Örökségről való lemondás


szabiku # 2017.03.04. 17:13

Köszönöm az információt, akkor utánajárok a közjegyzőnél, meg az érdekeltnél, mi mennyi.

drbjozsef # 2017.03.04. 19:52

Mármint, ha az unoka nagykorú, ha nem, akkor ehhez bajosan fog a gyámhivatal hozzájárulni. Ha benne volt, hogy nagykorú, akkor nem szóltam, de nem rémlik.

szabiku # 2017.03.10. 21:18

Igen, nagykorú. Utódja egyelőre nincsen.

TPeterLaszlo # 2017.03.21. 07:56

Tisztelt Szakértők!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségüket kérni.
Édesanyám után tetemes adósságot örököltünk, ezért úgy határoztunk testvéremmel, hogy lemondunk az örökségről.
Az örökség így mostohaapámra száll, tőle pedig, ha ő is lemond, az államra, ha jól értesültem.

A kérdés a sírhely feletti rendelkezési joggal kapcsolatos.
A sírhelyet, ahol apám és most már anyám is nyugszik, édesanyám váltotta meg, 2026-ig.

  • Amennyiben lemondunk az örökségről, elveszítjük a rendelkezési jogunkat is? Ha igen, ez milyen következményekkel jár?
  • Amennyiben mostohaapám nem mond le, teljes jogot szereza sírhely felett?
  • Amennyiben ő is lemond, az államra száll a rendelkezési jog is? Ez a gyakorlatban milyen következményekkel jár? Milyen jogaink maradnak a sírhellyel kapcsolatban és milyen jogokat nem tudunk majd érvényesíteni, a fenti esetekben?

Megtisztelő válaszukat előre is nagyon köszönöm!

ObudaFan # 2017.03.21. 12:12

Szerintem igen, szerintem az örökös rendelkezik majd a sírhely felett.

TPeterLaszlo # 2017.03.21. 13:08

Kedves ObudaFan!

Amennyiben biztosan úgy van, ahogy Ön írja, lát-e bármilyen törvényes lehetőséget ennek megakadályozására, megváltoztatására?

Van-e lehetőség - például - arra, hogy a sírhely feletti rendelkezési jogunkat egy harmadik fél számára elajándékozzuk, vagy bármilyen más, törvényes lehetőség?

A Hagyatéki tárgyalás még nem volt meg.

Megtisztelő válaszát, válaszukat köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.21. 14:00

Az nem forgalomképes.
Mi lenne, ha nem utasítanátok vissza a hagyatékot. Rögtön nem lenne ilyen problémátok.

TPeterLaszlo # 2017.03.21. 14:34

Kedves Kovács Béla Sándor!

Azért szeretnénk visszautasítani a hagyatékot, mert kizárólag adósságot örökölnénk - ráadásul nem csekély adósságot:

egyetlen ingatlant, amin több (az idők során egyáltalán nem törlesztett) hitel van; az ingatlan jelenleg árverezés alatt áll.

Továbbra is az eredetileg feltett kérdés foglalkoztatna inkább.

Válaszát ugyanakkor nagyo köszönjük!

Vadsuhanc # 2017.03.21. 15:40

TPeterLaszlo

Kérlek ne kérj most jogszabályhelyeket, de leírom, hogy én mit gondolok és később majd talán jogszabállyal is tudom igazolni, persze ha nem csalnak az emlékeim.

Édesanyád azzal, hogy megváltotta sírhelyet jogosultságot szerzett a temetési helyre temethető, illetve helyezhető személyek körének meghatározására, síremlék, sírjel állítására és mindezek gondozására. HA Ő nem nevezett meg senkit a sírhelyhez szerintem 2026 évig senki nem nyúlhat. ( olvasd tovább )

A temetési hely újraváltásában viszont elsőbbséget élvez az aki az eltemettető volt, halála esetében pedig a törvényes öröklés rendje szerint soron következő közeli hozzátartozója.

Ennek értelmében szerintem nem az édesanyás örököse, hanem Te mint a soron következő hozzátartozó rendelkezel a sírhellyel.

De ezt szerintem a plébánián is megmondják. Három hozzátartozómat temettem el 5 év alatt. Csak rémlik.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.21. 18:51

Kérlek ne kérj most jogszabályhelyeket,
Pedig erős állításhoz erős bizonyítás kellene.

Jóember, az örökös csak az örökség tárgyaival, vagy az örökség erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

TPeterLaszlo # 2017.03.21. 19:26

"...az örökös csak az örökség tárgyaival, vagy az örökség erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért."

Kifejtené ezt egy kicsit bővebben? - Hátha másnak is hasznos lenne...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.21. 19:46

Kicsit leegyszerűsítve, és köznyelven: nem lehet tartozást örökölni.

TPeterLaszlo # 2017.03.21. 20:34

Köszönöm a válaszokat!

Ez azért merőben más megvilágításba helyezi a történetet...

(A kalandos útért pedig köszönöm türelmüket! : )

zsokka # 2017.07.21. 08:59

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Végigolvastam a fúrumot, sok hasznos információval gazdagodtam, de szeretnék konkrét választ is kapni a családunk ügyével kapcsolatban.

3-an vagyunk testvérek, édesapánk elhunyt, édesanyánk él. Így a családi házban édesanyánk 1/2-ed, mi pedig 1/6-1/6-1/6 tulajdonosok vagyunk.

Kisebb testvérünk kapott a családtól egy ingatlant, így szeretné a családi házból saját részét nekünk, két testvérének átadni.

Kérdéseim:

  1. Az anyai részről lemondhat-e a 2 testvére részére? Ha igen, közjegyző által hitelesített dokumentumban, illetékmentesen megteheti?
  2. Jelenleg nincs leszármazottja. Ha néhány év múlva lenne, akkor hogy tudjuk megoldani, hogy a leszármazott se kapjon az örökségből?
  3. A már megörökölt apai részt (1/6 tulajdon) elajándékozhatja édesanyánknak, ő pedig a másik 2 gyerekének 2 lépésben, így illetékmentesen?
  4. Mindkét eset (már megörökölt és lemondásra váró rész) kapcsán érdekelne, hogy a kötelesrészre jogosult lesz-e a kisebb testvér.

Nagyon köszönöm segítségüket, és ha látnak egyszerűbb megoldást a fentiekre, örömmel vesszük!

nonolet # 2017.07.21. 09:19

1. lépés

A tesó 1/6 részét ajándékozza a mamának.

2. lépés

A mama az 1/2+1/6 részét ajándékozza el akinek kell.
DE! tegye rá a saját holtig tartó haszonélvezeti jogát.

Így a mamának nem marad ingatlan vagyona!
De kitúrni sem tudja senki az ingatlanból.

És ...
Ezzel megoldódnak a felvetett későbbi örökségi kérdések is.

zsokka # 2017.07.21. 09:23

Kedves nonolet!

Köszönöm a válaszod!
Édesanyánk nem szeretne haszonélvező lenni, szeretné a tulajdonjogát megtartani.

Ennek fényében érdeklődnék a teendőkről.

Köszönöm!

nonolet # 2017.07.21. 09:42

Ez esetben
a jövőt illető témák
nem rendezhetők el előre,
úgy ahogy szeretnétek...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.21. 09:43

Az örökségről lemondani az örökhagyóval még életében kötött szerződésben lehet. A lemondás kiterjedhet a lemondó leszármazottaira is, és kizárhatja a köteles részi igényt is.

zsokka # 2017.07.21. 13:27

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm! És a már megörökölt 1/6-od rész átruházására lenne javaslata?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.21. 13:59

A 3. pontban vázolt eljárás ezidáig működőképes volt; de én mindig hozzáteszem, hogy ha egyszer az adóhatóság azt mondaná rá, hogy ez színlelt, jogszabály megkerüléséré irányuló ügylet, nehéz lenne vitatkozni velük.

heszterr (törölt felhasználó) # 2017.08.05. 13:58

T

Virágh # 2018.03.02. 18:15

Tisztelt Szakértők!

A hagyatéki tárgyalás megtörtént, de nem emelkedett jogerőre még. Visszautasíthatom az örökségemet jogerőre emelkedés előtt?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.02. 18:26

Már nem.

Immaculata # 2018.03.02. 18:27

Nem, a nyilatkozat nem változtatható.

telemnar # 2018.04.23. 13:54

Tisztelt Szakértők,

Esetünk nővéremmel 2013 augusztusi hagyatéki tárgyalással kezdődött.
Elfogadtuk apukám halála után az örökséget (ennek részletei nem érdekesek most), amelyben egy ingatlan 1/16-od része a nővéremé és 1/16 része az enyém lett.
Az említett lakásban nem lakunk, apai ágon rokonok laknak benne. Bizonyos ügyek miatt (közműtartozás) már két alkalommal is el akarták árverezni a házat, de sikertelenül, így a mai napig kapjuk a behajtó irodától a leveleket fél-1 évente.
Szeretnénk lemondani az örökségünkről (az épületben lévő tulajdonjogunkról), erre milyen módon van lehetőség, figyelembe véve, hogy édesapám után hitel is maradt fent, amelyről mi ugyan tudunk, de ezzel kapcsolatosan (szerencsére) semmilyen megkeresést nem kaptunk.
Célunk tehát a problémás ingatlantól való szabadulás bármilyen módon, úgy, hogy ezen közüzemi tartozások, illetve az esetlegesen előkerülő hiteltartozás ne legyen követelhető tőlünk.

Tisztelettel bízva válaszukban
Telemnar