Örökségről való lemondás


ObudaFan # 2012.12.29. 20:46

Elég hozzá, nem kell kézzel írni.

dixi55 # 2013.06.06. 16:49

Üdvözlöm Ügyvéd ÚR!

Szeretném segítségét kérni!Édesanyám telkére építettünk egy házat ráépítési engedéllyel.
Édesanyám még él de a 2 testvérem lemondana az anyai örökségről.Szeretnék mihamarabb lerendezni.Írtunk már egy lemondó nyilatkozatot egymás között de állítólag nem jó!
Nem tudom milyen lehetőségek vannak illetve ők is kellenek-e hozzá!Az a baj hogy őket elhívni egy megadott időpontra bárhova is szinte képtelenség!
Köszönöm előre is válaszát!
Dixi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.06. 17:20

Meg kell keresni egy ügyvédet. A részletes tényállás megismerése után javaslatot tesz az ügyleti akaratnak megfelelő szerződésre; és készséggel el is készíti azt. Ha kell ellenjegyzi, és eljár a földhivatal előtt.

dixi55 # 2013.06.06. 17:53

Köszönöm!

Yoda22 # 2013.07.28. 19:27

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Apósom 20 évvel ezelőtt meghalt, majd anyósom, 10 éve a férjem, és most derült ki, hogy apósom után örököltünk 21.520 Ft értékben egy résztulajdonban lévő erdőt. Ezt az erdőt (ahol ma már egy darab fa sincs) nem hagyatékozták el sem anyósom, sem férjem halálakor, hanem most nagy meglepetésünkre, 10 év után kaptunk egy felszólítást, hogy fizessünk közjegyzői díjat a hagyaték miatt. Nekem és gyermekeimnek mint megjelölt örökösöknek nem kell az örökség és fizetni sem szeretnénk sehová semmit. Kérdezem, kötelezhetnek-e a pénz megfizetésre, ha mi lemondunk az örökségről, és a lemondást/visszautasítást tehetem-e levélben.
Tisztelettel és köszönettel várom mielőbbi válaszát.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 05:23

Mikor adták át a hagyatékot? Volt-e idézés a hagyatéki tárgyalásra?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 05:45

Termőföldet önállóan is vissza lehet utasítani - tehát a póthagyatéki eljárásban is.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.29. 06:07

Ja, csakha nem jelent meg a póthagyatékin és írásban sem utasította vissza, akkor úgy tekintették, hogy nem él visszautasítási jogával.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 08:56

Azigaz.

Yoda22 # 2013.07.29. 10:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Válaszát megköszönve a következő kérdés merül fel, akkor az unokákra terhelhetik-e vagy a gyermekekre, vagy közvetlenül hagyhatja-e az államra úgy, hogy közben nem történt meg az öröklés hiszen visszautasítja?
A férje halála utáni öröklésnél nyilatkozott, hogy semmire nem tart igényt.
Tisztelettel és köszönettel várom válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 11:07

Rémlik, hogy termőföldet közvetlenül is fel lehet ajánlani az államnak, az meg nem utasíthatja vissza.

A férje halála utáni öröklésnél nyilatkozott, hogy semmire nem tart igényt.
Az nem az öröklésről szólt, hiszen nem ő volt a törvényes örökös. (Ha lehet, ne kavarjunk.)

Yoda22 # 2013.07.29. 15:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Én nem kevertem semmit össze, számunkra sem volt világos, hogy az özvegyet miért nyilatkoztatták, hogy elfogadja-e az örökséget, mikor ott van a két gyermek akik örököltek az édesapjuk után. Azt gondoltuk, talán az özvegyi jog miatt kérdezték, de mivel visszautasította, így nem okozott semmi problémát a kérdés.
Ennél az örökségnél is az özvegyet értesítették az igazi örökösök előtt. A fiú gyermek aki már felnőtt, két kisgyermek apja, a mai napig nem kapott semmilyen értesítést, míg a leány aki már 40 éves, ő is csak most kapott. Igen, az érdekes a dologban, hogy miért az özvegyet zaklatják.
Sajnos a közjegyző az a tájékoztatást adta, hogy nem lehet közvetlenül lemondani, vagyis le lehet, csak akkor a 8 és a 6 éves gyermek örökli előbb, majd csak a gyámhatóság beleegyezésével lehet lemondani és csak azután lehet az államé.
Mindezeket sajnos nem tudom elfogadni, hogy 21.520 Ft-ér még az unokáimat is bevonják, ez ha így igaz, akkor ez felháborító.
Én csak azt szerettem volna tudni, hogy hogyan lehet az unokáimat kihagyva az államra hagyni?
Tisztelettel köszönöm a válaszait.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 15:26

Hetv. 94. § (3) Ha az örökösként érdekelt a hagyatéki eljárásban az általa öröklés, halál esetére szóló ajándékozás, dologi hagyomány jogcímén megszerzett a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését a Magyar Állam részére felajánlja, azt elfogadottnak kell tekinteni. Ilyenkor a közjegyző a hagyatékot ajándékozás jogcímén a Magyar Államnak adja át az örökös öröklés jogcímén történő közbenső jogszerzésének megállapítása mellett.

Nem hiszem, hogy egy közjegyző pont azt a törvényt ne ismerné, amellyel a legtöbbet dolgozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 15:29

Bár mondjuk, ez pont a hagyatéki eljárás költségei alól nem mentesít.

Vissza is lehet utasítani, de akkor a leszármazók lépnek be, a kiskorúak visszautasításához pedig kellene a gyámhatóság hozzájárulása.

Yoda22 # 2013.07.29. 17:46

Tisztelt Immaculata!
Igennel kellene válaszolnom, csak hát az idézésen nem voltak pontosak az adatok, pl anyja neve, születési dátum, és hát 10 éve özvegyként, szerintem az igazi örökösöket kellett volna idézni a fiamat és leányomat, de ő közülük is csak most kapott a lányom.
Azt csak mellékesen jegyzem meg, úgy néz ki, hogy valakik kitermelték az erdőt.
üdvözlet

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.29. 18:35

Akkor ez a hajó elment.

Ott a pont kolléganő.

nreva # 2013.09.03. 09:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy kell e illetéket fizetnie édesapánknak akkor ha két testvéremmel lemondunk édesanyám után járó örökségünkről?
Előre is köszönöm válaszát!

Örökös114 # 2013.09.07. 18:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Évtizedekkel ezelőtt a feleségem édesanyjától elvált az édesapja. Mind a két fél újra összeházasodott,és évtizedeken keresztül nem is tartották a kapcsolatot. Bár az apa 16 éves korában megkereste a lányt,de akkor a néhány perces látogatás nem igazán sikerült jól,mert a feleségem valahogy nem vette jó néven az előző 16 év apa hiányát,mert addigra a nevelőapjában látta az "apát". A feleségem soha többet nem látta. Ennek 22 éve. Idén a vér szerinti apja elhunyt,és meg kezdődött a hagyatéki eljárás. Az értesítés kézhezvétele után,a feleségem bement a közjegyzőhöz,hogy lemondjon az örökségről.Azt mondta,hogy várjuk meg a tárgyalást és csak utána döntsön.Eljött a tárgyalás napja.Azt hittük,hogy az özvegy a világból kiátkoz minket,mikor meglátja hogy mi is ott vagyunk.Hát nem így történt,sőt majdnem egymás nyakába borultak a feleségemmel. A lényeg az hogy van a feleségem, 25%-ban az ő közös fiuk 25%-ban,és a hölgy 50%-ban örökölt egy családi házat,és egy autót,aminek az értéke kb 7-800 ezer Forint,de kb még 1.2 Millió Forint hitel van.A ház értékét 14 Millió Forintra értékelték. A probléma most következik. A Fiú /25% örökös/ jelenleg előzetesben van.Sejtelmünk sincs,hogy meddig tartják bent.A néni nem tudja tovább fizetni az autó hitelt,mert a temetésre és a fiú ügyvédje nagyon sokkba került,és mindenféle kisebb hitelt felvett,amihez csak hozzájutott. A feleségem felajánlotta neki,hogy minden örökséget elajándékoz neki,mert a hiteles autót mi sem tudnánk fizetni, a házrésszel meg úgysem tudunk mit kezdeni,mert eladni nem akarja.Sőt az autót is megszeretné tartani,bár ő nem vezet,de az a PAPÁÉ! Ha a fiú a szabadulása után úgy dönt,hogy megtartja a házat,ha elhunyt az anyja,akkor sem tudunk mit csinálni,mert akkor ő rá megy megint 25%(így az már 50%),és van a néninek egy másik lánya más apától,az is kapna 25%-ot. Így a fiú ha úgy dönt,akkor élete végéig akár éldegélhet a házban,úgy hogy mi semmit sem tudunk tenni.Vagy rosszul gondolom? És most jön a lényeg. Az eltelt évtizedekre való tekintettel,amíg a feleségem nélkülözte az apját, el szeretné utasítani az örökséget. Viszont van 3 kiskorú gyermekünk,akiknek a nevében csak a gyámhatóság utasíthatja el.A kérdésem az lenne,hogy előbb a gyámhatósággal kell felvennem a kapcsolatot,vagy a hagyatékin elutasítom,és azután kerül csak a gyámügyre.De ha a házat a gyerekekre örököltetik,akkor már hogyan adja el a néni mégis,ha muszáj lesz? És később a gyerekeknek se legyen a családdal ebből peres, vagy vitás ügye.A közjegyző előtti visszautasításkor,már tudatában szeretnénk lenni a gyámügy döntésében. Milyen úton induljunk el? Köszönettel! Örökös

macika101 # 2013.09.10. 08:09

Üdvözlöm!

Segítséget szeretnék kérni.

Ha örököltem testvéremmel egy ingatlant (végrendelet által) a testvérem lemondhat-e a javamra az örökségéről?
Mivel én voltam aki gondozta az elhunyt rokonunkat, így ő úgy érzi, az ő 1/8-ad része is engem illet, amiről ellenszolgáltatás nélkül kíván lemondani.
Megteheti-e és milyen formában? A hagyatéki tárgyaláson?

macika101 # 2013.09.10. 08:18

Ja, kötelesrészre jogosult örökösök nincsenek (sem szülők nem élnek már, sem gyermekek nem születtek, a házastárs meghalt rég)

macika101 # 2013.09.10. 08:58

Bocsánat, még valami eszembe jutott: ugyanilyen arányban kevéske termőföldről is szó van. Arról is lemondhat javamra? Vagy visszautasítja? Hogyan kell cselekednünk?
Nagyon megköszönöm előre is a segítséget!

ObudaFan # 2013.09.10. 10:37

nreva

Ha édesapjuk lesz az örökös, és házastársak voltak édesanyjuk halálakor, akkor nem.

ObudaFan # 2013.09.10. 10:46

Örökös114

Egyrészt ha a közös gyermekük is örököl, akkor is meg lehet szüntetni a közös tulajdont, ha máshogy nem, perben, így az tévedés, hogy nem lehet mit tenni.
Másrészt két tervről is írsz: visszautasításról és ajándékozásról. Az utóbbit nem ajánlanám, mert rajtatok maradhat a hitel, miközben nem marad semmitek az örökségből.
A visszautasítás esetén a kiskorúakra valóban kell gyámhatósági hozzájárulás. Szerintem ezt célszerű minél hamarabb intézni.

ObudaFan # 2013.09.10. 10:51

macika101

Ha csak ti vagytok az örökösök, és visszautasítja az öröklést, akkor mindenképpen te öröklöd az egészet.

florczee # 2013.09.10. 11:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következőben kérem szíves segítségét:

Jelen állás szerint én lennék az örököse egy gépkocsinak, melyen még nagyjából 5 millió Ft. hitel van (a gépkocsi jelenlegi értéke maximum 2-2,5 M Ft), ezen kívül egy Kft. 60%-os tulajdonrésze 300 ezer Ft. értékben, de az ügyvezetője a 40 % tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonos. Ha nem utasítom vissza az örökséget, akkor tudomásom szerint a tartozást is öröklöm addig a mértékig, amennyi a "pozitív" értéke az örökségnek. Ha visszaadom a banknak a gépkocsit, akkor mi lesz az öröklés pozitív értéke? A gépkocsi valós értéke - amennyiért a bank értékesíti, vagy a cég tulajdoni hányadának értéke?
Amennyiben visszautasítom az örökséget, akkor minden az állam javára száll más örökös híján, így a kft. is. Ilyenkor az állam mit tesz egy vállalkozás 60 %-os tulajdoni hányadával, melynek nem ő az ügyvezetője?

Segítségét előre is köszönöm szépen!