Örökségről való lemondás


nonolet # 2018.04.23. 18:32

Az alapeset az az, hogy: Adós fizess!
Ebből kell kiindulni.

- -

A TULAJDONTÓL szabadulás módjai.

  • eladás
  • elajándékozás

DE!!! a tartozás átvállalással együtt...

A tartozás átvállalás nélkül viszont nyilván
csak a tartozás megfizetéssel lehet szabadulni.
Alkudni persze szabad az egyösszegben való tartozás rendezéskor.

Vagy lehet még szabadulni az elévüléssel, ha összejön.

drbjozsef # 2018.04.24. 06:11

Elfogadtuk apukám halála után az örökséget (ennek részletei nem érdekesek most)

Talán van megoldás, de ennek részletei bonyolultak most.

telemnar # 2018.05.08. 11:30

Tisztelt Nonolet,

Köszönöm válaszát.

Ezeket a módokat ismerem. Amennyiben helyesek az értesüléseim, az örökölt lakásra nincs ráterhelve a tartozás, mivel "hivatalosan" mi erről nem is tudunk a nővéremmel.
A hagyatéki tárgyalásnál nem volt része az örökségnek, és azóta sem kaptunk semmilyen iratot erre vonatkozóan, mindösszesen apukám iratai között találtunk erre vonatkozó papírokat, melyben személyi kölcsönt vett fel, és biztosan nem fizette vissza a tartozása teljes összegét.

Kérdésem arra vonatkozik, hogy amennyiben a nővéremmel a többi tulajdonos részére feltétel nélkül ingyenesen lemondunk a tulajdonrészünkről, abban az esetben, ha mégis előkerül az apukám által felvett személyi kölcsön, akkor mi történik?

Ennek kapcsán hoztam fel az 5 éves elévülést, azaz megvárjuk, míg eltelik 5 év a hagyatéki tárgyalás után, majd lemondunk a tulajdonrészünkről, hogy a további bonyodalmakat elkerüljük. (A jelenlegi lakók tartozás felhalmozásai miatt)

Válaszát előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.05.08. 12:21

Kérdésem arra vonatkozik, hogy amennyiben a nővéremmel a többi tulajdonos részére feltétel nélkül ingyenesen lemondunk a tulajdonrészünkről, abban az esetben, ha mégis előkerül az apukám által felvett személyi kölcsön, akkor mi történik?

Az örökös a hagyaték értékével, ELSŐSORBAN a hagyaték tárgyaival felel a hagyatéki tartozásokért. Ha nincsenek meg a hagyaték tárgyai, akkor a saját vagyonával is felel, de csak az örökség erejéig. Ez igaz a később kiderülő tartozásokra is - feltéve ha nem évült el.

A legjobb, ha a seggeteken maradtok. Hátha elévül, de ezt ezer százalékra 5-6-7 év múlva sem tudhatjátok.

Ha elévült, akkor nem nagyon lesz semmilyen bonyodalom. Utána már minden ajándékoznátok el?

Ha nem évült el, és kiugrik a bokorból a tartozás, akkor annyi a dolgotok, hogy (ha más vagyon nem volt az örökségben a végzés szerint) egyszerűen felajánljátok a hitelezőnek, hogy vigye az ingatlanrészeteket, és csináljon vele amit akar. Ha már más hitel-hitelező elviszi előbb, akkor meg nem feleltek már semmivel.

Még egyszer : az esetleges levelezgetésen kívül Ti, mint örökösök nem bukhattok a dolgon, mert csak az örökségi vagyon értékéig feleltek a tartozásokért. A legnagyobb hülyeség elajándékozgatni lenne, hogy a saját vagyonotokkal is feleljetek (ingatlanról meg lemondani nem lehet). Ha már szabadulni akartok tőle, adjátok el piaci áron (feltéve, hogy a Ti részetekre nincs bejegyezve teher a tartozások miatt, ezt konkrétan nem írtad, ha a lakók és tulajdonostársak tartozásairól van szó, akkor elvileg édesapátok részére sem jegyeztek be végrehajtást. Ha az ő nevén voltak a közművek, és jogilag ő tartozott, nem a lakók, az persze más tészta). Ha eladtátok, a pénzt beteszitek az államkincstárnál (!) szépen prémium állampapírba, hagy kamatozgasson 5 évre TBSZ számlán (most befektetési tanácsainkat olvashatták), és ha reményeitek szerint ez alatt nem keres senki titeket, és talán (!) elévült a követelés(ek), akkor boldogan használjátok a pénzt, és elhajtotok mindenkit a fenébe, aki ezzel kapcsolatban követeléssel áll elő.

telemnar # 2018.05.08. 12:38

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm válaszát, a lemondáson azért gondolkozunk, mert az ingatlant két ízben már megpróbálta követeléskezelő cég elárverezni sikertelenül. Ennek oka a csatornázási hozzájárulás nem teljesítése, melyről a követeléskezelő cégtől rendre kapunk ajánlott leveleket, csakúgy, mint az összes tulajdonos
Nővéremmel nem élünk a lakásban, nem is szeretnénk.
A cél az lenne, hogy lehetőleg semmilyen módon ne keveredjünk olyan tartozásba, amely egyéb ingóságunkra, ingatlanukra, keresetünkre terhelhető lenne emiatt az ingatlan miatt.

De amennyiben jól értem a szavait, erre nincs eshetőség ilyen módon?

Válaszát előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.05.08. 12:44

Mire? A lemondásra? Nincs.
Elajándékozásra van, de azzal csak rosszabbul jártok.
Ha elárverezik, akkor elárverezik, elment.
A tartozás nem saját, örököltétek, ha Titeket keresnének vele, már vihetik is az ingatlant, ha kell nekik.
Mást nem.

telemnar # 2018.05.08. 13:23

Ez a része világos volt, köszönöm, afelől érdeklődnék, hogy a lakók által felhalmozott közüzemi tartozást átterhelhetik-e az én, illetve a nővérem ingóságaira, ingatlanára, keresetére?

Válaszát előre is köszönöm

Gabriella28 # 2018.05.08. 17:06

Tisztelt Szerkesztők!
Egy számunkra furcsa eset állt fel. Nagyapám 2015 januárjában elhunyt. Az egyik öccse rá egy évre. Az öccsének rengeteg adóssága maradt hátra viszont örökség az nem maradt utána. Van egy felesége és 4 gyereke valamint mindegyik gyerekének van saját gyereke valahol már unoka is van. A probléma a következő. Valamilyen úton módon amit nem értek hogy lehet az összes gyerek lemondott az örökségről sőt a gyerekeik nevébe is lemondtak, amit úgy tudok nem lehet mert a gyámügy nem megy bele. Ezek után most az édesanyámnak és a nővérének jött hagyatéki tárgyalásra idézés. Sőt még a 2015-ben elhunyt nagyapámnak is jött idézés. Arra lennénk kíváncsiak ez így jogszerű-e és hogy mit tehetnek ezzel kapcsolatban. Természetesen eszük ágában sincs kifizetni a nagybátjuk tetemes adósságát! Segítségüket előre is köszönöm! Tisztelettel: Gabriella

oligaliga # 2018.05.08. 18:21

Gabriella28

Nem tilos a hagyaték visszautasítása, ha az örökös kiskorú gyermek lenne, és a gyámhatóság is bele szokott egyezni, ha a hagyaték elemei ezt megkívánják.

Valószínűleg tévedés volt a nagyapádnak küldött idézés, de az ő gyermekei örökölhetnek.

Édesanyád és a nővére ugyanúgy jogosultak visszautasítani a hagyatékot. Ha ezt megteszik, akkor az ő gyermekeiket keresik meg, akik szintén visszautasíthatják a hagyatékot. Ha mindenki visszautasít, akkor végső soron az állam örököl.

drbjozsef # 2018.05.08. 18:54

Na nem, azért harmadszor már nem írom le.

Erika50 # 2020.05.20. 18:54

Tisztelt Uram!
A problémám a következő. Még 2016-ban a tudtomon kívül bedrogoztak, és lemondattak arról az örökségről ami jogilag engem illetne édesapám és édesanyám halála után. Én ebbe beleegyeztem, mert megfenyegettek, hogy megölnek, ha nem teszem. Arról, hogy beleegyeztem ebbe, még hangfelvételt is készítettek, és aláírattak velem vmit., aminek a tartalmát nem ismerem. Azt szeretném megtudni, hogy milyen jogi lépéseket tehetek annak érdekében, hogy visszakapjam azt, ami jog szerint nekem jár. Rendőrségen még nem voltam ezzel kapcsolatban, mivel sajnos nem tudom bizonyítani semmivel, hogy lemondattak az örökségemről, de megtörtént, az már egyszer biztos!!!! Jogilag vhogy. semmissé lehet tenni a lemondást???? Milyen lépéseket tehetek??? Hova menjek?? Sajnos nincs a kezemben a lemondó nyilatkozat, de attól még lemondattak az örökségemről. Ráadásul a drogok, hatására amiket nekem beadtak, csak napok múlva kezdtek eszembe jutni az átélt események. A tanácsát szeretném kérni, mert nem tudom, hogy kihez fordulhatok ez ügyben segítségért. Válaszát előre is köszönöm. Era

Viki1975 # 2020.05.21. 02:47

Tisztelt Uram!
Vègre vèget èrt a hagyatèki eljàràs,közel 2 èv utàn,egy hèttel ezelött kaptam levelet a közjegyzötöl,hogy amennyiben elfogadom a testvèrem àltal javamra lemondott örökrèszét abban az estben az.egèsz vagyont,tartozàst,közjegyzöi díjat én öröklöm.Mikor sor került a hagyatèki vègzès elkèszítèsère vette èszre T.Közjegyzö,hogy az unokatestvèrem àltal visszautasított és ezàltal a 16 èves gyermekère szàlló,de szintèn visszautasított örökrész visszautasítàsàt nem engedélyezte a gyàmhivatal,mivel a gyermeknek az èdesapja akivel 16 ève nen tartjàk a kapcsolatot nem írta alà,mert nem èrik el.A gyàmhivatal sem talàlta.Ezàltal,ha kèri,ha nem a gyermek a fèl ingatlannal együtt,banki tartozàst,tàrsashàzi közösköltsèg tartozàst is örököl.A màsik örökös èn vagyok,aki szeretnèk màr ennek pontot tenni a vègère ès túladni az ingatlanon.A közjegyzö azt javasolta,hogy az unokatestvèrem mivel ö a törvènyes kèpviselöje a gyermeknek ruhàzza àt a gyermek tulajdonrèszèt ràm pl.x összeg fejèben.Mit tudunk tenni?Èn az ingatlan zàros hatàridön belül el szeretnèm adni,hisz a tartozàsok is csak nönek rajta.
Köszönöm elöre is a vàlaszt!

drbjozsef # 2020.05.21. 06:05

Erika50,

A jogi eljárások alapja mindig a bizonyítás. Ha nem tud semmit bizonyítani, akkor nincs mit tenni.

Érdemes lenne tudni, mit írattak alá veled. Az öröklésről lemondani az örökhagyó életében egy vele kötött szerződésben lehet. A leendő örökhagyó is benne volt ebben? Élnek még a szüleid? Ha nem, volt már hagyatéki tárgyalás?

Ha érdemben lépni akarsz, első körben én feljelentést tennék rendőrségen, leírva mindent. Legalább legyen nyoma, hogy nem ismered el a szerződést érvényesnek, mert kényszer hatása alatt kötötted.

drbjozsef # 2020.05.21. 06:13

Viki1975,

Most akkor mi van pontosan a hagyatéki végzésben?
Jogerős már?

Viki1975 # 2020.05.21. 06:34

Kedves József!
Még nem kaptam kèzhez.A közjegyzö telefonon azt mondta,hogy fele-fele a hagyatèk a 16 èves gyermekkel,holott a törvènyes kèpviselöje visszautasította,de a gyámhivatal nem engedèlyezte az apuka alàíràsa nélkül.Jogerössé úgy tudom 15 napon belül vàlik majd,ha nem fellebbezünk.

drbjozsef # 2020.05.21. 07:02

Viki1975,

Értem.
Szerintem nincs sok értelme hogy "megvedd" a gyerektől az ingatlant. Ha egyetértés van, egyszerűbb keresni vevőt, és ketten lesztek az eladók. Minek bevenni még egy lépcsőfokot?

A hagyaték vagyona egyébként több, mint a tartozásoké, az ingatlan eladása után ki tudjátok fizetni mindet?

wers # 2020.05.21. 07:15

Szerintem akárki is veszi meg a gyámhivatal engedélye kell hozzá.

Viki1975 # 2020.05.21. 07:16

Igen több a vagyon,mint a tartozàs,de sajnos az gyarapszik,mivel a közösköltsèg halmozódik amíg nem kerül eladàsra.De azt nem èrtem,ha hivatalosan ök visszautasítottàk akkor ,mièrt örökös mégis?

wers # 2020.05.21. 07:25

Mert a gyámhivatal nem fogadta el.

Csak laikusként, ha nem érik el a másik szülőt a hivatalnak nem kellett volna valami ügygondnok vagy hogyishívjákot kirendelnie, hogy érdemben döntsön? Nem csak adminisztratív söpörje el?
Bár, ha vélelmezhetően a vagyon nagyobb nem látok esélyt, hogy engedjék lemondani.

Jó az, ahogy drbjozsef javasolta, örököljétek meg így, utána adjátok el közösen.

drbjozsef # 2020.05.21. 07:40

wers,

Visszautasításnál kell, de szerintem adásvétel esetén már nem feltétlenül fog kelleni. Sokat lazítottak a szabályokon, főszabály szerint a szülő/gyám rendelkezik a kiskorú vagyonával, a Ptk. szerinti felelősségvállalás mellett. De a gyámhivatal konkrét engedélye már nagyon kevés esetben kell.

Viki1975 # 2020.05.21. 07:45

Igen valamivel több a vagyon,mint a tartozàs,de sajnos az gyarapszik,mivel a közösköltsèg halmozódik amíg nem kerül eladàsra.De azt nem èrtem,ha hivatalosan ök visszautasítottàk akkor ,mièrt örökös mégis?

wers # 2020.05.21. 07:53

Akkor adjátok el mihamarabb.

drbjozsef # 2020.05.21. 10:19

Viki1975,

Azért, mert érvényesen csak a nagykorú unokatestvér utasíthatja vissza a hagyatékot. Ez megtörtént, a közjegyző elfogadta. Kiesett az öröklésből, ezért a kiskorú gyermeke következik utána, az ő nevében viszont nem mondhat le az öröklésről, csak a gyámhivatal hozzájárulásával - ez viszont nem volt meg, ezért a közjegyző ezt nem vette figyelembe, tehát örökölt.

Van vevő? Amint jogerős a hagyatéki végzés, rendezzétek a tartozásokat (ha az unokatestvérnek nincs pénze, akkor vagy te hitelezed meg neki, vagy kértek előleget/foglalót a vevőtől), és már lehet is kötni az adásvételi szerződést.

Viki1975 # 2020.05.22. 13:19

Köszönöm a vàlaszt!Mèg egy kèrdès.Az unokatestvèr örökrésze 1/12 volt amit visszautasított így jogosult a dèdunoka rà,az èn örökrészem 3/12,a maradèk 8/12-edet szintén visszautasította a többi örökös.Ilyenkor hogy oszlik el az aràny kettönk közt?A maradèk 8/12-ed felezödik vagy az egèsz hagyatèk felezödik.
Elnèzèst a sok kèrdèsèrt,de nem igazàn vagyok jàrtas ebben.

drbjozsef # 2020.05.22. 13:47

Viki1975,

Akik visszautasították az öröklést, azok kiesnek az öröklésből, mintha nem is lennének. A megmaradó örökösök között kell a törvényes öröklés rendje szerint felosztani a hagyatékot.