Ingatlanügyek


pemethe # 2021.11.11. 10:23

Kedves Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy termőföld vásárlásnál megelőzi-e a fölműves vevőt a tulajodonostárs a Ptk. 5.81.§.szerinti elővásárlási joga, amenniyben kevesebb mint 3 éve tulajdonos az adásvétel tárgyát képező ingatlanban? A Földforgalmi Törvény 18.§.(3) bekezdése rögzíti, hogy a közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. A fenti esetben az elővásárlásra jogosult kevesebb mint 2 éve tulajdonos az ingatlanban.

drbjozsef # 2021.11.11. 14:56

pemethe,

Nem.

Ptk. 5:81.§(4) A külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot.

pemethe # 2021.11.12. 08:41

Tisztelt Drbjozsef!

A kormányhivatal szerint pedig igen, mivel szerintük nem rendelkezek elővásárlási joggal, ezért alkalmazható a ptk. szerinti elővásárlási jog.

drbjozsef # 2021.11.12. 08:55

szerintük nem rendelkezek elővásárlási joggal, ezért alkalmazható a ptk. szerinti elővásárlási jog

Ebben a mondatban nincs egy icipici ellentmondás?

Egyéként meg hülyeség. Az elővételi jog az elővételi jog, vagy van, vagy nincs. A sorrendje a kérdés, de a Ptk.-t az Fftv. felülírja.

drbjozsef # 2021.11.12. 09:41

Az Fftv. szerinti elővételi jogosultak megelőzik a Ptk. szerinti általános társtulajdonosi elővételi jogot. Mind. Az, hogy előbbiekbe nem tartozol bele (mert csak 2 éve vagy tulajdonostárs), attól még az összes többi ott nevesített elővásárló nyilván megelőzi a Ptk. szerinti jogosultakat, vagyis téged (is). Evidens, a kormányhivatal nem mondhat ezzel ellentéteset. Nem te értesz félre valamit?

pemethe # 2021.11.12. 10:20

A lényeg, hogy én vagyok a fölműves vevő.(nem tulajdonostárs). Elővásárlási jogosultként bejelentkezik a tulajdonostárs, aki csak 2 éve tulajdonos az ingatlanban. A kérdés az volt, hogy a Ptk. szeriint belép-e a vevő helyére vagy nem? A földtörvény rendelkezése szerint nem mivel nem tulajdonosa 3 éve az ingatlannak, ugyanakkor a kormányhivatal szeirnt a ptk.5:81.§-a ó alapján pedig igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 10:27

Nem érti félre, csak nem tudja érthetően elmondani.
Adásvételi szerződést kötött vevőként egy termőföld ingatlan-illetőségre; elővásárlási joga se a Földforgalmi törvény, se a Ptk. alapján nincs. A közzétett szerződéses ajánlatra jelentkezett egy személy, aki tulajdonostárs az ingatlanban. És most azt kérdezi, hogy ennek a személynek tényleg van-e elővásárlási joga a Ptk. szerint (mivel a Földforgalmi törvény szerint nincs, legalábbis olyan nincs neki, amivel a földműves jogosultakat megelőzné.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 10:29

Földműves vagy te is és az elővásárlási jogot gyakorlni kívánó személy is? Akkor kettőtök között a Fölforgalmi tv. szerinti rangsor érvényesül, a Ptk. nem játszik. (Feltéve, hogy tényleg három évnél kevesebb ideje tulajdonostárs az illető.)

pemethe # 2021.11.12. 11:21

Igen mindketten fölművesek vagyunk. A kormányhivatal szerint meg pontosan azért játszik a Ptk. mivel a földtörvény szerint sem nekem sem az ajánlatot tevőnek nincs elővásárlási joga.

pemethe # 2021.11.12. 11:26

A kormányhivatal megszüntette az eljárást a földforgalmi törvény 36.§. (1) bekezdésének e. pontjára való hivatkozással így beléptették a helyemre a 1,5 éve tulajdonos tulajdonostársat. A Ptk. 5:81.§ (1) bekezdésére való hivatkozását vették figyelembe-

Kogeza # 2021.11.12. 11:32

pemethe

BH2018. 112.
Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog. Elővásárlási jog csak a földműves tulajdonostársat illeti meg [...] [2013. évi CXXII. tv. 5. § 7. pont, 18. § (1) bek. a)-d) pont, 18. § (2)-(3) bek., 20. § b) pont, 2013. évi V. tv. 5:81. § (1) bek.]

Ez a határozat még az előtt született, hogy a "legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező" kitétel bekerült volna a törvénybe a földműves tulajdonostárs elővásárlási joga kapcsán.

Tehát ma a kúriai határozat a következőképpen szólna: "Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog. Elővásárlási jog csak a legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostársat illeti meg."

Tehát az előttem szólók is helyesen írták, hogy a Ptk. nem vehető figyelembe. Esetleg ajánld az ügyintézők figyelmébe a fent hivatkozott kúriai határozatot az általam tett kiegészítésekkel (ez utóbbi fontos, mert félreértik!).

pemethe # 2021.11.12. 11:37

Tisztelt Kogeza! Köszönöm szépen a hivatkozott határozatot! Akkor mindenképp keresetet adok be és kérni fogom a végzés bírósági felülvizsgálatát!

drbjozsef # 2021.11.12. 11:55

pemethe,

Ha igaza lenne a Kormányhivatalnak, akkor a 2év 11 hónapja tulajdonostárs földműves-nek nem lenne elővételi joga egy olyan NEM földművessel szemben SEM, aki csak 2 napja lett tulajdonostárs (hiszen a Ptk.-ban nincs időkorlát se, gazdálkodói előírás se). Ami nyilvánvaló nonszensz termőföld szerzéskor.

pemethe # 2021.11.12. 11:58

Tisztelt drbjozsef! Köszönöm az észrevételt. Több ügyvéddel is beszéltem akik szerint nem érdemes megtámadni a végzést, mert alkalmazható a Ptk. 5:81.§.-a. Még benne vagyok a 30 napban így mindenképp beadom a keresetet. Köszönöm mégegyszer a segítséget!

tomi126 # 2021.11.12. 14:10

Üdvözlet,
egy viszonylag egyszerű kérdésem lenne: szüleim tulajdonában van egy nyaraló amit el szeretnénk adni, majd az árát önerőként használva én lakáshitelt vennék fel és ebből lakást vennénk tulajdonképpen közösen. A kérdés arra irányul hogy a vásárlás utáni illetéket szeretnénk lecsökkenteni hogy csak a két ár különbözetére fizessük, ehhez mi a legegyszerűbb konstrukció? Még eladás előtt a nyaralót ajándékozás útján irassák rám, mivel a hitelt én veszem fel? Vagy ha a vett lakásban tulajdonrészük lesz ugyanúgy akkor az is elég lehet?

Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2021.11.12. 14:54

pemethe,

Biztosan a Ptk szerinti elővásárlási jog az alapja a helyedbe lépésnek? Egyértelműen?
Nem lehet, hogy valamelyik másik elővételi jog kategóriába beleesik? Vagy mondjuk megvan a 3 éve a házastársi vagyonközösséggel?
Mert ha ügyvéd látta a papírokat, mi meg nem, csak tudja miről beszél.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 15:46

Tomi126, az a kedvezmény csak lakóingatlanok "cserepótló vételére" vonatkozik.

pemethe # 2021.11.12. 16:34

Szivesen megküldöm a kormányhivatall végzését! A 11 oldalas végzésben végig a Ptk. 5.81.§.-ra hivatkoznak. Beszéltem is velük és megerősítették, hogy a Ptk. 5.81.§. (1) bekezdésének rendelkezései alapján előz meg és nincs relevanciája a 3 éves előírásnak. Álláspontjuk szerint amennyiben megjelöltem volna magam helyben lakónak fölművesnek abban az esetben nem előzőtt volna meg, mivel elővásárlásra jogosultnak minősültem volna a földforgalmi törvény 18.§. (d) pontja alapján. Sajnos az adásvételi szerződésből kihagyta az ügyvéd az erre való hivatkozást így csak sima fölműves vevőként vettek figyelembe. A Takarnet rendszerből lekérték a tulajdoni lapot és megállapították,hogy tulajdonostárs jogügylettel érintett ingatlanban, ezért a Ptk. 5:81.(1) bekezdése alapján elővásárlási jogosultsággal rendelkezik!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 17:02

Nem ezt mondtam, Ember? „Adásvételi szerződést kötött vevőként egy termőföld ingatlan-illetőségre; elővásárlási joga se a Földforgalmi törvény, se a Ptk. alapján nincs
Önmagában az, hogy földműves vagy, nem jogosít elővásárálásra - úgy, persze, hogy veled szemben elővásárlásra jogosult a tulajdonostárs.
Még mielőtt megkérdeznéd: azt az elővásárlásra jogosultságot, amelyet az adásvételi szerződésben nem hivatkoztál meg, nem lehet figyelembe venni a földügyi igazgatási eljárásban.

pemethe # 2021.11.12. 17:38

Én sehol nem írtam, hogy elővásárlásra jogosult vagyok! Annyit mondtam, hogy bejelentkezett a tulajdonostárs aki a kormányhivatal álláspontja szerint a Ptk 5.81.§. alapján megelőz. Azt kérdeztem, hogy valóban megelőz-e, vagy a földforgalmi törvény előírása alapján nem, mivel nem tulajdonos 3 éve az ingatlanban. Ennél egyszerűbben már nem tudom megfogalmazni.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 18:04

Ez nem kérdés, persze, hogy megilleti veled szemben az elővásárlási jog. Miért ne illetné meg?

pemethe # 2021.11.12. 18:13

Ezt írtad korábban:
Földműves vagy te is és az elővásárlási jogot gyakorlni kívánó személy is? Akkor kettőtök között a Fölforgalmi tv. szerinti rangsor érvényesül, a Ptk. nem játszik. (Feltéve, hogy tényleg három évnél kevesebb ideje tulajdonostárs az illető.
Mostmeg azt, hogy megilleti velem szemben a Ptk. szerinti elővásárlási jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.12. 18:14

Úgy értettem, hogy elővásárlásra jogosult földműves. Bocs.

Kogeza # 2021.11.12. 20:30

Most már én is elbizonytalanodtam... :)

Az általam hivatkozott kúriai határozat alapvetően az elővásárlási jogosultak konkurálására vonatkozik.

(De megpróbálkozhatsz csak a BH2018. 112. első mondatára hivatkozni ("Közös tulajdonban álló termőföld értékesítése esetén a tulajdonostársat nem illeti meg a Ptk. szerinti elővásárlási jog"), hátha...)

drbjozsef # 2021.11.12. 21:03

Most már én is... :)

De : szerintem az Fftv szerint elővásárlásra jogosult "sima" földműves nincs. Vagy legalább 3 éve társtulajdonos, vagy minimum a 18.§ 'e" pont szerinti földműves, a sorrendben az az utolsó (kivéve a következő paragrafust, az "extra" művelési ágakkal). De csak az, hogy valaki földműves, önmagában elővételi jogra nem jogosít.
Ha a Ptk. belépne, akkor az a helyzet állna elő, amit lentebb írtam, de az szerintem továbbra is nonszensz lenne.