Szülői felügyeleti jog


Majordomus # 2022.05.04. 19:27

Ezért kellene közösen dönteni róla.

Jozsef # 2022.05.04. 18:25

Tisztelt drbjozsef! Köszönöm szépen a választ! Egyszerűen nem tudom felfogni, hogy egy anyának hívatja valaki, elviszi a kislányom az otthonából, kiszakítja a megszokott is életéből, bölcsi, ovi, suli, állandó barátok, szerelmek. És ennyi, hogy, joga van hozzá. Akkor hol vannak az Apai, szülői jogok?

drbjozsef # 2022.05.04. 05:14

Jozsef,

Az alperes lakóhelye szerinti illetékesség a főszabály, de vannak kivételek. A gyermekelhelyezési (szülői felügyeleti jog rendezése iránti) perek esetén a gyermek lakóhelye szerinti bíróság is illetékes. (illetve pl. a gyermektartásdíj érvényesítésére indított per esetén a jogosult lakóhelye is illetékes)

Jozsef # 2022.05.03. 18:38

Köszönöm szépen a válaszát! Sajnos nem lettem boldog, hogy ilyet tehet valaki. Még egy utolsó kérdésem lenne, hogy miért van az, hogy, alperesként egy másik városban tárgyalják az egész ügyet? Úgy hallottam, hogy az én lakóhelyemen, illetve kislányom lakóhelyén lévő bíróság az eljáró. Nem egy teljesen idegen járásbíróság. Köszönöm szépen a választ! Üdv József

drbjozsef # 2022.05.03. 06:13

Jozsef,

Hivatkozni bármire lehet.
A Ptk. XVII. - XVIII. fejezete szabályozza a a szülői felügyelet, és a gyerek gondozásának szabályait.
Főszabály szerint közösen kell nevelnetek, és például pont az iskola megválasztása kifejezetten közös megállapodás kell legyen, még elvált szülők esetén is, ahol az egyik fél nem gyakorolja egyébként a szülői felügyeleti jogokat.
Aztán hogy ezzel mire mész, ne legyen sok illúziód.

Jozsef # 2022.05.02. 16:24

Szép napot kívánok! Olyan kérdésem lenne, hogy van e olyan jogszabály, vagy igazságszolgáltatás,akármi bármi amire hivatkozhatok? Együtt neveltük a kislányom, ide járt bölcsibe, oviba, Általános iskolába tőlünk kb száz méterre Pécsett. Ide kötötte minden társas kapcsolata. Viszonyt kezdett egy 20 éves kisebbségi fiúval, elvitte a kislányom,egy faluba, és ott beiratta egy általános iskolába, visszabukott gyermekek közé. Sokkal de sokkal gyengébb oktatásban részesül. Úgy érzem az iskolaváltásba azért nekem is lett volna jogom beleszólni. Köszönöm szépen a választ!

Jozsef # 2022.05.02. 16:09

Köszönöm szépen a választ! Igazából akkor azt nem értem, hogy a volt párom indította el előbb a gyermekelhelyezési pert, így nekem kell másik városba járni sajnos, pedig alperes vagyok. Elvitte a kislányom a beleegyezésem nélkül.

Majordomus # 2022.04.30. 14:51

Az "alperes " lakóhelye szerinti illetékes bíróságon.

Jozsef # 2022.04.30. 13:23

Szép napot kívánok! Köszönöm szépen a választ! Annyit szeretnék még még tudni, hogy ha feljelentést szeretnék tenni, azt megtehetem a a saját városi bíróságon, vagy ott tegyem meg, ahol a gyermekelhelyezési per folyik? Előre is köszönöm szépen, ha érkezik válasz. Üdv József

Majordomus # 2022.04.29. 12:34

Megelőző csapás.
Fordulj te a gyámügyhöz! A gyermek érdekében hogy kikészitik....

Casper36662 # 2022.04.29. 10:47

Kovács Béla Sándor,
Mit jelenthet ez jogilag illetve mire lehet számítani gyermekjóléti, gyamügy, és pszihiáter következő lépésükre. Annyit tudok gyermekjóléti kér véleményt a csaladterapeutáktól. Nem tudom mit irhatnak ők meg de azt biztos hogy az erzeketleseget, empátia hiányt stb stb leszűrték alkalmanként

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.29. 05:37

személyiségszerveződés feltételezhető
Akkor nagy a baj...

Majordomus # 2022.04.28. 19:51

Orvosi eset...

Casper36662 # 2022.04.28. 18:16

Drb József
Csaladterapia sem bizonyul hatásosnak, gyógyszerkezelest megtagadja, befekvest megtagadja, ambulansan tesztek alapján személyiségszerveződés feltételezhető. Ezek után írta a papírra a kezelő orvos hogy cselekveskeptelen. Szerintem ebben az esetben a beteg helyett gyamot kell kijelolni a gyamhivatalnak mivel verbális agresszió is volt már a gyerekkel szemben és veszélyeztető magatartás is.

Majordomus # 2022.04.28. 07:08

Megegyezni nem lehet?

drbjozsef # 2022.04.28. 06:32

Casper36662,

Az orvos nem nyilvánít senkit cselekvőképtelennek. Az a bíróság hatásköre.

Ha a gyerek védelembe van véve, akkor a gyámhivatal hivatalból köteles folyamatosan figyelemmel kísérnie a családban neveltetését.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.28. 05:22

El fogják utasítani. Legalábbis most el.

Majordomus # 2022.04.27. 18:38

Külön

Jozsef # 2022.04.27. 17:48

Szép estét kívánok! Segítséget szeretnék kérni! Röviden :kb. Másfél éve tart a gyermekelhelyezési per köztem és a volt párom között. Sajnos nem tudunk megegyezni, pedig úgy érzem, én és a családom is erőn felül megpróbált mindent. A lényeg, hogy tegnap beidézték tanúnak a volt anyósom, aki össze vissza hazudozott, többször saját magával is ellentmondásba került. Sajnos úgy érzem muszáj feljelentenem hamis tanúzásért, nem szeretném, de úgy érzem meg kell tennem, már csak az ügy miatt is. Nem szeretném, ha a kislányom, aki nyolc éves, ilyen erkölcstelen fertőben éljen, ahol most van sajnos. Természetesen mindent bizonyítani tudok, tanúkkal, fotókkal stb. Kérdésem az lenne, hogy teljesen külön tegyek feljelentést, vagy az üggyel kapcsolatban, tehát külön feljelentést tegyek, vagy az ügyszám alatt? Sajnos semmit sem értek a joghoz, ezért pár szó, megfogalmazás miatt itt tartok, hogy sehol. Előre is köszönöm szépen a választ. Üdv József

Casper36662 # 2022.04.27. 17:24

Igazából a kérdés az hogy mit jelent pszihiatertol ez hogy a beteg cselekvőképtelen. Illetve erről jelzést ad a gyamügy felé?

drbjozsef # 2022.04.27. 16:51

Casper36662,

Ez sajnálatos helyzet. Mondanám, hogy értem, de nem. Mindenesetre, mi a kérdés?

Casper36662 # 2022.04.27. 16:44

Volt már veszélyeztető magatartása a szülőnek ezért a gyamugy védelem alá vette a gyereket, közben tesztekre küldték és személyiségzavar gyanúja áll fent. Viszont a kezelő orvossal nem működik együtt gyógyszertárba nem akar szedni. Ezek alapján van papíron hogy a beteg cselekveskeptelen.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.27. 16:34

az mit jelent.
Semmit. Valamit nagyon összekeversz. Nem is értem, mit akarsz kérdezni.

Casper36662 # 2022.04.27. 15:22

Ha kezelő orvos cselekvőképtelennek nyilvánítja az egyik szülőt akinek tesztek alapján személyiségzavar a van és nem működik együtt a gyógyszerész kezelessel sem az mit jelent. Vagy mire számíthat a szülő következő lépésnek? A gyermek védelem alatt áll közben. Már szünetel ez által a felügyeleti jog hogy papíron van hogy cselekvőképtelen ellátása indokolt?

Lolitasz # 2022.04.14. 03:28

Tisztelt Fórumozók!

Egy fiktív kérdéssel fordulok Önökhöz. Sajnos internetes kutakodásom nem vezetett eredményre.
Amennyiben van idejük rá, köszönettel fogadom a válaszokat:

Ha az egyik szülőtől a felügyeleti és láthatási jogot megvonják mentális és/vagy gyógyszerfüggőségi problémák miatt, ám a másik szülő viszonylag rövid időtartamra (néhány hónap, esetleg egy év) börtönbe kerül, akkor hol helyezik el a gyermeket?
Keresnek közeli hozzátartozót? Pl. nagyszülő?
Vagy gyermekotthonban helyezik el átmenetileg?
Ha ez utóbbi, akkor elképzelhető, hogy nevelőszülőkhöz is kikerül erre az időre?
A szülő szabadulása esetén automatikusan visszakerül hozzá a gyermek?

Elsősorban a '90-es évek elején alkalmazott gyakorlatra lennék kíváncsi.

Köszönöm előre is a válaszokat!