Táppénz


drágaság # 2013.04.11. 14:19

Hát az én munkahalyemen sincs TB kifizetőhely de nem adják le 5 napon belül a táppénzes papírt havonta max 2x

exemplifikatív # 2013.04.12. 05:52

A hatályos Ebtv. szerint táppénz főszabály szerint a betegszabadság lejártát követően, a táppénz előzmények figyelembevételével, legfeljebb egy évig folyósítható, azaz az 1 évbe a betegszabadság nem számít bele.

exemplifikatív # 2013.04.12. 06:02

kovacsne12

Igen, így jó.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ha az igény teljes mértékben teljesíthető az EBSZSZ 18 napon belül köteles az igényt elbírálni.

A Ket. 33. § (1) bekezdése alapján az ügyintézési határidő 30 nap.

A 217/1997 (XII.1. Korm. rend. 39. § (1) bekezdése értelmében: Ha a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, baleset üzemiségének megállapítása és a baleseti táppénz iránti kérelem - ideértve az Ebtv. 52/A. § (4) bekezdése szerinti esetet is - benyújtásakor rendelkezésre álló adatok alapján az igény teljes mértékben teljesíthető, az ügyintézési határidő tizennyolc nap. Ebben az esetben nem alkalmazható a Ket. 33. § (3) bekezdése.

Marcianyu # 2013.04.12. 09:16

Sziasztok!
Problémám a következő. Próba idő alatt derült ki, hogy terhes vagyok és elmentem táppénzre. Bejelentettem írásban, szóban, e-mailben, hogy terhes vagyok. 5 napra rá írásban, postai úton megküldték a felmondásomat. Tudom, hogy jelen törvények szerint sajnos a munkáltató ezt megteheti, de tényleg nincs semmi apró kis törvény, ami engem is véd? Olyat is olvastam, hogy a felmondás akkor lép hatályba, amikor lejár a táppénzem, illetve amikor átveszem a levelet. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok, szülésig táppénzen tudok maradni. Vagy ez sem véd? Előre is köszönöm a válaszokat. Üdv, Bea

wers # 2013.04.12. 10:04

Szerintem, ha előbb jelentetted be, hogy terhes vagy, és utána mondtak fel, az szabályellenes. A közlési kötelezettség most került be a törvénybe, eddig maga a terhesség ténye is védte a kismamákat.
Hallottam olyan bírói döntést, hogy megítélte a védelmet az anyának, mikor a felmondás idején még maga sem tudta, hogy terhes.

Egyjogász # 2013.04.12. 10:18

Miért szabályellenes? Próbaidő alatt indokolási kötelezettség nélkül azonnali hatállyal fel lehet mondani. A felmondási védettség csak a (korábban rendes) felmondással történő felmondásra vonatkozik, az azonnali hatályúra nem.

wers # 2013.04.12. 10:26

Szerintem a védettség erősebb, mint a próbaidő. Max akkor, ha már akkor is terhes volt, mikor szerződést kötött.

wers # 2013.04.12. 10:32

bosc, igazad van Egyjogász, úgy tudtam, csak pl. a határozott idjű munkaszerződésnél nem illeti meg védelem.

kovacsne12 # 2013.04.12. 13:28

Köszönöm. Hétfőn tudom leghamarabb leadni a papírjaimat, mindenképp aláíratom vele a másolatot és aztán reménykedek, hogy mindent időben és jogszerűen intéz. Bevallom, cseppet sem érzem magam biztonságban, főleg mert kollégámnak már panaszkodott a hátam mögött, hogy jól megszívattam, mert mekkora plusz munka meg pénz ez neki, hogy rohangálhat a papírjaimmal ide-oda. Kedves.... Szerintetek mikor van az a pont, amikor a Munkajogi felügyelőségre kell menni? (fizetést sem kaptam meg rendesen, szabit se fizette ki) szóval érik a dolog. Csak, ha ő becsődöl, én is bukom a táppénzt, gyed-et stb, igaz?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.12. 16:11

Próbaidő alatt fel lehet mondani terheseknek is. Ez régen is így volt.

Marcianyu # 2013.04.12. 16:18

Köszönöm a válaszokat. És amennyiben táppénzen vagyok, akkor a felmondás pillanatában megszűnik a táppénzjogosultságom is? Mert olvastam olyat is, hogy értesíthetnek a felmondásról, de csak a táppénz lejáratát követő nap szűnik meg a munkaviszonyom.

nyilas52 # 2013.04.14. 19:27

Folyamatos munkaviszony mellett 2012 januárjától 1 évig megszakítás nélkül táppénzen voltam. Jelenleg 2013 januárjától (a táppénzidő letelte után) szabadságomat töltöm. Egészségügyi problémám továbbra is fenn áll. Jogosult vagyok-e újabb táppénzre, ha igen akkor mennyire?

anne01 # 2013.04.15. 15:12

nyilas52

Csak annyi napra amennyit előtte szabadságon töltöttél.

nyilas52 # 2013.04.15. 19:35

Nagyon köszönöm a gyors és pozitív választ. Korábban már olvastam valahol, hogy ez így működik. Aztán tegnap elolvastam a törvényt. Ott az van 1 évig lehetek táppénzen, s valamiért nekem az jött le, hogy majd csak újabb 1 év múlva mehetek ismét táppénzre. A gond csak az, hogy se a munkahelyem, se a háziorvosom nem adott konkrét választ a kérdésemre. Tudnál valami hivatkozást (pl.: végrehajtási rendelet ...) megadni, vagy forduljak az OEP-hez. Utóbbi nekem azért ciki, mert érzésem szerint ők az ellenérdekelt fél.

nyilas52 # 2013.04.16. 06:16

Bocs. Közben miután aludtam rá egyet, és talán "megvilágosodtam". Tehát, ha május 2-án újra táppénzes állományba vesznek, akkor 2012 május 2-tól kiadott táppénzes napokat kell kivenni az 1 évből. Ami marad az a még igénybe vehető táppénzes napok száma. Amennyiben jól értelmezem a most következő betegszabadság ideje sem számít táppénzes napnak? Nagyon köszönöm a segítségedet.

seherezade6908 # 2013.04.17. 13:18

Tisztelt Cím! Jelenleg gyesen vagyok a tartósbeteg kislányommal ,de közben dolgoztam sajnos 2013.04.07-én megszünt a munkaviszonyom és most derült ki,hogy kismama vagyok a felől szeretnék érdeklődni,hogy ilyen esetben jogosult vagyok e táppénze mivel veszélyestetet terhes vagyok.válaszát előrre is köszönöm

exemplifikatív # 2013.04.18. 05:50

seherezade6908

Sajnos nem, mivel táppénzre csak az jogosult aki biztosított (munkaviszonyban, közalkalmazotti stb. jogviszonyban áll).

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.18. 07:15
edenke74 # 2013.04.20. 17:20

Tisztelt SzakértőT

Szeretném a segítségét kérni.2012.01.25-től folyamatos a munkaviszonyom mert előtte volt megszakításom.2012.nov.12-től betegszabin voltam 2012.nov.25-től pedig táppénzen vagyok,jelenleg is.Azt szeretném kérdezni hogy mennyi ideig vagyok jogosult a táppénzre,tehát meddig lehetek még táppénzen mert térdműtétem volt ezért húzódott el ennyire a táppénz és most derült ki hogy terhes vagyok a baba születésének várható ideje 2013.december 20.ezelőtt 28 nappal igénybe venném a szülési szabi kezdetét ami ha jól számoltam 2013.nov.22-től lenne.az érdekelne hogy addig lehetek e táppénzen vagy nem,és ha nem akkor milyen ellátásra leszek jogosult ha letelt a táppénz,mert nem szeretném ha a táppénz letelte és a szülési szabadság kezdete között nem lenne semmilyen jövedelmem.Válaszát előre is köszönöm.

drágaság # 2013.04.22. 19:27

Tisztelt Hozzáértő!

Szeretném kérdezni hogy az OEP által fizetett táppénz nem lehet csak 12 hónap nekem 13kellene ? nem lehet elhúzni 1hónappal?

Köszi a választ!

Dödölle1 # 2013.04.24. 13:53

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át;..........

A fentiekből következik, hogy táppénz max. 12 hónapig folyósítható.

Ági29 # 2013.05.01. 08:31

Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

angel21 # 2013.05.11. 22:35

Tisztelt szakértő.

Aziránt szeretnék érdeklődni, hogy február 11-én bokatörést szenvedtem melynek során 1 hét fekvőgipsz, 5 hét járógipszet kaptam, majd a járógipsz levétele után még mindig dagadt volt a lábam a mozgások beszükültek ezért gyógytornát írt ki az kezelőorvosom. Viszont most május 10-én elmentem a háziorvosomhoz a szokásos táppénzes papíromért meg, hogy lásson, és a háziorvosom kiírt dolgozni hétfőtől, azzal az indokkal, hogy ő már nem tud táppénzen tartani, holott még mindig dagadt a lábam, az egész napos terhelést még nem bírja a lábam, és a gyógytornám sem járt még le, illetve a kezelőorvosomnál sem voltam még kontrollon. Hiába mondtam az orvosomnak, hogy még tart a gyógytorna és a kezelőorvosom sem mondta még, hogy mehetek dolgozni meg a lábam is még dagadt akkor is kiírt dolgozni.
Szeretném kérdezni, hogy ezt Ő megteheti, hogy kiírjon dolgozni annak ellenére, hogy még mindig dagadt a lábam és a mozgások sem jöttek vissza teljesen? Mit tudok tenni? Értékesítő vagyok és cégről cégre járok, jelenleg gyalog.

Köszönöm válaszát.

végrehajtó1 # 2013.05.12. 08:54

Tovább is állományban tarthat.De fordulj felülvizsgáló főorvoshoz.

cat-cica # 2013.05.13. 13:31

Üdvözlöm!A felől szeretnék érdeklődni,hogy 2006 szept.óta munkaviszonyom van br.140000 bérrel.2 gyemekem született,most járt le a gyes-em,de még van az a néhány nap szabadságom,,ezután kiíratom magam táppénzre,/mert ide már nem szeretnék visszamenni dolgozni../de az lenne a kérdésem mi alapján fogják számolni a táppénzt?Köszönöm előre is a választ.