Adósság öröklése


ObudaFan # 2010.06.22. 11:32

Ez így fedezetelvonó ügylet lesz, tehát ez a közüzemi tartozás ebből az ingatlanból az ajándékozás után is végrehajtható lesz.

Az ajándékozási illeték mértéke 18 millió forintig 6%.

aniko.1973 # 2010.06.21. 21:00

Üdvözlöm,
az alábbi helyzet megoldásában kérném a segítségét, a segítségüket.
2005-ben elváltam, a volt férjem 600.000.- Ft értékkiegyenlítést kellett volna fizessen, de nem áll módjában, azt gondolom nem is fog módjában állni a kifizetés. Az özvegy édesanyja keresett meg a napokban a következővel: Sajnos 300,000.- Ft közüzemi tartozása van, amelyet a gyermekei sem tudnak rendezni (6 testvér), így a gyermekeknek akarja ajándékozni a házát haszonélvezeti jog megtartásával, hogy ne árverezzék el a házat a közüzemi tartozások miatt. (Ha nincs a tulajdonában semmi, nem tudnak mit árverezni címmel....) Mivel a volt férjemnek rengeteg adóssága van, így arra gondolt, hogy a közös fiunkra (októberben lesz 15 éves) íratja a volt férjem részét, így letudva az értékkiegyenlítést. Értékben ez körülbelül meg is egyezne, illetve nem is nagyon van más lehetősségem arra, hogy valaha is megkapjam ezt az összeget, (illetve így nem én, hanem a fiam, de nekem ez így is megfelelő lenne) azonban:

  • illetéket fizetni kellene, ha igen mennyit?
  • az adósságot az ajándékozással együtt megszerzi, illetve mi történik akkor, ha további közüzemi tartozások jönnek hozzá?
  • ha később ingatlant akar venni (felnőttként), ez az 1/12-ed rész miatt már nem lesz első lakáshoz jutó, elesik a kedvezményektől?
  • katona szeretne majd lenni, azt hogy kaphat-e szolgálati lakást ez a tulajdon befolyásolja?

A legfontosabb kérdésem: mit tegyek? Várom tanácsát, köszönettel: aniko.1973

Dr.Attika # 2010.06.18. 17:11

Öroklési jogban is járatlan vagy. Muszáj ezt erőltetni.

monalisa1 # 2010.06.18. 17:08

Attika! Ha a férj lemond az örökségről ill. visszautasítja majd a hagyatékot, a nagyszülők után az unokák örökölnek...

monalisa1 # 2010.06.18. 17:05

Meg kell nézni a papírokat, nincs-e egyikhez-másikhoz un. hitelfedezeti biztosítás?!

Dr.Attika # 2010.06.18. 17:03

Szép jó estét kívánok. Ha a hagyaték értéke kevesebb, mint a hagyatéki tartozás, akkor jogában áll a férjének, hogy az örökséget visszautasítsa. Ez esetben nem örököl, de a hagyatéki tartozás sem terheli. A visszautasítás legegyszerűbb módja, az illetékes közjegyzőhöz intézett nyilatkozat.

Dududu # 2010.06.18. 16:43

Szép Jó Napot Mindenkinek!
A kérdésem a következő lenne:
Férjem szüleinek lakásán jelzáloghitel van, emellett autóhitel is, illetve még van egy kevéske személyi kölcsönük is.
Ha ne adj Isten történik velük valami, de a férjem lemond minden "vagyonukról", akkor az adósságot sem kell rendeznünk ugye? És még egy kérdés: haláleset után kell lemondani az ingóságról (és vele együtt az adósságról), vagy addig amíg élnek?
Amúgy 3 gyermekük van.
Előre is köszönöm a válaszokat

monalisa1 # 2010.06.18. 15:49

A nagymamád 90e Ft nyugdíja fedezte a havi intézeti díj összegét, a gyógyszer meg térítésmentes mert minden bentlakó alanyi jogon közgyógyellátott. (Ha valami "extra" gyógyszerre volt szüksége azt a helyi háziorvosnak igazolnia kell.) A halottszállítással kapcsolatban felmerült problémához nem tudok hozzászólni.

Javaslom beszélj az igazgatóval és nyomatékkal utalj arra, hogy a mama pénzén vásárolt bútorzat stb. ott marad az intézet további hasznosítására...

(Szükség esetén a szobatársak/emelettársak tudnák igazolni mi minden lett vásároltatva...)

"Mona"
laikus hozzászóló

macy # 2010.06.18. 08:39

Üdv:
Azt szeretném kérdezni, hogy a nagymamám szoc. otthonban hunyt el. Testvéremmel ketten vagyunk az örökösök, végrendelet is van. Az otthon követel rajzunk tartásidíjat 65,000 ft-ot, gyógyszer kötséget 8,000 ft-oz és 13,000 halott elszállítási költséget. A mamának volt 500,000 megtakarított pénze. A kérdésem az, hogy mi jogon követelik tőlünk ezeket az összegeket? A mama gondozásidíja 69000 ft volt, 13-án halt meg így szerintem csak félhavi illetné meg őket, az elszállítást pedig úgy tudom, hogy ha a szoc. otthonból történt akkor az ingyenes. Vagy nem jól tudom? Eddig az otthon semmilyen papírt nem adott ki amiből kiderülne, hogy esetleg emelkedett volna a gondozásidíj, és az is csak a nyugdíj 80%-át érheti el, ami kb. 90,000 volt. Jó lenne tudni, mert nem akarom, hogy lehúzzanak, így is sok pénzt elszedtek a mamától mindenféle bútór vásárlás címén és a leltárban egyik sincs feltüntetve és igazolni se tudom mivel az otthonnál van minden. Köszönöm a segítséget! Szép napot kívánok mindenkinek!

Infernooo # 2010.06.17. 19:57

Köszönöm szépen a segítséget. Ezen esetben nem fogok fizetni.
További szép napot mindenkinek

ObudaFan # 2010.06.16. 21:42

Az örökös egyrészt visszautasíthatja az öröklést, másrészt ennek hiányában is csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

monalisa1 # 2010.06.16. 20:45

Akármilyen címen is az a 28.500 Ft/hó, mivel összegszerűen egyező a minimál öregségi nyugdíjjal, abból levonás nem eszközölhető. (Ennyi még kell a lassú éhenhaláshoz...) Ha a rokk. nyugdíj ennél magasabb lesz akkor annak 33%-a levonásba kerül, illetőleg a fenti összeghatárig a különbözet csak.

Ha a szülők nincsenek elválva, vagyis az adósság a házasság ideje alatt keletkezett -függetlenül attól hogy a másik tudott-e róla vagy sem-, mint a házassági vagyonközösség negatívuma, egymás tartozásaiért felerészt felelnek. (Ama 33%-ig levonásba kerül édesapád jövedelméből.)

Ha megöröklöd anyukád tartozását, mint negatív örökség nem vagy köteles felvállalni.

"Mona"
laikus hozzászóló

Infernooo # 2010.06.16. 19:29

Tisztelt Fórumozók!!!

A következő kérdésem lenne:
Édesanyámnak 500.000 forint banki tartozása van (hitelkártya). Nincs munkája, nincs semmilyen ingatlana és ingósága. Egyetlen bevételi forrása a rendelkezésre állási támogatás melynek összege 28.500ft. A közeljövőben viszont valószínűleg rokkantnyudíjas lesz megromlott egészségi állapota miatt, 67%ra szeretné leszázalékoltatni magát.
Kérdésem az lenne hogy ha nem fizeti ki ezt a tartozást akkor ezt a rokkantnyugdijából illetve ha azt nem kapja meg akkor a rendelkezésre állási támogatásból levonhatják-e? Illetve ha ne adj isten elhunyna én ezt örökölném-e, vagy esetleg édesapám aki szintén él és bejelentett munkahelye van? De édesapámnak sincs semmilyen vagyontárgya,
Előre is köszönöm.

Dr.Attika # 2010.06.03. 18:58

Nem kell visszafizetni, ha a tartozás nem volt közös. Ha csak az édesapját terhelte a tartozás, akkor az örökös csak az örökség erejéig felel.

silv # 2010.06.03. 18:51

Köszönöm Mona

monalisa1 # 2010.06.03. 16:15

silv

Nem csak tulajdonból lehet ill. kell a tartozást rendezni hanem pl. a keresetből és/vagy nyugdíjból is - annak havi 33%-ig történő levonásával, egálig.

"Mona"
laikus hozzászóló

silv # 2010.06.03. 07:14

Tisztelt Béla
Köszönöm a válaszát.
Azt még nem tudom hogy ha nem volt apumnak semmije és anyumnak sincs, attól még vissza kell fizetnie apum tartozását?

köszönöm szilvia

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.03. 06:26

Nem, az örökség különvagyon.

silv # 2010.06.03. 04:34

Azt még hozzá tenném hogy mi mint az elhunyt gyermekei,nem örököltünk semmit.Azt már tudom hogy ezért mi nem felelünk az édesapám tartozásáért.
szilvia

silv # 2010.06.03. 04:23

Kedves Fórumozók!

Elhunyt édesapámnak banki hitel tartozása van.
Ingatlan,ingóság nem volt a nevén,sőt édesanyám nevén sem.
Ugye a Családjogi törvény szerint" a házastárs felelőssége a házastársa által kötött ügyletért harmadik személlyel szemben a közös vagyonból reá eső rész erejéig áll fenn."
Ez mit jelent pontosan?

Ha nincs semmi édesanyám nevén,sőt ugye az elhunyt férje nevén se volt, akkor is kérhetik tőle a tartozást?

Vagyis édesanyám a nagybátyától nemrég örökölt pénzt,az is közös vagyonnak számít ha még élt a férje?
Gondolom igen,míg bankban van a nevén.

És ha az az összeg nem lenne,kérhetik a tartozást édesanyámtól?

Köszönöm válaszukat: Szilvi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 20:57

Nem kell tenni semmit. Vigyázz az autóra, amíg el nem viszik.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 20:56

Azt mondtad, nincs semmije. Erre ott egy autó.

kispite # 2010.06.02. 17:55

Üdvözlöm, nem tudom, nem értek hozzá. Az ami biztos, hogy a Hagyatéki Végzés tartalmazza, ill. szó szerint
Az örökhagyó hagyatékát képezi:

1. az autó
Hagyatéki terhek:

  1. hitel
  2. hitel....

Lehet az autója miatt, azon is van hitel, talán kicsit kevesebb mint amennyi az értéke. De teljesen összetört a balesetkor.
Akkor mit tegyek Ön szerint?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 13:10

Nem kerek ez. Ha nincs semmi vagyona, akkor miről szólt a hagyatéki eljárás? Miért tartottak hagyatéki tárgyalást?

kispite # 2010.06.02. 07:20

Üdvözlöm,
nincsen semmilyen közös vagyonunk. Az ő nevén sincs semmilyen érték és az enyémen sem.
Amivel nem vagyok tisztában, hogy fellebbeznem kell-e a hagyatéki végzés miatt, vagy ha csak tartozás van benne, akkor az automatikusan törlődik?
Nem biztos, hogy jól fogalmaztam meg, de a kérdésem, hogy mit tudok ezután tenni? Mit kell tennem, hogy legjobban jöjjek ki a dologból?
Köszönöm