szomszédjog


argus # 2018.07.06. 09:12

Tisztelt Szakértők!

A problémám több szálon fut, ezekben kérném a segítséget.
Hozzávetőleg 30 éve vettünk házat egy vidéki kisvárosban. Ami fontos, egy régi nagy telek lett több évtizede három részre megosztva,a két hátsó telek hivatalosan bejegyzett szorgalmi joggal, („rendes” , zúzott kővel fedett úttal ellátott), így az én telkem,ami a középső, szintén. A főút felőli telken és a telkemen családi házak állnak,a harmadik telek üres. A telkemre a szorgalmi jog meg lett erősítve bő 10 éve ügyvéd által a főút felől lakó aláírásával. Idő közben az előttem lévő telket új szomszéd vette meg,bővítette a garázs előtti részt, tárolót épített ,a telket Lindab lemezzel vette körbe nagyjából 1,7-1,8 méter magasan. Most a tavasszal közvetlen a telekhatárra egy fedett,közel 3 méter magas, nagyjából 4x4 méteres fedett „bográcsozót” épített, aminek 2 oldalát a kerítés adja plusz a felőlem levő oldal a tetejéig meg van magasítva, így részben lefogja a kilátásom a főút irányába,részben 2 hálószobám ablakától pár méterre füstölnek,hangoskodnak (hangos zene és ezt a hangerőt próbálják átkiabálni ha beszélni akarnak egymással) jószerével minden hétvégén kora tavasztól késő őszig. A házunk fala a telekhatártól nagyjából 2 méterre van,így vettük.
Az első kérdésem: mennyire szabályos az ilyen beépítés? Tudok valamit tenni ellene?
Hozzáteszem,a szomszéd telke már olyan szinten be van építve,hogy enyhe túlzással legalább 80%-ra saccolom.
A másik dolog pedig,hogy mind a házukról,melléképületekről,mind az új építményről az összes esővíz a szorgalmi útra van kivezetve. Nagyobb esőzésnél részben rongálja az utat,részben úszik az út.
Második kérdésem ez lenne,ez mennyire szabályos?
Mellékeltem egy képet,kék vonallal rajzoltam be a köztünk lévő telekhatárt és két piros vonal,ahol az esővíz ki van vezetve.A ház mögötti terület már másik szomszédé,látszik mennyire zsúfolt az előttem levő telke.
A kép elérhető: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?…

Előre is köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.06.18. 15:16

Logikusan...

Előre (pusztán aggódásból) csak akkor csinálunk ügyet,
ha
teljesen nyilvánvaló, hogy nem oké az a megoldás.

Ha nem nyilvánvalóan rossz a megoldás, akkor

0.
Figyelsz.
HA nem lesz gond belőle, OKÉ!

HA gond alakul ki mégis, akkor

1.
Kéred a megoldását, határidővel, írásban.
Ha erre megoldja, OKÉ!

HA nem oldja meg, akkor
2.
A jegyzőnél birtokháborítási ügyet indítasz.

Ha a jegyző sem oldja meg, akkor pedig pert indítasz.

- -

Alapvetés....

Az ilyen ügyek 3 módon zárulnak le.

1.
Közös megegyezéssel, önként megoldva.

2.
Hatósági úton, jegyző/bíróság, perben-haragban.

3.
A szenvedő fél beletörődésével...
Vagy a saját védekező megoldásával.

Citta4925 (törölt felhasználó) # 2018.06.18. 15:04

Azt szeretném kérdezni, hogy a hátsó szomszédom fél méterrel emelte meg a bejárati szintet, és vízelvezetést nem alkalmazta és félek, hogy a víz a házamra folyik. Mi ilyenkor a teendő?

nonolet # 2018.06.17. 20:49

Ez ugyebár a birtokháborítás esete.

1 éven belüli ügyekben még a jegyző az illetékes.
1 éven túli ügyekben már a bíróság.

Az ilyen vitákat 3+1 módon lehet megoldani.

1.
Közös megegyezéssel, önkéntesen, együttműködve.

2.
Beletörődéssel... a szenvedő fél részéről.

3.
Hatósági úton, jegyző, bíróság.

+1
Egyoldalú lépéssel a szenvedő fél részéről.
De ez általában jogtalansággal megy csak.

Azonban pont az átlógó veszélyes ágak levághatók akár egyoldalúan is, ha egy perképesen
BIZONYÍTHATÓ és ésszerű határidejű felszólításra sem teszi meg a másik fél.

google a te barátod pl. ez a cikk
https://femina.hu/…a-atlogo-fa/

K. Éva # 2018.06.17. 19:52

Tisztelt Fórum!
Vidéki városban lakunk.
A szomszédunk, aki kb. 20-25 éve lakik mellettünk, a kertje elvadult, hatalmas fák nőttek már rajta.
A házunk mögött kerítésünktől 1-1,5 m-re annyira megnőttek a fák, hogy a házunk tetejére hajlanak, szabályosan rá vannak borulva.
Ezzel a kéményünket, tetőnket veszélyezteti a szomszéd.
A kéményseprés alkalmával jeleztük, hogy tűzveszélyes, mert belóg a fa a kémény és gázkémény fölé, de semmi intézkedés nem történt.
A családi házunk veszélyben van a 20 méteres fák miatt, melyek bármikor rádőlhetnek a házunkra egy vihar alkalmával.
Szóban többször jeleztük neki, egy alkalommal egy ecetfát megmetszett, de azóta természetesen visszanőttek az ágai, a helyzet nem oldódott meg.
Tud-e tanácsod adni egy szakértő, hogy hová lehet fordulni ezzel a problémával, akik hatásosan tudnak nekünk segíteni a veszély elhárításában, vagy a szomszéd felszólításában, kötelezésében a vészhelyzet elhárítására?
Köszönöm

hunserv # 2018.06.17. 12:38

Tisztelt szakértők,

Tulajdoni lap szerint egy ingatlannak 725nm az alapterülete. Megnevezés: lakóház, udvar, gazdasági épület. A valóságban egy 3 lakásos épület (kb230nm alapterület) és egy szintén lakás céljára kialakított épület (kb 80nm alapterület) áll rajta.
Az ingatlan 5/6 tulajdoni hányadát kívánják értékesíteni.

Ilyenkor hogyan lehet megállapítani, hogy tulajdonképp mit is venne az ember? Van erre jogszabály, vagy bármilyen szabályozás?

  • Teljes telek alapterületből kell kiindulni?
  • Külön az épületek alapterületének 5/6 és külön az udvar alapterületének 5/6 részét kell figyelembe venni?
  • Az épületek hasznos (lakható) alapterületét, gazdasági célra használható alapterületét (nem lakható, pl. pince, padlás, tárolók) is külön-külön 5/6 - 5/6 részben számításba venni?

Ezekre vonatkozóan nem találtam útmutatást.

nonolet # 2018.06.06. 09:35

Plusz nem hinni kellet volna...

Hanem FELLÉPNI már az építéskor az építés hatóságnál.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.06. 03:36

Ahogy alább is mindig írtuk: birtokvédelem. (Ha egy évnél régebben fennáll a birtoksértő állapot, akkor perben.)

Totyaba # 2018.06.05. 21:21

Mit lehet tenni, amennyiben a szomszédban megepult 4 lakasos tarsashaz a hőszivattyúkat a keritesemtol 50cmre helyezte el a verandamhoz közel. Nagyon zavaró a hangja es nagyon csunyak a zold kornyezezben. Eleinte igergettek h körbe lesz burkolva, de semmi nem tortent. Tavaly nyáron lett átadva a ház.

nonolet # 2018.05.01. 11:08

Szemészhez...

Bea1 # 2018.05.01. 05:03

Kihez lehet fordulni, ha a szomszédom kerítése 3 szál szögesdrót 5-50 és 100 cm magasságban, teljes hosszban? Tudtommal ilyet csak jóval magasabban alkalmazhat, fűnyírás közben már többször megcsikart. Előre is köszönöm.

nonolet # 2018.04.30. 12:57

Bíróság, birtok védelmi per.

(1 évig elég lett volna a jegyző is, de 1 év után már bírósági téma, túl sokat vártál...)

- -

1.
Tértivevényes FELSZÓLÍTÓ levél a szomszédnak,
hogy

  • vágja ki mert veszélyezteti a házad
  • határidő 30 nap

és

  • tájékoztatás, hogy a határidő után per lesz!

Aztán kivárod, amíg a tértivevény visszakerül hozzád a postától.

Ha kivágja határidőre, akkor OKÉ az ügy lezárva.

Ha nem, akkor per... és kiderül kinek ad igazat a bíróság

Pulsatill # 2018.04.30. 09:11

Tisztelt Fórumozók!

Egy közel 100 éves, alap nélküli vályogházban élek két gyermekemmel.
A szomszéd a házfaltól 1 méterre diófákat ültetett pár évvel ezelőtt. 1,5 éve hiába kérem, hogy vágja ki a fákat, amik azóta már 4-5 méter magasak. Mit tehetek sürgősen, mielőtt tönkre tennék a házunkat (a fal már repedt, de nem tudom hogy van e köze a fákhoz).
Köszönöm!

drbjozsef # 2018.04.27. 06:43

Student,

ez egy fórum. Az ír ide aki akar.
Ha nem tetszik neked a válasz, akkor ne olvasd őket, ha olvasod, ne reagálj rá. Minek idegesíted magad? Ugord át.

Hidd el, sokan csinálják ezt... :)

Szomorú örökös # 2018.04.26. 10:50

Student

Az pedig hogy már privát emailben is zaklattál ennél jóval durvább hangnemben, szerintem bőségesen kimeríti a bunkóság fogalmát. De ne aggódj, tettem róla, hogy többé ne tedd.

Egyébként nem kellett volna aláírnod az előző hozzászólást, anélkül is tudjuk a neved. ;-)

Szomorú örökös # 2018.04.26. 10:46

Student

Neked is szép napot! :-)
Ha így beszélsz a szomszéddal is, akivel éppen befaragtál, akkor nem csodálom, hogy elutasító. Én is elküldenélek a halál f@...ára.

lewho # 2018.04.26. 09:13

Az első kérdésre:

Az adásvételi szerződést fel lehet bontani egyező akarattal. Az eladót visszajegyzik a földhivatalban, a vevő nevéről lekerül a telek

Ezt követően meg megveheted az eladótól a másik telked.

Tehát összességében ő 1 telket adott el, te meg egyet vettél. (csak nem az lesz a tied, amit először vettél meg, hanem a szomszédos)

Szomorú örökös # 2018.04.25. 12:40

Student

A "mi lett volna ha" jellegű kérdéseket kérném hagyjuk.

Bocsi, de egyrészt tudatlanul vettél telket. Ha szereted a kioktatást, ha nem, ez így van mindenképp. A leírásodból az jött le, hogy a szomszéd tojik rá. Innen kezdve befuccsoltatok. Ha ő nem akarja, erőszakkal úgysem fogod rávenni. Ha te 7 millánál olcsóbban elvállalod, hogy feltöltöd azt a gödröt, akkor talán van esélyed, másként nem sok.

Mellesleg meg eddig elkerülte a figyelmem ez a rész:

Viszont öröm az ürömben, hogy mint írtam, a mellettes telek is azé, akitől ezt vettük, és hajnaldó elcserélni. Így mi feltöltenénk az "üreget", és oda építkeznénk: megszűnne az omlásveszélyes terület.

Nosza, akkor ez a megoldás, főleg, hogy ezt itt nem teljesen értem, ami most jön:

az eladó szerint, ha ő most visszaveszi a telket és elcseréljük, az jogilag úgy fog kinézni, hogy ő egy új telekhez jutott, és arra vagy "hatalmas" illetékfizetési kötelezettsége keletkezne, vagy építenie kellene x éven belül egy házat oda (mert hogy aki telekhez jut, annak vagy ez vagy az).

Ez alapból szerintem azért érdekes, mert elviekben a mostani telkére is építkeznie kellett volna, de mivel nem tette, így nyilván fizetett. Lehet innen ered a tiltakozása. Viszont nagy valószínűséggel abban igaza van, hogy ha most elcserélitek, akkor ismét jön a kötelezettség, vagy az illetékfizetés, tehát ő ezt ezért nem akarja. Én ennek azért utána járnék hivatalosan is a földhivatalban, mert ott lehet okosabbakat fogsz élőben hallani.

Szerintem két megoldás létezik. Az egyiket fentebb írtam, tehát feltöltitek a gödröt saját költségen, a másik pedig az, hogy megveszitek az ő telkét is és akár össze is vonhatjátok egy telekké, ha a földhivatal is belemegy. Akkor aztán megint jön az, hogy feltöltitek és lehet rá építkezni.

nonolet # 2018.04.25. 08:05

Student

A kérdés az volt, hogy

CSAK EGY gödör van ott
vagy
van benne ALAP IS?!!!

Nem mindegy...

- -

Ha csak egy gödör, akkor kéred a belegyezését és feltöltöd a saját költségeden.

Nem is feltétlenül muszáj teljesen!
Elég lehet csak a szükséges 3 méter plusz a rézsűrész.

Ettől gyorsabb és olcsóbb megoldás aligah létezik számodra.
Ha gyorsan előre akarsz lépni.

-

Földszerzés...

Körülnézel és keresel olyat a környéken-közelben,
akinek épp van fölösleges földje!

Aki azért fizetne éppen, hogy elvigyék tőle a földet...
(építkezők, tereprendezők, útépítések, jofogas.hu)

Így szokás olcsó/ingyen földhöz jutni.
Hisz ezzel mindkét fél jól jár.

De akár a saját alapodból is kijöhet némi föld.

Ha mégis venni is kell töltőföldet, akkor cirka 2000 Ft/m3 árral számolhatsz mire a gödörbe kerül.

A neked szükséges

  • 3 méter táamsztás
  • plusz rézsű

Valahol 100-200 m3 töltőföld körül lehet.
Azaz 200-400 eFt környéke, ah mindet venned kell akkor is.

Szóval a statikustól kérdezd meg, hogy

  • minimum mekkora megtámasztó töltést kell csinálnod, hogy építhess a meglévő telkedre
  • aztán számolj...

Szerintem a saját költségeden való feltöltés lesz a nyerő.
HA a szomszéd engedi... és lehetséges is.

Szomorú örökös # 2018.04.25. 04:46

Student

És ez a gödör nem látszott 7 hónappal ezelőtt?
Szerintem akkor kellett volna szakértővel megnézetni,
amikor úgy döntöttetek, hogy megveszitek.

nonolet # 2018.04.24. 20:53

Most akkor CSAK egy gödör van ott vagy egy házalap is?!

Ha csak gödör, akkor a leggyorsabb és legolcsóbb azt feltölteni...

nonolet # 2018.02.25. 12:42

SaireyVMK

A személyes véleményed túl gyakran hülyeség, mint MOST is!

Ne találj ki saját kútfőből dolgokat... inkább tájékozódj.

nonolet # 2018.02.25. 12:41

Ha az erkély

  • a "hátsó oldalon lesz

és

  • átlátsz róla a szomszédba,

akkor az úgy nem lesz jó...

Lásd az OTÉK-ban, hogy

  • melyik oldalon
  • mi nézhet a szomszéd felé

és

  • milyen távolságból, méretben és módon

OTÉK

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

SaireyVMK # 2018.02.25. 12:22
  • Szerintem- a saját tulajdonomon (telek), azt építek amit akarok. (Már a törvényes keretek között.maximális Beépíthetőség, esetleg engedély meg egyebek) A szomszédnak beleszólása nem sok lehet.-Gondolom én-

Maximum akkor szólhat bele,ha az erkélyed átlóg az ő telkére. Az már nem igazán elfogadható. De ez csak a személyes véleményem. Majd várd meg még azért,hátha ír valaki valami okosabbat is.

Jimbo21 # 2018.02.25. 09:55

aha, már nem is látható! Második hozzászólásom tárgytalan....