Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Belly0707 # 2018.10.23. 16:44

Kb 10 éve, itt a közelünkben is volt egy ugyanilyen eset. Ott sem volt fellelheő a tulajdoni lap szerinti tulajdonos, és simán lezajlott az elbirtoklás. A bíró ügygondnokot jelölt ki és kész. Nem vitatták ki hány éves és él-e vagy nem, vagy van-e örököse. Az volt a lényeg, hogy 15 éve ki gondozza a telket szakadatlanul és azé lett.

ObudaFan # 2018.10.23. 17:10

Akkor is kérhetitek és kérnetek is kell, ha szeretnétek az elbirtoklás megállapítását.

lajcsó # 2018.10.23. 21:41

"be kell mutatni a 100 éves eltűnt tulajdonos halotti anyakönyvi kivonatát"
Ha megtartotta a magyar állampolgárságát akkor talán van egy kis esélyetek.
Anyakönyvi ügyekben nem vagyok nagyon jártas. Kérdezd meg a legközelebbi anyakönyvvezetőt vagy a kormányhivatalt arról, hogy ilyenkor hol anyakönyvezik a halálesetet? (Talán Bp. V.ker. de ebben nem vagyok biztos.)

oligaliga # 2018.10.24. 07:49

belly0707

Volt már ilyen esetem, igaz, akkor adás-vétel miatt kellett. Az ingatlannak több tulajdonosa volt, az egyikük még a hetvenes években kisétált az ajtón,és többé senki nem hallott felőle.

A megoldást az jelentette, hogy bíróságon kértük az eltűnt személy holttá nyilvánítását, és a bírósági végzés alapján került be a nyilvántartásba és az anyakönyvbe, hogy az illető elhunyt. Ezt követően lefolytatták a hagyatéki eljárást, és az örökössel megkötöttük a szerződést.

László88 # 2018.12.19. 15:11

Üdv, a szomszédom egy 160m2 területet szeretne elbirtokolni a családi ház ingatlan területéből. A földmérővel kimérette, kiderült ami évekig magáénak hitt, az a földhivatal és a földmérő álláspontja szerint a mi ingatlanunkhoz tartozik.

Erről váz rajz is készült, szóban megegyezés után a felperesek megengedték hogy a kerítést a kimért pontra áthelyezzük. Ezt a mérés után másnap meg is tettük. Eltelt fél éve, és a felperesek elkinyitottak egy polgári pert, tulajdon jog megállapítás elbirtoklás jogcímen. Közben már fogattak még egy földmérőt, kértek már térkép igazítást, térkép javítást, szóval mindent megmozgattak, de eddig zsák utcába futottak. Jelenleg telekigazítási eljárást indítottak. Kérdésem az lenne megkaphatják e ezt az engedélyt?

paxia # 2018.12.19. 15:27

Első kérdés: hány évig használták abban a tudatban, hogy
a kérdéses terület az övék. Második kérdés: Ez alatt az
idő alatt a kérdéses terület tulajdonában volt-e változás
akár adásvétel, akár öröklés miatt.

László88 # 2018.12.19. 15:41

Mi 5 éve lakunk itt, azelőtt volt tudomásunk szerint kettő tulaj a mi jelenlegi ingatlanunkban. a felpereseknek volt egy elhalálozás krb. 1,5-2 éve, akkor lett örökös a két testvér 65 és 68 évesek teljes részben. De a felperes elmondása szerint régen a két szomszédos ingatlan egy családé volt, és a kerítést azért tették épp úgy hogy a jelenlegi tulajdonukon az udvar szélesebb legyen. A mi ingatlanunkba is volt változás lassan 1 éve, már csak 1/1 tulaj van jelenleg. Mi a per elején felajánlottuk a kérdéses terület felét, de nem fogadták el. A felperesek komoly kártérítésre számítanak, mivel a földmérés után mi felépítettünk egy dupla garázst, terv rajzra, és a garázs krb 10% az elbirtokolni kívánt területre esik be. A garázs építése befejeződött a per melegindítása és a per feljegyzés ténye előtt.

paxia # 2018.12.19. 16:24

Nekem úgy tűnik, hogy az elbirtoklás reménytelen. De
majd jönnek a szakemberek és megmondják a tutit.

László88 # 2018.12.19. 17:11

esetleg a földhivataltól megkaphatják a telekalakítási eljárást?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.19. 17:30

Elbirtoklás nélkül? Ugyan. Viszont az elbirtoklás jó eséllyel megvalósult.
Amúgy nincs ügyvéded?

lajcsó # 2018.12.19. 17:38

"esetleg a földhivataltól megkaphatják a telekalakítási eljárást?"
Engedélyt!
Talán igen, talán nem.
Ha nem, akkor neked van nyert ügyed!

paxia # 2018.12.20. 11:34

Én azt gondolom, ha volt közben tulajdonosváltás, akár
adásvétel, akár öröklés útján, az megfelel a tulajdonosi
jog gyakorlásának és újraindítja az elbirtoklási időt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 11:45

Khmmm...

paxia # 2018.12.20. 12:56

KDS :: Értem, értem. Kérek engedélyt meghunyászkodni.
Magyarázatnak örülnék.

László88 # 2018.12.20. 17:28

"Én azt gondolom, ha volt közben tulajdonosváltás, akár
adásvétel, akár öröklés útján, az megfelel a tulajdonosi
jog gyakorlásának és újraindítja az elbirtoklási időt."
akár a mi ingatlanunkba akár a felperesékbe, volt tulajdon váltás, vagy öröklés? Vagy csak a felperesekre érvényes ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 18:04

Magyarázatnak örülnék.
Abszolút igazad lenne, ha egy teljes ingatlan komplett elbirtoklásáról lenne szó. Azonban egy ingatlan meghatározott részének szomszéd általi elbirtoklása kicsit más.

MajorDomus # 2018.12.20. 21:35

Mennyiben?

lajcsó # 2018.12.21. 09:25

"Mennyiben?"
Annyiban mindenképpen, hogy ilyen esetben, az elbirtoklás megállapításához, vizsgálni kell az ingatlan megoszthatóságát is.

László88 # 2018.12.21. 10:17

Üdv, a földhivatal hozzá járul a telekalakítási engedélyezési eljáráshoz, kikötés nélkül hozzá járult. Megkapták az engedélyt ezek szerint? Elbirtokolhatnak?

László88 # 2018.12.21. 10:19

azt szeretném még kérdezni, még ezen perben érdemes bírtok védelmit indítani, vagy várjuk meg a bíróság döntését?

lajcsó # 2018.12.21. 21:44

"Megkapták az engedélyt ezek szerint? Elbirtokolhatnak?"
Az elbirtoklás egyik feltétele kipiálva.
Ennyi és nem több.
Az nyilván bonyolítja az ügyet, hogy időközben történt egy ráépítés, vagy túlépítés (garázs).
Egy ügyvéd nem ártana!

László88 # 2019.01.03. 10:55

Azt szeretném kérdezni, van e értelme bírtok védelmi pert indítani, vagy várjuk meg a bíróság döntését, és akkor 1 éven belül tegyük meg ezt?

drbjozsef # 2019.01.03. 12:35

Birtokvédelmet? Bejár hozzátok a szomszéd bagózni, vagy hangosan vágja a füvet?

Az, hogy elbirtoklási pert indított ellened, nem birtokháborítás.

drbjozsef # 2019.01.03. 12:36

Bíróság döntése után meg végképp értelmetlen : a jegyző se, Te se mehetsz szembe a bíróság döntésével. Ha nem értesz vele egyet, legfeljebb fellebbezhetsz.

László88 # 2019.01.05. 22:49

azt szeretném még kérdezni, a telek hogy megosztható, a falu képviselő testülete dönti el és a jegyző? nem a földhivatal dolga lenne ez?