adózás, illeték és pénzügyek


anyjuk # 2016.10.17. 08:27

Tisztelt Fórumozók!!
Először is nem vagyok biztos abban, hogy megfelelő témára kattintottam.
Szerintem Szakemberre van szükségem!! -de minden tanácsot köszönettel veszek.
Lakásvásárláshoz igényeltünk kölcsönt a nyáron, ehhez kellettek különféle igazolások. A NAV nem adta ki a 0-t, számlát zárolták junius végén. Kiderült, részükről tévedés történt.
Kiadták a null-lás igazolást, és 30 nap után automatikusan feloldódik a számlazár. Múltak a napok hetek, hónapok de a pénzünkhöz még mindig nem férünk hozzá.
Kiderült, most a bank az okozója a problémának....., kérvényt irattak, sűrű elnézést kérve, és kamatot ígértek...
Október közepe, és nincs semmi fejlemény!!! Türelmes emberek vagyunk, DE azt hiszem ez már sok, türelmünk is véges!!
Kérdésem: -mit lehet tenni, hogy végre a pénzünkhöz jussunk??????
Válaszokat köszönettel veszem!!!

lajcsó # 2016.10.17. 12:53

"Kérdésem: -mit lehet tenni, hogy végre a pénzünkhöz jussunk??????"
Semmit! A pénzt nem te kapod, hanem az eladó.

szetodave # 2016.10.19. 08:30

Tisztelt Jogi Fórum!

A tavalyi év folyamán vásároltam telket, amelyen jelenleg is építkezés folyik. A szóban forgó ingatlan 1/1 tulajdoni hányadban a saját nevemen van, de mivel megigényeltük a CSOK-ot, ezért 1/2 részét el kellett ajándékoznom a feleségem részére. Ha jól tudom, ingatlannal történő beépítés esetén (4 év) mentesülök a vagyonszerzési illeték megfizetése alól. Ez esetben azonban nem tudom, mi a teendő, hiszen a fele részét "értékesítettem".Az építési engedély azonban mindkettőnk nevére szól, így az én olvasatomban a feleségem tulajdoni hányadára is vonatkoznia kellene a 4 éves vállalási időnek, tehát a NAV felé nincs fizetési kötelezettségünk.
Kérem, segítsenek a kérdés tisztázásában!

Előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Meszlényi Dávid

liszkás # 2016.12.06. 15:22

Tisztelt Fórum!

2009-ben bankszámlámon ténylegesen jóváírt összeget szereztem meg a volt munkáltatómtól, az akkori adóbevallásomban feltüntettem. A NAV ezt az összeget ennek ellenére a 2014. adóévi bevételeim közé akarja besorolni, mert a munkáltató a 2009-es tényleges jövedelemszerzésemet 2014-ben vallotta be az adóhatóságnak, és nekem is 2014-es jövedelemszerzésről állított ki igazolásokat, mintha a bevételt 2014-ben kaptam volna meg tőle.
Rendben van ez így?
A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.06. 15:46

2010-ben bevallottad, leadóztad?

liszkás # 2016.12.07. 12:50

Igen.

Odijah # 2016.12.28. 09:30

Sziasztok!

A NAV a dohány boltom ellenőrzésekor adóbecslési eljárást alkalmazott mivel a beszállítói nyilatkozatokban és a trafik könyveiben eltérés van a beszerzett dohánytermékekkel valamint a dohánytermékek értékesítéseivel kapcsolatban. Több árut számláztak ki a beszállítók mint az én könyveimben szerepel beszerzési oldalon. Az értékesítési oldalon több dohánytermék értékesítését adta meg az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi zrt. (a trafik adatközlése alapján)a NAVnak mint amennyi a trafik könyveiben szerepel. Mivel eltéréseket tapasztal és a befogadott számlák hiányzó elszámolását olyan jelentős ténynek, körülménynek tekinti hogy adóbecslés alkalmazásának szükségességét állapította meg. az időszakokban 500 és 324 ezer Ft eltérést állapított meg a Jegyzőkönyvben.. Az adóbecslés a leírtak alapján jogszerű? Érdemes észrevételt tenni amiatt h nem jelentősek ezek a tények, adatok ?

gerbera317 # 2016.12.28. 10:31

Eltűnt a trafikból nem éppen jelentéktelen, bő 800 ezer forintnyi cucc, amiről az adóhatóság bizonyítani tudja, hogy beszerezted. Azt kérdezik, hová lett, majd válasz híján vélelmezik, hogy eladtad, de be nem vallottad, áfát, adót, egyebet utána nem fizettél.
Lássuk be, nagy szarban vagy, különösen, ha bizonyíthatóan sáros is vagy. Ha nem vagy vétkes, értő segítséggel kimászhatsz a szarból, de ingyen aligha fognak neked ebben segíteni. Szerintem keress egy erre szakosodott ügyvédi irodát, tele van velük a net.

Zippy # 2017.01.04. 19:38

Üdvözlök Mindenkit!

Segítséget szeretnék kérni, hogy házastársak megoszthatják-e a bérleti díjat, ha az ingatlan csak a férj nevén van?

Már meglévő Szerződés van,vagy szerződés módosítás kell-e? Esetleg külön névre kell-e kötni vagy elég nyilatkozatot tenni ilyen esetben?

Köszönöm szépen a válaszokat előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 20:29

Úgy érted, az adózás szempontjából? Szerintem meg lehet osztani, sőt szigorúan véve meg kell.

Bea1 # 2017.01.05. 02:32

???

Legyen igazad, de ez érdekes.

Lehet olyan személy a szerződés szerinti bérbeadó, aki a tulajdoni lap szerint nem is tulajdonosa a lakásnak?

Dr.Attika # 2017.01.05. 06:37

Létezik olyan, hogy ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos. Ilyen a házassági vagyonközösség alapján a házastárs. Ezért van helye a bérleti díj megosztásának.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.05. 07:18

Igazából mindegy, hogy az ingatlan külön- vagy közös vagyon-e. Ugyanis a különvagyon hasznosításából szerzett jövedelem is közös.

drbjozsef # 2017.01.05. 09:07

Ez tök jó. Tehát, ha például örököl három testvér egy ingatlant, és mindhárom testvér amúgy házas, akkor összesen hat felé kell elosztani a jövedelmet, és mind a hatuknak bevallani, és külön adózni ezért.

Dr.Attika # 2017.01.05. 09:22
kuttykurutty # 2017.01.05. 15:29

Szép napot,

azt szeretném megkérdezni, hogy külföldi munkavállalóként, de csak magyarországi lakcímmel rendelkezö lakástulajdonosként, milyen és mennyi adót kell fizetni lakaskiadás után?
A közüzemi számlák a tulajdonos nevén maradnak, tehát tételes költségelszámolás várható.
Ez alapján az adóalap (bevétel) a 70.000 Ft albérleti díj + a 30.000 Ft rezsi költség (fetételezve, hogy más költség nem lesz). A NAV honlapjan viszont azt írják, hogy a jövedelem után kell adózni, tehát a bevétel (100e+30e Ft) mínusz a költségek (30e FT), tehát 70.000 Ft után.
Az elsö kérdésem az lenne, hogy kell-e egyáltalán az Eho-val foglalkoznom, mivel külföldön fizetem minden adómat? EHO-t az utan fizet az ember, hogy hol adozik vagy hogy hol el?
Ha kell az Eho-val kalkulálnom, akkor viszont a 70.000 Ft vagy a 100.000 Ft lesz az alapja? Mert ha a 100e, akkor az azt jelenti, hogy csak a miatt kell EHO-t fizetni, mert a tulajdonos nevén maradnak a közüzemi számlák? Ez nem lenne túl korrekt...ha meg a 70 Ezer lesz az alapja, akkor minek kell egyáltalán bárhova is hozzáadni aztán meg ugyanazt levonni?
A 15% SZja a 70 vagy a 100 után számolódik?
Elöre is nagyon köszönöm a segítséget, teljesen belekavarodtam, a NAV meg azt mondta, olvasgassam a honlapjukat.

koviviki # 2017.01.12. 18:21

Sógornőm durva házasságból lépett ki, elköltözött, de a lakás természetesen 1/2 részben még most is az ő tulajdona. Ez nyilván azzal is jár, ha volt férje bármilyen közüzemi tartozást felhalmoz, rajta fogják behajtani, hiszen tulajdonos, és csak neki van bejelentett munkahelye.
Abban az esetben, ha a sógornőm egyik vagy mindkét gyermekének ajándékozza a saját tulajdonrészét, majd a gyermek ezt követően az édesapjának ajándékozza, kikerülhető-e az illeték, illetve nagyjából milyen egyéb költségekkel kellene számolniuk?
Ha ez így lehetséges, azzal nem követnek-e bármilyen bűncselekményt?

Barb345 # 2017.01.12. 22:29

Üdvözlet mindenkinek! Szeretnem segitseguket kerni. 2016.augusztusaban eladtam egy ingatlant ami mar 10 eve a nevemen volt 12M forintert. Most szeretnek venni egy regi hazat 7,5M-ert amit rovid idon belul tovabb szeretnek ertekesiteni tegyuk fel 12M-ert. A kerdesem az lenne, hogy milyen terheket kell fizetnem, hany szazalekkal es szamszerusitve ez mennyire jonne ki. Az is felmerult hogy cégen keresztul folytatnak a vetelt-eladast. Abban az esetben jobban jonnenk e ki es ha igen mennyivel es hogyan? Vagy megjobb ha a ceg esetleg ujit rajta es kissebb osszegert? Kisse osszetett a problemam de senki nem tud ra azonos valaszt adni. Valaszt elore is koszonom!

Immaculata # 2017.01.13. 07:26

Mikor tetted be a cégbe az ingatlant? Ha betetted, nem is adhattad el.

drbjozsef # 2017.01.13. 07:28

koviviki,

hulyeseg, ha kiskoru a gyerek, akkor a gyamhivatal nem fogja megengedni, hogy a gyerek elajandekozza a reszet.

Viszont jo hir, hogy ket eve a hazastarsak kozott minden illetekmentes, az adasvetel, es az ajandekozas is. Szoval nyugodtan a ferjenek ajandekozhatja a reszet. Ez nehany tizezer forint, ugyvedi es foldhivatali koltseg.

De tenyleg ezt akarja? A sajat reszet elajandekozni?

drbjozsef # 2017.01.13. 07:32

Barb,

ceges reszt passzolom.
Ha siman csinalod, akkor a vetel illetekmentes lesz (mert 1 even belul adtal el masik lakast, raadasul dragabban), viszont ha eladod utana, akkor 675ezer ft adot fogsz fizetni utana (12-7.5M utan 15%). Plusz ugyvedek, foldhivatal, ket adasvetelre ez parszazezer meg.

koviviki # 2017.01.13. 08:58

Sógornőmék már elváltak, így nem hozzátartozók. Mindkét gyermek (bőven) felnőtt már, így a gyámhivatal kimarad. A volt férje ellen pont most hétfőn hoztak jogerős ítéletet kétféle zaklatás (egy vétség és egy folytatólagos bűntett), valamint könnyű testi sértés vétség elkövetése miatt. Egész komoly felfüggesztettet kapott. Az ilyentől csak szabadulni kell. (Gondolom, nem kérdés, ki volt a sértett.)

És igen, valóban ez az egyetlen megoldás, hogy végleg megszabaduljon tőle, mert minden, ami közműtartozást a férfi felhalmoz a háztartásban, sógornőm pénztárcáját terheli. Anyagilag egyikük sem áll olyan helyzetben (és sajna a család sem), hogy a másik részét megvásárolják, a "jogi" dolgokban kizárólag én vagyok sógornőm segítsége, és ennél jobb megoldás egyelőre nem jutott eszembe.

Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2017.01.13. 11:12

Értem, de azt tudod, hogy az ajándékozáshoz azért két fél kell, az exférjnek el is kell fogadnia azt.

koviviki # 2017.01.13. 11:15

Ha a lakás tehermentes (ezt még nem tudom, nyilván utána kell nézni), úgy gondolom, - az "ex" értelmi képességeit ismerve -, elég, ha annyit mondunk neki, tessék, itt a lakás, most már a tiéd, nem kell semmit sem fizetned érte, azt csinálsz vele, amit akarsz...

Ezek szerint, ha minden feltétel fennáll (tehermentes ingatlan, és az ajándékozott belegyezése), akkor ez egy járható út lesz.

Köszönöm!

drbjozsef # 2017.01.13. 11:31

Igen, így mehet.

De ha valamennyit keresni is akar rajta, inkább adja el valakinek. A saját tulajdonrészét bármikor eladhatja (ha tehermentes), a másik fél beleegyezése sem kell, csak elővásárlási joga van. Tehát például ha a lakás ér mondjuk 6 milliót, a sógornőd fele ekkor ugye 3 milliót, akkor adja el 1 millióért, és minden probléma innentől az új tulaj dolga lesz. Ha az exférj ki tud csengetni 1 millát, akkor az övé lehet, ha nem, akkor az idegené.

Ilyen lakásrészre ha találtok is vevőt, az amúgy is ilyen problémákkal foglalkozó kisiparos lehet, úgyhogy ezzel az exférj életét is meg lehet egy kicsit valószínűleg nehezíteni.