Táppénz


cincinnatus # 2016.08.17. 13:48

edertünde 2016.08.16. 15:16
Tisztelt Szakértők!
Édesapámnak május 28.-án gégerákot diagnosztizáltak,06.01-én teljes gége eltávoltáson esett át.06.15.-én engedték haza a kórházból,06.16.-tól táppénzen van.
Azonban eddig csak egyszer kapott pénzt azt is több mint fél hónap késéssel.
Hívtam a oep-t de senkivel nem tudok beszélni,édesapám főnöke is hárít azt mondja hogy ez nem az ő hatásköre,de már ő is probálta az oep-t de semmit nem mondanak neki

Édesapám heti 20 órásra volt bejelentve,tudom hogy nem kapna sok táppénzt de legalább tudná belőle finanszírozni a kezelésre járást(több mint 2000 Ft alkalmanként) mivel a költség visszatérítést sem kapkodják el....
..
Két hónapja nem kapott egy fillért sem,senki nem tud semmit vagy esetleg nem elérhető
Előre is köszönöm a segítséget!

Kedves Tünde!

Előfordulhat, hogy amit kapott az nem táppénz, hanem a munkáltató által fizetett, a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadságos bér volt.

(Erről a munkáltató tudja tájékoztatni, ill. az a bérpapíron is megjelenik.)

Ezt követően a táppénz igénylésének a folyamata a következő, illetve az alábbi panasztételi, személyes konzultációs lehetőségeik vannak azzal, hogy azokat a saját helyzetükre kell igazítani. (Pl. a minta csed-ről szól, de ugyanezen jogok/*lehetőségek megilletik táppénznél is...)

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások célja a betegség, terhesség, szülés stb. miatt elmaradt kereset pótlása, és így a létfenntartás biztosítása amennyiben az igényről a fenti határidőn belül az egészségbiztosító/kifizetőhely nem dönt, és/vagy a kamatfizetési kötelezettségének nem tesz eleget –figyelemmel arra is, hogy azzal a biztosítottnak és/vagy a családjának a létfenntartását veszélyezteti, egyben Alaptörvényben biztosított jogokat is sért, ezért az igénylő panasszal fordulhat az Alapvető Jogok Biztosához (ombudsman).

Elérhetőségei:
WEB: http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75

E-mail: panasz@ajbh.hu
Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés: Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés: Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés: Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogyha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )

MINTÁK

Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A azoknak, akiknek a táppénz, csed, gyed iránti igényét a munkáltató nem továbbítja az egészségbiztosítóhoz.
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A azoknak, akiknek az ügyében az egészségbiztosító nem hajlandó kötelezni a munkáltatót a táppénzhez szükséges Foglalkoztatói igazolás kiállítására, sőt ezen okmány hiánya miatt a táppénz iránti igényt határozattal el is utasította.

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogok CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A a személyes konzultáció kezdeményezéséhez ha az igénylő a közszférában dolgozik:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ha magáncégnél dolgozik, úgy a címzett nem a MÁK, hanem a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya (azaz az egészségbiztosító).

Egyebekben olvassa el ezt:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

BuzásPeter # 2017.09.19. 10:13

Tisztelt Szakértő!

A nyár folyamán 11 napot voltam táppénzen egy tüdőgyulladás miatt. A munkáltatóm a mai napig nem fizette ki nekem a erre az időszakra járó táppénzt sőt - mint később megtudtam- az illetékes kolléganőt utasította, hogy a táppénzes papíromat dobja a kukába. Most 08 hó 16.-tól 09. hó 04.-ig szintén táppénzen voltam és a visszatérésem pillanatában kirúgtak. Még nálam vannak a táppénzes papírok de félek hogy ha leadom a volt munkahelyemen akkor az is a kukába fog landolni. Mit tegyek?

Köszönettel.

BuzásPeter # 2017.09.19. 11:35

"Tisztelt Szakértő!
A nyár folyamán 11 napot voltam táppénzen egy tüdőgyulladás miatt. A munkáltatóm a mai napig nem fizette ki nekem a erre az időszakra járó táppénzt sőt - mint később megtudtam- az illetékes kolléganőt utasította, hogy a táppénzes papíromat dobja a kukába. Most 08 hó 16.-tól 09. hó 04.-ig szintén táppénzen voltam és a visszatérésem pillanatában kirúgtak. Még nálam vannak a táppénzes papírok de félek hogy ha leadom a volt munkahelyemen akkor az is a kukába fog landolni. Mit tegyek?
Köszönettel."

09.04.-én kijelentett a munkáltatóm. Ezt csak 15 tudtam meg véletlenül mert felhívtam a könyvelő irodát. A kilépő papírjaimat nem hajlandó odaadni így nem tudok belépni a másik munkahelyemre. Meddig tarthatja magánál a papírokat? Mert félő hogy a másik munkahelyen megunják a várakozást és felvesznek valaki mást.

Köszönettel

Rexor # 2017.09.19. 14:42
  1. A táppénzes papírok megvannak a háziorvosnál is.
  2. 09.04-én ha rendes felmondással mondtak fel, akkor is (hacsak nem próbaidőről van szó) van felmondási idő.
  3. Azért érdekes, hogy máris van új munkahelyed, tulajdonképpen mikor találtad ezt, a táppénz alatt? Én ezt annyira nem szellőztetném, mert a táppénzcsalás költségvetési cslásnak minősül.
blafit # 2017.09.19. 22:21

szerintem a táppénzes papír egy kb közhiteles irat
olyan mint a tb igazolvány, nem szabályos ha annak tartalmát megváltoztatják, de az sem ha szándékosan megsemmístik.

Én dobnék egy email a tbre + a helyi rendőrkapitányságra
(a police.hu-n találsz elérhetőséget)

Körbenéznék az egyenlobanasmod.hu-n mert van hasonló, jogsértértést megállapító jogeset

Zengőbérci # 2017.09.20. 06:44

BuzásPeter 2017.09.19. 13:35

Meddig tarthatja magánál a papírokat?

Válasz:

Legkésőbb a munkaviszony megszűnését követő 5. munkanapon a munkavállaló részére át kell adni.

Ennek elmaradása esetén bírósághoz fordulhat.

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.

(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

285. § (1) A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy az e törvényből származó, igényét bíróság előtt érvényesítheti.

Zengőbérci # 2017.09.20. 06:52

BuzásPeter 2017.09.19. 13:35

Még nálam vannak a táppénzes papírok de félek hogy ha leadom a volt munkahelyemen akkor az is a kukába fog landolni. Mit tegyek?

Válasz:

Ennek ellenére adja le, az átvételről kérjen igazolást. (Pl. az orvosi igazolásokat fénymásolja le azokra vezesse rá, hogy a mai napon átvettem és írassa alá+bélyegeztesse le az átvevővel.)

Amennyiben azt követő 5+8 napon belül nem kapja meg az ellátását panasszal fordulhat az egészségbiztosítóhoz (járási hivatal vezetőjéhez) ekként:

Panasz M I N T A azoknak, akiknek a táppénz, csed, gyed iránti igényét a munkáltató nem továbbítja az egészségbiztosítóhoz.
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A azoknak, akiknek az ügyében az egészségbiztosító nem hajlandó kötelezni a munkáltatót a táppénzhez szükséges Foglalkoztatói igazolás kiállítására, sőt ezen okmány hiánya miatt a táppénz iránti igényt határozattal el is utasította.

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A a személyes konzultáció kezdeményezéséhez ha az igénylő a közszférában dolgozik:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

És ha egyéni, vagy társas vállalkozónál:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

  • A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)
  • A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)
  • Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az ONYF honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a járási hivatalnak továbbítani. (Vhr. 38. § )
  • A kormányhivatal járási hivatala –amennyiben minden adat rendelkezésre áll - köteles az igényt 8 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. Késedelem esetén –mintegy büntetésként- köteles az ügyfél részére megfizetni az illetéktörvényben meghatározott összegű általános tételű eljárási illetéket. (3.000 Ft) Amennyiben az elbíráláshoz nem áll minden adat rendelkezésre, úgy a Ket. 33/A. § értelmében függő hatályú végzést kell kiadni. Ekkor a max. ügyintézési határidő 60 nap. Amennyiben 60 napon belül sem születik döntés az ügyfél részére –mintegy büntetésként- 10.000 Ft-ot kell fizetni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala, ezen belül is annak családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya látja el, míg a folyósítási és jogorvoslati feladatokat főszabály szerint a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért

  • további kérdéseivel a kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalának családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához-

    fordulhat.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaiért felelős központi hivatal, azaz Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatójának (prof. Dr. Mészáros József) a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 2017.01.01-től hatályos Szervezeti és Működési Szabályzatának 1.13. fejezete értelmében az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályának feladatai közé tartozik az is, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival (táppénz, gyáp, csed, gyed, baleseti táppénz) kapcsolatban lakossági megkeresésre szakmai tájékoztatást adjon, illetve segítséget nyújtson az biztosítottaknak az igény érvényesítéséhez. Mindezek alapján kérdéseikkel bátran fordulhatnak közvetlenül az ONYF Egészségbiztosítási Főosztályához is.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Zengőbérci # 2017.09.20. 06:55

BuzásPeter 2017.09.19. 13:35

"Tisztelt Szakértő!
A nyár folyamán 11 napot voltam táppénzen egy tüdőgyulladás miatt. A munkáltatóm a mai napig nem fizette ki nekem a erre az időszakra járó táppénzt sőt - mint később megtudtam- az illetékes kolléganőt utasította, hogy a táppénzes papíromat dobja a kukába.

Válasz:

Ezzel kapcsolatban is panasszal fordulhat a járási hivatal vezetőjéhez. Ehhez mintákat az előző válaszban található linkeken talál.

Titiána # 2017.09.24. 19:18

Pár hsz-sal lejjebb ezt írtátok:
"Azért érdekes, hogy máris van új munkahelyed, tulajdonképpen mikor találtad ezt, a táppénz alatt? Én ezt annyira nem szellőztetném, mert a táppénzcsalás költségvetési cslásnak minősül."

Én a napokban fogok visszamenni táppénz után dolgozni, de mondtam, hogy már nem sokáig, mert másik munkát keresek. Diplomáztam, nem új, hogy mennék. Van két állásinterjúm függőben, mert a táppénz alatt nem tudtam állásinterjúra menni, megsérültem.
Szóval, miért táppénzcsalás az új munkahely keresése/találása táppénz alatt?

Titiána # 2017.09.24. 19:20

Zengőbérci: kíváncsiságból kattintottam a mintákra, de nekem nem nyílik meg egyik sem. Azt írja, hogy az oldal nem működik. Google chrome-mal böngészek.

Burn Out # 2017.09.24. 20:38

Zengőbérci:

korábban ezt írtad: „Ezzel kapcsolatban is panasszal fordulhat a járási hivatal vezetőjéhez. Ehhez mintákat az előző válaszban található linkeken talál.

mivel a mintákat nem tudtam megnézni, nem derül ki, hogy a járási hivatalon belül kinek az eljárását kellene kezdeményezni. mivel a járásokhoz most sok feladat került és van, ahol elég nagy a fejetlenség, így nem biztos, hogy mindenhol egyértelmű. adott esetben egy-egy ilyen ügy lehet jogi segítségnyújtás, munkaügyi felügyelet, társadalombiztosítás.

Zengőbérci # 2017.09.25. 08:48
  1. A tájékoztatást köszönöm, a honlap karbantartás miatt nem érhető el.
  2. Az egészségbiztosító neve és szervezeti hovatartozása a "magyar reformok" miatt az utóbbi időben többször is változott, amely sajnos nem csak az ügyfelek, de az ezen a területen dolgozók számára is csaknem követhetetlen.

Az új, viszonylag bonyolult hatásköri és illetékességi szabályok miatt célszerű az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panaszlevelek a kormánymegbízottnak, vagy a megyeszékhely szerinti járási hivatal hivatalvezetőjének megküldeni. Az iktató majd szignálja a megfelelő főosztályra, ill. osztályra.

A szervezeti egység neve megyénként eltérő lehet ezért is tartalmazta a javaslat azt, hogy az esetleges panaszt célszerű a megyeszékhely szerinti járási hivatal hivatalvezetőjének címezni.

3. Elég nagy a fejetlenség??? ÁÁÁ, dehogy, a magyar reformok működnek... :(

4. A táppénzcsalással kapcsolatos hozzászólás nem tőlem származik és nem is osztom, hiszen a keresőképtelenség nem minden esetben jelent ágyhozkötöttséget, pláne lakhelyelhagyási tilalmat...

Természetesen a jog nem rendeltetésszerű használatát jelenti az, ha betegség hiányában kizárólag azért veteti valaki keresőképtelen állományba magát, hogy ez idő alatt új munkahelyet keressen. (Az un. passzív táppénz intézménye hasonló okok miatt lett eltörölve.)

5. És végül a hivatkozott minták közül az egyik:

…… Megyei Kormányhivatal
….. Kormánymegbízott Asszony/Úr részére
Város
Utca, házszám
Irányítószám

Tárgy: Panasz, a táppénz iránti igény
előterjesztésének megtagadása miatt

Tisztelt Kormánymegbízott Asszony/Úr!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy munkáltatómnál (neve:…., címe:….. adószáma……, telefonszáma:…….) eljárni, a jogszabályokban előírt kötelezettségének teljesítésérére (Foglalkoztatói igazolás kiállítására és igényem Önökhöz történő továbbítására) kötelezni szíveskedjen az alábbiak miatt.

20…..-tól dolgozom a fenti foglalkoztatónál.

20……-tól háziorvosom keresőképtelen állományba vett, amelyről a nagyalakú orvosi igazolást és a további orvosi igazolásokat 20……-án közvetlen felettesemnek, ………. műszakvezetőnek átadtam.

Ezen okmányokon az orvos 20….-ig, összesen 14 napra igazolt keresőképtelenséget.

A tárgyévre járó 15 munkanap betegszabadságot korábban már kimerítettem, így álláspontom szerint jelen keresőképtelenség teljes tartamára táppénz illetne meg.

A munkáltatómnál társadalombiztosítási kifizetőhely nem működik, a táppénzemet eddig mindig a Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya folyósította.

A foglalkoztató az okmányok átvételéről igazolást nem adott, viszont annak leadásakor jelen volt XY nevű kolléganőm.

Kérelmem hosszadalmas elbírálásának okáról többször (dátum, mód) érdeklődtem, ügyfélszolgálatuk és/vagy szakosztályuk válasza (XY ügyintéző) szerint munkáltatóm a fenti időre táppénz iránti igényt nem terjesztett elő.

Ezt követően megkerestem YY nevű ügyvezetőt, aki panaszomra érdemi választ nem adott, az igényemnek a Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya felé történő továbbítását hitelt érdemlően nem igazolta, attól elzárkózott.

Tekintettel arra, hogy az igényem elő nem terjesztésével a foglalkoztató a létfenntartásomat veszélyezteti, egyben figyelemmel az alábbi jogokra és jogszabálysértésekre kérem, hogy munkáltatómnál eljárni, a jogkövető magatartás tanúsítására felszólítani, amennyiben szükséges munkáltatómnál helyszíni, hatósági eljárást kezdeményezni, végső esetben az igény mielőbbi előterjesztése érdekében munkáltatómat eljárási bírsággal sújtani szíveskedjen.

Álláspontom szerint az eljárás során az alábbi jogok illetnek meg, illetve munkáltatóm az alábbi jogi normákat sértette meg.

Az Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdése értelmében anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Az Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdése szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ket. 4. § )

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Az Ebtv. 69. § szerint ha az egészségbiztosító/kifizetőhely ezen kötelezettségének nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.)

Az Ebtv. 81. § (1) Az egészségbiztosító szak- és pénzügyi ellenőrzése kiterjed az egészségbiztosítás pénzbeli, illetőleg baleseti ellátásaival összefüggő nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére, a társadalombiztosítási feladatokat ellátó szervek hatáskörébe tartozó ellátásoknak és szolgáltatásoknak a jogosultak részére történő megállapítására, folyósítására, továbbá az ezekkel összefüggő ügyviteli feladatok ellátására. Az ehhez szükséges nyilvántartásokat, egészségügyi szolgáltatói jelentéseket, könyvelési és egyéb okmányokat, illetőleg adatokat rendelkezésre kell bocsátani.

Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ket: 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

Köszönettel

Dátum, aláírás

Elérhetőségeim:

Adataim: (Név, TAJ, lakcím, telefonszám)

Mocsicsa16 # 2018.10.08. 08:36

Tisztelt Fórumozók!
Sajnos pár kérdésre sehol nem találom a választ 8gy reménykedek benne,hogy tudtok segíteni.
Elöző hêten kezdtem az új munkahelyemen és sajnos eléggé megfáztam a hétvégén és egész hétre kiírt az orvos. A táppénzes papíromon csak az szerepel,hogy 8as számú kód és,hogy járó beteg vagyok de nincs odaírva,hogy mettől meddig járhatok ki. Az lenne a kérdésem,hogy mi a teendő ha pl elkell mennem bevásárolni? Nincs kocsim tehát ha városba kell mennem busszal ami ugye ált. 3órát vesz igénybe.Vagy ha el kell mennem városi patikába mert falun nem lehet megkapni az adott gyógyszert? Vagy ha elmegyek nagy bevásárló központva vásárolni mert a munkabeosztásom miatt nem tudok mindig elmenni vásárolni.Illetve,hogy ha látogatásra kerülne a sor mikor jöhetnek hozzám? Akár délután 4-5 felé is? Vagy este 7-8kor is beállíthatnak?
A válaszokat előre is köszönöm!

monoszkop # 2018.10.08. 08:49

Mocsicsa16 2018.10.08. 10:36
Tisztelt Fórumozók!
Sajnos pár kérdésre sehol nem találom a választ 8gy reménykedek benne,hogy tudtok segíteni.
Elöző hêten kezdtem az új munkahelyemen és sajnos eléggé megfáztam a hétvégén és egész hétre kiírt az orvos. A táppénzes papíromon csak az szerepel,hogy 8as számú kód és,hogy járó beteg vagyok de nincs odaírva,hogy mettől meddig járhatok ki. Az lenne a kérdésem,hogy mi a teendő ha pl elkell mennem bevásárolni? Nincs kocsim tehát ha városba kell mennem busszal ami ugye ált. 3órát vesz igénybe. Vagy ha el kell mennem városi patikába mert falun nem lehet megkapni az adott gyógyszert? Vagy ha elmegyek nagy bevásárló központva vásárolni mert a munkabeosztásom miatt nem tudok mindig elmenni vásárolni.Illetve,hogy ha látogatásra kerülne a sor mikor jöhetnek hozzám? Akár délután 4-5 felé is? Vagy este 7-8kor is beállíthatnak?
A válaszokat előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Kérdéseit célszerű lett volna a háziorvosának feltenni, azt vele megbeszélni.

Gyakorlat: Otthonában senki nem fogja ellenőrizni.
Amennyiben valaki „feljelenti, hogy a keresőképtelenség alatt dolgozik, vagy shoppingol, esetleg almát szüretel” az ellenőrző főorvos levélben fogja berendelni a háziorvos rendelőjébe és ott fogja megnézni, hogy indokolt-e a keresőképtelen állományba tartása. Ha orvos szakmailag nem indokolt, úgy másnaptól keresőképes állományba helyezi.

Lásd még:
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről

Lásd továbbá:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…alatarol.pdf

don88 # 2018.10.12. 16:37

Mire számítsak?

Jelenleg táppénzen vagyok idegi kimerültséggel és pszihiátriai javaslatom is van a betegre, de a betegállomány ideje alatt vállaltam másol munkát egy időre,ahol bejelentettek munkavállalóként. Milyen következményei lehetnek?:S

Ági2013 # 2018.11.25. 21:13

Idegösszeomlást kaptam, nem tudtam bemenni dolgozni sem. Most 3 hét után jutottam el a pszichológushoz aki kiírt táppénzre.
De közbe a munkahelyen így keletkezett 3 hét igazolatlan, kirúgni nem rúgtak ki, de 3 hetem lóg a levegőben.

Ilyenkor mi a teendő, kifizetik a táppénzt vagy ezt bebuktam mert nem volt folyamatos jogviszonyom?

sortie # 2018.11.26. 08:51

Ági2013 2018.11.25. 22:13
Idegösszeomlást kaptam, nem tudtam bemenni dolgozni sem. Most 3 hét után jutottam el a pszichológushoz aki kiírt táppénzre.
De közbe a munkahelyen így keletkezett 3 hét igazolatlan, kirúgni nem rúgtak ki, de 3 hetem lóg a levegőben.
Ilyenkor mi a teendő, kifizetik a táppénzt vagy ezt bebuktam mert nem volt folyamatos jogviszonyom?

T. Kérdező!

Egyrészt erre az időre kérheti, hogy szabadságot számoljanak el.

Másrészt a házi/kezelőorvos a megjelenést megelőzően, 5 nappal visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.

Harmadrészt az ellenőrző főorvos 30 napra visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.

Negyedrészt a szakértői bizottság 6 hónapra visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.
Amennyiben ezzek bármelyikével szeretne élni, úgy igényét a házi/kezelő orvosának kell jeleznie, Ő fogja beutalni a megfelelő helyre.
(főorvos/bizottság)

Jogalap:

Ebtv. 44. § (3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.

(3a) Visszamenőleges keresőképtelenségi igazolás esetén, orvosi dokumentáció alapján a kormányhivatal szakértő főorvosa – a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően – 30 napig visszamenőleg igazolhatja a keresőképtelenséget.

(4) Kivételesen indokolt esetben – a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően – az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja.

Egyebekben –álláspontom szerint, a megadott adatok figyelembevételével- a betegszabadság kimerítését követően jogosult táppénzre. (A biztosítás szünetelése nem érte el a 31 napot, illetve a szabadság/betegszabadság tartama alatt biztosítottnak minősül.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

SKristóf93 # 2019.02.02. 18:08

Tisztelt Szakértők!

A jelenlegi munkahelyemen dolgozom lassan 6 éve.

Nekem 2018. március 21-én sajnos nem sokkal munkába indulás előtt eltört a lábam. Műteni kellett. Kórházban voltam március 29-ig. A sérülésem súlyossága végett munkába menetelre a következő hetekben, hónapokban sem volt módom. Ezért 2018. április 3 és 21 között betegszabadságon, majd április 22 és július 22 között táppénzen voltam. Nekem ezzel kapcsolatban lenne kérdésem!

A távolléti díjat miként számolják abban az esetben, hogyha a dolgozó egy ugyanazon hónapban betegszabin és táppénzen is volt?

Miként befolyásolja a távolléti díj mértékét a következő hónapokra az a tény, hogy valaki hosszabb távon munkaképtelen?

Amennyiben bármilyen eltérés van az elszámolásokban az adott időszakkal kapcsolatban akkor még van módom igényt benyújtani vagy arról lemondhatok?

A betegszabadság és a táppénz időszakának egy olyan kérdése is van, hogy 15 nap betegszabadság jár, amiből április 3-6-ig 4 nap, majd 9-13-ig 5 nap, aztán 16-20-ig 5 nap. Eddig tiszta, de ez 14 nap. Táppénz április 22-29 nap között 9 nap. Ehhez 2018. április 21. szombat (áthelyezett munkanap) és 2018. április 30. hétfő (pihenőnap) ilyen esetbe melyiket hova kell számolni?

A kérdéseim azért is fontosak számomra, mert így legalább tudni fogom, hogy mit hogyan kell nézzek, amikor az elkövetkezendő napokban előkeresem/veszem a papírokat.

A válaszukat előre is köszönöm!

S. Kristóf

Megjegyzés:

Mivel nem ugyanazon a településen lakok, ahol dolgozom, és autóval nem rendelkezem, így tömegközlekedést kellett igénybe vennem a papírjaim munkahelyre való eljuttatásához, amelyben az első 5-6 hétben az egyik kollégám, szomszédom is segítségemre volt olyan formába, hogy ő juttatta el az illetékesekhez. Az elszámolás (ha jól rémlik) mindig időben megtörtént.

SKristóf93 # 2019.02.02. 19:22

Nekem 2018. március 21-én sajnos nem sokkal munkába indulás előtt eltört a lábam. Műteni kellett. Kórházban voltam március 29-ig. A sérülésem súlyossága végett munkába menetelre a következő hetekben, hónapokban sem volt módom. Ezért 2018. április 3 és 21 között betegszabadságon, majd április 22 és július 22 között táppénzen voltam. Nekem ezzel kapcsolatban lenne kérdésem!

A kórházi zárójelentésemen:
2018. március 21. 5:47 perc szerepel felvételi időpontként
2018. március 29. szerepel a kórházból való távozásnál.

A táppénzes papírokon (fénymásolatok nálam vannak, miután lefénymásoltam mindet egy normál A4-es lapra, hogyha esetleg szükséges, akkor ellenőrizni tudjam)
2018. március 30 - 2018. április 13.
2018. április 14 - 2018. május 4.
2018. május 5 - 2018. június 15.
2018. június 16 - 2018. július 12.
2018. július 13 - 2018. július 22.
szerepelnek.

Rusztem # 2019.02.04. 10:26

Tisztelet fórum!

Ez a téma a másik oldalról nézve még rosszabb.

Több alkalmazott felülvizsgálatát kérvényeztem. Az eljárási díjat még aznap elektronikusan be is fizettem.

Az eredményt 2 hét múlva kaptam meg, egy olyan formalevélben aminek az információ tartalma nulla.
A hivatal nem közölte ,hogy az illetőnek milyen betegsége van, nem közölte ,hogy ki végezte a vizsgálatot ( megfelelő orvos, de még nevet sem tudunk.). Se azt ,hogy mikor és hol végezték a vizsgálatot. Ami viszont a legérthetetlen ,hogy valószínűleg személyes felülvizsgálatot nem is alkalmaztak. A dolgozok ugyanis nem számoltak be extra orvosi vizsgálatról.

Csak az orvos által leadott dokumentációk alapján megállapítják, hogy a keresőképtelenség jogszerű. Ilyen esetben fellebbezni sincs értelme mivel a vizsgálat nem nyilvános.
Jegyzőkönyv nincs, vagy bármi ami azt bizonyítaná ,hogy vizsgálat valóban megtörtént nincs.

Thehát a gyakorlat az ,hogy kifizetem a pénzt, és cserébe kapok egy pdf-et arról hogy mindent rendben találtak.

Kérésemre a Pécsi Járási hivatalnál azt mondták ,hogy a GDPR miatt semmit sem közölhetnek velem ,mint a kivizsgálást kérvényező munkáltatóval..

Ez igy zsákutca! Lehet hogy a vizsgálat ennyire hiteltelen?

Mit lehet ilyenkor tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.04. 10:35

Nem gondoltad te ezt végig.

ysofip # 2019.02.19. 15:51

Tisztelt Szakértő.

A kėdésésem az 1 év táppenzt,
hogy számolják időben.
40 45 év munkaviszony alatt 1 év
vagy ez lehet tööbb is.Ha nem folyamatos.
Előre is köszönöm a választ.
JL

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.19. 19:42

Pardon?

monoszkop # 2019.02.20. 08:52

ysofip 2019.02.19. 16:51

Tisztelt Szakértő.

A kėdésésem az 1 év táppenzt,
hogy számolják időben.
40 45 év munkaviszony alatt 1 év
vagy ez lehet tööbb is.Ha nem folyamatos.
Előre is köszönöm a választ.
JL

Egy ember életében lehet többször 1 év is azzal, hogy mindig az utolsó keresőképtelenség 1. napját közvetlenül megelőző 1 éven belül megnézik, hogy hány napot volt táppénzen és a 365 napot annyival csökkentik.

A maradék adja a jelenlegi táppénz igényjog napjait.

Unicorn # 2019.02.22. 09:00

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő; kerestem, de nem találok rá sehol választ, MT-t átnyálaztam nagyjából, de nem találom az alábbi esetre vonatkozó rendelkezéseket.

Van egy munkaszerződés, amelyben benne van, hogy „... munkavállalót a munkáltató napi 8 órában alkalmazza TELJES munkaidőben...”. Viszont a beosztást a munkavállaló csinálja és engedve van a "csúsztatás" csak a beosztást előre le kell adnia a tervezet munkanapokkal, ahol engedve van, hogy napi 10-11 órát is dolgozzon, és akkor így havi órakeret, szerint dolgoztat (munkanapok*8). Ha esetleg beteg és el kell mennie táppénzre 2-3 napra, viszont a táppénzes időszak túlnyomó részt olyan napokra esik, ahol nem szerepel sok - előre leadott - munkanap, akkor a munkáltatónak, hogyan kell elszámolni a táppénzt? A leadott beosztás munkanapjait kell táppénzre írnia, hogy a leadott előzetes beosztásból hátralévő rész ne módosuljon, vagy a teljes táppénzt ki kell írnia a napi nyolc órára munkanapokra? Van-e erre vonatkozó szabályozás, és amennyiben van, akkor az MT-ben hol találom az erre vonatkozó paragrafust?

Válaszát előre is köszönöm!