adózás, illeték és pénzügyek


kisst42 # 2011.08.16. 08:04

...egyébként maga a határozat szerintem kritikán aluli 2 soros indokolás (túlléptem 1 nappal a határidőt ezért a kedvezmény elveszett). Azt azonban nem értem, hogy mi tartott 1 évig (!!) abban, hogy ezt a sommás döntést közöljék velem (felháborító)!!


Dat veniam corvis, vexat censura columbas.

norakovacs # 2011.09.08. 12:11

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítségüket szeretném kérni autóvásárlással kapcsolatban.
Használtautót vásároltam a fiam részére, a forgalmi, az adásvételi az ő nevén van, viszont az autó árát az én folyószámlámról készpénzátutalással a kereskedő számlaszámára teljesítettem.

Van-e bejelentési kötelezettségünk, illetékfizetési kötelezettség valamelyikünknek.
( a fiam a saját gyermekem, nagykorú)

Köszönöm a segítséget előre is.

üdvözlettel, nora

Rexor # 2011.09.08. 12:18

Mennyi volt a vételár?

Dr.Attika # 2011.09.08. 12:20

Kedves Nóra!
jogilag ez az autó nincs kifizetve. A kereskedő követelheti a vételárat a fiától.Harmadik személy javára szóló szerződést kellett volna kötni. Ha a kereskedő nem veszi észre, de pl. 5 éven belül felszámolási eljárás alá kerül a cég, akkor a felszámoló bizonyosan követelni fogja a vételárat a fiától. Be kell menni a kereskedőhöz a fiával együtt és egy pénztár kivételi bizonylattal visszavenni ön részére és bevételivel bevételeztetni a fia nevére.

Rexor # 2011.09.08. 12:20

ELnézsét, látom, hogy gépjárműről van szó. Akkor csak a vagyonszerzésdi illetéket kell megfizetni, ajándékozási illeték nincs.

Rexor # 2011.09.08. 12:23

Attila,

Ne haragudj, tisztelem a véleményedet, de ez nem így van. A szerződés meg lett kötve, a vételár meg lett fizetve, milyen jogcímen követelhetné a kereskedő duplán a vételárat?

dmarcsii # 2011.09.08. 13:36

Tisztelt Jogi Fórum!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy az önkéntes pénztári számlámat megszüntettem a bank kiutalás előtt levont 40%-ot és adóbevaláskor még egyszer adózni kellet belóle. Miért?

Válaszát előre is köszönöm

Dné

Rexor # 2011.09.08. 13:43

Kedves dmarcsi,

Miért kellett volna mégegyszer adózni? Nem az egészségügyi hozzájárulásra gondol?

Ha kétszer adózott, akkor valószinű, hogy el lett szúrva a bevallás...

elzabetke # 2011.09.09. 19:04

Tisztelt Jogi Fórum!

Arról szeretnék érdeklődni,hogy az alábbi esetben kell-e illetéket fizetnem.
A párommal lakáshoz fogunk jutni a következőképpen:az édesanyja neki ajándékozza a lakását a páromnak,de kötnek egy megállapodást amelyben a párom vállal 10 millió forint megfizetésre kötelezettséget.Aztán a párom nekem eladja(mondjuk másnapi keltezéssel) ennek az ingatlannak az 50%-át 5 millió forintért.
A párommal nem vagyunk házasok,nem múltunk el 35 évesek és az ingatlan többet is ér 10 milliónál piaci áron.
Arra volnék kíváncsi hogy ebben az esetben milyen mértékű az illeték fizetési kötelezettségem?Ha házasok volnánk változna valami?

Köszönöm szépen a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.09. 19:30

az édesanyja neki ajándékozza a lakását a páromnak,de kötnek egy megállapodást amelyben a párom vállal 10 millió forint megfizetésre kötelezettséget

Miért is lenne ez ajándékozás?

Dr.Attika # 2011.09.10. 06:34

Ez egy ajándékozásnak szinlelt adásvételi szerződés és az illetéket is az utóbbi szerint kell megfizetni. Persze a NAV nem tud a megállapodásról, ezért illetéket sem fog kiszabni. A gond akkor keletkezhet, ha az anyuka a fia között jogvita alakulna ki a 10 millió forint miatt. Kialakulhat jogvita az esetleges örökösökkel is. más vonalon kell az illeték fizetést legálisan megkerülni.

elzabetke # 2011.09.10. 06:55

Kedves KBS!

Tudom,hogy a valóságban nem ajándékozásról beszélünk,de úgy áll a helyzet,hogy ők ezt a megoldást választották,ebbe semmi beleszólásom nincs,nem vagyok Teréz Anya :).
Mindenesetre köszönöm szépen a segítséget.

elzabetke # 2011.09.10. 07:01

Kedves Dr.Attika!

Ezt értem,ezért csinálják így a lakás dolgát.De hogyan lehetne másképp megkerülniük az illetékfizetést?
Másrészről az én illeték fizetésem az ami kivált érdekes,mert én már adásvételi szerződéssel venném meg a páromtól az ajándékozás után rögtön, az ingatlan felét.
Számomra az a lényeg,hogy engem milyen illetékfizetési kötelezettség terhel.Őszintén szólva elkezdtem olvasni a törvényt,de nem találtam meg azt a verziót ami a mai napig hatályos lenne,ezért vagyok így elveszve.
Kérem segítse ha tud,mert ez a tényező döntően befolyásolja a lakásvásárlásomat.És nem találok választ sehol.

Dr.Attika # 2011.09.10. 07:05

Kedves "elzabetke"!
Ez már nem fórumtéma. Személyes konzultációt igényel.

Pofi77 # 2011.09.12. 13:41

Tisztelt Cím!

Munkanélküli vagyok már több mint 2 éve, dolgozni nagyon szeretnék, de egyszerüen nem kapok munkát a szakmámba. A TB-t nem fizettem magam után, amióta a segély megszünt.

Kérdésem az, hogy, ha elkezdeném fizetni a havi egéségügyi biztosítást és a TAJ kártyám megint aktív lesz, az APEH visszamenőleg 2 évre követelheti-e a havi 5100 ft-t, amióta nem dolgozom? Vagy, követelheti csak a tárgy évre, pl. a 2011-re? Vagy, csak elkezdem fizetni és onnan a naptól aktív a TAJ kártyám?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Pofi

Rexor # 2011.09.12. 13:44

Visszamenőleg is követelheti az 5 éves elévülési időn belül. 2010-ben 4.500 Ft volt havonta.

nakata # 2011.09.14. 03:49

T.cím
Megnyert munkaügyi pernél mi a teendő?
Kell adózni ,mennyit .
Válaszokat előre s közsönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.14. 05:10

Kell. Mint rendesen. Igazából a munkáltatónak ilyenkor is nettót kell kifizetnie, a többit pedig a TB-nek, NAV-nak utalnia.

nakata # 2011.09.14. 14:00

Kedves KBS
Köszönöm válaszát,akkor ha jol értem a megkapott összeg útán nekem már semmi tennivalóm nincs .

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.14. 16:44

Feltéve, hogy nettót kaptál. Ha mégis bruttót, akkor magadnak kell befizetni a munkavállalót terhelő járulékokat, adóelőleget.

nakata # 2011.09.16. 13:15

Kedves KBS
Honnan tudom meg mit kaptam ?A végzésen csak az van,hogy kiegésziti a mn.segélyt az elöző keresetemre plusz 4 havi átlagbérnek megfelelő összeget ítél meg.Ez alapján én csak elmaradt munkabért kaptam.Hogy ez bruttó vagy nettó?
Köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.16. 19:20

Nem úgy értem. Csak látod, hogy mennyit fizetett a munkáltató.

nakata # 2011.09.17. 02:28

Bocsi honnan látnám,csak egy bírósági végzésem van,azon egy összeg ami elmaradt munkabér plusz 4 havi átlagkereset.Ha arra gondolsz kaptam-e a régi cégemtől valami elszámolás félét,hát nem .Az sem valószíni,hogy kapok hiszen kivonult hazánkból.Csak ennyit tudok?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.17. 06:23

Akkor mi a kérdés? Azt már mondtam, hogy az ítélet bruttó bérről szól.

nakata # 2011.09.17. 11:36

Azt látom,hogy nekem mennyit fizetett,tehát ez után adózok 16%.Mivel kamatot perköltséget nem kaptam igy semmi levonás az egész után fizetek.Jól gondolom.