Örökségről lemondás, visszautasítás?


pazs # 2016.03.31. 11:31

Adósságot nem lehet örökölni, mármint - ha nem nyilatkozik meggondolatlanul - legrosszabb esetben nullára jön ki az örökség.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.31. 11:31

Az örökségről lemondani az örökhagyóval életében kötött szerződésben lehet. A hagyaték megnyílta után pedig vissza lehet utasítani a hagyatékot.

Kérdező1000 # 2016.03.31. 11:11

Tisztelt capisca!

Az apjuk tartózkodási helye ismeretlen. Még abba a lakásba van bejelentkezve amibe laktunk (Már én azt rég eladtam).
Ilyenkor mi a teendő?

capisca # 2016.03.31. 11:03

Van az édesapjuknak nagyon sok tartozása minden felé, de vagyona semmi. Hogyan lehet megoldani, hogy a gyerekek lemondjanak az öröklésről? Mert ha jól tudom az adósságot is lehet örökölni. A gyerekek nem szeretnék megváltoztatni a vezetéknevüket. Milyen megoldás van a fent említettekre?

Apjukkal kell kötni egy írásbeli szerződést, melyben a gyermekek lemondanak az örökségről, de ehhez kell a gyámhatóság jóváhagyása is.

Kérdező1000 # 2016.03.31. 10:47

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Van 2 gyermekem (12,16év). Az édesapjuk 7 éve nem tartja velük a kapcsolatot. Van az édesapjuknak nagyon sok tartozása minden felé, de vagyona semmi. Hogyan lehet megoldani, hogy a gyerekek lemondjanak az öröklésről? Mert ha jól tudom az adósságot is lehet örökölni. A gyerekek nem szeretnék megváltoztatni a vezetéknevüket. Milyen megoldás van a fent említettekre? Várom Válaszát
Köszönettel: Ágnes

ObudaFan # 2016.03.19. 12:07

Ha már átadták a hagyatékot, akkor nem. Viszont a hagyatéki tartozásokért csak az örökrészeddel felelsz, így ha az örökrészedet felajánlod a hagyatéki hitelezőknek, akkor már nagy baj nem lehet. (Hacsak el nem szúrod valamivel.)

Davyd213 # 2016.03.18. 19:48

De lemondani már nem lehet semmiféleképpen gondolom...?

Immaculata # 2016.03.18. 19:07

Megörököltétek.

Fordulj ingyenes jogsegélyszolgálathoz, mert érdemes kitárgyalni, hogy milyen adósság terheli a hagyatékot, mit tudtok tenni.

Davyd213 # 2016.03.18. 19:02

Tiszteletem!
22 éves vagyok és mindkét szülőm meghalt
4-en vagyunk testvérek és örököltünk egy adósággal terhelt ingatlant ami már nem is áll jóformán egy telek. Anyukám 2013-ban apukám 2011-ben hunyt el. Nem jelentünk meg a hagyatéki tárgyalláson, ahhoz hogy az örökséget lemondjuk (lemondjam) vagy megtámadjuk mit tudunk tenni? Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.14. 09:53

Már mondtam, hogy ez nem ajándékozás, hanem osztályos egyezség. Azt meg azokkal az indokokkal lehet támadni, amelyekkel bármely szerződést. Én a te esetedben semmiféle sikeresen hivatkozható érvénytelenségi okot nem látok. A "nem gondoltam volna" és a "meggondoltam magam" nem ilyen.

Judy76 # 2016.03.14. 08:41

Ami a visszakövetelést érinti

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.14. 08:34

perre vigyem vagy sem?
Mit?

Judy76 # 2016.03.14. 08:17

Nem volt rendelkezés, szóban egyeztünk meg 4-en.
Én ennek a szóbeli megállapodásnak/egyezségnek eleget téve adtam át a részemet neki, de a mostani hozzáállása érdemtelenné teszi őt erre. Mielőtt harcba indulnék, szeretném tudni egyáltalán mire számíthatok. Felelőtlen jogi lépéseket nem kívánok tenni...

Judy76 # 2016.03.14. 08:12

További infók.... ez alapján kérnék véleményt... perre vigyem vagy sem?

  • Miután a hagyaték útján keletkezett tulajdoni jogviszonyokat osztályos egyezség alapján rendeztük, ennek értelmében "ajándékozás" történt, tehát a leszármazottaimat nem illeti meg semmilyen jog a panellakás vonatkozásában a későbbiekben?
  • Öt éven belül vagyunk, a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése után. Ami a visszakövetelést érinti, per indítása esetén megfelelő oknak számíthat-e, hogy

ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor".
1/ a nyaraló feletti közös tulajdonjog gyakorlása stb. már kivitelezhetetlen, a felek megromlott kapcsolata, illetve a megajándékozott fél elutasító magatartásának köszönhetően, aki az elmúlt 1,5 évben folyamatosan fenntartja azon szándékát, miszerint szeretné a nyaralónak rám eső 1/2 tulajdon hányadát is megvásárolni, de pénzt még nem láttam A közös tulajdon megszüntetésére a napokban keresetet adtam be, mert nem vagyok hajlandó a végtelenségig várni, jóhiszeműen mert a testvérem...
2/ A feltevés alapja volt a szüleink egyezsége (még édesapánk élt), hogy vélhetően a majdani örökség tárgyát képező anyai hagyaték részeként, a családi ingatlanból megillető 1/2 tulajdoni hányadát hasonló módon részemre ajándékozza a hugom, de jelen magatartása, stb. ezt a feltevés megvalósulását már erősen megkérdőjelezi

”Az ajándék akkor is visszakövetelhető, ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, vagy ha az ajándékozónak arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.
Nekem mint ajándékozónak a fentiek értelmében tulajdonképpen nincs örökségem apám után...
1/ A nyaralóban érintett 1/2 részem felett nem tudok szabadon rendelkezni, mert a felét elég nehéz eladni, ő nem tudja megvenni, hiteget de pénze nincs rá és csak az időt húzza. Teljesen ellehetetlenít.
2/ 1/1 tulajdonjogot szerzett a panelra a jóhiszeműségem kapcsán, miközben az apai örökségből nekem semmim nem maradt, amit akár örökségül hagyhatnék a kiskorú gyermekeimre...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.14. 07:07

(Meg esetleg rendelkezés várt örökségről, amiben jócskán vállaltál kockázatot. Ha esetleg ezt nem is rögzítettétek, akkor pláne. De jogszerűnek jogszerű.)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.14. 07:05

Nem visszautasítás volt az, hanem osztályos egyezség.

Judy76 # 2016.03.13. 21:53

Tisztelt Fórumozók!
Rövid ismertető: 2012-ben örököltünk a hugommal édesapánk után 1/2 tulajdoni hányaddal

  • 1 nyaralót
  • 1 panellakást

Szüleink elváltak, így majd egykor édesanyám után is örökölni fogunk egy kertes ccsaládi házat. Szüleinkkel egyeztetve, az ő kérésüknek eleget téve az alábbiakban állapodtunk meg:

  • A panellakás legyen a hugomé, a nyaraló 1/2-1/2, míg majd a családi ház legyen az enyém.

Ennek értelmében a hagyatéki tárgyaláson a tulajdonjogok így lettek rögzítve.
Jelenleg a hugomnak van egy 1/1-es tulajdonú lakása, 1/2 tulajdonú nyaralóval, nekem szintén 1/2 nyaraló és majdan a családi ház 1/1-es tulajdona... Ez így rendben is lenne, de sajnos megromlott a testvéri viszonyunk, a nyaralón megy a harc, amiből én szeretném megkapni a részemet. Eladásba nem megy bele, megváltani nem tudja, perre csak legvégső esetben szeretném vinni a közös tulajdon megszűntetését.
Azonban hiába bújom a vonatkozó jogi sorokat, illetve a korábbi fórum bejegyzéseket nem tudom megállapítani, hogy a hagyaték íily módon történő felosztása, a panel rész visszautasítása jogszerű volt-e, ha van 3 kiskoru gyermekem, a jog valóban megilleti-e őket a panel 1/6 részére egyenlő arányban?

ObudaFan # 2016.03.10. 18:48

Az orokhagyo eleteben a vele kotott irasos megallapodasban le lehet mondani az oroklesrol, halala utan pedig vissza lehet utasitani. Egyebkent az orokos csak az orokreszevel felel a hagyateki tartozasokert.

ObudaFan # 2016.03.10. 18:48

Az orokhagyo eleteben a vele kotott irasos megallapodasban le lehet mondani az oroklesrol, halala utan pedig vissza lehet utasitani. Egyebkent az orokos csak az orokreszevel felel a hagyateki tartozasokert.

puuker # 2016.03.10. 13:46

Tisztelt Uram/Hölgyem!

Előre is köszönöm az útmutatást, tanácsot. 27 éves vagyok, szüleim 10 éve váltak el. Mindkettőjüknek van 1-1 hitellel terhelt ingatlan a nevükön, nem szeretnék adósságot örökölni. Sajnos nem jó a kapcsolatom a szüleimmel, viszont próbálok érvényesülni önerőből. Nem szeretetnék örökölni semmit részükről semmilyen formában. Szeretnék lemondani az örökségről, hagyatékról írásban mindkét fél esetében. Van erre lehetőség?

ObudaFan # 2016.03.09. 05:45

Elsősorban nem is az értékéig, hanem magával az örökséggel felel.

nene512 # 2016.03.08. 19:42

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 14:21

Ha ez a teljes hagyaték.

nene512 # 2016.03.08. 10:09

Ha az örökölt házrész értéke 2 millio, akkor eddig az összeghatárig hajtható be rajta a tartozás?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 09:34

Mi az, hogy amennyi pluszt?