adózás, illeték és pénzügyek


monalisa1 # 2010.04.07. 20:51

Nandy valószínüleg felfigyel majd a kérdésre és megválaszolja, adóval kapcsolatosan leginkább itt ő a hozzáértő.

Subi01 # 2010.04.11. 08:16

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni jutalék ügyben. Dolgozom egy cégnél, ahol fix alap fizu + jutalék van. A kérdésem a következő lenne. Hogyan járok jobban, ha számlát adok a jutalékomról, vagy ha elszámolják a jutalékot a cégnél és kifizeti a járulékokat? Pl. vegyünk 100.000 Ft-ot. Mennyit kapnék ebből kézhez, ha a cég elszámolja és levonja a járulékokat?
Ha számlát adok, akkor nem csak az áfát kell figyelembe vennem, de a tao-t és az osztalékadót, meg egyéb dolgokat is gondolom. Nem értek az adózáshoz, ezért kérnék segítséget ez ügyben.
A jutalék, ha törvényesen el van számolva beleszámít a gyes-be, gyed-be ha majd gyermekem lesz?

Köszönöm a választ, Subi

tomi14 # 2010.04.12. 12:52

Üdvözlet!

Az alábbiban kérném segítségüket.
Az adó 1%-al kapcsolatosan tapasztaltam egy szerintem elég súlyosnak mondható visszaélést.
Egy nonprofit egyesület plakátját láttam a minap, amelyik a helyi Önkormányzat nevében kéri az 1 %-ot a lakosságtól, saját adószámát megjelölve. Aláírásként ugyan az egyesület neve szerepel, de szerintem ez visszaélés az adózók bizalmával, hiszen aki nem olvassa végig, illetve nem tájékozott ezekben az ügyekben, az tudtán kívül az egyesületnek adja az 1 százalékát.
Szeretném tudni, hogy ez valóban viszaélésnek minősül-e, illetve kell-e, lehet -e ezzel kapcsolatban valahol bejelentést tenni.

Köszönettel: Tomi


Tomi

keresztanya # 2010.04.20. 16:08

Kedves fórumozók!Érdekes esetet mesélek el.Eggyik kereskedelmi banknál deviza számlánk van.Felhivtak, hogy tartozok nekik 10.54euróval.Össze szedtem hát othon minden centet,és bevittem a bankba, hogy rendezzem tartozásom.Felháborodva közölték velem, hogy nekik az 1eurótól kisseb összeg veszteség, és nem hajlandók centecskéimet elfogadni.Kértem ezt adják írásba, mert szerintem ez is fizető eszköz,és nem beváltani szeretném,hanem fizetni vele.Aszerződésben nem szerepel ilyen kikötés.Hosszas telefonálgatások ,és igazgatói engedéllyel végül is beváltották.Szerintetek jogos az ő eljárásuk? Én nem találtam erre utaló jogszabályt.Ez most végre nem az én veszteségem lett.Tehát szedjétek össze othon elbujt centeket,és vigyétek a számlátokra.

keresztanya # 2010.04.20. 17:25

Ha már itt vagyok hozzáértőktől szeretném kérdezni. 2009 ben inditottunk férjemmel egy egyéni vállalkozást.Sajnos hatalmas hiányt termelt.Könyvelőm szerint mégis kell jövedelem adót fizetni, ha bár nem volt kivét.Jól tudja?

Dr.Attika # 2010.04.20. 17:39

Gondolom nem hiányról,hanem veszteségről van szó.Tudni kellene, hogy milyen adót mondott a könyvelő, mert nem valószínű, hogy jövedelem adót.

Kiss Krisztián # 2010.04.22. 13:46

Az ügyben szeretnék érdeklődni, hogy magánemberként szeretnék árulni bizonyos termékeket. A cég részemre kiállítja a számlát és onnan tovább nekem kell a vevőmnek. Kérdésem, hogyan tudnám ezt magánszemélyként tisztán csinálni? Vagyis ha netán valaki elszeretné számolni költségként és egy esetleges APEH ellenőrzés során se nekem se neki ne legyen gondom belőle.

Köszönettel: Kiss Krisztián

keresztanya # 2010.04.22. 16:18

Dr Attika!
Nem tudom te mire gondolsz ,de én csak paraszt nyelven tudom leírni.Tehát:Mint egyéni vállalkozó 1-es áfakörben 640000ft lett a veszteségünk.A pénztárgép éves zárása 1800000ft-ot mutat.Könyvelőm szerint egy új törvény azt mondja ki, hogy nekem az 1800000ft 20%-ának a 17%-át kell megfizetni személyi jövedelem adóként.Haveszteséges is a vállalkozás.

nandy # 2010.04.22. 16:53

Így látatlanba nehéz válaszolni, de azért megpróbálom.

Az egyik az, hogy ha fúállású egyéni vállalkozóról beszélünk (ez nem tisztázott), akkor havonta legalább a minimálbér utáni járulékokat meg kell fizetni. Akkor is, ha veszteséges a vállalkozás.

A másik, hogy a könyvelő valószínűleg a minimumadóra gondolt, de ott meg a bevétel 2%-a a hasonlítási alap, tehát ha a cég veszteséges, akkor is a 2% után meg kell fizetni a 16% (ill. idéntől 19%) jövedelemadót, vagy nyilatkozni kell, ami ellenőrzést von maga után.
Vannak persze kivételek, kezdő vállalkozásnak nem kell a minimumot (elvárt jövedelem) figyelni, illetve a bevételből levonható az árubeszerzés, továbbszámlázott szolgáltatás értéke is.

De ismétlem, amit leírsz, az kissé homályos.

keresztanya # 2010.04.26. 15:54

Köszönöm segitségeteket,elmentem másik könyvelőhőz,és nem kell fizetni semmit.A vállalkozás férjem nevén van,aki főállásban dolgozik máshol.

Impossible # 2010.04.26. 15:57

Ha eladom egy dolgomat (ingó), a vételár után kell adóznom (mennyit)?

Rexor # 2010.04.26. 16:23

Attól függ mennyiért adtad el és mennyiért vetted a cuccost.

Impossible # 2010.04.26. 16:26

Nem vettem, kaptam ingyé, és most eladnám elég sokért. Jó lenne, ha nem kellene adózni, mert elmegy belőle egy rahedli pénz, úgy meg nemnagyon érné meg eladni.

Impossible # 2010.04.27. 09:10

Na ennyit a pontos válaszról, grat. :D

Rexor # 2010.04.27. 09:26

Nagy valószinűség szerint nem tudod megbecsülni a szerzéskori értékét, tehát veszed az eladási érték 25%-t, ez lesz az adó alapja, és ez után számolsz 25% adót (50 ezer forintig nem kell megfizetni az adót).

Impossible # 2010.04.27. 09:45

Na, én is erre gondoltam, de akkor ez azt is jelenti, hogy nem kell kitöltenem semmit erről?

SZoZSo # 2010.04.28. 01:56

Sziasztok!

Kérdés: 2009ben nem kértem adójóváírást, most ezt megkapom egyösszegben, már amennyire jogosult vagyok?
Kb 9hónap lenne. 11340x9

Köszi a válaszokat

Totalrecall # 2010.07.13. 13:30

Üdvözlök Mindenkit.

Szeretném a hozzáértő(k) segítségét kérni.

Nyugdíj mellett ápolom a szomszédasszonyom.
Ezért kapok havi, egy bizonyos összeget.
Ez adóköteles jövedelem-e ? Ha igen, hogyan adózik.
Ha elhalálozik (sajnos betegségéből következően ez záros időn belül bekövetkezik), az ingóságok után kell-e adózni. Ha igen, hogyan kell majd ?.
Ház és egyébb ingatlanok a gyermeke nevén vannak.
Az ingóságokról készült irat.
Előre is köszönöm a segítséget

kori2323 # 2010.07.14. 13:58

Sziasztok!

A problémám: pár hónapja felszámolásból vettem egy gépjárművet. 500 ezerért, sajnos volt egy balesetem,a biztosító megállapította a gazdasági totálkárt, az autót felértékelte 1.000.000 ft.-ra. megkaptam ma levelet miszerint a biztosító fizet 530.000,- ft.-ot és a roncost valaki megvenné 500.000,- ft.-ért. kérdésem az: ez után nekem kell adóznom, minhogy igy vagy úgy de januárban 500.e-ért vettem egy autót most meg a dupláját kapom érte?
Köszönettel Kori

nandy # 2010.07.14. 14:06

Nem.

Tündyke38 # 2010.07.20. 09:22

Kedves nandy! vagy bárki aki tud segíteni!
Másik rovatról hozzád irányított monalisa.Tanácsot kérek,kérlek segíts ha tudsz.Saját telkünkön van egy régi építésű ház,amit mikor megvettünk,melléképületté nyílvánítottunk,mert csak így kaptunk építési engedélyt az új házunkhoz.Most helyrehoztuk,és egy 3 tagú török család venné ki.Kell neki bérleti szerződés,mert letelepedésit szeretnének kérni.Nem ragaszkodnak a teljes összeg feltüntetéséhez.Most tudtam meg(a fórumokat böngészve),hogy a rezsi is beleszámít a bevételbe.Mivel más jövedelmem nincs,az összevont adóalap szerint adóznék.A kérdésem az,hogy hogyan írjuk meg a bérleti szerződést,hogy renben legyen?Az órákat nemtudom a nevükre íratni,mert a kisházba csak almérők vannak.Vagy azt is lehet?Holnap délelőtt intéznénk a szerződést,apeh-ot,mindent,ezért lenne nagyon sűrgős.Ha nandyn kívűl bárki más tud segíteni,annak is nagyon örülnék!Nagyon köszönöm előre is!

Rexor # 2010.07.20. 09:29

Kedves Tündy,

Nem kell a bérlők nevére írni az almérőt.Elég, ha számlával tudjátok igazolni, hogy mennyi volt a rezsiköltség. De mielőtt az összevont adóalapot választjátok, azt is számoljátok e ki, hogy biztosan megéri e nektek.

Tündyke38 # 2010.07.20. 17:17

Szia Rexor!
Köszönöm a válaszod!Időközben felhívtam az Apeh információs számát,és azt a felvilágosítást adták,hogy ha a bérleti szerződésben csak a bérleti díj szerepel,vagyis átvállalom a rezsiköltséget,akkor csak a bérleti díj után kell adózni.Ez így jobban hangzik már.Az összevont adóalap nekem jó lesz,mert,mint írtam nincs más jövedelmem.Mégegyszer köszönöm a segítséget!Üdv,Tündyke!

nandy # 2010.07.20. 17:41

felhívtam az Apeh információs számát

Ajajj... ez már rosszul hangzik. Mint azt nyilván a hívás elején el is mondta az automata: a kapott tájékoztatás nem minősül állásfoglalásnak, mindenki csak a saját felelősségére használja...

(Mondjuk akkor minek egyáltalán információs vonal???)

nandy # 2010.07.20. 17:43

Illetve most nem is mondtak akkora hülyeséget...
Magyarán ha a bérlő csak bérleti díjat fizet, rezsit nem, akkor az értelemszerűen nem is lehet nálad bevétel.