Örökségről lemondás, visszautasítás?


ObudaFan # 2016.07.06. 12:23

Hiába nem tartasz igényt most már az örökségre, ha egyszer elfogadtad. Most már örökös vagy, így fleelsz a hagyatéki tartozásokért.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.06. 11:53

Minek kérdezel, ha aztán nem hiszed el a választ?

akoska00 # 2016.07.06. 10:43

Melyik tv. alapján jogos a követelése? Én úgy értelmeztem, hogy a hagyatéki teher (temetési költség) mértékével csökken az örökség. Én nem tartok igényt az örökségre, de vélt sérelmei miatt nem szeretnék bíróságra járni.

ObudaFan # 2016.07.06. 10:31

Az jogos követelés, hogy a temetés rád eső részét fizesd ki.
Visszautasítani már nem lehet az elfogadott örökséget, de neki ajándékozhatod, ha elfogadja. Ettől még a hagyatéki tartozásokért felelős maradsz.

akoska00 # 2016.07.06. 09:42

Tisztelt Fórumozók!

Édesapám után vagyok örökös. 2009-ben volt a hagyatéki tárgyalás. Édesanyámmal megromlott a kapcsolatom az elmúlt évek alatt. Több követeléssel is "megtámadott" többek között azzal hogy a temetés rám eső részét fizessem ki neki. Ez nem tudom jogos követelés-e vagy sem. Arra van mód hogy az apai örökségemről édesanyám javára lemondjak? Nem akarok több vitát vele.

Segítségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.23. 22:32

Mondjuk, már egyszer lemondtatok a visszautasítás jogáról, vagy mert már elfogadtátok - akár ráutaló magatartással - a hagyatékot.

megszeretnemkerdezni # 2016.06.23. 19:20

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Miért késő a visszautasítás?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.23. 16:23

Lehet, úgy értette a közjegyző, hogy már késő a visszautasítás.

ObudaFan # 2016.06.23. 16:04

Visszautasithatjatok, ezen nincs mit elfogadni vagy nem elfogadni a közjegyzőnek, szuveréndontesetek. De errol mindenki a saját nevében nyilatkozik, a testvereid nevében csak akkor nyilatkozhatsz, ha az erre vonatkozó meghatalmazást is csatolod. És a Ti kiesesetek esetén a gyerekeitek orokosoknek, így nekik is nyilatkozni kell. Ha van valamelyik testvérnek kiskorú gyereke, helyette a szülő nyilatkozik, de gyámhatósági hozzájárulás szükséges.
Ha mégsem utasjtjatok vissza az oroklest, a hagyateki tartozasokert csak az orokreszevel felel minden orokos.

megszeretnemkerdezni # 2016.06.23. 12:03

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Az alábbi problémára kérném a segítségét:

Édesapánk meghalt, évekkel ezelőtt elvált édesanyánktól. 5-en vagyunk testvérek.
Most volt a hagyatéki tárgyalás.
A hagyatékira elmentünk feleslegesen mert közölte a jegyző, hogy a helyi önkormányzat nem adott meg bizonyos adatokat (bankszámlaszám, stb) ezért elnapolták 2 hónappal későbbre. Mehetünk újra.

Kérdeztünk egy olyat, hogy ennek ellenére lemondhatunk e az örökségről, mondták, hogy nem.

Olvastam egy olyanról, hogy örökség vissza utasítás, igaz mi a tárgyaláson azt kérdeztük, hogy lemondhatunk e róla, arra mondták, hogy nem, de egy szóval sem említették, hogy létezik olyan is, h vissza utasítás.
Mi van ha készítek egy örökség vissza utasító dokumentumot amiben mindent vissza utasítok és erre is azt mondják, hogy ezt sem fogadják el?
Milyen jogszabályra lehet hivatkozni?
Ha ezt a levelet megírom, a tárgyalás előtt el lehet juttatni a közjegyzőnek vagy mindenképp a tárgyaláson kell átadni?

Az hozzá tartozik, hogy az örökségben van egy ház és 4,5 millió tartozás, én egyikből sem kérek.
Rajtam kívül van még 4 testvérem, ha csak én utasítom vissza akkor is érvényes vagy mind az 5 testvérnek külön kell nyilatkoznia erről és úgy érvényes?

Ha mégis ezt a 4,5 milliót ki kell fizetnünk ennek mi a menete, milyen behajtási módja van ennek? Úgy tudjuk, hogy a 4,5 millió a házra van terhelve, ez minket akkor hogyan érint? Az 5 testvérből 2 lakik jelenleg a házban rajtuk kívül más nem.

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.06.13. 16:17

Gondolom, akkor edesanyadat után orokoltok. Vissza is utasíthatja testvered az oroklest, de ez esetben az o resze közted és edesapad kozott lesz felosztva. Vagy el fogadhatja, és neked akandekozhatja, de akkor fizetsz illeteket. Ha viszont elfogadja, edesapadnak ajándékozza, edesapad meg neked, akkor nincs illetek. Összességében többféle megoldás is elképzelhető, de az ideális megoldás kiválasztása ilyen kevés adat alapján nem lehetséges.

Ziloták # 2016.06.13. 08:34

Közjegyzői hagyatéki tárgyalás előtt vagyunk.Apám és testvérem érintett az öröklésben. Testvéremnek nem kell a hagyatékban lévő földrész, én pedig szívesen megváltanám. Milyen lehetőségeink vannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.12. 14:11

Pontosabban majd mint örökös felveheted. De ahhoz az kell, hogy ne utasítsd vissza az öröklést.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.12. 14:10

De.

dodikám # 2016.06.12. 13:52

Akkor sem vehetem fel, ha számlával bizonyítom, hogy a temetésre költöttem?

Immaculata # 2016.06.12. 13:22

Bár a nyugdíj nem a hagyaték része, azt mégsem veheted fel.

A hagyatékot visszautasíthatod, minden rendelkezés a hagyatékkal, vagy annak egy részével, elfogadásra utal.

dodikám # 2016.06.12. 12:34

Tisztelt Ügyvéd Úr! Édesapám a napokban meghalt. Nem öröklök utána semmit, mert nem volt semmije. Se ingósága sem ingatlanja. Albérletben élt. mint kiderült, tartozása viszont elég sok van. telefonszámla elmaradás, különböző hitelek.Jómagam kis keresetű vagyok, nem tudom kifizetni a hátra hagyott adósságait. Kérdésem, hogy ebben az esetben is le kell mondanom a hagyatéki tárgyaláson az örökségről? Azt hallottam ha lemondok akkor nem kell a tartozásait kifizetnem. Ez valóban így van? A másik, hogy a most esedékes nyugdíját felvehetem, hogy a temetését fizetni tudjam? Köszönöm a lehetőséget és várom a válaszát! tisztelettel Gy.K.

ObudaFan # 2016.04.02. 08:32

Nem késtél el, kérd a megismétlést.

timcsi40 # 2016.04.02. 05:31

Sziasztok! Az öröklési bizonyítvány hány nap után lép jogerőre? Ha hibásan küldték először, akkor a javított változat kézhezvételétől kell számítani? Nem volt hagyatéki tárgyalás, de kaptam egy közjegyzőtől egy öröklési bizonyítványt, aminek a kiállítását nem én kértem. Ha erre reagálva, tehát az első közjegyzővel való kapcsolatfelvétel során beadtam az örökség visszautasításáról szóló nyilatkozatot, akkor elkéstem? Ugyanis a közjegyző azt írja, hogy ha vissza akarok utasítani, kérjem a hagyatéki eljárás megismétlését. Köszönöm a választ!

glenbenton # 2016.04.01. 21:31

Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2016.04.01. 10:41

glenbenton

A gyámhatóság akkor fog hozzájárulni, ha a hagyatéki terhek a pozitív hagyaték értékét meghaladják.
Ha nem utasítod vissza, még mindig feljánlhatod az örökrészedet a hagyatéki hitelezőknek, mással nem vagy feléjük felelős.

glenbenton # 2016.03.31. 13:44

Tisztelt fórumozók!

Az alábbi problémában kérem a segítségüket. Édesanyámnak 4-en vagyunk gyermekei. Nekem és másik két testvéremnek nagyon rossz vele a viszonyunk, csak nővérem tartja vele a kapcsolatot. Édesanyánk nagyon beteg, mindhárman tudjuk, hogy testvéremmel nem titkolt céljuk, hogy minket az örökségből kizárjanak. Tele vannak tartozással, az ingatlan is hitellel terhelt. Én egyáltalán semmit sem szeretnék tőle örökölni, úgy gondoltam, a hagyatéki tárgyaláson lemondok a köteles részemről. Viszont van egy gyermekem és úgy értelmeztem a jogszabályt, hogy ezt a gyámügy nem engedné.
Öröklés esetén nekem/gyermekemnek jár az örökség része-hitelek része. Úgy gondolom, hogy a hitelrészt tőlem azonnal be fogják hajtani, míg nővérem sosem fog tudni engem kifizetni és az ingatlant sem fogja eladni. Az ország másik felében élek és semmi kedvem egy hosszadalmas procedúrához. Hogy tudnám ezt az egészet elkerülni?

segítségüket előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.03.31. 12:45

Kérdező1000

Sőt, főszabály szerint csak egyben lehet.

capisca # 2016.03.31. 12:02

Az apjuk tartózkodási helye ismeretlen. Még abba a lakásba van bejelentkezve amibe laktunk (Már én azt rég eladtam).
Ilyenkor mi a teendő?

Akkor marad a hagyaték visszautasítása.

A hagyatékon a tartozást is vissza lehet utasítani?
Mindent vagyon/tartozás-t egyben?

Ha visszautasítod a hagyatékot, akkor annak teljességét utasítod vissza, tehát a pozitívumokat és negatívumokat egyaránt.

Kérdező1000 # 2016.03.31. 11:41

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor

A hagyatékon a tartozást is vissza lehet utasítani?
Mindent vagyon/tartozás-t egyben?
Köszönettel: Ágnes