Adósság öröklése


Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 07:05

A hagyatéki tárgyalás után már nem lehet visszautasítani z örökséget. De ez nem probléma, mert csak az örökös erejéig felel az örökös.
Amivel probléma lesz az az, hogy a férjed által a házassági vagyonközösség ideje alatt vállalt kötelezettségekért te is felelsz a házassági közös vagyonból rád eső hányad (vagyis a fele) erejéig. Ráadásul közös minden, amit az életközösség alatt szereztetek, nem számít, kinek "a nevén van". Amiből újabb probléma keletkezik, ugyanis a házassági közös vagyonnak az a fele, amivel nem felelsz, momentán a férjedet illette, tehát azzal meg mint örökséggel felelsz.

Summa summárum: ha a hitelező észnél van, akkor bizony szorulhatsz. Ügyvéd nem mondta?

kispite # 2010.06.02. 05:59

Sziasztok,
Biztosan megtalálnám a választ ebben a fórumban, de bevallom ahhoz nagyon ideges vagyok, hogy kiböngésszem.
A férjem tavaly szeptemberben meghalt, balesetben. Kb. 5.000.000 Ft tartozása volt, van, ami csak az ő nevén van. Semmilyen vagyona nem volt, se ingatlan, se semmi. Azzal már tisztában vagyok, hogy vissza kell utasítani az örökséget... Márciusban lett volna a hagyatéki tárgyalás, megbíztam az ügyvédet, hogy ne kelljen elmennem a hagyatéki tárgyalásra, fizetni a közjegyzői díjat. Az ügyvéd azt mondta, hogy belenéz a hagyatéki vagyonba, és levélben visszautasítja az örökséget. Tegnapi napon megkaptam a hagyatéki végzést, melyben minden tartozást megöröklök, hiszen sem én, sem a jogi képviselőm nem jelent meg a tárgyaláson. Kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezhetek 7 példányban 10.000 Ft-os illetékbélyeggel. Most mit csináljak? Csak írjam le 7 példányban, hogy nem tartok igényt az örökségre és egyikre tegyek 10.000 Ft-os illetékbélyeget? Vagy menjek el személyesen a közjegyzőhöz? Az ügyvéd biztosan nem küldött semmit, mert múlt héten beszéltem a segédjével, aki belenézett az aktába és csak az idézés volt benne a hagyatéki tárgyalásra, amit én vittem el neki. Most mit tegyek?
Előre is köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2010.06.01. 17:13

Ha nem csínálsz semmit akkor sincs baj mert csak a hagyaték erejéig felelsz a negatívumokért - örökölni meg nem lesz mit.

"Mona"
laikus hozzászóló

MajorDomus # 2010.06.01. 17:11

Majd Obudafan pontosit, de szerintem őrőklőd az elhunyt kötelezettségeit, de - s ez fontos - csak az örökség értékéig !

Vagyis, ha nem örököltél semmit, akkor kötelezettséged sincs a tartozásokkal kapcsolatban.

Dánesz # 2010.06.01. 14:39

Üdvözletem! A kérdésem az lenne, hogy öröklöm-e édesanyám adósságait (személyi kölcsönök, fedezet nélküliek) abban az esetben, ha ingó ingatlan vagyona nincs. Nem hagy rám semmi vagyont, ki kell e fizetnem az ő hiteltartozásait? Köszönöm!

ObudaFan # 2010.05.30. 09:53

De, ez így igaz.

dorkateo # 2010.05.30. 08:39

Köszönöm a gyors választ!A tartozás a házasság alatt keletkezett,mivel a férj váratlanul halt meg és a "nagy" terveihez vette fel a pénzeket barátoktól.Igaz a párom (akkor még a felesége) tudott az ügyletről,de ő nem akadályozta meg.Ezért gondolom én ez házasságban szerzettnek minősül,ami miatt a fele rá hárul.
Ha jól tudom,de javítsatok ki ha ez nem így igaz!
Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.30. 07:52

Nem kell rögtön perelmi. Egyelőre elég bejelenteni hagyatéki teherként.

Dr.Attika # 2010.05.30. 07:12

Kedves "dorkoteo"!
Jobb lett volna nem kifizetni. Sem a párját sem önt nem terheli fizetési kötelezettség. Az elhunyt tartozásaiért csak az örökösök- vélhetően a két gyermeke- kötelesek helyt állni.
Egyet lehet tenni, hogy pert indít az örökösök ellen jogalap nélküli gazdagodás megtérítése iránt.
A leírtakból nem derül ki, hogy az elhunyt tartozása az ön párja és az elhunyt házassági vagyonközössége alatt kelettkezett-e. Ha igen, akkor lehet a párja tartozása is.

dorkateo # 2010.05.30. 03:35

Kedves Mindenki!
Rövid tényvázlatban leírnám miről is szeretnék kérdezni.
Jelenlegi párom férje meghalt ,a hagyatéki még nem zárult le.A (halott)férj előző házasságából van két (már) nagykorú gyermeke.A házasság során felvett a férj megánemberektől tetemes pénz (kölcsön).Amit most nagyon követelnek vissza!Van amelyiket én kifizettem,mert az a "türelmetlen" fajta volt.Adott közjegyző előtt egy nyilatkozatot,hogy én kifizettem a férj tartozását és nincs több követelése.Van amit a párom fizetett vissza,onnan is van közjegyző előtt tett nyilatkozat,amiben egy része a tartozásnak ki lett fizetve ,és a fennmaradó rész még követelendő.Az a kérdésem,hogy a hagyatéki eljárásban ez megy a minuszos oldalra,vagy jobb lett volna nem kifizetni?Ugyanis a felnőttt gyerekek csak azt látják,hogy van egy nagy értékű ingatlan,amit gyorsan pénzzé kell tenni!Az lenne a kérdésem,hogy a nyugalmunk megvásárlása miatt én szívesen kifizetném a még fennálló tarozást,de ha ezeket nem tudom érvényesíttetni az eljárás során,akkor mit lehetne tennem?
Köszönök minden használható választ!
dorkateo@hotmail.com

ObudaFan # 2010.05.28. 10:50

Az öröklést csak egészében lehet visszautasítani. Ugyanakkor az örökös akkor is csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásért, ha nem utasítja vissza az öröklést.

VEVE # 2010.05.28. 08:33

Apukámnak úgy fest van egy 859 000ft-os adósága ami most emelkedett jogerőre.
Viszont van egy olyan bírósági pere ahol ő perel vkitől 1 000 000 ft adóságot.
Más örökölhető dolog nincs tőle.
Ezeket a pereket mint jogutód öröklöm úgye?
Ha lemondok az 1 000 000ft behajtásáról, lemondhatok a 859 000 adóságról is?
Vagy ezekről nem lehet lemondani?
Más öröklésről nem tudok lemondani, mert nincs...

monalisa1 # 2010.05.27. 16:23

Ha két évvel ezelőtt halt meg az édesapád - mint írtad eredendően, akkor a jelen információ szerint őneki volt felhalmozódott számlatartozása haláláig.

Továbbá lehet hogy a szolgáltató téged mint örökösét csak most talált meg.

Szóval fizesd be a csekket, most már egyértelmű hogy jogos a cég követelése - mely az esedékességtől 5 évig érvényesíthető.

Külön írom: van úgy hogy valaki az élete utolsó hónapjaiban annyira beteg hogy kisebb gondja is nagyobb annál mintsem holmi számlákkal bibelődni...

ml.

Rerika17 # 2010.05.27. 14:09

Kaptam egy levelet, amiben az állt, hogy többszöri felszólítás után sem lett befizetve, de én a két év alatt egyetlen felszólítást sem kaptam. A magyarázatban az áll, hogy 2007.12.31-ig állt fenn számlázás, a számlázás 2007 szeptember 30ig megtörtént és a felmondás 2007.12.15-én történt. Az előfizető a tartozást nem mondta fel, azt a társaság mondta fel. 2006 január 01től semmilyen számlát nem fizettek ki...
Ezt írta nekem a szolgáltató. Csak ezt nem értem, hogy miért két év után, jobban mondva 4 év után jut eszükbe hogy nem fizetett senki, és édesapám papírjai között sem találtam se számlát, se felszólítást, pedig megőriztem minden papírját.

monalisa1 # 2010.05.26. 14:10

Nem tudunk semmit a szerződésről, a késedelemről, csak azt hogy van egy szolgáltató aki követeléssel lépett fel az elhunyt gyeremekével szemben - a halált követő két év multával...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.26. 07:20

A szerződések főszabályként nem szűnnek meg az egyik fél halálával (jogutóddal történő megszűnésével). A jogutódra átszállnak a szerződésből eredő jogok, és terhelik a kötelezettségek.

Ezt éppen a te tartási szerződéssel kapcsolatos kérdésed során a minap már tisztáztuk.

MajorDomus # 2010.05.25. 21:23

Utóbbi esetben egyetértünk.

Semmi olyan összeget nen követelhet a szolgáltató, ami a tulaj halála után(!) merült fel, mert a szerződés megszünt a halállal.

monalisa1 # 2010.05.25. 20:46

Egy kábeltévé szolgáltató nem vár 2 évet felhalmozódó számlatartozás miatt - a problémát rövidre zárja...

monalisa1 # 2010.05.25. 20:37

Bocsi, de az én olvasatom szerint egy már okafogyott tartozásról van szó.

A leírásból nem derül ki - legalább is szerintem -, hogy a tartozás a bácsi életében halmozódott-e még fel, vagy pedig a szolgáltató csak mostanság értesült a valamikor szerződő fél időközbeni haláláról, ennek ellenére egy kis pénzt még követelnének az örököstől - hátha alapon...

MajorDomus # 2010.05.25. 19:45

KBS -nek van igaza.

A halállal az előfizetői szerződés megszűnik !

Az addig ( a halál napjáig ) felhalmozott tartozást viszont az örökösök hagyatéki teherként megöröklik, azt ki kell fizetni !

monalisa1 # 2010.05.25. 16:58

Rerika17

Szerintem az édesapád halálával az előfizetési szerződés okafogyottá vált, vagyis ami nincs azt nem lehet megörökölni.

Küld be ill. mutasd be a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát.

Ha netán a magad nevében szerződést kötsz a szolgáltatóval - bármelyikkel is, havi fizetnivalód csak innentől keletkezik.

"Mona"
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.25. 15:24

Ha örököltél, akkor igen, az örökség erejéig.

Rerika17 # 2010.05.25. 13:46

Sziasztok!

2 évvel ezelőtt halt meg az édesapám, és most küldtek nekem levelet, hogy tv-előfizetés tartozása van, amit nekem kellene kifizetnem. Nemfizetés esetén bírósággal fenyegetnek. Kérdésem az lenne, hogy köteles vagyok e kifizetni édesapám tartozását.
Előre is köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.19. 10:51

Természetesen nem kell kell kifizetned a volt férjed tartozásait. A fiad is csak az öröksége erejéig felel értük. Az örökséget törvényes képviselőként a gyámhatóság hozzájárulásával fizetheted vissza.

A temetés költségeiben nem vagyok biztos. Elsősorban az örökösöket terheli, de ha rémlik, hogy ha nincs hagyaték - vagy nem fedezi a temetés költségeit - akkor a tartásra kötelezhető hozzátartozók viselik a költségeket.

lari # 2010.05.19. 07:40

TISZTELT FÓRUM!

ÉN MÁR 8 ÉVE ELVÁLTAM A FÉRJEMTŐL AKI MOST ELHUNYT.
VAN EGY 8 ÉVES FIA AKIT 4 ÉVE NEM LÁTOTT ÉS MÁR 2 ÉVE TARTÁSDÍJAT SEM FIZETETT.
MIVEL A FIA AZ ÖRÖKÖS AZ LENNE A KÉRDÉSEM HOGY VALÓSZINÜLEG CSAK TARTOZÁS MARADT UTÁNA.MIT TEHETEK?KI KELL FIZETNEM A TARTOZÁSAIT?
VISSZAUTASÍTHATOM AZ ÖRÖKSÉGET?
KINEK KELL KIFIZETNI A TEMETÉS KÖLTSÉGEIT?

VÁLASZOKAT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!