gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén


monalisa1 # 2010.12.08. 11:19

Jelen idő szerint a középfokú tanulmányok befejezéséig. Ami a továbbtanulás dolgát illeti egyenlőre még nem vették fel sehová...

A nyáron fordulj bírósághoz és kérd a t.díj megszüntetését, egyben kérd hogy a továbbaikra nézve a felnőttartás dolgát vizsgálják meg.

Nagy általánosságban a nappali tanulmányok befejezéséig tart a fizetésre kötelezés.

Hanka2 # 2010.12.08. 12:21

Segítséget segítséget , kérni,
A fiam szakmunkásvizsga után még 2 évig tanul, hogy leérettségizzen, vidéken ezért most édesanyámnál van többnyire.A volt férjemnek februárban motorbalesete volt ezért azóta sem tud dolgozni, viszont kiderült, hogy fél évvel a balesete előtt a fiam nevére céget csináltatott (ez már k.b., a harmadik cége)mert játékgépezik és a befizetnivalókat eljátsza.
Én erről most szereztem tudomást,hát nem részletezem mit éreztem.Gyerektartást nem fizet, a fiam nevére alapítottak céget amiben az élettársa és ő is (nem tudom mit) dolgozik.A fiam olyan okos hogy segíteni akart nekik de azt sem tudja ki a könyvelő, mert csak aláírja a papírokat amiket az apukája az orra alá dug.
Én még kapom a családi pótlékot utána. Esetleg azt visszafizettetik velem? Gyerektartást, hogy követeljek? Én összesen 30000 Ft-ot adok a fiamnak megélhetésre(ebben benne van a családi pótlék is )többet nem tudok adni, de az anyukám ahol a gyerek van jogosan mérgelődik, vízdijj, fűtés stb.
Mit tehetek és hol érdeklődhetek, hogy a családi pótlékkal ilyenkor mi a helyzet? Gyerektartásra perelhetek amikor papíron nincs munkája?Előre is köszönöm a választ,


Beácska

marche64 # 2010.12.08. 13:42

monalisa1!Köszi a segítség,üdv:marche64

ObudaFan # 2010.12.08. 21:38

Hanka2

Ha a fiad az édesanyádnál él, akkor az édesanyád követelhet tartásdíjat.

Lyonee # 2010.12.08. 22:00

"Ami a továbbtanulás dolgát illeti egyenlőre még nem vették fel sehová…"
Éppen ezért ne adj ilyen tanácsokat!

A szülő kötelessége a gyermeke tisztességes felnevelése, iskoláztatása, legalább a hozzájárulása, támogatása mindezekhez. Nem elég csak megcsinálni, és ha elmúlt 18, kilökni az utcára.

monalisa1 # 2010.12.09. 12:14

Lyonne, nem nyítok külön vitát, nem AZT írtam amit te abból kiolvasni véltél...

MM235 # 2011.01.14. 11:50

Jó napot!

Lehet hogy már volt hasonló kérdés, de nem találtam meg.

Az lenne a kérdésem, hogy 18. életévét betöltött személy lemondhat-e a tartásdíjról amit kap?
Ha igen, akkor hol és hogy teheti ezt meg?
Milyen papírok kellenek hozzá?
Kell-e bármelyik szülőm beleegyezése ehhez?

ui.: már egyszer begépeltem egy szöveget, de nem jelent meg, ha mégis, akkor elnézést kérek az ismétlésért.

ObudaFan # 2011.01.14. 13:33

Le lehet mondani. Ha bírósági végrehajtás útján folyósítják, akkor a bíróságnak ezt be kell jelenteni.

brian61 # 2011.01.16. 16:32

A másoddiplomás képzésen tanuló 22 éves gyermek után kell-e tartási díjat fizetni?
Röviden: barátomék válnak, 3 gyermekük van (14 ill 17 és 22 éves). A két kisebb után természetes, de mi a helyzet a legnagyobb gyermek esetén? Ő szeretné támogatni a gyermekét(meg is fogja tenni), de kötelezhetik-e ill. előírhatják-e számára hogy mennyit.
Köszönöm a választ.

Grád András # 2011.01.16. 16:48

Kedves Brian61!

A nagykorú gyermeknek a tartásdíj az első önálló jövedelem megszerzésére képesítő felsőfokú képesítés megszerzéséig tart. Ebbe a master szint is belefér. Ha már van ilyen végzettsége, nem jár további diplomák megszerzése érdekében. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Ancsi21 # 2011.04.26. 11:04

Tisztelt Fórumozók!
21 éves egyetemi hallgató vagyok!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha bejelentenek a suli mellett egy munkahelyen vagy esetleg vállalkozói igazolványt váltok ki, elveszik az anyukámat megillető gyerektartást?
Köszönettel:
Ancsi21

monalisa1 # 2011.04.26. 11:50

A t.díj mindenkor a gyermeket illeti - ő a jogosultja, legfeljebb nagykorúságáig a gondozó szülő veszi át és használja fel legjobb tudatása szerint.

Ha neked a nappali tagozatos tanulmányok mellett lehetőség adódik részmunkaidőre és/vagy bedolgozásra stb., akkor az abból származó jövedelmet valószínűleg már beszámítják a t.díj összegébe., "rossz" esetben akár meg is szűnik a további t.díj folyósítása.

Az apukádnak kell bírósághoz fordulnia és kérni, hogy a továbbiakra nézve un. felnőttartás kötelezését írják elő, és ez nem ritkán kevesebb már mint az eddigi t.díj volt.

A bíróság abból indul ki, hogy egy fiatal felnőtt már próbáljon gondoskodni magáról.

Külön: minden beíratkozott folytatólagos szemeszterről köteles vagy az apukádnak iskolai igazolást adni, mert annak hiányában a t.díj már nem automatice...

monaLuis
laikus hozzászóló

etezoltan # 2011.06.03. 03:58

Etényi Zoltán hozzászólása:
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Elvált 47 éves férfi vagyok 1 kérdésem lenne: A bíróság 2010-ben tartásra kötelezett két nagykorú felsőfokú nappali tagozatos tanintézményben tanuló gyermekeim után. Visszamenőleg 2009. augusztus 1-től 2011.június 30-ig. Ami a jövedelmem 40%-át + fejenként 10.000-10.000 Ft(69.000 Ft összesen) míg az elmaradás le nem telik.
Az lenne a kérdésem tisztelettel, hogy ha a felnőtt nagykorú lányom a nappali tagozatos tanulmányi alatt dolgozik(segédápolóként) és jövedelemmel rendelkezik ( ami után adózott is), akkor jogosan kérik-e a tartásdíjat tőlem? A nagykorú fiam is alkalom szerűen dolgozik, de ő nem “utolérhető”.Vissza követelhető-e peres úton a munkaviszony létesítse alatt kifizetett tartásdíj?
Tisztelettel:
Etényi Zoltán

meyya # 2011.06.17. 09:17

Üdvözletem!
Tisztelettel szeretném kérdésemet feltenni ,
41 éves anyuka vagyok 2 nagykorú leányom van és egy 17 éves fiam akit az édesapja nevel sajnos így alakult .
Ezért én rendszeresen gyerektartást fizetek.
Eddig kapcsolatunk nagyon is jó volt szinte csak aludni járt haza legtöbbet nálunk tartózkodott.
13 éve élettársi kapcsolatban élek ,a fiam részéről is jó a kapcsolat a párommal semmi hiba nem történt,addig amíg bejelentettem fiamnak is hogy babát várunk .
Nemsokára érkezik a pici, a baj ,hogy a fiam dührohamot kapott még tavaly novemberben elrohant azóta nem láttam tudomást sem vesz rólam ,én próbáltam vele beszélni ,de nem akar hallani rólunk.
Gondoltam várok de ez már nagy fájdalom nekem és nincs tovább.
Most minden gondolatom természetesen a kicsié lesz, aztán nem tudom változik e valami.
A lényeg a majd tgyes gyes gyed stb jutattásokból kell gyerektartást fizetni ,vagy csökkenteni azt vagy mi a teendő ilyen helyzetben.Nem látom ,tanul, kapcsolatom nincs vele.
Kérem válaszoljon aki erre érdemleges választ tud adni .
Köszönettel!

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/35/12670#…


meyya

Hümér # 2011.07.01. 13:07

Kedves Fórumozók !

A fiam már 19 éves, szakmunkásbizonytíványt szerzett s most nyárra már el is helyezkedett egyenlőre egy hónapra havi 90 ezer Ft.-os munkabérért. Közben úgy döntött, hogy nappalin még leteszi az érettségit.

Én mindeközben most is fizetem a havi 45 ezer Ft.-os tartásdíjat az Édesanyjának.

Kérdésem az, hogy az első szakma megszerzése után még két évig vagy 20 éves koráig továbbra is köteles vagyok-e fizetni egy újabb NEM szakmát adó képzést, NEM OKJ-s képzést - vagy sem ?

Kérdésem az is, hogy miközben a fima munkavállalóként dolgozik, a volt feleségem jogszerűen kapja-e mégis közben a havi tartásdíjat ?

Köszönöm a válaszokat, tanácsokat !

Hümér

ObudaFan # 2011.07.02. 08:06

Ha dolgozik, akkor lehet kérni a megszüntetést. Ha viszont leteszi az érettségit, és ez alatt nem lesz jövedelme, akkor szerintem járni fog a tartásdíj.

C a s a b l a n c a # 2011.07.08. 10:14

Tudtommal az érettségi bizonyítvány megszerzése után történik a szakma megszerzése...

Nem kell azért elkeseredni. Azért, mert nappali tagozaton elkezdi a tanulmányait még nem biztos, hogy van "kedve" bejárni a suliba, mikor alig várta, hogy megszabaduljon a tanerőktől és végig tanulja az egészet. Lehet, hogy 1-2 hónap után bemondja az unalmast és újra munkába áll.

Én rohamtempóba azonnal kérném a tartásdíj megszüntetését. (Ha esetleg később mégis valamilyen nappali képzésben vesz részt, akkor az eltartó szülő kérje újra a bíróságtól a tartásdíjat.)

Aki időt nyer, életet nyer...

derill # 2011.07.13. 19:55

Hümér: Kérheted a tartásdíj fizetési kötelezettséged megszűntetését arra hivatkozással, hogy az érettségit estin vagy levelezőn is megszerezheti, van már egy szakmája, amivel el tudna helyezkedni. Az első szakma megszerzéséig vagy köteles tartásdíjat fizetni, ugyanakkor a bírói gyakorlat a továbbtanulást támogatja. Kérdés, hogy az érettségi megszerzése annak minősül-e, ha egyszer az estin, levelezőn is megszerezhető.

Abból amit írsz, nekem viszont az jön le, hogy nincs kapcsolatod a gyerekkel. Ha jól érzékelem, akkor érdemtelenségre is lehet hivatkozni, ha a kapcsolat nem a Te hibádból szűnt meg.

Az ezzel kapcsolatos gyakorlatból néhány anyag, az utolsó lényeges lehet:
EBH2007. 1609
A nagykorú gyermek tartásra való érdemtelensége a különélő szülővel való kapcsolattartástól kellő indok nélkül elzárkózó, passzív magatartással is megvalósulhat (1952. évi IV. törvény 60. §).

BDT2000. 329. A szükséges tanulmányok körébe tartozik az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges tanfolyam. A nagykorú gyermek esetén a szülő saját szükséges tartásának rovására nem köteles a gyermekével megosztani mindazt, ami rendelkezésre áll.
BH2005. 285. A szülőnek nagykorú gyermekével szemben tartási kötelezettsége csak a választott életpályára felkészítő tanulmányok időszakára áll fenn (1952. évi IV. törvény 60. §).
BH2003. 416. A szülő tartási kötelezettsége a tanulmányokat folytató nagykorú gyermekkel szemben. A többszörös iskolaváltoztatás, évismétlés a tanulmányok folyamatosságát megszakítja, így ilyen esetben a nagykorú gyermek tartásdíjra nem jogosult [1952. évi IV. törvény 60. § (2) bekezdés, XXIX. PED].
BH2002. 232. A szülő a nagykorú gyermeke után nem igényelhet a saját jogán tartásdíjat, ha a gyermek nem él vele egy háztartásban [1952. évi IV. törvény 60. § (2) bekezdés, 67. § (2) bekezdés, XXIX. PED].
BH2001. 229. Az egészségügyi szakközépiskola elvégzését követően a főiskola védőnőképző szakán folytatott tanulmányok olyan szükséges tanulmánynak minősülnek, melyek a nagykorú gyermek tartásdíj iránti igényét megalapozzák. [1952. évi IV. törvény 60. § (2) és (3) bekezdés, 69/C. § (1) bekezdés, XXIX. PED].
BH2001. 20. A szülő - önkéntes vállalásának hiányában - a nagykorú gyermek által korábban megszerzett szakképesítéssel azonos vagy annál alacsonyabb szintű végzettséget nyújtó tanulmányok anyagi fedezetének biztosítására nem kötelezhető [1952. évi IV. törvény 60. § (1)-(2) bekezdés, XXIX. PED].


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

derill # 2011.07.13. 20:04

Hümér: szerintem ez a BH a leginkább a Te ügyedre alkalmazható:
BH1999. 554. A szakmunkásképző után az érettségi vizsga letételével járó szakközépiskolai tanulmányok folyamatos végzése olyan szükséges tanulmány, amely a nagykorúvá vált gyermek tartásdíj iránti igényét megalapozza [1952. évi IV. törvény 60. § (2) bekezdés, 69. § (1) bekezdés, XXIX. PED].

Itt azt írja, hogy a szakközépiskolai tanulmányok folyamatos végzése szükséges tanulmány, tehát az, hogy ő meg-megszakítja, már értékelhető a bírói gyakorlat szerint úgy, hogy nem szükséges tanulmány. Értékelheti a bíróság azt is, hogy a munkaviszonya miért szünt meg (nem volt kedve dolgozni és otthagyta, vagy leépítették épp az érettségi hiányában, mert mondjuk a munkakörhöz elő volt írva).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Frontin # 2011.08.11. 05:23

Üdvözletem!
Egy kérdést szeretnék feltenni.
Nyugdíjas férfi vagyok. Lányomat fizetős főiskolára vették fel, egy szakmával már rendelkezik. Kapcsolattartásunk normális. Megegyezés alapján idáig fizettem az írásban rögzített összeget, de most a volt párom többet kér. Kérdésem:bírósági per során a nyugdíjam hány százalékát vonhatják le gyt. címen? Úgy hallottam, hogy akár 50 % is lehet a felső határ gyugdíjas esetében.
A választ előre is köszönöm!

sagit # 2011.08.11. 08:34

Ha egy szakmája már van és elmúlt 18... akkor inkább a csökkentésen - megszüntetésen kell elgondolkodni nem az emelésen...

brian61 # 2011.08.11. 10:19

Kedves szakértők.
A helyzet az alábbi: leányom elvégezte az egyik tudományegyetem 3 éves bölcsész alapképzését és átvehette oklevelét. A két éves mesterképzést nem akarja folytatni, helyette felvételt nyert egy gazdasági főiskolára, ahol szándéka szerint csak egy évet akar tanulni(tehát nem akarja befejezni), majd egy év múlva egy harmadik felsőoktatási intézménybe akar tanulni. Én eddig becsületesen támogattam, többet is adtam a kötelezőnél, de kérdezem én meddig lehet ezt így folytatni? Nincs egy határ, amikor azt mondhatom, hogy ennyi volt, vagy mi csak fejőstehénnek vagyunk jók?

ObudaFan # 2011.08.11. 17:11

De, szerintem sikerre vezethet egy megszüntetési per.

Anta04 # 2011.08.22. 10:26

Tisztelt Ügyvéd Úr, Kedves Fórumozók!

Férjem 19 éves fia után fizetett tartásdíjat, aki gimnázium 3. év vége előtt (minden kérés, könyörgés ellenére) Londonba költözött több, mint egy éve, ahol több-kevesebb megszakítással dolgozott. Akkor lefolytatták a tartásdíj megszüntetési eljárást. Most hazaköltözött, és állítólag szakmunkás tanuló lesz nappalin. Anyukája már jelezte is, hogy igényt tartanának tartásdíjra. A kérdésem: jogosult a fiú tartásdíjra, annak ellenére, hogy ő szaktotta meg önkényesen a tanulmányait, és valószínűleg a mi jövedelmünkénél jóval többet keresett több, mint egy éven át? Illetve mennyi lehet ennek a mértéke? Állítólag magas ösztöndíjra lesz jogosult. Ja, és hány éves koráig lesz jogosult?

Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2011.08.22. 10:55

Ha magas ösztöndíjat kap, akkor tartásdíjra valószínűleg nem lesz jogosult.