Letiltás bérből


Potter6 # 2007.08.24. 15:44

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha a bentlakó nem fizeti a lakásdíjat, ill. a fizetéséből vonják, amely a negyede sincs annak amit fizetnie kellene, akkor a vele lakó nagykorú gyerekei - akik már dolgoznak - béréből is lehet kérni bírósági úton a levonást?
Bérlőt hogyan és mi módon lehet kirakni, ha nem fizeti a bérleti díjat?
Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.24. 16:57

Mi az a lakásdíj?

Sasfioka # 2007.08.24. 17:33

? Mit mond a bérleti szerződés? Milyen "bérletről" van szó? Mit értesz "lakásdíj" alatt (lakbért?)
Miért vonják (? le van tiltva?) a fizetéséből?

SF

monalisa1 # 2007.08.24. 18:59

Meg kellene nézni a bérleti szerződést hogy miért csak negyedét fizeti mint amit fizetnie kellene., lehet hogy a bérbeadó ekként adta bérbe a különbözet meg zsebbe...

Az meg hogy lehet hogy a béréből fizetik hiszen nem gyerektartásdíj az.

A bérbeadó fizet-e személyi jövedelemadót ezen bevétele után? (Magánkérdésem.)

A szerződő kerülhet késedelembe/elmaradásba, de a gyerekei nem kötelesek átvállani azt.

Tértivevényes levélben fel kell szólítani a bérlemény 30 napon belüli kiüritésére, indok a jelentős bérhátralék. És ha letelt az idő az önkormányzatnál fel lehet jelenteni bírtokháborítás miatt - bírságolják majd. És majd ismételten ha nem cuccol.

monalisa1 # 2007.08.24. 19:07

Helyesen: ...fizetéséből vonják...

Szatti # 2008.04.23. 11:52

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy ha egy Adós fizetését 33%-os banki levonással terhelik, mellette párhuzamban a Kezesnek is tiltják a fizetését, és Adós elmegy betegállományba, akkor hogyan alakulnak a folyamatok?
A Kezestől továbbra is tiltják gondolom a 33%-ot, és az Adós? A betegállományból is levonnak valamennyi összeget?

Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.23. 11:58

Miért ne vonnának tovább a kezestől? "Mennél inkább, annál jobban!"

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.23. 11:59

Egyébként a táppénzből kölcsöntartozás fejében nem lehet levonni.

Szatti # 2008.04.23. 12:15

Kedves Kovács_Béla_Sándor, köszönöm a válaszokat.
Ez egy felmondott hitel, amiről szó van, és bírósági peres eljárás útján végrehajtásra, ill. levonásra kerül az összeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.23. 13:45

Attól az még kölcsöntartozás.

Szatti # 2008.04.26. 08:47

Olyan kérdésem merült még fel ezzel a letiltással kapcsolatban, hogy a kezes béréből az alábbi helyzetben hogyan vonják le a 33%-ot a hitel kiegyenlítésére? :

adott egy adós, és egy kezes. hitel egy takarékszövetkezettől. adós és kezes azonos állandó lakcím. mindkettőnek bejelentett munkahely a hitel felvételekor.
időközben a lakás eladásra kerül, adós bejelenti a változást a takarékszövetkezetnél.
kezes más helyre költözik, mint az adós, megváltozott lakcím, más telefonszám, és más munkahelyen dolgozik.
Adóstól a takarék nem fogadja el a módosult adatok bejelentését, Kezes pedig nem jelenti be.

Csak hogy érthető legyen:
az adós én vagyok, a kezes egy régi kapcsolatom. Én tudom az ő elérhetőségét, jelenlegi munkahelyét. A hitel felszámolásáról én már felvettem a tértivevényes levelet, de a takarék a kezesnek még a régi címre küldte.
Amikor bementem, és mondtam, hogy ezen a címen jelenleg nem lakik senki, akkor az ügyintézőazt mondta, hogy akkor megpróbálja kiküldeni neki a másikra.
Viszont: az a cím az édesanyjáé, a kezes állandó lakcíme. De gyakorlatilag egy munkásszálláson lakik. Azt a címet is tudom, nem tudom ez számít-e. gondolom az csak ideiglenes.

Ami a konkrét kérdésem:
mivel a levelet akár felveszi, akár nem, az eljárás megindul ellene is, ő is adóssá válik. viszont a munkahelye neve és címe már nem az, ami a szövetkezetnél szerepel.
Megtalálják-e így is az illetőt, és a letiltási folyamat elindul-e, vagy jobban járok, ha valamit teszek annak érdekében, hogy a takarék tudomására jusson a jelenlegi munkahelye.

Eszembe jutott még az is, hogy ha jól emlékszem van egy olyasmi pont a hitelszerződéseken, hogy az érintetteknek bármilyen adatváltozásukat: KÖTELESSÉGÜK bejelenteni...
vagy nemjól tudom?

Köszönöm a válaszokat.

Arpuska # 2008.07.10. 15:11

Az ügyben szeretnék érdeklődni, hogy bírósági végézs nélkűl a munkaadónak van e joga tiltani a munkabérem 50 %-át bankos kölcsön nem visszafizetése miatt a bank dokumentumai alapján. Úgy tudom, hogy ahoz, hogy ezt megtegye alá kéne írnom egy " fizetés utalási nyilatkozatot", ami nem történt meg.

Köszönettel

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.10. 15:59

A Vht. 185-193.§-a alapján történt a munkabér letiltása.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.10. 16:30

Az alapján aligha. De ez a kérdezőnek nagyjából mindegy.
Árpuska, mi lenne, ha megkérdeznéd a munkáltatót, milyen okirat alapján és mely jogszabályhelyre hivatkozva vont le a béredből? Ha ezt elmondod, tán még választ is kapsz majd.

Egyjogász # 2008.07.10. 16:50

Én már láttam olyan bankos hitel-szerződést amelyben benne volt, hogy a hitelfelvevő nemfizetés esetére hozzájárul ahhoz, hogy a munkáltatója a bank részére levonja és átutalja a fizetése X %-át.

A te szerződésedben biztos nincs egy ilyen kitétel?

De KBS-nek igaza van, én hasonló esetben biztos, hogy a bérelszámolásnál érdeklődnék azonnal, hogy mi alapján történt a levonás - minden fajta okirat nélküli banki megkeresésére biztos hogy nem vonhat a bérből a munkáltató.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.10. 16:53

Lehet, hogy van okirat, de ezt a kérdező nem köti az orrunkra.

Maci Laci # 2008.08.25. 10:34

Üdv!
Van egy magánszemély, akit az Önkormányzat megbüntetett 10eFt-ra.Ezt nem fizette be, jött a fizetésből való letiltás.
DE ez a magánszemély egyben Kft tulajdonos is, sajátmagától se vonta le a büntetést.
Ilyenkor mi a következő lépés? Kérhet közmunkát vagy, hogy fogják tőle behajtani ezt az összeget?

gittus # 2008.08.25. 10:38

1., a munkáltató bírsággal sújtható amennyiben nem hajtja végre a kézhez vett letiltást.
2., A végrehajtás költségei emelkednek amikor majd az ingó végrehajtásra kerül a sor.

Sasfioka # 2008.08.25. 10:59

Pl. Mol egyetlen banki megkeresésére, még FIZETÉSUTALÁSI nyilatkozat ellenében SEM fog a munkabérből a bank részére folyósítani. Ha a munkáltatói igazoláson van ilyen nyilatkozat, azt a munkáltatói kitöltésekor át is húzza. És valóban csak bírósági megkeresésre von bármit is a bérből, sehogy máshogy.

gittus # 2008.08.25. 11:59

Amennyiben az Önkormányzat mint hatóság "büntette meg, akkor nem szükséges bírósági "megkeresés", az önkormányzat határozata végrehajtható okirat.
Nem tudom Sasfióka milyen banki megkeresésre gondol, mivel kb 15 éve már nem lehet bank "megkeresésére" a munkabérből levonni. A banknak peres vagy nem peres eljárást követően van lehetősége a végrehajtás útján való behajtásra. Persze jelentős többletköltség árán amit azután ráterhel az adósra.
Az önkormányzat hatósági jogkörében kiszabott bírságait munkabérből letilthatja, ugyanaz az eljárás ezután mintha a végrehajtó bocsátotta volna ki a letiltást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.25. 15:11

És a letiltást elmulasztó munkáltató kezesként felel. Vagyis most már nem csak a kft-tulajdonos mint magánszemély tartozik, hanem a kft maga is. Majd inkasszálják a számláját.

Telihold # 2008.09.07. 10:04

Üdv!
Az APEH-től kaptam egy olyan szép levelet,hogy 94403 ft. adótartozásom van,amit a munkabéremből fognak majd le.Csak azt felejtették közőlni velem,hogy mégis miért van nekem adótartozásom,és,hogy mikori?Ilyenkor mi van?

monalisa1 # 2008.09.07. 10:16

Levélben kérdezd meg az okát, de legjobb ha személyesen érdeklődsz az ügyfélszolgálati irodán - egyébiránt honnan tudnád meg?!

Egyjogász # 2008.09.08. 09:15

A munkabérből való letiltásnak csak bírósági vagy más hatósági (pl. APEH) határozat alapján van helye.

Úgy hogy jó lenne tudni mi az a "levél", netán egy hatósági határozat?

gittus # 2008.09.08. 10:47

kbs

az inkasszóval az a pici probléma hogy mellékelni kell a cég elleni jogerős marasztaló határozatot. Egyből nem lehet inkasszálni előbb a céget a kezesi felelősségére tekintettel perelni kell. És még egy kis törvényességi felügyeleti eljárást is kaphat a nyakába. Persze a per alatt is fizethet vagy megkezdheti a magától a levonást.