék fele fele részben. Nangynénémnek (özvegy) egy gyermeke van. Apámnak két gyermeke van (én + testvérem).

A család megegyezett, hogy nekem szánják az örökséget.

Terv: Mindenki visszautasítaná az örökséget rajtam kívül, hogy csak én örököljek.

Visszautasítók: Nagynéném, majd fia, édesapám, majd testvérem.

A cél az, hogy én kapjam meg az örökséget (egy ingatlan 50 %-a) illetékmentesen. Hiszen nagypapámtól egyeneságon elvileg illetékmentes (tőle származom).

Kérdés: Ez így jogszerű? A célunk be fog így következni? Ha nem, akkor van rá más mód, hogy célunk teljesüljön?

Köszönettel DT

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.23. 20:11

Ha nincs több leszármazó - és egyik leszármazó sem kiskorú-, akkor rendben van.

lastfood # 2016.08.23. 21:30

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm rapid válaszát!

Egyik leszármazó sem kiskorú! Nincs sem testvéremnek, sem unokatestvéremnek (nagynéném gyermeke) további leszármazója!

Ezek szerint megteheti családom a hagyatéki tárgyaláson a már említett visszautasításokat és így én leszek az örökös és még illetéket sem kell fizetnem.

A nyilatkozatok sorrendje számít?
A közjegyzőnél teendő nyilatkozaton kívül van nekik még bármi dolguk?
Nekem kell valamit nyiltkoznom?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.23. 21:51

Nem számít a sorrend, nyilván mindenkié akkor hatályosul, ah az öröklési rendben előtte lévő már visszautasította a hagyatékot.
A legegyszerűbb talán az lenne, ha mindenki megjelenne a hagyatéki tárgyaláson és ott nyilatkozna.

Katalin72 # 2016.09.16. 09:06

Üdvözlöm.
Kérdésem a következő. Testvéremmel örököltünk édesapám után egy családi ház 1/3 részét.A házon kölcsön van, így csak adósságot örököltünk. Amikor örököltük, mind a ketten kiskorúak voltunk, tehát nem volt lehetőségünk ezt visszautasítani, illetve erről lemondani. Szeretném megkérdezni, hogy most van e erre lehetőség, hogy a testvérünk javára lemondjunk, vagy visszautasítsuk az örökséget.
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel

pazs # 2016.09.16. 09:25

Nincs. Eladni, elajándékozni, más módon elidegeníteni azért lehet.

Katalin72 # 2016.09.16. 09:46

Köszönöm szépen a gyors választ.
Ha lehetne még egy kérdésem, Ön szerint melyik az a megoldás, amelyik a legkevesebb kifizetni valóval jár, illetve hogy biztos, hogy a testvérünk tulajdonába kerüljön.
Nagyon köszönöm
Üdvözlettel
TK

drbjozsef # 2016.09.16. 11:04

Katalin72,

Több a tartozás értéke, mint a tulajdonrészetek értéke?

Ha igen:
Akkor annyit tehettek, hogy a hitelezőnek felajánljátok a tulajdonrészeteket, hogy a hiteligényét elégítse ki az örökségetekből. Mivel öröklés esetén az adósságokért csak az örökrészetek értékével feleltek, nem kell többet fizetnetek neki, mindegy mennyivel több az adósság.
Ezesetben termeszetesen a tulajdonrészetek nem kerül a testvéretek tulajdonába (hacsaknek ő fizeti ki a hitelezőnek az értékét)

Ha nem :
eladjátok, és a kapott pénzből kifizetitek a tartozást.

Ne felejtsd el, hogy az örökölt tartozásokért feleltek az örökrészetek értékéig, akkor is, ha eladjátok, vagy elajándékozzátok az ingatlant. Többel nem, de annyit behajthatnak rajtatok.

sbacsi # 2016.09.25. 06:29

Tisztelt szakértők!

Édesapám hagyatékát ketten fogjuk örökölni a testvéremmel. Nekem két gyermekem van.
Ki fog örökölni, ha visszautasítom a hagyatékot?

Köszönöm

Dr.Attika # 2016.09.25. 06:54

Tisztelt sbácsi!
Ön után a két gyerek örököl.

Gyuszu # 2016.10.01. 07:17

Sziasztok!

A testvéreim javára le szeretnék mondani az általunk közösen örökölt családi ház rám eső tulajdoni részéről, pénzbeli megváltás ellenében.
Milyen jogi keretek között lehet ezt megtenni?

Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2016.10.01. 09:31

Attól függ. Ha nincs másik testvéretek és nincs leszármazód, akkor az öröklés visszautasítása is szóba jöhet. Ha nem ez a helyzet, akkor vélhetően az, ha elfogadod, majd eladod neki, bár az illeték szempontjából úgy kevésbé fogtok jól járni.

drbjozsef # 2016.10.02. 19:52

Előbbi esetben értelemszerűen nem köthetsz ki pénzbeli megváltást, szóval az olcsóbb ügyintézésért cserébe csak akkor tedd, ha megfelelően megbízol a testvéreidben, és mindent jó előre tisztáztatok, hogy ne utólag érjen meglepetés.

kati48 # 2016.10.03. 14:50

tisztelt fórumozók

a párom után én vagyok az egyedüli örökös.
nekem óriási hitelem van.
hagyatéki tárgyaláson lemondhatok a gyerekem javára az örökségről ? ha igen ezt elég ott megtennem, vagy már előre tegyem meg írásban ?

köszönöm

ObudaFan # 2016.10.03. 16:01

Visszautasithatod az oroklest akár előre, akár a hagyateki tárgyaláson, de azért az kérdés, hogy ez nem minősíthető-e fedezetelvono ügyletnek.

kati48 # 2016.10.03. 16:12

tisztelt obudafan.

köszönöm, a gyors választ. szeretnék pontosítani a helyzetemen. Az én nevem alatti hitel már a párom előtt meg volt, neki ehhez semmi köze, az együtt töltött közös évek alatt elért, "tiszta" ingóságokra, s ingatlanokra gondoltam. Ezek mind a párom nevére ment. Azért szeretnék lemondani a gyerekem javára, hogy az én nevemre ne kerüljön semmi, ne tudják a hitelmentes örökségeket végrehajtás alá vonni.
e tényeket nézve kérném újból válaszát, köszönettel.

ObudaFan # 2016.10.03. 16:16

Ugyanaz a válasz.