Adósság öröklése


_Wasp_ # 2009.07.20. 21:58

Ezzel az erővel a szomszédom tartozását is fizethetném, mert gyakorlatilag annyi közöm van anyám tartozásához mint az ővéhez.
nem egészen, mert a szomszédok után nem örököltél. Az örökség aktívák és passzívák egésze, vagy viszed egyben, vagy visszautasítod egyben.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Érdeklödő2 # 2009.07.20. 20:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

"Hibás az alaptétel, amelyből kiindulsz, szükségképpen a következtetés is az."
Ebből nem sokat értettem. Megkérhetném, hogy fejtse ki bővebben?

Tisztelt ObudaFan!

Az örökség értéke meghaladta a követelés értékét.
A tőke követelést még csak jogosnak tartom, de a kamatokat azt nem!
Nem használtam én egy percig sem a bank pénzét.
Nem is láttam belőle semmit.
Jogos, hogy mindenki vissza akarja kapni a kölcsönadott pénzét, de szerintem a majdnem 5 év utáni megkeresés és egy jókora kamat követelése az szerintem visszaélés a helyzettel. Még szerencse, hogy nem 10 vagy 15 év az elévülés ideje, mert akkor lehet, hogy csak az utolsó pillanatban kerestek volna meg a "jogos" követeléssel.
Nem vagyok jártas a témában, azért is írtam ide, de annyit a pár nap alatt kiderítettem, hogy ez nem véletlen, hiszen a faktoráló cégek ebből élnek.
Vajon miért nem engem keresett meg a bank a "türelmi idő" után? Miért adta el az adósságot és miért nem vette fel a kapcsolatot velem?
Ha ez így lett volna, akkor biztos nem lennék feldulva és nem érezném magam "hátba szúrva", valamint készséggel álltam volna rendelkezésre.

Tisztelt Immaculata!

Igen, szeretném kideríteni, hogy ki volt vagy éppen ki még mindig a kezes.

"Bármelyik is volt, akkor is fizetni kellene márcsak a kamatok miatt is,"

Ezzel az erővel a szomszédom tartozását is fizethetném, mert gyakorlatilag annyi közöm van anyám tartozásához mint az ővéhez.
Ja persze azért egy kicsi van mert örököltem, de nem bújtam el, nem vontam ki magam semmi alól.
Ha akkor elém tárták volna, hogy ennyi tartozást ki kell még fizetni, hát kifizettem volna. Rossz szájízzel, de fizettem volna.
A törvény hol írja elő, hogy nekem kell utánna járnom, hogy az elhunytnak van-e tartozása?
Nem véletlen a hagyatéki tárgyaláson kellene ezeknek kiderülni? (Megjegyezném, hogy a hagyatéki tárgyalás a temetést követő több mint 6 hónap elteltével zajlott le.)
Mikor játam volna el megfelelően? Ha a hagyatéki tárgyalás előtt felhívom az összes létező bankot és más pénzintézetet, hogy van-e az elhunytnak tartozása?
Ezt ugye senki nem gondolja komolyan?

Köszönöm az érdemleges válaszokat!

Üdv: Érdeklödő2

ObudaFan # 2009.07.20. 11:43

Ha az örökség értéke a követelt összeget az öröklés pillanatában elérte, akkor jogos lehet, de hogy az-e, azt mi honnan is tudhatnánk.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.07.20. 10:29

Azt tényleg nem ártana kideríteni, hogy adós, adóstárs, vagy kezes volt a hiteltartozásnál.

Bármelyik is volt, akkor is fizetni kellene márcsak a kamatok miatt is, legfeljebb tovább lehetne terhelni másra.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.20. 10:15

Hibás az alaptétel, amelyből kiindulsz, szükségképpen a következtetés is az.

Érdeklödő2 # 2009.07.20. 08:34

Üdvözlöm a tisztelt fórumozókat!

A következő problémámra szeretnék választ kapni.
Édesanyám 2006-ban elhunyt. A hagyatéki tárgyaláson volt örökség, de adóssági igényt senki nem jelentett be.
A napokban felszólított egy faktoráló cég egy mezei levélben (amit mondjuk kifújhatott volna a szél a
postaládából és tudomást sem szerzek róla), hogy 15 napon belül fizessek ki 142.000-Ft-ot mert az anyámnak
hiteltartozása maradt egy banknál. Erről nekem tudomásom sem volt, mivel nem tartottam anyámmal a kapcsolatot.
Felhívtam ezt a kedves céget és azt közölték velem, hogy anyám 2004 óta nem fizetett a hitelező banknak.
Kérésemre, hogy ki volt az adóstárs, kezes, stb azt mondták, hogy csak az akta bekérése után tudnak tájékoztatni
amely kb 2-3 hétbe telik. (Valószínűleg a Földközi-Tengeren hajókázik). Természetesen az adósság addig is kamatozik.
Az adósság a következőképpen részleteződik.
60.000- Tőke
80.000- Kamat
2.000- Költség

A kérdésem a következő: Jogosan követelik rajtam ezt az adósságot ennyi év után?
Ha jogos a követelés, akkor azt kamatostul ki kell fizetnem?
Az én hibám, hogy évekig nem jelentezett a hitelező?

Annyit azért hozzáfüznék még a végére, hogy tudomásom volt arról, anyámnak bejelentett állandó lakcíme volt
és bejelentett munkahelye, ahonnan leszázalékolták (BKV).
Ezt csak azért említettem meg, mert szerintem útolérhető lett volna a bank számára. Nem biztos, hogy rám kellett
várni, hogy örököljek és követelhessék az adósságot. Persze az nekem is nyílvánvaló, hogy több év lapítás után több
pénzt tud követelni (kamatok) a bank. Vajon jogosan?

Köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2009.07.19. 18:37

fedina

Ha a ház szüleid közös tulajdona volt, apukád halálával anyukád a saját 1/2 részén túlmenően csak özvegyi haszonélvezetet örökölt, vagyis a tényleges vagyoni öröklés csak köztetek a három gyermek közt történt.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.07.19. 18:07

Igénypert kellene indítanotok a végrehajtást kérő ellen. Ennek halasztó hatálya lesz, ha a foglalástól 8 napon belül indítjátok, vagy ha kérelemre a bíróság ezt elrendeli.

fedina # 2009.07.19. 17:44

A problémám a következő:
A édesanyám a mi tudtunkon kívűl sikkasztás büncselekményt követett el egy céggel szemben, és így kb.30 millió forint + kamat tartozást halmozott fel. A Bíroság jogerősen elítélte és a büncslekmény miatt a büntetését már le is töltötte. A cég akinél a sikkasztást elkövette most polgári peres úton próbálja behajtani a már említett összeget. Az Édesanyukámnak mindössze egy ingatlan volt a nevén fele-fele arányban az édesapukámmal együtt. A cég ma már az Anyukám és az Apukám részére is rátette a kezét és megterhelte a tartozás összegével. Nagyjából ezek voltak az előzmények és most következne az igazi probléma:
Idén március környékén meghalt az édesapukám és az ő ingatlan részét 4-en örökölrtük meg, az edesanyukám a két testvérem és én.
Hivatalosan be is jegyztek minket a földhivatalban és rá két hétre a cég a mi nevünkön lévő ingatlan részre is névre szólóan ráterhelte a tartozás összegét.
Ezt mi tudomásúl is vettük hiszen hivatalosan az már tényleg az ő részük.
DE egy pár napja a végrehajtó minket talált meg ADÓSNAK mint gyerekeket
A testvéreim számláját le is inkasszózták és az én meg a feleségem lakására bejegyzték a végrehajtási jogot.
AMI a legérdekesebb, hogy az édesanyukámmal közben nem csináltak semmit.
Ez, hogy lehetséges, mit tegyünk és valójában jogosan hajtotta-e végre a Végrehajtó az említett intézkedéseket.
Kérem mihamarabb segítsen mert nagyon tanácstalanok vagyunk.
Köszönettel

ObudaFan # 2009.07.14. 12:51

A jelzálogot a jelzálogjogosult engedélyével lehet töröltetni, a jelzálogjogosult meg erre akkor fog engedélyt adni, ha a jelzáloggal biztosított hitel ki lett fizetve. A kötelezett meg nem köteles azt előbb kifizetni, mint ami a hitelszerződésben írva van.

ObudaFan # 2009.07.13. 09:50

Mi a helyzet akkor, ha – jelen példában – később, jóval később kiderül, hogy van még pozitív örökség? Megvolt a tárgyalás, 20 eFt ráment a tartozásra, íróság határozatot hoz. Aztán pár hónap múlva kiderül, hogy mégiscsak volt a papának valahol mondjuk háza. Akkor az az örökség is rámegy az adóságra?

A tartozás erejéig igen.

monalisa1 # 2009.07.10. 17:44

Ismét köszönet.
Bár nekem magas miért nem szorul bizonyításra, de ha te mondod...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.10. 16:46

Nem szorul bizonyításra.

Meggyvirág # 2009.07.10. 13:44

Mi a helyzet akkor, ha - jelen példában - később, jóval később kiderül, hogy van még pozitív örökség? Megvolt a tárgyalás, 20 eFt ráment a tartozásra, íróság határozatot hoz. Aztán pár hónap múlva kiderül, hogy mégiscsak volt a papának valahol mondjuk háza. Akkor az az örökség is rámegy az adóságra?

(Nem vagyok a kérdés feltevőjének senkije, csak hasonló cipőben árok.)

monalisa1 # 2009.07.10. 13:26

Béla!

Kérdezem: ha az örökös nem utasítja vissza az örökséget akkor hogyan/miként bizonyítja, hogy semmi köze az örökséghez kapcsolódó adóssághoz.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.10. 06:47

Ezerszer elmondtuk már: az örökös a hagyatéki tartozásokért az örökségével illetve annak értékéig felel. Nem szükséges az örökség visszautasítása csak amiatt, mert fél az adósságoktól.

(Monalisának valamiért megtetszett ez a jogintézmény, és most fűnek-fának ajánlgatja.)

monalisa1 # 2009.07.09. 21:29

Ha nem utasítjátok vissza legkésőbb a hagyatéki közjegyző előtt, akkor esetleges "hallgatás" esetén fizettek majd mind a katonatiszt...

monalisa1 # 2009.07.09. 21:22

Az 1959. évi IV. törvény a Polgári Törvényköny (= Ptk.) 674. § (1) bekezdése: "Az örökös az öröklés megnyílta után az örökséget visszautasíthatja."

Szerintem a rokonság tetszése - nem tetszése, de millió forint tartozást/adósságot senki sem köteles magára vállalni., a 20e Ft-tal nem vagy ki a vízből...

Arra felfigyeltem, hogy többes számban írsz az örökségről, vagyis netán van testvéred? (Akkor ketten örököltétek a milliós adósságot, vagyis megosztódik köztetek...)

peti159 # 2009.07.09. 20:17

Lisa” köszönöm a hozzászólást!

Semmi más/ingatlan sem/ örökség nincs,csak amiket leírtam.

  • Biztos,hogy vissza kell utasítani az örökséget...ugyanis az nagyon kellemetlen lenne a rokonság körében.(édesapám 85 és 83 éves szülei is élnek még...ugye nem kell ecsetelnem)?
  • Ha visszautasítás nélkül hagyjuk az örökséget a hagyatéki tárgyaláson,utána a „pozitív” örökségen (20ezer ft.) felül követelhetnek tőlünk?
  • Melyik törvény tartalmazza az erre vonatkozó rendelkezéseket?

Köszönöm....


F.P

monalisa1 # 2009.07.09. 19:52

Legkésőbb a hagyatékátadó közjegyői tárgyaláson visszautasítjátok az örökséget, vagyis nem veszik fel a 20e Ft pozitívumot, de a milliós negatívumot se.

Zárójelben: ha esetleg volt a nevén ingatlan(rész) akkor az többet érhet örökségként mint a millió forintnyi tartozás - tehát lenne miből rendezni a tartozást.

"Lisa"
laikus hozzászóló

peti159 # 2009.07.09. 19:33

Sziasztok Fórumozók!

Édesapám elhunytával jelentős adósságot örököltünk/kb 1 millió forint/, adósságon kívül húszezer forintot.

Kérdésem:

  • az örökség mértékéig felelünk a tartozásért???
  • jelen esetben a húszezer forintot elveszítjük,viszont az adósság rendezésére már nem kötelezhetnek?Jól értelmezem???

Segítségeteket köszönöm.


F.P

monalisa1 # 2009.07.08. 14:14

Ahogy ObudaFan írta: "Amíg a hagyaték tárgya megvan, a hagyatéki hitelező csak abból kérhet kielégítést."

Fele részben a hagyatéki tartozás fele részben ajándékozás (...) vagyis add nekik az ingatlant oszt megszabadulsz a tartozástól is és a ház gondjától is.

Ügyvéd elrendezi a formaságokat.

(Az Idősek Otthona jól hasznosíthatnál a területet konyhakerti növékenyhez és akár állattartásra is, szívesen dolgozgató otthonbeli néni/bácsi meg bizonyára van.)

Bessie # 2009.07.08. 08:04

Köszönöm a válaszokat, azt hiszem az Otthonnal kell egyezkednem, persze gondolom ők a teljes összeget szeretnék behajtani vagy minimalizálni a veszteséget.

ObudaFan # 2009.07.07. 17:12

Amíg a hagyaték tárgya megvan, a hagyatéki hitelező csak abból kérhet kielégítést. Persze, megegyezni megegyezhetsz másban is.

monalisa1 # 2009.07.07. 16:58

Végül is az Otthonnak is az az érdeke, hogy a tartozásból mielőbb lásson pénzt, tehát ahogy meg tudsz velük egyezni a fizetési feltételekben. A 300e forintig kell teljesítened.

Ügyvédre szükség lesz, hogy az ingatlanról lekerüljön a jelzálog, valamint hogy a tartozás rendezése után tiszta földhivatali tulajdoni lappal legyen tiéd az ingatlan.

"Lisa"
laikus hozzászóló