Munkajogi kérdések.


picike # 2021.08.15. 11:56

Tisztelt Fórum!

Tanácsot szeretnék kérni hogy jól gondolom-e amit gondolok.
A munkáltató csak minimálbérre jelentett be, noha nem annyit keresek. Ez eddig a szokásos simli, semmi extra.
De én szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozom, szakképzettséggel, vagyis én elvileg a GBM-nél alacsonyabb bért nem is kaphatnék. Minimálbért én jogszerűen nem kaphatok.
Akkor ez azt jelenti, a munkáltató a bejelentésben nem csak a bérről hazudott, hanem a betöltött munkakörről és a hozzá tartozó FEOR kódról is? Mert ezek is részei a bejelentésnek, ha jól tudom.
Szakképzett embert be lehet egyáltalán jelenteni minimálbérrel ha korrekt valós a FEOR-kód?

Vagy a cég egyszerűen beírt egy olyan FEOR-t amely egy segédmunkást takar (pl) és máris „jogszerű“ a minimálbér?
tehát a cég még ezzel is csal?

Köszönöm

drbjozsef # 2021.08.16. 06:23

Imrene,

Ezen leírás alapján még a munkaviszony sem lenne kizáró ok, ahogy a családi pótlék folyósítása sem az, a tanulói jogviszonyról pedig semmit nem ír, csak a 18. életév betöltéséről, így azt gondolom, jár.

Egyébként meg nyújtsátok be az igényt - legrosszabb esetben elutasítják. De szerintem nem fogják.

https://nyugdijbiztositas.tcs.allamkincstar.gov.hu/…%C3%A9k.html

drbjozsef # 2021.08.16. 06:25

picike,

Azt kérdezed tőlünk, hogy a TE munkáltatód mit csinál?
Hát, akár ezt is csinálhatja, amit leírtál, ha ez érdemi válasznak tűnik.

Nincs ügyfélkapud? Legyen. Azzal meg tudsz nézni sokmindent a bejelentésedről.

picike # 2021.08.16. 06:42

"Nincs ügyfélkapud? Legyen. Azzal meg tudsz nézni sokmindent a bejelentésedről."

Akkor tekerjünk előre az időben. Lesz ügyfélkapum és ott azt látom majd, hogy se a bejelentett bér nem stimmel (ez már kiderült) se a bejelentett feor, lehet a munkaidővel is játszanak (nem is 8 órában futtatnak engem bejelentve)
és ezek ott lesznek feketén fehéren előttem.
Akkor mi a folytatás? Mert szerintem a főnök nem fogja halálra ijedni magát ha én számon kérem. Megmondja majd hogy hát nézd... ott az ajtó.
Mi a folytatás?

drbjozsef # 2021.08.19. 19:06

picike,

Tegyük fel.

Kérdés, mit akarsz Te.
Ha még ott dolgozni, akkor sokat nem.
Ha amúgy is mindegy, akkor az illetékes a területi kormányhivatal Munkaügyi osztálya. Bejelentést teszel, ők kivizsgálják.
Ha meg szerinted jogszerűtlenül bocsát el, akkor munkaügyi pert indíthatsz ellene.

taktam20 # 2021.08.21. 12:50

Tisztelt Jogi Fórum!

Érdekes dolgok zajlanak a munkahelyemen. Több embert elbocsátottak. Ami az érdekes: olyan ember írta alá a felmondásokat akiről nem tudjuk hogy kicsoda és milyen alapon rendelkezik munkáltatói kérdésekről.
Mindenki munkaszerződésében (az enyémben is) feketén fehéren ott van hogy munkáltatói jogok gyakorlója és utasításra jogosult személy: XY pontos név.
És a felmondásokat aláírja egy másvalaki, akiről nem tudjuk hogy ki és milyen jogokkal bír.
Annyit mondanak erre hogy a munkáltatói jogok ideiglenesen és véglegesen is átruházhatóak.
Ez lehet hogy így van (ki tudja?) de mi a dolgozók erről se szóban se írásban semmiféle értesítést nem kaptunk.
A szerződésben meg az van, ami-fix egzakt név.
Most akkor a kérdéseim amelyekre megköszönöm a választ

  • kell-e erről a dolgozókat tájékoztatni hogy már nem XY a munkáltatói jogok gyakorlója hanem más?
  • ha kell milyen módon kell? A szerződések szövegezése nem változott
  • és mi a helyzet a felmondásokkal és egyéb munkaügyi dokumentumokkal amit ez a nem tudni ki írt alá? azért egy azonnali hatályú felmondás nem kispálya-érvényesek ezek egyáltalán?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.21. 15:32

A munkáltatói jogok gyakorlója főszabályként a törvényes képviselő.
Azzal nem kellene dicsekedned, hogy azt se tudjátok, a munkáltatótoknak ki az ügyvezetője (igazgatója, vezérigazgatója stb.)

taktam20 # 2021.08.21. 16:50

"A munkáltatói jogok gyakorlója főszabályként a törvényes képviselő."

Hát már bocs de mi ezt pontosan tudjuk. elvégre nem állami oktatási intézményről van szó, így a magyar állam abszolút transzparens és publikus adatbázisban közli az intéményvezetőket, akik az intézmény összes alkalmazottjának egyben a munkáltatója is (ld ez van a szerződésben is)

SZóval akkor megkérdezem: ott van az állami adatbázisban (https://www.oktatas.hu/hivatali_ugyek) ki az iskola vezetője.
Ő az aki felvehet és felmondhat. Ő és nem más.
A szerződésben is ő van.
És akkor kapnak felmondást emberek egy vadidegen senki se tudja ki által aláírva aki a hivatalos infók szerint az intézményben semmifajta funkciót nem tölt be.
Ez a helyzet.
Mi a tanács? kirúghat egy vadidegen nem tudni kicsoda??

taktam20 # 2021.08.21. 17:06

"A munkáltatói jogok gyakorlója főszabályként a törvényes képviselő."

Tehát akkor irány a cégbíróság ahol adatigényléssel élek és megkérdem az X munkáltatónak ki a törvényes képvelője? és ők azt mondják majd hogy kérem, a képviselő neve Kovács Pista.

De a felmondásokat meg egy XY írta alá nem a Pista.
Akkor mi a helyzet? Érvénytelen WC papír az összes felmondás?

Bimbus # 2021.08.21. 18:08

Tisztelt Szakértők!
A lányom recepciósként dolgozik egy szállodában. A járvány idejére a munkáltatója igénybe vette a munkahely megőrzésére nyújtott támogatást. Most a munkáltatója egy kimutatást közölt vele, hogy 2020. dec. 1 és 2021. július1 között 90 órával kevesebbet dolgozott, mint ami kötelező lett volna. Ezt le kell dolgoznia, amiért fizetést nem fognak számfejteni. A 90 mínusz óra úgy jött össze, hogy 2020. dec. és 2021 májusa között kevesebbet dolgozott, május júniusban pedig többet mint a kötelező. A kettő egyenlege a 90 óra. Kérdésem, hogy jogosan kéri ezt a munkáltató? A munkahely megőrzési támogatás nem éppen arra szolgált, hogy amikor nincs vendég és kevesebbet kell dolgozni, a le nem dolgozott időt a támogatás fedezze, a fizetésük ne változzon?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.21. 19:15

Ugyan, taktam. A cégjegyzék nyilvános és online elérhető.

taktam20 # 2021.08.22. 07:25

Kedves KBS!

"A cégjegyzék nyilvános és online elérhető."

így van. de mivel ez okt intézmény így még cégjegyzék se kell, mert ott az EMMI OH-ja által üzemeltetett KIR intézménynyilvántartás.
És én ott azt látom idézem: oktatási intézmény neve OM azonosítója és
!!!!!
TÖRVÉNYES KÉPVISELŐJE:
XY egy név

Aki a munkaszerződésünket aláírja.
Az adatok naprakészek.
Akkor újra megkérdezem: ha a törvényes képviselő nem változott, hogy írhatja alá egy vadidegen senki által nem ismert nem tisztázott jogkörű akárki a felmondásokat?
Érvényes felmondások ezek vagy csak széttépni való sajtpapírok?

Megköszönöm az álszellemeskedés nélküli tényszerű választ.
Ha nem tudsz válaszolni inkább írd azt.

gerbera317 # 2021.08.22. 09:24

Miért tépnél szét valamit, ami egy munkaügyi perben fontos bizonyíték lehet?

taktam20 # 2021.08.22. 09:41

"ami egy munkaügyi perben fontos bizonyíték lehet?"

Én azt kérdezem egyáltalán érvényes a felmondás ha aláírásra nem jogosult személy írta alá?
A széttépést nem szó szerint értettem hanem úgy hogy mi van ha én azt mondom, nem tekintem felmondásnak hanem csak egy WC papírnak?
Mert a takarítónő se írhatja alá, senki se írhatja alá, csak 1 konkrét személy-és nem az írta alá. Ezen nincs mit rugózni, XY írhatja alá és nem az írta alá.
Innentől a felmondás megtörtént vagy nem történt meg?

gerbera317 # 2021.08.22. 10:02

De hát már megválaszoltad magadnak. Már csak az a kérdés, hogyan jelented be az aggályodat a munkáltatódnak. Ha ilyen szájtépősen, akit meglásd, szélsebesen pótolni fogják a hiányosságot. Ha kulturáltan, akkor csak jó hamar...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.22. 10:51

hogy írhatja alá egy vadidegen
Például meghatalmazással.

De a Ptk. háttérjogként a munkajogviszonyokban is alkalmazandó. A Ptk. szerint pedig még az álképviselő vagy megbízás nélküli ügyvivő eljárása, nyilatkozatai is érvényesek, ha azokat a tényleges jogosult legalább utólag jóváhagyja.
Summa summárum: ha más kifogásotok nincs azzal az azonnali hatályú felmondással szemben, akkor inkább nyugodjatok bele.

(Te nem tudod, milyen az, ha én szellemeskedek. Annál tömörebb és tényszerűbb választ, mint elsőre adtam, nehezen kaphatsz.)

Cabron_ # 2021.08.23. 09:55

A munkáltató jögkör gyakorlását meghatalmazással át lehet ruházni pl. szabadságolás idejére. Ezt előre nem kell közölni a munkavállalóval, vitás esetben a munkáltató az orrod alá nyomja, hogy volt ilyen. Aztán, ha továbbra is vitás marad a kérdés, akkor marad a munkaügyi per.

jocoka # 2021.08.23. 16:27

Tisztelt Fórum!

Mi a teendő mi az eljárás akkor ha a munkáltató 2 órába (heti 10) jelentett be engem, amely finoman szólva köszönőviszonyban sincs a 40 órás szerződéssel?
Hova menjek mit tegyek? Munkahelyen még nem szóltam hogy tudok róla.
A cég trükkösen csinálta mert felvett engem, hónapokig 40 órásként jelentett, majd átjelentett 10 órásba. És a bér meg maradt.
Azért a majdani nyugdíj szempontjából nagyon nem mindegy hogy 40 órás vagyok vagy töredék órás. és 1 ledolgozott évem fél évet ér.

Köszönöm

drbjozsef # 2021.08.23. 16:43

jocoka,

Mi a teendő? Leginkább attól függ, te mit szeretnél.

jocoka # 2021.08.23. 17:03

"Leginkább attól függ, te mit szeretnél."

Mik az opciók? a munkaügyi hatóság kötelezheti a céget a visszamenőleges bejelentés korrekcióra de ha már erre hatóság kényszeríti a céget az régen rossz.
Mik az opcióim?

logitech # 2021.08.24. 09:33

Tisztelt Jogi Fórum!

Jogi kérdésem: van-e annak bármi jelentősége hogy én a munkáltatótól kapott írásbeli figyelmeztetést megválaszolok-e írásban, vagy válasz nélkül hagyom?

A munkáltató azt a játékot játssza, hogy mindenféle indokokkal írásbeliket ad az embereknek, és ha összegyűlik pár darab, akkor azonnalival kirúgják a sorozatban adott figyelmeztetésekre hivatkozva. A figyelmeztetések indokainak köze sincs a valósághoz.

A kérdésem az lenne: van-e egyáltalán bármi jelentősége, hogy erre a figyelmeztetésre válaszolok-e írásban vagy a világon semmi jelentősége?

Ugyanis én is megkaptam az első írásbeli figyelmeztetést, pontokba szedve miért is kapom.
Én meg vettem a fáradságot és ugyanúgy írásban postai úton, tételekbe szedve megírtam a válaszom, a pontokat egyenként cáfolva, az egyik ponthoz még dokumentumot is csatoltam (azt állították késtem, én meg kinyomtattam a belépőkártyám naplóját hogy mikor értem be)
Csak az a kérdés van-e ennek jelentősége hogy én erre válaszoltam?
Vagy semmiféle jelentősége nincs?

Nyilván záros időn belül kapok még 2-3 ilyen kamu figyelmeztetést és ha ez összejön, akkor kirúgnak az ezekre való hivatkozással.
Mit tehetek ez ellen? Ha a megválaszolásom semmit se ér-vagy ér?

Köszönöm

drbjozsef # 2021.08.24. 11:35

logitech,

Semmi jelentősége, az Mt. nem is rendelkezik ilyenről, nem kell több figyelmeztetés egy azonnali előtt.
Ugyanakkor, ha szerinted az azonnali felmondás jogtalan, és jogi útra viszed az ügyet, nem baj, ha van nyoma annak, hogy álláspontod szerint már akkor is tiltakoztál a figyelmeztetés ellen, amikor kaptad.

De mindegy, annak valós, okszerű indokát a munkáltatónak kell bizonyítania.

kirugott # 2021.08.25. 12:43

Tisztelt Fórum!

90 napos felmondási idő esetén ha végig fel vagyok mentve a munkavégzés alól, mikor kell megkapjam a kilépő papírokat és a záró fizetést + végkielégítést? Most (5 napon belül) vagy majd 90 nap múlva?

Mert dolgozni többet nem kell bemennem 1 napra se. Ez le is van írva, a teljes felmondási időre fel vagyok mentve a munkavégzés alól.
Mai nap volt az utolsó ténylegesen munkával töltött napom, de a felmondási idő az ma +90 napig még tart.
Még a napokban bemegyek 1-2 órára átadni a munkakört, de az már nem is lesz munkanap.

Mikor kapom meg ami a „lényeg“? Kilépők + pénz?
Most vagy 90 nap múlva?

Köszönöm

drbjozsef # 2021.08.25. 13:11

kirugott,

Mt.80. §(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Nem írtad, hogyan szűnt meg a munkaviszony.
Ha a neved alapján a cég mondott fel neked, akkor 5 napon belül el kell számoljon, igazolásokat ki kell adnia.
Ha mondjuk közös megegyezés van azon a papíron, akkor 95 napon belül.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.25. 13:11

Ha a munkaviszony munkáltatói felmondással szűnik meg, akkor a kiadandókat az utolsó munkában töltött napot követő ötödik napon kell kiadni [Mt. 80. § (2) első fordulat].
Ha azonban a munkaviszony közös megegyezéssel szűnik meg - amit a te esetedben nem tudok kizárni - akkor a munkaviszony megszűnését követő ötödik napon [hiv. tvhely. második fordulat]

Hogy mikor kapod meg, az meg egy másik, nem jogi kérdés.