Örökségről való lemondás


ObudaFan # 2015.06.15. 14:49

Ha adóstárs vagy, akkor gyetemlegesen felelsz. Te a saját vagyonoddal, az Állam meg csak az örökrészével.

Belindam # 2015.06.17. 21:59

Az apukám meghalt 2012-ben , a testvérem mindent magára iratott adásvétellel már 2002-ben . Az anyukám meghalt már 30 évvel ezelőtt , azután ketten örököltun egy lakást , eladta anélkül hogy én aláirtam volna ott is .
Most tudtam meg van valami kötelező rész ami járna nekem .Mivel mindkét szülöi örökségből minden az övé . tehetek e valamit ?

ObudaFan # 2015.06.18. 15:04

Belindam

Az anyai örökségből ha lett is volna, már elévült. Az apai örökségből ami adásvétellel került az ő nevére, az nem tartozik a kötelesrész alapjához. De ellentmondásos, amit írsz, mert azt írod, hogy valamit te is örököltél, csak azt az ingatlant eladtátok közösen. HA ott nem kaptad meg a vételárat, az nem kötelesrészi igény, hanem a vételárat követelheted.

Katalinka52 # 2015.07.01. 10:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Mi a különbség az örökségről való lemondás és az örökség visszautasítása között?

Szeretném, ha az öcsémmel közös örökség rám eső részét a lányom kapná meg. Van erre pénzügyileg kedvező megoldás?

Üdvözlöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.01. 11:16

Meghalt-e már az örökhagyó? Van-e a lányodon kívül más leszármazód?

ObudaFan # 2015.07.01. 18:25

Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben - egészben vagy részben - lemondhat az öröklésről.

Az örökös az öröklés megnyílása - tehát az örökhagyó halála - után az örökséget visszautasíthatja.

Nem igazán világos a kérdésedből, hogy kinek kellene az öröklést visszautasítani, mert ha van lányod, akkor az öcséd legfeljebb végrendelet alapján lehetne örökös.

Annamari69 # 2015.08.22. 12:59

Tisztelt Ügyvéd úr!

Ketten vagyunk testvérek az öcsémmel. Ez évben elhunyt az édesanyánk. Édesapánk már 1998-ban meghalt. Ketten örököljük a családi házat, de én nem kérném. hogy tudom visszautasítani,ha még van egy kiskorú gyermekem?
Elég-e csak nyilatkoznom, hogy nem kérem?
Vagy be kell menni a gyámhatóságra?
Ott mit kell mondani? Semmiképp sem szeretnék örökölni! Mindent terhet az öcsém viseljen, ő élt anyukánkkal 40 évig
Tisztelettel: Annamari69

ObudaFan # 2015.08.24. 12:06

Te visszatudod utasítani, az nem gond, de hogy a gyermeked nevében is megtehesd, ahhoz kell a gyámhatóság hozzájárulása. Azt pedig akkor fogja megadni, ha a gyermek érdekeinek is megfelel a visszautasítás. Pozitív hagyaték esetén ez nehezen képzelhető el.

Bea1 # 2015.08.24. 12:12

Anami, fogadd el a hagyatékot, majd ajándékozd azt az öcsédnek, vér szerinti rokonoknál ez illetékmentes, ebbe nem tud beleszólni a gyámhatóság. az ajándékozási szerződés ügyvédi költsége fog pluszban felmerülni, általában 0,5-2%-ért szokták csinálni, ha van régi ügyvéd ismerőse, lehet, fix díjjért is megcsinálja, esetleg meg lehet beszélni az öcssével ezt a menetrendet, meg azt is, hogy ő állja az ügyvédi költséget. a helyében én belemennék. Dicséretes a korrektsége.

Dr.Attika # 2015.08.24. 13:48

Tisztelt Annamari69!
Az édesapja után már megörökölték a fél tulajdon jogot vagy nem?
Bea1 verziót nem ajánlom, mert ezzel megörökli az adósságot, de nem lesz mögötte ingatlan fedezet.ha negatív az orokség, akkor a gyámhatóság bizonyosan hozzá fog járulni.

Bea1 # 2015.08.24. 13:56

milyen adóságot? erről lemaradtam, elnézést...

Bea1 # 2015.08.24. 13:57

a minden teherre gondolsz? szerintem a temetésre, meg ilyenekre gondolt, azért írtam ezt. ha hitel van a házon, akkor a tanácsom nem jó.

ObudaFan # 2015.08.24. 14:57

Olyan is előfordul, hogy az örökös még nem tudja, hogy van valamilyen hagyatéki teher. Tehát összességében elég kockázatos a tanácsod.

siil # 2016.01.12. 16:31

Tisztelt Ügyvéd Nő/Úr!
Már több Ügyvéddel beszéltem, de egyik sem tudott választ adni arra, hogy elbirtoklási perindításához, a telekkönyvben szereplő tulajdonosok között több olyan személy is van, akinek csak a neve, és egyéb adat nincs. A népességnyilvántartó sem tud csak név alapján, adatot adni, Az eredeti bejegyző határozat/1947-es/ nincs meg, ebből sem tudok kiindulni. Csak név van és semmi. A bíróság, hivatalok meg követelik , hogy léteztek e ezek a személyek, és mi történt velük.Koruknál fogva halottak.De mivel csak név van még halotti bizonyítványt sem adnak. És itt megállt a tudományom. Ha volna valami javaslat a továbbfolytatáshoz, hogy mit lehetne kezdeni. Akiknek volt adatuk mindnél, lefolytatták a póthagyatéki eljárást, és telekönyvi tulajdonosok.Előre is köszönöm

ObudaFan # 2016.01.12. 17:04

Okirat sincs, ami alapjan a tulajdonukat bejegyeztek?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.12. 17:30

Szerintem mennie kell annak ügygondnokkal, ha másképp nem.

magdi47 # 2016.01.15. 20:29

Tisztelt Szakértő ! Férjem végrendelet nélkül hunyt el!három fiam és én vagyunk az örökösök. Két fiam le akar mondani az örökségről ,egyik nagykorú fiára , a másik a harmadik fiam javára. de neki kiskorú gyermekei vannak. Kérdésem hogy le tud- e igy mondani? Köszönettel!

Immaculata # 2016.01.15. 22:51

Igen.

ObudaFan # 2016.01.17. 11:40

magdi47

Az öröklést visszautasítani nem lehet valaki javára, hanem csak általánosságban, amely esetben a visszautasító örökös leszármazói örökölnek a helyén, ennek hiányában a többi örökös közt oszlik meg az örökség. Természetesen a kiskorú leszármazók nevében sem kizárt a visszautasítás, de csak gyámhatósági engedéllyel, ami pozitív hagyaték esetén aligha lesz meg.
El is lehet fogadni az öröklést és egymásnak ajándékozni, de ott meg illetékfizetési kötelezettség merül fel.

kirababa # 2016.01.18. 09:06

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy/
Abban szeretném a segitségüket kérni,hogy leszeretnék mondani az örökségemről,mert folyik egy birósági ügy mert az elhunytnak van egy folyószámla hitel tartozása és azt az örökösöknek kell megfizetni tekintettel arra,hogy a közjegyzői végzésben ez akkor nem szerepelt csak utólag közölte az OTP hogy van tartozás, ez az egyik amelyben kérem a segitséget a másik hogy az ingatlanon jelzálog van mert kellett a 3 millioó ft az egyik testvéremnek és igy mind hárman megvagyunk jelölve mint adós társ ha nem fizeti rendszeresen a megjelölt ha összeget havonta akkor az örökösöknek kell megfizetni. Nagyon szeretném ha letudnák mondani az örökségemről,nem tartok rá igényt ez ügyben mit tehetek, Kérem mielöbbi válaszukat. Köszönettel Cservenák Károlyné Bgyarmat

ObudaFan # 2016.01.18. 16:58

Ha mar at van adva a hagyatek es elfogadtad, akkor mar nem tudod visszautasitani az oroklest. Viszont az orokos csak az orokreszevel felel a hagyateki tartozasokert. Ami a kerdesedbol nem vilagos az az, hogy alairtad, hogy adostars leszel? Mert akkor meg felelsz a tartozasert fuggetlenul attol, hogy orokolsz-e.

baresssz@hotmail.com # 2016.01.18. 17:26

Kedves ObudaFan!
Kérdésem az lenne ha tudna rá válaszolni megköszönném.
Alapítvány eladhat e a tulajdonát képező ingatlant?
Eladás azért lenne fontos mert jelzáloggal terhelt és az alapítvány nem tudja kifizetni a jelzálogot.
Ha eladná az ingatlant kapna némi pénzt és eltűnne a jelzálog tartozása is.

ObudaFan # 2016.01.19. 05:50

Szerintem nincs akadálya.

magdi47 # 2016.01.19. 10:50

Tisztelt ObudaFan! Köszönöm a válaszát. még azt szeretném kérdezni hogy gyerek szülőnek ajándékozhat-e visszafele is érvényes az illetékmentesség? köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.19. 13:16

Igen, de kiskorú gyermek esetében kellene a gyámhatóság hozzájárulása, amit aligha adnak meg.