Örökségről való lemondás


ObudaFan # 2016.06.12. 21:45

Ha egyszerűen végrendelettel kizár téged, te pedig nem kéred a kötelesrészedet, akkor máris nem örököltél semmit.

Mandika # 2016.06.25. 19:15

Ha két testvér örököl egy lakást, van arra mód, hogy a hagyatéki eljárás alatt megvegye az egyik a másiktól a lakás felét (feltéve persze, hogy meg tudnak egyezni az árban)? Ha igen, a közjegyző előtt át lehet adni a pénzt és ezzel lezárni a dolgot?

Immaculata # 2016.06.25. 19:18

A hagyatéki alatt nem, a közjegyző előbb átadja a hagyatékot, majd azután segédkezhet az adásvételi szerződés megkötésében.

Mandika # 2016.06.25. 19:28

Csak ingyenesen lehet lemondani az örökségről a hagyatéki alatt? Pénzért ezek szerint nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 19:47

Lemondani egyáltalán nem lehet a hagyaték megnyílta után.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 19:49

A hagyatéki alatt nem
De. A hagyatéki eljárásban a közjegyző az érdekeltek egyéb ügyletét - így adásvételét is - közokiratba foglalhatja.

odenes # 2016.07.25. 11:23

Tisztelt Segítők!

Érdeklődni szeretnék, hogy terhesen le lehet-e mondani az anyai örökségről az apa javára a hagyatéki eljárás során, megengedi-e ezt a törvény. Ha már megtörtént és nem lett a terhesség ténye közölve a közjegyzővel, ugyanis Ő csak azt kédezte, hogy van-e leszármazott és mi nem tudtuk, hogy a magzat is leszármazottnak számít, akkor van-e valami jogi lehetőség ennek megváltoztatására.

Köszönettel!

pazs # 2016.07.25. 12:12

Visszautasítani lehet, de ott nem jelölheted meg, kinek a javára. A magzat, ha élveszületik, örököl, úgyhogy az ő nevében is vissza kéne utasítani az örökséget, de ahhoz a gyámhatóság hozzájárulása is kell (ha pozitív a hagyaték, nemigen adják meg).

odenes # 2016.07.25. 12:22

Köszönöm a választ!

Érdemes ügyvédhez fodulni a korábban leítakkal kapcsolatban? Van esély az anyai örökség visszaszerzésére az apától a lemondás után? Elég keményen becsapta ráadásul a terhes lányát miután lezárult a hagyatéki.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.25. 13:01

Nem "vissza-", mert a tiéd már nem lesz az örökség. De a gyerek - ha élve születik, örököl. (Ahogy ezt pazs már elég egyértelműen megmondta.)

Amúgy kezd zavaros lenni a tényállás. Mit értesz "anyai örökség alatt"? Ki kicsoda a mesében? Az örökhagyó és a hagyatékot visszautasító örökös milyen rokoni kapcsolatban van? Az "apa" kinek az apja? Az örökösnek, a magzatnak, esetleg az örökhagyónak?

Immaculata # 2016.07.25. 13:21

Van esély az anyai örökség visszaszerzésére az apától a lemondás után?

Igen. Ajándékozás volt, az ajándékot pedig vissza lehet követelni:

Ptk. 6:237. § [Ajándék visszakövetelése]
(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.
(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.
(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.
(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

Immaculata # 2016.07.25. 13:22

pazs már elég egyértelműen megmondta.)

Meg, de inkább ne mondta volna. :))

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.25. 13:24

Ajándékozás? A hagyaték visszautasítása? Ezt szerintem gondold át mégegyszer.

Immaculata # 2016.07.25. 13:26

Nem gondolom.

odenes # 2016.07.25. 13:33

Köszönöm a reakciót!

Pontosabban leírom. A feleségem az édesanyja után örökölt volna, de apukája megkérte, hogy mondjon le az örökségről a javára, és majd 1-2 év múlva úgyis odaadja azt a nejemnek. A kedvesem akkor már tehes volt a gyermekünkkel,és akkor még nem tudtuk, hogy terhesen nem lehet lemondani (Ez tényleg így van?). A közjegyző is csak annyit kérdezett, hogy van e leszármazottja a feleségemnek, s mivel akkor még nem volt gyerekünk, így a válasz az volt, hogy nincs. Így a hagyatéki eljárás vége az lett, hogy minden az édesapja kezébe került. Az 1-2 évből előszőr 3-4, majd 7-8 lett, végül a papa úgy nyilatkozott, hogy nem adja oda azt a részt amirőla feleségem lemondott. Utólag viszont a megfelelő tudás birtokában felmerült bennünk a kérdés, hogy jogszerű volt-e az egész eljárás. Ha terhesen nem lehet lemondani, akkor tudunk-e valamit tenni utólag, hogy kiköszörüljük ezt a csorbát. A feleségem semmi mást nem szeretne, csak amiért az édesanyja élt és dolgozott, és ami a halála után az övé lett volna ha mindenki fair az ügyben. Kb ennyi történt. Érdemes ezzel ügyvédhez fordulni, van-e valami esély az utólagos jogorvoslatra.

Köszönettel

pazs # 2016.07.25. 13:56

Tehát a gyereketek azóta megszületett és eltelt 7-8 év. A feleséged terhes volt, amikor az édesanyja elhunyt?
Az nem igaz, hogy terhesen nem lehet lemondani/visszautasítani, dehogynem, csak az nem jelenti a gyerek nevében nyilatkozattételt.

Immaculata: szóval szerinted nem igaz, hogy ha az örökhagyó halála pillanatában már élő magzat örököl, ha utóbb élve megszületik? Amúgy honnan veszed, hogy ajándékozás volt? A megfogalmazás arra utal, hogy a hagyatéki eljárásban nyilatkozott az örökhagyó lánya, hogy az örökségre nem tart igényt (hogy az édesapja kérte erre, itt mellékes), márpedig ez az örökség visszautasítása, nem ajándékozás.

Dr.Attika # 2016.07.25. 14:39

A magzat függő jogképességgel rendelkezik. Ha élve születik, akkor a fogantatás pillanatáig jogképes. Szerintem lehet kérni a lemondó nyilatkozat szerint a papa örökség útján történő jogszerzésének érvénytelenségének megállapítását.

Immaculata # 2016.07.25. 15:39

pazs

Senki nem mondta, hogy visszautasítás volt. Te is feltételesen írtad, KBS csak szajkózta, most pedig tényként állítod.

Ugyan annyi esélye van annak, hogy az örökös átvette a hagyatékot, majd az apjának ajándékozta, mint annak, hogy az örökös az örökség jogáról mondott volna le.

Nem állíthatsz olyat, és nem építhetsz arra, ami nem bizonyos.

a hagyatéki eljárásban nyilatkozott az örökhagyó lánya, hogy az örökségre nem tart igényt

Ezt megint csak Te állítod. Ennek megint csak annyi az esélye, mint annak, hogy az örökös az örökségét az apjának akarta juttatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.25. 16:00

Nem állíthatsz olyat, és nem építhetsz arra, ami nem bizonyos.
Bagoly, veréb, fejméret, ilyesmi. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.25. 16:04

Ugyan annyi esélye van annak,
Ez nem igaz. A gyakorlatban, ha a laikus azt mondja, hogy a hagyatéki tárgyaláson "lemondott" az örökségről, az általában visszautasítást jelent. A konkrét esetben ezt még inkább valószínűsíti, hogy a - kérdező elmondása szerint - a közjegyző megkérdezte, van-e a kérdezőnek leszármazója. Hiszen ajándékozás esetén ennek semmi jelentősége nincs.

odenes # 2016.07.25. 16:25

Tisztelt Dr Attika!
Nagyon köszönöm válaszát és mindenkinek a hozzászólást!
Üdvözlettel

Dr.Attika # 2016.07.25. 16:36
pazs # 2016.07.26. 10:24

Immaculata: köszönöm a kioktatást, te pedig azt találtad ki, ha már itt tartunk, hogy ajándékozás volt és van ok visszakövetelni. Mindegy, kbs-nek igaza van, köszönöm neki

mamamacoka # 2016.07.26. 12:45

Bagoly, veréb, fejméret, ilyesmi. :)” XD XD XD !!!

Isten bizony, hogy azért olvasgatok bele az olyan fórumokba, melynek témája nem érint, mert lehet hozzá bízni, hogy felvidítod a napom!

KBS! - köszönöm ! ((de tényleg !! ))

wers # 2016.07.26. 12:56

na igen KBS képes sokakat felviditani, engem is szokott, de az is igaz, hogy egyben ezzel valakit felbosszant. Imma nehezen viseli a kritikát. Még ha igaz is.