Örökségről való lemondás


Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.04. 18:48

2021.04.12. 13:05

drbjozsef # 2021.05.05. 07:12

bercike54,

Jól értem, hogy az örökhagyó már meghalt?

Tart a hagyatéki eljárás, még nem fejeződött be, és az örökösök szeretnék egymás között rendezni a hagyatékot?

drbjozsef # 2021.05.05. 07:14

Javítok. Nem az örökösök egymás között.

bercike, ilyet nem lehet így. Ha majd megörökölte a gyerek, akkor az unokatestvérének ajándékozhatja. Ez illetékfizetéssel fog járni, 9%.

Lyonee # 2021.05.05. 12:19

Nem 18% zártkertnél?

bercike54 # 2021.05.05. 12:32

Már vagy 15 éve meghalt az édesanyja,hagyaték megvolt,nem érdekli a szőlő,Ők soha nemhasználták,más helységben van és én szeretném rendezni ,hogy papíron is rendben legyen,Ő már beteg nagyon.Akkor póthagyaték talán?,de elre nem írhat valami nyilatkozatot,hogy nem kell neki ?180m2-ről van szó

drbjozsef # 2021.05.05. 12:32

De igen, bocsánat, köszönöm a javítást.

drbjozsef # 2021.05.05. 12:35

bercike54,

Megpróbálhatnád leírni érthetően kié most az ingatlan, ki örökölné, ki szeretné megkapni, meg ilyenek, ki kicsoda a történetben.

Ingatlanról nem lehet lemondani.

Hagyatékról le lehet mondani, az örökhagyóval (!), életében kötött szerződéssel.

Minden más ügyletet tökmindegy hogyan nevezel, ha az unokatestvérednek adsz valamit, amiért nem kérsz semmit cserébe, az a jog szerint ajándékozásnak fog minősülni, és úgy is kell illetéket fizetni.

bercike54 # 2021.05.05. 13:08

Az unokatestvérem édesanyja nevén van az ingatlan,aki már 15 éve elhalálozott.Hagyatékba ezt nem vették fel,mert nem érdekli Őt.Kb.60 éve mi használtuk.Én szeretném,ha papíron is a nevemre kerülne,és nem tudom,hogy mi a módja....

drbjozsef # 2021.05.05. 13:35

bercike54,

Na, érdemes egy korrekt tényállással kezdeni, és akkor nem forgunk itt, mint a ringlispíl.

Ha ingatlan elhunyt nevén van, akkor annak tulajdonrendezése csak úgy lehetséges, ha póthagyatéki eljárást indít egy érdekelt. Leginkább az unokatestvéred.

Igaz, kérdés még az is, hogy ha zártkert, akkor nem kell-e kifüggeszteni, mert a földforgalmi törvény alá tartozik (jó eséllyel igen), és akkor nem is lehet elajándékozni. (Fftv.12.§(2) szerint). A vásárlásnál meg lesz egy csomó elővételi jogosult, és akkor is elveszíted.

Elvileg elbirtoklással is megszerezhetnéd a póthagyatéki után a tulajdont, ha 60 éve sajátként használjátok, de ez csak per indításával lehetséges.

Norgi # 2022.03.18. 08:11

Tisztelt Szerkesztők !

Édesapám meghalt most februárban. Volt neki egy felesége és 2 gyereke. Hagyatéki eljárás még nem volt. Örökül hagyott számunkra összesen 10 millió forintos (5-5 millió) cetelem és cofidis tartozást. Emellett volt egy családi házban 30% tulajdonrésze. A kérdésem az lenne, hogy ha mindenki lemond az örökségről a bank eltudja árverezni a házat, hogy osztatlan tulajdon 30% volt csak a tulajdonában ? A feleségével elötte holtig tartó haszonélvezeti jogot irt alá, ha lemond örökségről ő akkor lemond a haszonélvezeti jogról is ?

A másik kérdésem, hogy ha elfogadjuk az örökséget és vele a tartozást is, akkor a hitel intézetekkel miképp lehet megegyezni, hogy ha másik fél nem akarja eladni a házat, de a fizetésemből meg nem tudom törleszteni a két hitelt ?

drbjozsef # 2022.03.18. 08:33

Norgi,

A kérdésem az lenne, hogy ha mindenki lemond az örökségről a bank eltudja árverezni a házat, hogy osztatlan tulajdon 30% volt csak a tulajdonában ?
Az egész házat nem tudja. Az adós tulajdonrészét viszont végrehajtás alá vonathatja, aminek lehet az is egy folyománya, hogy elárverezik a tulajdonrészét.

A feleségével elötte holtig tartó haszonélvezeti jogot irt alá, ha lemond örökségről ő akkor lemond a haszonélvezeti jogról is ?
Nem. Ha a hitelek miatt nem volt az ingatlanon terhelési tilalom, akkor jogszerűen jegyezhették be a haszonélvezeti jogát (remélem, bejegyeztették). Ha örökölne, akkor az utolsó közösen lakott lakásra és annak berendezési tárgyaira amúgy is kapna haszonélvezeti jogot, de ha visszautasítja a hagyatékot, attól még a szerződéssel létrejött haszonélvezete megmarad - hiszen annak nincs köze az örökléshez, még az örökhagyó életében született.

A másik kérdésem, hogy ha elfogadjuk az örökséget és vele a tartozást is, akkor a hitel intézetekkel miképp lehet megegyezni, hogy ha másik fél nem akarja eladni a házat, de a fizetésemből meg nem tudom törleszteni a két hitelt ?
Miképp? Ügyesen. Írásban. Ha elfogadod az örökséget, akkor elfogadod a törlesztést is. Megpróbálhatod, hogy egyezkedsz velük, de mit ajánlanál fel, ha részletekben sem tudsz fizetni? Mert akkor gondolom, egy összegben se nagyon tudsz milliókat. Ott lesz az örökölt ingatlan, majd azt végrehajtás alá vonják, ha nem fizetsz.
A hagyatéki tartozásokért főszabály szerint csak a hagyatéki vagyon erejéig felelsz, a saját vagyonoddal nem.
Gondoljátok át, megéri-e a macera. Nyilván ez legfőképpen attól függ, mekkora a piaci értéke annak a 1/3 tulajdonrésznek.

Zsolt1980 # 2022.03.22. 19:16

Jó estét kívánok mindenkinek!

Egy kis jogi segítségre lenne szükségem az alábbi esettel kapcsolatban.

1989-ben meghalt a nagymamám 3 gyereke volt az egyikük az édesapám.
A napokban kapott édesapám egy levelet (egy végzést), hogy tárgyalás nélkül póthagyatéki eljárás során az édesanyja után földterületet (besorolása szerint "kivett árok, szántó") örökölt a testvérével és a harmadik testvér örökösével közösen. Ebből a földterületből 750/50080 arányú hányad jár hármójuknak tehát 250 hányad fejenként.
Mivel nem túl nagy területről van szó és túl nagy értéket sem képvisel ezért szerettük volna elutasítani az öröklést, de a közjegyző azt mondta, hogy erre póthagyatéki eljárás során nincs lehetőség.
A neten kutakodva én is erre jutottam, de ugyanakkor azt is megtaláltam, hogy mezőgazdasági területről ha nem foglalkozik gazdálkodással az örökös a többi örökségtől függetlenül lemondhat.
Az lenne a kérdésem, hogy bár póthagyatékiról van szó de egyben mezőgazdasági területről is, ilyenkor valóban nincs lehetőség visszautasítani az öröklést?

Ez azért is érdekes mert ugyan az öröklés úgymond pozitív, tehát nem tartozás vagy ilyesmi de mivel megszabadulni szeretnénk tőle véleményem szerint a járulékos költségekkel negatívba fog átfordulni. Összesen fejenként kb. 60eFt/ fő értékű földről beszélünk ami vidéken van és az utánajárásokkal kocsikázással biztos efelé mennek a költségeink.

Köszönöm a válasz, válaszokat.
Üdv,

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.22. 20:06

Fel kell ajánlani az államnak.

Majordomus # 2022.03.22. 20:48

Vagy a társtulajdonosoknak.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.23. 06:51

Azok nem kötelesek elfogadni, és nem is fogadhatják el, hiszen az ajándékozás lenne.

Majordomus # 2022.03.23. 08:46

.....megvételre

drbjozsef # 2022.03.23. 09:15

Az okiratszerkesztés lenne kb. a föld értékével egyenértékű. Ha annyiért megveszi valaki tultárs, akkor lényegében nekiajándékozzák, nem az államnak.

Zsolt1980 # 2022.03.23. 09:53

Tehát az eladáshoz az ajándékozáshoz mindenképpen az örökös nevére kell, hogy kerüljön.
Magát az öröklést ezek szerint nem lehet elkerülni?

Köszönöm

drbjozsef # 2022.03.23. 10:10

Zsolt1980,

Valszeg nem. Feltételezem, a közjegyző a Hetv.103.§(2)-re hivatkozik, aszerint ugyanis ha az alapeljárásban lemondtatok a visszautasítás jogáról, akkor a póthagyatéki vagyont sem utasíthatjátok vissza.

Igen, meg kell szereznetek a földet örökléssel, DE egyben nyilatkozz a közjegyzőnek, hogy a Hetv.94.§(3) szerint felajánlod azt a Magyar Államnak. Amelyet az köteles elfogadni, és ezt a közjegyzőnek intéznie is kell.
Beszélj vele, vagy küldj neki tértis levelet.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.03.23. 10:11

(csak közbenső jogszerzők leszetek, a földhivatalban az okirat alapján az elhunyt nevéről közvetlenül kerül át az állam nevére)

Zsolt1980 # 2022.03.23. 10:41

drbjozsef

Köszönöm szépen a választ. :)

leltar # 2022.03.23. 12:06

Minden örökölt vagyontárgyat fel lehet ajánlani az államnak? Vagy csak a mezőgazdasági földterületet?

drbjozsef # 2022.03.23. 12:55

leltar,

Nem.
Linkeltem a törvényt, leírtam a konkrét passzust.

Majordomus # 2022.03.23. 19:51

Mondjuk a düledező sertés ólat?
.jó vicceltem...

jogiforum27 # 2022.04.30. 21:50

Édesapám halála után ha lemondok az örökségről(ingatlan, adósság) akkor az 100%-ban édesanyámra száll(nincs több örökös).
Viszont édesanyám halála esetén újra rámszáll minden, vagy csak az apai rész kivételével?