Örökségről lemondás, visszautasítás?


ObudaFan # 2012.03.01. 07:25

Az örökséget vissza lehet utasítani, a kiskorú gyermek nevében történő visszautasításhoz ehhez a gyámhatóság hozzájárulására van szükség. Ha mindenki visszautasítja, az állam örököl. Az örökös egyébként is csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Arról tudnod kellene, ha adóstárs vagy, mert azt neked is alá kellett volna írnod.

Lydib # 2012.02.29. 19:49

Kedves Fórumozók,

lenne pár tiszteletteljes kérdésem. Becsületesen utána olvastam fórumokban is a témáknak és a jogi szakszövegeket ez ügyben nem sikerült egyértelműen értelmeznem, vagy ellentmondásos válaszokat találtam más fórumokon.

Kedves édesanyám utóbbi években elvesztette nemegyszer józan ítélőképességét, mely orvosi úton nem egyelőre megállapítható. Többször is felhasználta aláírásomat, a házat átiratta egyik testvéremről a másikra és elég nagy adósságot halmozott fel. Értelemszerűen nem szeretném kifizetni azt, ami más hibájából jött létre. Teljes örökség visszautasítása esetén adósság a gyermekemre, feleségemre, vagy testvéreimre tovább öröklődhet? Lehetséges-e olyan, hogy még a szülő életében mindhárom testvér lemond 2 tanú jelenlétében az örökségről, és senki nem örököl adósságot? Ez esetben mit tehet a bank, így járt? Mi a helyzet akkor, hogyha bármilyen módon pénzügyi kedvezményezett/adóstárs vagyok, vagy voltam? (a baj az, hogy ezeket az örökhagyó nem beszámíthatósága miatt nem tudom biztosan!)

egyedül én # 2012.02.10. 15:13

Akkor ettől semmilyen módon nem lehet szabadulni? Ha szülőé lesz az nem ugyanaz mint az idegen, ha lemondok az örökségről? Muszáj "örökölni"?Nincs semmilyen "kibúvó"?

ObudaFan # 2012.02.10. 14:56

Látni kellene a szerződést, amit kötöttél. Mindenesetre ha ezzel az a szándékod, hogy rajtad ennek a rendszeres díját ne lehessen érvényesíteni, na az nem fog menni.

egyedül én # 2012.02.10. 13:50

Üdülési jogomat elajándékozhatom vagy eladhatom az édesapámnak? Halála esetén fogom örökölni az üdülési jogot? Ha igen akkor hogyan tudják behajtani? Ez esetben majd visszautasíthatom az örökséget vagy lemondhatok róla?
Vagy hogyan tudok megszabadulni az üjogtól, ha nem tudom eladni másnak? Tudom nagyon nehéz, de hátha van valami törvényes útja.

pazs # 2012.02.10. 13:25

Felteheted.

egyedül én # 2012.02.10. 13:04

Még uj vagyok a fórumon és lenne egy konkrét kérdésem. Üdülési jog öröklésével illetve annak visszautasításával kapcsolatos. Feltehetem itt a kérdést vagy uj témát kell indítani?
Köszönöm.

ius latratus # 2012.02.06. 14:01

Maximus, amúgy várd meg, hogy mit fog válaszolni az ügyvéd (KBS), mert én nem vagyok az. (ugyanis, ha MEGINT HÜLYE VOLTAM, s tényleg van valami jogvesztő határidő, akkor már nem utasíthatod vissza)

ius latratus # 2012.02.06. 13:59

Elkésett volna?
Én úgy tudom, hogy nincs határidő, de simán tévedhetek.
(most abból indulok ki, hogy a közjegyző nem tűzött ki határidőt)

Egyébként Maximus, el is fogadhatod az örökséget, s azután elajándékozod. A hagyatéki tárgyaláson szóban is nyilatkozhatsz.

Maximus176 # 2012.02.06. 13:57

Ezt kérdezem én is, kedves Sándor.
Lehet-e tenni még a hagyatékátadási végzés megszületése után, de még a jogerőre emelkedése előtt tenni az ügyben valamit. Ha igen, melyik hivatalnál?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.06. 13:13

Nem késett el vele?

Maximus176 # 2012.02.06. 13:12

Kedves latratus,

köszönöm a választ.

Úgy kell visszautasítanom, hogy írok egy levelet az eljáró közjegyzőnek, melyben visszautasítom, és akkor az örökség egésze az egyetlen örökösre száll? (ketten vagyunk testvérek)

Ennek a hétnek a péntekén válik jogerőssé a hagyatékátadó végzés. Fontos, hogy még előtte megtörténjen a visszautasítás?

ius latratus # 2012.02.06. 12:26

Könnyebb lenne lemondani róla, ha még élne az örökhagyó. (...)
Vissza kell utasítani. (valakinek a javára nem lehet, persze, megjelölheted, hogy kit illessen, de akkor az már ajándékozás)

Maximus176 # 2012.02.06. 10:28

Üdvözlöm minden Kedves Fórumtársamat!

Megszületett egy hagyatékátadó végzés, amelyben én örökösként lettem megjelölve. A hagyatéki tárgyaláson nem tudtam részt venni, mert egyéb dolgok miatt akadályoztatva voltam. A hagyatékátadó végzés még nem jogerős, és én szeretnék lemondani az örökségemről az örököstársam (testvérem) javára.

Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor mi a teendőm, kihez fordulhatok?

Porba # 2011.09.01. 09:21

Köszönöm a gyors választ ! Ez megnyugtató !:)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.01. 09:15

Annyiszor elmondtuk már: az örökös csak az örökség tárgyaival illetve erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért. Ezért gyakorlatilag "adósságot örökölni" nem lehet.
Az örökséget (egy szűk körű kivételtől eltekintve) csak egyben lehet visszautasítani.

ObudaFan # 2011.09.01. 09:14

Vissza.

Porba # 2011.09.01. 09:11

Tisztelt Fórumozók!

22 éve nem beszél az apám velem, és a jövőben sem fog . Semmit nem tudok róla. Attól félek , hogy esetleg adóssága van ,amit örökölhetnék én vagy a gyermekem.
Olvastam a fórumban , hogy a lemondáshoz az örökhagyó hozzájárulása szükséges. Ez nem lehetséges a mi esetünkben. Akkor számunkra csak a visszautasítás jöhet szóba , vagy van más megoldás is? Az adósságot is vissza lehet utasítani?

ObudaFan # 2011.08.29. 11:17

Nincs mit.

Gwen # 2011.08.29. 10:00

Nagyon szépen köszönöm a gyors és részletes választ! :)

ObudaFan # 2011.08.29. 09:57

Lemondást vagy visszautasítást?

Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben egészben vagy részben lemondhat az öröklésről. Ez tehát az örökhagyó életében történik, vele kell szerződni, neki tehát hozzá kell járulni, és írásos forma szükséges.

Az örökös az öröklés megnyílta (tehát az örökhagyó halála) után az örökséget visszautasíthatja. Ez a hagyatéki eljárásban a közjegyzőnek tett egyoldalú nyilatkozattal megtörténik.
Ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza.
A visszautasítás jogáról való lemondás a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél tett bejelentéssel történik.
A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokba vételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt is, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által bármely érdekelt kérelmére kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.

Gwen # 2011.08.29. 09:53

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy milyen formában lehet megtenni az örökségről való lemondást?

Egy sima nyilatkozattal, vagy közjegyző előtt tett, esetleg ügyvéd előtt kell készíteni? Melyik a legolcsóbb formája és 100%-osan biztos?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.29. 11:37

Úgy van. De ez akkor sem akadálya az újabb megegyezésnek. Más kérdés, hogy annak már újabb illetékvonzata is lehet.

ah.lorinc # 2009.05.29. 09:57

Megegyezni lehet, de a hagyatéki eljáráson kellett volna megkötni az egyezséget. Ezt már nem tudod megmásítani, ami elhangzott, az elhangzott. Örökös lettél, felelősséged a hagyaték erejéig áll fenn.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.29. 07:47

Ha esetleg úgy értette, hogy megegyezik a többi örökössel, hogy átengedi nekik a részét, annak persze nincs akadálya. A költségeket meg szintén megegyezés szerint oszthatják el.