autó eladás, visszafizetés?


wers # 2021.02.16. 10:02

Egy kérdés, ha magánszemély autókereskedőnek adja el a kocsiját akkor is érdemes beleírni?

A Ptk. szerinti kellékszavatosságot kizárom, a gépjárműért semmilyen garanciát nem vállalok

drbjozsef # 2021.02.16. 10:16

wers,

Igen, abszolúte.

Csak a vállalkozás eladó és magánszemély vevő relációja számít fogyasztói szerződésnek, a három másik kombináció nem.

Csak a fogyasztói szerződésben nem lehet eltérni a fogyasztó hátrányára.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.16. 11:35

Csak azt nem értem, a vevő ezt miért írná alá?

Galloper # 2021.02.16. 11:38

Tisztelt hozzáértők és hozzászólók!

Nagyon szépen köszönöm a hasznos infókat és segítséget, örök hála.

Amennyiben napelemet akartok a jövőben ,akkor nyugodtan forduljatok hozzám hogy ne húzzanak le benneteket.

Üdv:
István

wers # 2021.02.16. 11:40

:) rendben. Megjegyezlek :) csak ne töröld ki magad innen.

wers # 2021.02.16. 11:42

Csak azt nem értem, a vevő ezt miért írná alá?

oh, hát annyi mindent alá tudnak írni

drbjozsef # 2021.02.16. 12:12

KBS,

Én egy 10 évnél idősebb, 100e-nél többet futott autót csak így adnám el, akkor is, ha amúgy nálam hibátlan. Egyrészt mert ha nepper venné meg az úgyis állapotot vesz, megnézi, tudni fogja, és leszarja ezt a mondatot, másrészt mert enélkül viszontlátásra (legfeljebb engedek valamennyit), harmadrészt mert az ember vagy észre sem veszi, vagy nem is érti, vagy ha igen, akkor a fele azt gondolja, hogy "hát ez biztos nem érvényes így úgyse" (aki a semmis kifejezést használná, az már nagyjából tudja is, hogy nem az).

Némi engedmény megéri nekem (vagy csak plusz pár hét mire elmegy), hogy ne zaklassanak se a csalók, se az esetleges jogos igényekkel se. Csak mert.

hdnohab # 2021.02.17. 21:33

Üdvözletem!

Lenne egy elég bonyolult ügyem amihez szeretnék némi tanácsot kérni. Adott a régi autóm ami már eléggé rohad, törött a hátsó szélvédő, műszaki lejárva. Miután a műszaki lejárt, kivonattam ideiglenesen a forgalomból. Nem hirdettem sehol eladásra, hiszen egyre kuszábbnak tűnt hogy így forgalmi nélkül ideiglenesen kivonva mégis kinek adom el, maradt volna a bontó, DE minap csakígy az utcáról bejelentkezett valaki az autóért hogy ő minden viszontagsága ellenére vinné xx ezerért. Közölte , hogy céges névre íratná át az autót. Kérdésem az, hogy most forgalomba visszarakatni ő tudná-e illetve anélkül át-e tudná egyáltalán íratni a nevére?, hiszen elvileg ahhoz is forgalmi kell. Esetleges csalás esetén a 4 oldalas adásvételi nyújt nekem valami védelmet, vagy ha sok a gyanús jel inkább engedjem el az egészet?

Tanácsaikat előre is köszönöm!

wers # 2021.02.18. 04:44

forgalomba visszarakatni ő tudná-e illetve anélkül át-e tudná egyáltalán íratni a nevére?

Neked ezzel nem kell foglalkoznod. Írjátok be a szerződésbe hogy forgalomból kivonva, és amit lent is írtunk:

A Ptk. szerinti kellékszavatosságot kizárom, a gépjárműért semmilyen garanciát nem vállalok

Csak arra kell figyelned, hogy 8 napon belül bejelentsed az autó eladását és számold meg a vételárat.

Anita1973 # 2021.02.26. 21:35

Sziasztok, segítséget kérnék. Kedden vásároltam egy autót, amit az eladó ( egyéni vállakozó kereskedő) levizsgáztatva, eredetvizsgával, adás-vételi szerződéssel eladott. Az autót megnéztük, semmilyen hibát nem találtunk benne, ismerős autókölcsönzős is megnézte. Elindultam az autóval haza, tankoltam, majd 12 km után kigyulladt a check engine lámpa, az autó rángatni kezdett. Természetesen az autót visszavittük, az eladó azonnal kicserélte a gyertyákat, és még pár dolgot. Ismét elindultunk vele, ugyanaz a hiba kb 20 km-en belül. Ezt 3x játszottuk el, az utolsónál azt mondta, az a gond, hogy koszos volt a bele tankolt benzin. Mol kúton tankoltam, a blokk megvan. Ma ( pénteken), elmentünk az autóért, az eladó szerint jó, leeresztette a benzint, átmosta a rendszert, ám a hiba ismét, többször jelentkezett. Bizonyíték nincs rá, hogy a benzin volt rossz, felhívtuk a kutat, ott senki nem jelezte. Mivel 5 napja nem tudom használni az autót, jeleztem ma, hogy szeretnék elállni a vásárlástól. Ettől az eladó elzárkózott, azt mondta megjavítja az autót. Ilyen esetben mit tehetek ?

drbjozsef # 2021.02.27. 16:23

Anita1973,

Ha az eladó hibásan teljesít, akkor elsősorban cserét vagy javítást lehet kérni - autó esetében értelemszerűen az utóbbit -, elállni a szerződéstől akkor lehet jogos, ha többször ugyanaz a hiba, hosszabb ideig nem tudod rendeltetésszerűen használni.

Ha 5 nap alatt 3x javították, az azért már határeset. Ha most 4., hosszabb javításra sem lesz jó az autó, akkor már azt mondanám, jogosan elállhatsz a szerződéstől.

Ha az eladó cég volt, vagy e.v. de vállalkozása körében eljárva adta el az autót, nem magánszemélyként (mi van pontosan az adásvételid eladó rubrikájában?), akkor az első 6 hónapban neki kell bizonyítania, hogy eladáskor nem volt hibás az autó.

Természetesen, ha újra elromlik, és továbbra sem tudtok megegyezni, akkor a pénzed visszaszerzése csak polgári per indításával lehetséges.

Anita1973 # 2021.02.27. 18:47

Kedves József, köszönöm a választ, hétfőn beszélünk ügyvéddel. egyéni vállalkozó az eladó, akinek főtevékenysége használg gépjármű értékesítés.
Pontosan egy 2015-ös Fiatról van szó, amit 2,5 M Ft-ért vettünk, és a hiba, hogy 3ezres fordulat felett kihagy a motor, letilt az elektronika és leáll. Ha újra indítom már jó, de egy 6 éves, 70ezer km-es autónál ez nem normális. Arra jutottunk, hogy ha szól, hogy kész az autó, akkor elhozzuk, és igazságügyi szakértői szakvéleményt kérünk. Ha javítható az autó, akkor csak a javítás árát kérjük, ha irreálisan drága, vagy hosszú ideig tarta javítás, akkor elállunk a vásárlástól. Gondolom nem lesz egyszerű, főleg a pénz behajtása, de egy ilyen autóval nem merek kölekedni.

Anita1973 # 2021.02.27. 18:48

Elnézést a hibákért, telefonról írok.

Atis77 # 2021.03.08. 15:35

Szakértő pár 100 e ft és jó pár hónap. Már a második hibajelenség után követeltem volna vissza a pénzem. nem 30 éves suzukit vettél és 12km után aznap kiderült a turpisság. nem hetek hónapok múlva.

Vjoci # 2021.03.15. 16:02

Tiszteletem, az alábbi eset kapcsán szeretném a véleményeteket kérni.
Múlt hét pénteken 2021.03.12.-én eladtam a tulajdonomban levő személygépkocsit melyet aznap reggel a vevő kérésre a veszprémi Toyota márka szervizbe vittem, ahol átvizsgálták és mindent rendben találtak, csak úgy mint maga a vevő is a korábbi személyes megtekintés és próbaút során. Az autóban 136000km volt.
Aznap délelőtt meg is történt az adás-vételi szerződés aláírása, majd 12:00 után az immáron új tulajdonos elhajtott az autóval. Állítása szerint azóta a hétvége során közel 500Km-t használta.
Azonban ma reggel azzal hívott, hogy kattogó hang kíséretében leállt a motor ( vélhetően csapagy hiba) Az autót szervizbe szállították ahol vélhetően a holnapi nap elkezdik a hiba felderítését.
Az elmúlt négy évben 47000Km alatt nálam folyamatos napi használatban volt a jármű megfelelő szervízelés mellett.
Az ellenőrzés után a javítás költségének kifizetése és vagy a jármű visszaadása is szóba jöhet.
Most mi tévő legyek? :-(
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.15. 18:00

Azt mi honnan tudhatnánk?

gerbera317 # 2021.03.15. 18:28

Szerintem állj a sarkadra, és kérdezd meg, mire számított 180 ezer kilométerrel.

drbjozsef # 2021.03.15. 21:29

Vjoci,

Nem írtad, mit szeretnél.

Fizetni? Akkor tedd azt.

Nem fizetni? Akkor ha írásban kapsz igényt, arra tértis levélben azt válaszolod, hogy az igényt nem ismered el, ez nem tartozik a szavatosság körébe, azt elutasítod. Ennyi.

Pereskedjen, ha akar. Csekély esélye lenne.

H.Cintia19 # 2021.03.24. 11:50

Sziasztok
Nem tudom jo topikba irok-e. Segitsegre lenne szuksegem. A ferjem ket hete eladta autojat. Tegnap ment a kormanyablakba hogy bejelentse az eladast, de nem fogadtak el az adasvetelit mert nincs jol kitoltve. Hivta a ferjem a vevot, aki igerte hogy visszahiv. Ennek harom napja. Azota a telefont se veszi fel. Valoszinu hogy o se tudta atiratni az autot mivel ugye a nala levo adasveteli is rossz(de ugy nez ki hogy egy csaloval van dolgunk, nem is akarja velemenyunk szerint atiratni). Most attol felunk hogy barmit csinal(gyorshajtas, parkolasi birsag stb.) minden a ferjem nevere fog jonni. Mit tudunk ebben az esetben tenni? Koszonom elore is a segitseget!

wers # 2021.03.24. 11:56

mert nincs jol kitoltve

Konkrétan?

H.Cintia19 # 2021.03.24. 15:04

Az auto harom ember neven volt. Nem tudom ez hogy mukodik, nem ertek hozza. A ferjem edesapjanak, testverenek es a ferjem neven. Az edesapja alairasa hianyzik rola, illetve akik megvettek ott meg a gyerek nincs 18 eves. De o irta ala a papirt. A szuloknek is ala kellett volna irniuk es kellenek az adataik is. A gyerek termeszetesen az apjaval jott megvenni az autot, nem egyedul. De igazabol a lenyeg az hogy a vevo nem hajando felvenni velunk a kapcsolatot.

H.Cintia19 # 2021.03.24. 15:27

Meg persze

wers # 2021.03.25. 04:48

Az edesapja alairasa hianyzik rola

Én a helyedben nem nagyon csalóznám le a vevőt, aki kifizette a vételárat. Eladtátok más tulajdonát.

Ezt tudjátok orvosolni egy meghatalmazással. Gondolom megadja, mert ugye odaadjátok a részét.

akik megvettek ott meg a gyerek nincs 18 eves

Szépen megérdemlitek egymást.

Szomorú örökös # 2021.03.25. 05:14

wers

Én a helyedben nem nagyon csalóznám le a vevőt, aki kifizette a vételárat. Eladtátok más tulajdonát.

Ez kb. ugyanolyan szitu, mikor az egyik leghírhedtebb helyi lakásmaffia kezdte el egy héten át látogatni a volt udvarszomszédomat, hogy megvegyék a házrészét. Holott ő csakis lakó volt benne, a tulajdonos a lánya volt. Ergo neki alkudozni esélye se volt rá, hiányzott a kompetencia. :-)

wers # 2021.03.25. 05:50

Az üzembentartók is előszeretettel árulják a "kocsijukat" amit anno "ügyesbe" vettek.