adózás, illeték és pénzügyek


Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.17. 13:16

Nem csak adó, járulék is. De miért nem vonta ezt le maga a munkáltató? (És miért nem kaptál kamatot?)

nakata # 2011.09.18. 03:38

Azt nem tudom,hogy a munkáltató mit csinált,arról nekem semmim nincs.Csak bírósági végzésem van,gondolom azért nem kaptam kamatot mert? nem tudom de ez nem is érdekel már lényeg ,hogy vége .
Köszönöm,hogy segítettél.

gabor.hegeds@gmail.com (törölt felhasználó) # 2011.09.26. 09:47

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Vagyonközösségünket megszüntető okiratban volt feleségem aláírásával igazolta,hogy lemond a családi házunk fele-fele arányban megosztott tulajdonjogáról. Aláírásával elismeri, hogy ellenértékeként én , mint a volt házastársa, 20 Millió forint értékében ezt a vagyonértéket Tőle megváltottam. Ez a kifizetés a valóságban végbe is ment.
-miután a földhivatal a nevemre történt teljes tulajdonjogi átírást a NAV felé jelentette, egy vagyongyarapodási illetéket állapítottak meg, melyre engem mint teljes, egy személyben bejegyzett tulajdonost köteleznek.
1/. Ez egy törvényes , és az állam által jogosan követelt vagyongyarapodási illeték ?
2/. Kötelezik e a volt feleségemet is, hogy a még, törvényes házasságunk ideje alatt tőlem átvett , a fennt említett összeg után,- szintén vagyongyarapodási illeték megfizetésére.
Törvényes válásunk mind azután ment végbe, miután anyagilag teljesen megosztoztunk. Én maradtam a volt közös házunkban , ma már teljes tulajdonjoggal rendelkezve, volt feleségem pedig időközben a tőlem , ill. a közösen megbeszélt ellenértéket a saját házának felépítésére fordította. Ennek tulajdonjoga, egy a szülei által örökölt, csak is az Ő nevére bejegyzett tulajdonjog volt. De az akkori építmény csak szerkezetkész állapotban állt. Ebből a pénzből tudta volt feleségem a házat teljes egészében elkészíttetni, és lakhatóvá tenni.
Ez természetesen sem a válási okiratunkban nem szerepel, sem a házastársi vagyon közöséséget megszűntető okiratban nem szerepel. Csak az , hogy Ő ezt megkapta, és semmiféle követelése a továbbiakban nincs.
Tisztelettel köszönöm a felvilágosító segítségét !

Gábor

hammondspieler # 2011.09.26. 10:16

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Vagyonközösségünket megszüntető okiratban volt feleségem aláírásával igazolta,hogy lemond a családi házunk fele-fele arányban megosztott tulajdonjogáról. Aláírásával elismeri, hogy ellenértékeként én , mint a volt házastársa, 20 Millió forint értékében ezt a vagyonértéket Tőle megváltottam. Ez a kifizetés a valóságban végbe is ment.

  • miután a földhivatal a nevemre történt teljes tulajdonjogi átírást a NAV felé jelentette, egy vagyongyarapodási illetéket állapítottak meg, melyre engem mint teljes, egy személyben bejegyzett tulajdonost köteleznek.

1/. Ez egy törvényes , és az állam által jogosan követelt vagyongyarapodási illeték ?
2/. Kötelezik e a volt feleségemet is, hogy a még, törvényes házasságunk ideje alatt tőlem átvett , a fennt említett összeg után,- szintén vagyongyarapodási illeték megfizetésére.
Törvényes válásunk mind azután ment végbe, miután anyagilag teljesen megosztoztunk. Én maradtam a volt közös házunkban , ma már teljes tulajdonjoggal rendelkezve, volt feleségem pedig időközben a tőlem , ill. a közösen megbeszélt ellenértéket a saját házának felépítésére fordította. Ennek tulajdonjoga, egy a szülei által örökölt, csak is az Ő nevére bejegyzett tulajdonjog volt. De az akkori építmény csak szerkezetkész állapotban állt. Ebből a pénzből tudta volt feleségem a házat teljes egészében elkészíttetni, és lakhatóvá tenni.
Ez természetesen sem a válási okiratunkban nem szerepel, sem a házastársi vagyon közöséséget megszűntető okiratban nem szerepel. Csak az , hogy Ő ezt megkapta, és semmiféle követelése a továbbiakban nincs.
Tisztelettel köszönöm a felvilágosító segítségét !

Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.26. 10:44

Kedves Gábor!

  1. Jogszerű lehet. Csak akkor nem kell a házassági közös vagyon megszüntetésekor megszerzett tulajdoni hányad után vagyonszerzési illetéket, ha az illető valójában nem szerez vagyont. (Mert például a kapott nagyobb hányad fejében a közös tartozásból is nagyobb részt vállal. Itv. 25. §)
  2. No, azt biztosan nem. Esetleg jövedelemadót.
hammondspieler # 2011.09.26. 12:01

Tisztelt Ügyvér Úr !
Gyors válaszát köszönettel megtisztelőnek tartom.
Tartozásunk szerencsére nincs. Tehát a megszerzett tulajdoni hányad tehermentes.
1/ Így tehát jogszerű a vagyongyarapodási illeték ?
2/ Nem tudtam, hogy a megnevezés -volt feleségem helyzetét illetőleg- jövedelem adó fogalmi körébe tartozik.
Köteles lenne ebben az esetben ezt az Adóhatóság felé jelenteni, vagy a 'Jelentés' hivatalos úton megtörténik a bíróság részéről. (noha a házasságot felbontó bírósági végzésben nem olvasható a részletekre kiterjedő mindkét fél által aláírt vagyonmegosztási nyilatkozat.
Válaszát megköszönve tisztelettel !
Gábor

wicca94 # 2011.10.05. 17:19

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A problémám a következő,és szeretnék választ kapni,arra,hogy mihez van joga egy pénzintézeti ügyintézőnek.
Édesanyámnak utaltam át egy bizonyos takarékszövetkezethez pénzt,ezt viszont visszaküldték,hogy megszűnt a számlája.Ugyanitt volt nekem is egy hitelem,és utaltam 45000 Ft-t a számlámra.és itt jön a probléma.Felhívtam a tak.szövetkezetet az édesanyám ügyében,és akkor tudtam meg,hogy ők önkényesen a tudtom és beleegyezésem nélkül,az átutalt összegből 24000 Ft-t áttettek az édesanyám hitelszámlájára.Ehhez volt joguk meghatalmazás,megkérdezés nélkül önkényesen áthelyezni?
A legfelháborítóbb,hogy nem is közölték velem,ha nem adódik ez a telefon beszélgetés akkor meg sem tudom?
Tisztelettel:wicca94

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.05. 17:27

Tudod, hogy nem. Nehéz is elhinni, hogy pont ez történt, könnyen lehet, hogy valami "apróságot" nem tartasz fontosnak közölni.

Szandi 03 # 2011.10.10. 14:26

Tisztelt Ügyvédúr!
Rehabilitációs járadékban részesülök a nyugdíjfolyósitó Igazgatóságtól, kérdésem az lenne, hogy a bíróság erre megadja-e nekem, a személyes költségmentességet? Az összeg amit kapok 27000Ft /hó
Ugyanis van egy peres ügyem, ahol ezt kérni szeretném.
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 14:47

Nagyon valószínű.

Szandi 03 # 2011.10.10. 14:58

Tisztelt Ügyvédúr!
Köszönöm a válaszát.
Azért kérdeztem, mert azt hallottam hogy csak az önkormányzat által részesitő segélyekre érvényes az én kérdésem. Egy kicsit elis gondolkodtam ezen, mivel az önkormányzati segély 28500Ft,/hó tehát több mint az én jaradékom. Mi a különbség a bíróságnál ha valaki a nyugdíjfolyósitó által kapja a segélyt, vagy az önkormányzatnál? Szerintem mind a kettöre lehet kérni személyes költségmentességet, vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 15:08

De. Ez nem a jövedelem forrásától függ, hanem a jövedelem összegétől. Ha egyszer alacsony, akkor alacsony. (Más kérdés, hogy bizonyos szociális juttatásban részesülők eleve megkapják a költségmentességet, a vagyon vizsgálata nélkül.)

letov # 2011.10.14. 16:33

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy üzletszerzési jutalék után magányszemélyként mennyit kell adózni?

Köszönöm a választ.

Tibor 65 # 2011.10.17. 16:56

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi igaz azon kósza hírekből, mi szerint a házilagos lakásépítés (kaláka munka) vagy nevezzük barter ügyletnek - én is visszasegítem - után valamiféle TB járulékot, vagy ÁFA-t kellene megfizetni?

Igaz-e ezen hír, ha igen:

  • mi alapján (és ki állapítja meg) és mit kéne fizetni?
  • mikori, és mely törvényben van megfogalmazva
  • a kapott munka 20 éve történt, a visszasegítése pedig most kerülne sor, - és most már netán valamiféle kötelezettség terhelné - kivédhető-e azzal, hogy a megállapodás a viszont segítségről 20 éve köttetett, és akkor még tudomásom szerint nem volt ilyen kötelezettség.

Köszönöm előre is a segítséget!

SZ.A. # 2011.10.29. 11:58

Sziasztok, az a kérdésem, hogy ha valaki a vaterán ad el dolgokat akár csak 1-1 személyes dolgát vagy tömegesen kereskedelmi célból kell-e utána valamiféle adót fizetnie a kapott jövedelme után? Köszönöm!Üdv:SZA

mape # 2011.11.02. 16:25

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A fizetési meghagyásunkkal szemben indok nélkül (tudom, hogy -sajnos- nem kötelező indokolni, amit persze nem értek meg) ellentmondással élt az adósunk.
Másik fórum témában már kaptam arra választ, hogy ekkor perré alakul az ügy.
A beadványunkat 15 napon belül kell beadni, további 3 % illeték befizetésével.
Kérdésem, hogy a fizetési meghagyáskor korábban már befizetett 1 % végrehajtási illetéknek mi a sorsa, hiszen ha perként folytatódik az ügy, már nem lehet végrehajtani (maximum a per vége után, ami több év is lehet).
Válaszát előre is köszönöm.

Az "Ellentmondás,- fizetési meghagyás" témában már feltettem ezt a kérdést, de ott még nem kaptam választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.02. 22:11

Bocsánat, de miféle végrehajtási illeték? A fizetési meghagyásos eljárás illetéke 3%; végrehajtási illetéket nem kell előre fizetni.

Dr.Attika # 2011.11.02. 23:05

FMH eljárásban már nem illeték van, hanem eljárási díj. 3% az alapeljárás és 1 % a fizetési könnyítési eljárási díj. Illeték akkor jön be, ha perré alakul az eljárás. Az 1%-ot már az adós fizeti.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.03. 05:20

és 1 % a fizetési könnyítési eljárási díj.
Hogy mi van?

letov # 2011.11.03. 13:21

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy üzletszerzési jutalék után magányszemélyként mennyit kell adózni?

Köszönöm a választ.

Dr.Attika # 2011.11.03. 22:02

Frisítsd fel az ismereteidet. FMH-i eljárásban nem illeték, hanem díj fizetés van. Ha a követeléssel egyetért a kötelezett, akkor kérhet fizetési könnyítést. Ennek díjja az 1 %. Erről küld csekket a közjegyző.
Ez van.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.03. 23:09

Jaj ne már! Most szavakon lovalogsz?! Persze, díj.
De ha már ennyire szőrözős lettél, akkor ne mondj "fizetési könnyítést", mert azt nem ismeri a törvény. "Részletekben való teljesítés, fizetésre halasztás"

Csakhogy a kérdező a jogosult, ő ilyet biztosan nem kezdeményezett, nem is fizetett érte, ergo nem is ez iránt érdeklődik. Az egész kötözködésed felesleges volt.

Dr.Attika # 2011.11.04. 06:02

Nem szavakon lovagolok. Az illeték és a díj két különböző jogcím. A fizetési könnyítés egy gyűjtő fogalom: részletfizetés, halasztás elengedés stb.
Ha végig kisértél egy ilyen eljárást, akkor ezt észlelned kell.
Pl.: Ügyfelem kapott egy FMH-t (1.000.000,-). A közjegyző a hitelezőtől beszedett 30.000,- Ft díjat. Azt javasoltam, hogy ellentmondással ne éljen, mert a követelés alapos, ellentmondással csak időt húzunk. Inkább kérjen részletekben történő fizetést. A közjegyző a kérelem megérkezését követően küldött egy csekket 10.000,- Ft-ról. No ez az 1%. Ügyfelem kifizette és most törleszt havi 20 ezer forintjával.

Argosz77 # 2011.11.23. 16:16

Jó napot !

Nem találtam választ a kérdésemre remélem jó helyre írok ,
In Medeas Res.
Feketén dolgozom futárként,és az lenne a kérdésem, hogy miként tudnám ezt kifehéríteni,és mi ennek a folyamata.Nem akarnak bejelenteni és ez nekem probléma . Még van közgyógykártyám,de munkaképes vagyok ( Transzplantált ). "Most a levegőben lógok".Azzal hogy a Gyógyszertámogatás ugorhat tisztában vagyok,de ez más téma.
Köszönettel várom a választ !

Letti 87 # 2011.11.26. 16:42

Jó napot!
Remélem nem jelent problémát, hogy ide írok, de előadást kell tartanom adózásból és a mezőgazdasági vállalkozások adózása 2011 lenne a téma. Eddig nem kaptam kézzel fogható segítséget sehol sem, ezért próbálkozom most itt a fórumon. Ezzel a témával kapcsolatban érdekelne az, hogy mit érdemes egy előadáson elmondani - esetleg érdekességek, de főként az érdekelne, hogy milyen adónemeket érdemes megemlíteni, ami a "nagyvilágban" fontos lehet. Még sajnos nincs benne tapasztalatom.
Előre is köszönöm szépen