Örökségről lemondás, visszautasítás?


ObudaFan # 2014.05.02. 17:33

Annak ajándékozza, akinek akarja, nem kell senkinek a hozzájárulása.

mikoisti # 2014.05.02. 10:07

Tisztelt Fórum!

A következő kérdésben kérném segítségüket:

Az 1. hagyatéki tárgyalás megvolt, de elhalasztották, lesz mégegy, az okokkal nem untatnék senkit.
A hagyaték, ami majd átadásra kerül, a következő lesz:
6M Ft értékű ingatlan, és kb. 1,5M Ft kp.
Örökösök:

  1. Kiskorú személy: örökrésze 1/4 rész ingatlan tulajdonrész, és kb 370e Ft kp.
  2. Nagykorú személy, a kiskorú testvére: örökrésze 1/4 rész ingatlan tulajdonrész, és kb 370e Ft kp.
  3. Én: örökrészem: 1/2 rész ingatlan tulajdonrész, és kb. 750eFt kp.

A nagykorú örökös vissza szerette volna utasítani a rá eső részt a mostani hagyatéki tárgyaláson.
Mivel a tárgyalás el lett halasztva, ezért ezt most nem tette meg, gondolkodási időt kért a következő tárgyalásig.
A közjegyző felvilágosította, hogy megteheti a következő tárgyaláson, ez esetben automatikusan az öröklésben résztvevő kiskorú örökös kapja meg a részét a törvény szerint.
De el is ajándékozhatja.

Kérdésem volna, ha az öröklést visszautasítani szándékozó mégis amellett dönt, hogy nem visszautasítja, hanem elajándékozza az én javamra az örökrészét, akkor ehhez a Gyámhatóságtól kell kérnie? Illetve a kiskorú törvényes képviselőjének a belegyezésére van szükség ez esetben? Vagy az odaajándékozás ez esetben már osztályos egyezségnek számít? Mert ahhoz tudom, hogy az összes örökös beleegyezése kell.
Vagy mivel nagykorú, annak ajándékozza, akinek akarja, s ott a tárgyaláson ez jegyzőkönyvbe is kerül?

Köszönöm előre is a válaszokat.

ObudaFan # 2014.04.30. 08:26

Valószínűleg az lehet a probléma, hogy korábban a hagyatéki eljárásban a férjed már egyszer nem utasította vissza az öröklést, és így azt visszautasítani már nem lehet. Ebben az esetben lehet arról osztályos egyezséget kötni az örököstársak között, de ahhoz valóban minden örököstárs hozzájárulása kell.

Pnelli # 2014.04.29. 16:10

Férjem póthagyatékra kapott levelet, melyben örököstársak is vannak említve, de egy kb 5 m2 területet örökölne.
Le szeretne mondani az örökösi részéről a többi örökös javára, hogy már ne bontogassák ezt a területet, de azoktól elfogadó nyilatkozatot vár a közjegyző, viszont férjem nem tartja velük a kapcsolatot, és a címüket sem tudja, akkor hogy kérjen elfogadó nyilatkozatot.
Valóban ez az eljárás hogyan tudna lemondani a javukra nem szeretné ezt a pici területet, illetve kb 300 km-re van tőlünk.

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2014.04.07. 12:23

Ha a tartozás kisebb, mint a hagyaték értéke, a gyámhatóság nem fog hozzájárulni a gyermekek nevében történő visszautasításhoz.

zsoka330 # 2014.04.07. 10:07

Tehát, akkor semmi esélyünk megúszni ezt a jogi huzavonát meg gyámügyet, ha apósom visszautasítja az örökséget. Ő visszautasítja, egyből a férjem lép a helyébe, ő utána meg a gyerekek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 09:29

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

zsoka330 # 2014.04.07. 07:44

Ez attól függ, hogy mennyire értékelik a házat és a telkeket. Apósom 5 millióról beszél, egyszer hozzánk dobta be a postás a levelet és abban az állt ha 1 milliót kifizet akkor a többit elengedik. A teljes tartozásra nem emlékszem. Most azt monda az ügyvéd, hogy ilyen sincs, hogy a bank ennyi idő után elengedi a tartozás, egy részét.
Azon is gondolkodtunk, hogy nem bolygassuk és hátha a bank nem jön rá és így a gyerekek nem öröklik az adósságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 06:02

A tartozás meghaladja a hagyaték értékét?

zsoka330 # 2014.04.06. 19:08

Tisztelt Szakértők!

Apósom, 20 éve körülbelül elment a sógorának kezesnek, aki nem fizetett. Apósom édesanyja hirtelen lebetegedett, így próbáltuk megoldani, hogy apósom kimaradjon az örökségből, a kezesség miatt. Én azt javasoltam, hogy az egyik testvére, vegye meg papíron a házat még életében. Elmentünk egy ügyvédhez, aki erről lebeszélt minket és azt javasolta, hogy após utasítsa vissza az örökséget, ami így majd a két testvérére száll és a bank nem nyúlhat hozzá.
Viszont ahogyan itt olvasom és ha jól értem, akkor nem a testvérek kapják, hanem a férjem és ha ő is visszautasítsa akkor a gyermekeink. Azt meg majd gyámügy dönti el.
A egyik kérdésem az lenne,hogy a kezesség is teljesen örökölhető?
A másik pedig, hogy ilyen esetekben meg lehet a bankkal egyezni, valami reális értékben? Olyan 15-20 éves dolog lehet.
Időközben a nagymama elhunyt, így semmi nem lett intézve ,mert az ügyvéd nem akarta sürgetni a dolgokat.
Válaszuk előre is köszönöm

jarisz # 2014.04.02. 09:54

Van/nak/ unoka és ez a vissza-kérdés végképp világossá tette a szitut.. Köszi !

pazs # 2014.04.01. 12:26

Ja, hogy a leszármazottak is nagykorúak? Akkor nem is kell a gyámhatóság ahhoz, hogy visszautasítsák (unoka nincs?).

jarisz # 2014.04.01. 09:24

Köszönöm válaszod.
Ahogy lenni szokott, adódik egy kiegészítő kérdés. :D
Mindhárom gyermeke , leszármazottja nagykorú és önálló családban él....
/megjegyzem : őket lepné meg legjobban, hogy bármit is örökölnek az édesanyjuk hugától,testvérétől ráadásul jómódban is élnek Szabolcsban.! /utazás....../
Ilyen esetben sem járható ÚT az örökség "visszautasítása."..??
AZAZ :
a gyerekei nevében sem nyilatkozhat anyjuk, a testvér, aki ugye vérszerinti nővére az elhunytnak ????

ObudaFan # 2014.03.31. 18:26

Ha kiskorú a nagyobbik testvér leszármazója, akkor a gyámhatóság nem is fogja engedni, hogy az ő nevükben is visszautasítsák az öröklést. De ha a nagyobbik húgod elfogadja, utána neked ajándékozhatja. Csak akkor meg kell egy kis illetéket fizetni.

jarisz # 2014.03.31. 08:30

Elhunyt a kisebbik hugom, akinek én vagyok gondnoka.
Két testvérem /nagyobbik hug és öcsém/ vissza akarja utasítani a temetés költségei után fennmaradó kis öszegű örökrészt.
Távollaknak nem akarnak a hagyatéki tárgyalásra emiatt eljönni .../OK: többe kerül a hús mint a leves/:D
Öcsémnek nincs egyenesági leszátmazottja,
de van nagyobbik hugomnak.....!!??.
Ez utóbbi okozza fejtörést.... Ha jól értelmeztem a sosk-sok elovasott hozzászólásból, akkor a gyerekei lépnének a helyébe nem ÉN, akre tulajdonképpen hagyni szertnék a a VÉgtiszetsség költségei után fennmaradó rész..
Az elhunyttal un."lemondási szerződés" nem készült, ezért a lemondás nem jöhet számításba.....
Köszönöm !

ObudaFan # 2014.03.28. 15:18

A hagyatéki tárgyaláson mindenképpen vissza lehet utasítani az öröklést. Már ha ez még az az eljárás, mert azért három évig nem szokott az tartani.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.28. 13:09

Nagyon el vagy tájolva.

ObudaFan # 2014.03.28. 10:54

Ha visszautasítjuk az örökrészt, akkor a kiskorú gyermekeimnek "kötelező" örökölniük? Mi ezt nem szeretnénk, van arra esély, hogy a gyerekek nevében lemondhassunk arról?

A gyámhatóság nem fog hozzájárulni, hacsak nem negatív a hagyaték összességében.

monalisa1 # 2014.03.28. 10:18

Ha a gyerekek se örökölnek akkor mi lesz az 1/4-ed részeddel?! / Én tudom a választ de vajon te továbbgondoltad-e a felvetett kérdést.

A testvéred örökrészét megvásárolhatod (4% illeték), ha neked ajándékozná (9%).

----
  • laikus hozzászóló
starwars # 2014.03.28. 08:29

Tisztelt Szakértők!

Édesapám elhunyt, egy garzon fele lenne öcsémmel az örökrészünk. Öcsémnek nincs még gyereke, nekem 2 kiskorú gyermekem van. Ha visszautasítjuk az örökrészt, akkor a kiskorú gyermekeimnek "kötelező" örökölniük? Mi ezt nem szeretnénk, van arra esély, hogy a gyerekek nevében lemondhassunk arról? Válaszukat előre is köszönöm!

pazs # 2014.03.26. 12:43

Tényleg. Amúgy az apjának még ott a fél háza, ha más nem, abból be lehet hajtani.
Utólag már nem lehet visszautasítani az örökséget.

pazs # 2014.03.26. 12:08

Aztán követelheti az apjától a helyette kifizetett pénzt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.26. 11:00

Nem igazságtalan egyáltalán. Csak nem érted.

pazs # 2014.03.26. 10:41

Ki halt meg? Az örökös hogy rokona neki? Biztos, hogy nem adóstárs vagy kezes a hitelszerződésben?
Amúgy igen, alapesetben csak a hagyaték értékéig felel (a teljes hagyatékkal, nem csak a fél házzal).

ObudaFan # 2014.03.25. 22:05

Azért, hogy ne örököljön, nem tud tenni már semmit.