Adósság öröklése


papi1000 # 2011.03.16. 04:26

Kedves Szakértő(k)!
Érdeklődöm, hogy a testvérem, egy nagyon nagy adótartozást halmozott fel. A nevén semmilyen vagyon nincs, szüleink még élnek, akiknek a tulajdonában van egy lakás, aminek örökléséről a testvérem lemondott (a kötelesrészről is). Az én nevemen is van egy telek, de azt a férjemmel együtt vásároltuk. Kérdésem, hogy testvérem esetleges elhunyta esetén a szülők visszaörökölnék-e az adótartozást, illetve rám nézve milyen kötelezettség esne?
Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.02.25. 11:01

A hagyatékból, a hagyaték értékéig kell kifizetni a tartozásokat. Azért a tartozásért viszont, ami a házastársi együttélés alatt keletkezett, te az örökléstől függetlenül is felelős vagy.

iza.82 # 2011.02.24. 20:17

Sziasztok!

Ha tudtok kérlek segítsetek.

A férjemmel 1.5 éve elváltam, azóta külön éltünk. Tőle van két gyermekem (5,10 évesek). A napokban a volt férjem elhalálozott.

8 éve közösen vásároltunk egy családi házat, hitelre, aminek fele az én tulajdonom. Az adós a férjem volt. A volt férjem szüleinek a háza a jelzálog. A házon 2.5 millió hitel van, a ház jelenleg 3.5 milliót ér. A volt férjem használati tulajdonosa volt a háznak, ezt követően csinált kb. 50 ezer víz és villany tartózást. A férjemnek volt egy személygépkocsija, ami szintén hiteles, a hitelnél kezes vok, a személygépkocsin 300 ezer Ft hitel van. A hitelkártyáján 300 ezer forint tartózás van. Az előfizetéses mobiltelefonján 140 ezer forint tartozást csinált.

Jelenlegi jegyző közölte velem, hogy a gyermekeim örökölnek minden tartozást, ezért nekem kell majd fizetni. Hagyatéki tárgyalás még nem volt.

Valóban a gyermekeim öröklik a tartozásokat, és nekem kell majd fizetni?

Kérem mihamarabbi válaszotokat! előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 16:16

a kötelesrész fele illeti meg őket.
Helyesen: a köteles rész megilleti őket, ami a fele annak, amit törvényesen örököltek volna.
A köteles részre jogosult nem örökös, ezért nem felel az örökhagyóm tartozásaiért. Viszont a köteles rész alapja a nettó hagyaték értéke, ami a negatívumok és pozitívumok különbözete. Feltéve, hogy pozitív, egyébként nulla.

ritacska66 # 2011.02.24. 14:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem halálakor végrendelkezett és kiszerette volna tagadni gyerekeit az örökségből,de ez nem volt teljesen indokolt,tehát a kötelesrész fele illeti meg őket.Kérdésem a következő:a férjemnek volt adóssága, a kötelesrésszel egyben ők annak arányában nem kell részt vállalniuk a hitel törlesztéséből?Ők csak a nekik megítélt köteles részt illető összeget kell kapják tőlem?Köszönöm válaszát.

Tisztelettel Birgenstok Rita

ObudaFan # 2010.12.16. 10:18

De ezt már a bíróság utasította el, vagy még csak a jogosult? Vagy mégis hogy áll az ügy?

GergelyPeter # 2010.12.15. 22:02

Huh, köszönöm a gyors reakciót :)

Nem volt más tartozás, ez iparűzési adó, nyugdijpénztár, ilyen késeberlmi pótlép, olyan késedelmi pótlék gyakorlatilag.

Jogerősen elutasitották a szeptemberi kérelmemet, amire reagáltam levélben, hogy adjanak haléadékot, mert az egész család kereseti viszonyklatait nem tudom hivatalos papirokkal vázolni 8nap alatt, de akkor már elutasitották, hogy az ügy lezárult.

1 hónapja volt egy ujabb próbálkozásom, hogy benyújtok egy kérelmet, ( ugyanazt kb. mint először ), de aut is elutasitották, mindván, hoyg ebben atz ügyben már döntöttek.

Én semmi mást nem szeretnék, csak részletfizetést kérni.
2 kisebb testvérem nappali tagopzatos tanuló állami finanszirozással, édesanyám még él, ő neki havi keresete 100.000 ft, hivatalosan ebből él a család, + persze az árvaellátásból.

Hogy tudom elérni, hogy mindenképp megadják a részletfizetést? :(

kovacsz # 2010.12.15. 20:38

Kiegészítve azzal, hogy csak adóssága volt a papának?

ObudaFan # 2010.12.15. 20:36

Egyáltalán hogy áll az ügy? Van már valamilyen jogerős határozat, fizetési meghagyás?

GergelyPeter # 2010.12.15. 18:57

Kedves Fórumozók!

A problémám a következő :
Édesapám 1 éve meghalt, 2.000.000 ft értékű tartozást halmozott fel, amiről halált követő fél évben értesültünk.
Én, mint örökös, örököltem a tartozás 1/3-át is ( ~ 680.000 ft ), mivel 3-an vagyunk testvérek.

Egyetemi hallgatói jogviszonyom megszűnt, nincs bejelentett munkahelyem.

Ősszel érkezett behajtásról szóló felszólítás, melyre levélben reagáltam, de elutasították végül, mivel nem rendelkeztek elég adattal arra vonatkozólag, hogy ne tudnám egy összegben megfizetni a tartozást.... (hogy nem nyujtok be jövedelemigazolást, mert nincs keresetem, ez nem elég?! )
.

Mi a teendő arra vonatkozólag, ha havi részletekben, 12 hónapos futamidővel szeretnék törleszteni, mert nem tudom egyben kifizetni a tartozást?! Az elő kérelmemet elutasitották, lejárt a fellebezési határidő.

Ha egy bizonyos számlaszámra havonta mondjuk utalok 80.000 forintot, akkor ezt fiozetési hajlandóságnak tekintik, és elmarad a végrehajtás? Hogyan lehet ezt elérni?

Köszönöm mielőbbi válaszukat!

ObudaFan # 2010.11.27. 08:34

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért, egyébként meg visszautasíthatja az öröklést.

Sandy1987 # 2010.11.26. 19:59

Kedves Fórumozók,

Kérdésem az lenne, hogy a szüleim válása esetén örökölhető e adósság, abban az esetben ha már elmúltam 18 és nem tartozom gyámság alá, tehát nem kell választani a szülők között...
Apám folyamatosan hitelkártya tartozásokat halmoz, amit nem szeretnénk - a testvéremmel - megfizetni. A válás is emiatt zajlik. Amennyiben válás után is örökölhető milyen módon kerülhető el a további adóság halmozás? Esetleg gyámság alá vétel segíthet ebben az esetben? Segítséget előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.24. 22:06

Soha.

ISTVÁN82 # 2010.11.24. 22:01

Mikor kell egy adósságot börtönbüntetéssel letölteni?Van erre valami jogszabály?Tartozás idejétől vagy összegétől függ?Vagy valami más?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.24. 09:58

Végrehajtás alá vonhatják, nyilván meg is fogják tenni. De csak az ő tulajdoni hányadát. Ebből kifolyólag a "nekünk nem marad semmi" csacsiság.

ISTVÁN82 # 2010.11.23. 22:37

Üdv.mindenkinek!
Kérdésem az lenne hogy örököltünk a szülőktől egy családi házat ,én és 2 testvérem.Az egyik testvérem nem dolgozik,nincsen semmi a nevén,viszont van kb:1-millió-ft adóssága,ilyen olyan kölcsönökből.Amit kb:5-éve nem fizet.kérdésem hogy ráterhelik az adósságát az ingatlanra amit örökölt?Mit tudunk ezügyben tenni?Gondolom ha ráterhelik el is árverezhetik nem?Akkor nekünk nem marad semmi.Van megoldás?

ObudaFan # 2010.11.16. 09:32

Nincs mit.

böbe70 # 2010.11.16. 08:52

ÓbudaFan
Nagyon köszönöm gyors válaszodat.

Böbe

ObudaFan # 2010.11.15. 18:44

A hitel visszafizetését teljes egészében követelheti tőled a hitelező. Az adótartozást az örökös az öröksége erejéig lesz köteles fizetni.

böbe70 # 2010.11.15. 15:27

Üdvözlet mindenkinek!
Előre is elnézést a zavarásért, ha olyant kérdeznék, ami már egyszer kérdésként, vagy esettanulmányként, szerepelt ezen a fórumon.
Férjem 2006.-ban hitelt vett fel az ½ tulajdonában lévő (testvére ½ tulaj, anyósom viszont a haszonélvező) lakásra. A pénzt a közös (férjem beltag én kültag) Bt.-be rakta. A hitel az Erste banknál van, fedezet alapú jelzálogkölcsön, amely felvételénél sem engem (mint házastárs) sem férjem jövedelmét nem vizsgálták. A Bt. egy multinacionális céggel (Tesco) állt szerződésben, és mint lenni szokott (akik ilyen multikkal üzletelnek) tönkre is megy. Tönkre ment a jól menő vállalkozásunk teljesen és még Apeh tartozásunk is keletkezett. A férjemet egészségügyileg nagyon padlóra tette.
Ott tartunk, hogy az Apeh közel 6.000.000.-Ft.ot szeretne behajtani a férjemen. A lakás árverezését másodszorra november 30.-ra tűzték ki. Mikor a férjem értesült az árverezés időpontjáról és a 2.400.000.-Ftkikiáltási értékről infarktust kapott, összeesett és az óta is kómában fekszik a kórházban. Állapota napról napra csak romlik.
Ezért a kérdésem az lenne, ha ne adj’ Isten végleg elmegy, akkor a fennmaradt hitel és Apeh tartozást (kb. 8.000.000.-Ft.) nekem kell-e kifizetnem? Közös ingatlanunk nincs. Ami van az a fiatalkorú/kiskorú gyerekek nevén. Nekem is van a nevemen ingatlan 3/4 része, de azt úgy örököltem és anyukám a haszonélvezője. Soha papíron együtt nem éltünk ( én is és Ő is máshova volt bejelentve). Ilyenkor mit kell és lehet tenni?
Köszönöm a válaszokat előre is.

Böbe

u.i.: Elnézést, ha túl hosszú, vagy túl értetlen lenne. Sajnos én is kissé megvagyok zavarodva, mert elég nehéz most így egy árverést és következményeit megvárni közben tudva, hogy szeretett férjem szíve bármely percben megállhat. És elnézést, ha már volt szó erről csak én nem lapoztam végig ezt a fórumot.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.26. 21:21

Lehet. Az örökhagyó tartozásaiért az örökösök az örökség erejéig felelnek.

susssi # 2010.10.26. 20:50

Kedves Fórumozók!

Van egy problémám, remélem valaki tud segíteni.Tavaly év novemberében villanyórát cseréltek édesapámék szőlőhegyén, mert rossz volt a mérő.A cserekor anyukám volt jelen, aláírta a papírt, és most, majdnem egy év után kapott apa levelet, hogy megbüntetik 375000 forintra, órán kívüli vételezés miatt.Csakhogy édesapám közben tavaly decemberben elhunyt, az óra át lett íratva anyukám nevére.Kérdésem, hogy lehet-e az E-on-nak valamiféle követelése az örökösök felé?
Köszönöm

Gabcsi12 # 2010.09.07. 15:27

Koszönöm a válaszokat. Pont ezért irtam a fórumra, mert nem egyszerú a dolog.

Sajnos nem opció a kezesség, mert a bank adóstársat szeretne.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.07. 13:14

Csakhogy férjuram nem is kezességet szándékozik vállalni, hanem adóstárs lenne. Akkor pedig adott esetben fizetheti a tartozás felét úgy, hogy senkitől nem követelheti a megtérítését.

ObudaFan # 2010.09.07. 11:56

Az örökösök a hagyaték értékéig felelnek a hagyatéki tartozásokért, ami viszonylag jó eséllyel jelent biztosítékot. Ha a férjed kezességet vállal, akkor - hacsak a jogosult nem rosszhiszemű - vélelmezni kell, hogy te is hozzájárultál ahhoz. Ez azt jelenti, hogy a közös vagyon rád eső része erejéig te is felelsz.