Örökségről lemondás, visszautasítás?


fannas # 2013.03.15. 09:58

Segítséget szeretnék kérni abban a következő ügyben: bátyám és én testvérünk után (nőtlen, gyerektelen volt) fele-fele arányban örököltünk egy üzletlakást. Bátyám külföldön él, nincs szüksége az örökségre, de ennek függvényében az örökösödési illetéket sem akarja kifizetni. Mivel viszonyunk nem felhőtlen, azt sem szeretné, hogy az enyém legyen az Ő része is. Mit tudok tenni? Kifizethetem a Rá eső illetéket is és akkor megkaphatom az Ő beleegyezése nélkül is az Ő részét?
Ha csak a rám eső illetéket fizetem ki, akkor a fele ingatlan az én nevemre kerül, de mi lesz a másik felével?
Köszönettel
Fannas

szilviczi # 2013.03.14. 12:37

A férjemnek azért,mert a közjegyző hölgy azt mondta neki is le kell mondania.Én,gyerek és ha van házastársam neki is ezt mondta.
A gyámhatóság miért nem engedélyezné?Ezzel tulajdonképpen csak banki hitelt,ami nem is lehet a gyerek nevén, tartozás örökölne a gyerek.?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.14. 12:02

"... visszautasításhoz..." Elnézést.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.14. 12:02

Miért kellene a nem örökös férjednek visszautasítania az örökséget. A gyerek nevében való lemondáshoz viszont kellene a gyámhatóság hozzájárulása. Nem szokták megadni.

szilviczi # 2013.03.13. 22:33

Kedves fórumozók!

Édesanyám sajnálatos módon elhunyt.
tulajdonában állt egy lakás,amin teljes egészében tartozás van(svájci frank alapú,így már több ,mint a ház értéke a tartozás) és még kis millió hitel.
Nem szeretnénk örökölni utána semmit,szeretnénk a testvéremmel visszautasítani az örökséget.
A problémám,hogy én is és a testvérem is külföldön tartózkodunk nem tudunk járkálni otthon az ügy után.
Én házas vagyok.Lemondok a magam,gyerek nevében.A férjemnek is le kell mondania,nyilatkoznia?A gyámhatóságra ha nem tudom bevinni a papírokat,a közjegyző továbbítja ?
a Testvéremnek is van gyermeke.Ez már érdekesebb,mivel a kicsi nem Magyarországon született és Magyaro.nincs anyakönyvezve sem.Ilyenkor mi a helyzet?
Ráadásul a testvérem állandó lakcíme az édesanyám tulajdonában lévő,jelenleg öröklés alatt álló ingatlan.
Jelent ez problémát?Hozzáteszem,hogy sosem lakott benne.
Ha mindenki lemond az öröklésről, kinek a javára tegyük?Egyáltalán kell valaki javára lemondani ,vagy nem szükséges azt beleírni a nyilatkozatba?

Sherlock # 2013.02.21. 23:34

Ha ő nem akarja, akkor nincs. A halála utána szabadon visszautasíthatod az örökséget.

Bice # 2013.02.21. 22:45

Jó napot!
Szeretnék lemondani az örökségemről személyes okok miatt. Az apám még él és kötve hiszem, hogy írásban belemenne ebbe. Van rá mégis mód, hogy már most éljek ezzel? Döntésem végleges.
Köszönöm!

Maszat úr # 2013.02.05. 10:57

Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.04. 13:56

Tegyük hozzá, hogy az a "rámíratja" eléggé fedezetelvonónak tűnik, és akkor mindegy, hogy visszautasítja-e a hagyatékot, azt tűrnie kell, hogy az ingatlan tulajdoni hányadából kielégítsék a hietelezőket.

ObudaFan # 2013.02.04. 13:00

Az örökös legfeljebb az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Visszautasíthatja az öröklést az örökös.

Maszat úr # 2013.02.03. 19:24

Tisztelt Fórum résztvevők!
Édesapámnak gépjármű hitele van,valamint egyéb hitele is,ami az egész nyugdíját fölemészti.Valamint a szülői ház fele is az övé.Rám akarja íratni a ház másik felét is.Kérdésem.Ha véletlenül történik vele valami akkor valami teher rám öröklődik?(Ha nincs semmi örökség,csak esetleg egy hitelre vett gépjármű)Vagy vissza utasíthatom az örökséget?És még,ha nem fizeti a hitelt akkor a nyugdíja mekkora részét vonnák le?
Nagyon köszönöm a segítséget,és a türelmet!
Tisztelettel:Maszat úr

samsi # 2013.01.30. 17:45

Nagyon szépen köszönöm a választ, a dolgok innentől fogva átértékelődnek számomra, roppant sokat segitettetek.

ObudaFan # 2013.01.30. 14:33

Ha több leszármazó közösen örököl, mindegyik örököstárs köteles a hagyaték értékéhez hozzászámítani annak az ingyenes adománynak az értékét, amelyben őt az örökhagyó életében részesítette, feltéve hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta (osztályrabocsátás).

A szokásos mértékű ajándékokat, valamint a tartásra rászorult leszármazók részére nyújtott tartást akkor sem kell osztályra bocsátani, ha azt az örökhagyó kifejezetten kikötötte.

A hagyaték, valamint az osztályrabocsátott ingyenes adományok tiszta értékének összeszámításával nyert együttes érték megfelelő arányos elosztása útján kell megállapítani az egy-egy örököstársnak jutó örökrészt, és abból le kell vonni az örököstárs által osztályrabocsátott értéket.

Az érték megállapításánál az adomány juttatáskori értékét kell számításba venni. Ha ennek az értéknek az alapulvétele bármelyik érdekeltre súlyosan méltánytalan, a bíróság az értéket az összes körülmények figyelembevételével állapítja meg.

samsi # 2013.01.30. 09:48

Tisztelt Fórumozók!

További kérdésem is lenne.
Édesapám meghalt, örökölni fogunk tőle egy telkes ingatlant tetvéremmel.
Édesapám ingtlanjával kapcsolatban annyit kell tudni, hogy a testvéremnek kb. 25 évvel ezelőtt elajándékozta a melléképületekkel felépített fél tulajdonrészét, amelyre testvérem építkezett.
Valószínű, hogy most már külön helyrajzi számon vannak a telkek, és a házak.
Kérdésem, hogy ha most öröklünk, mennyire számít ez a Tény, ugyanis én édesapám életében, ilyen mértékű ajándékot nem kaptam.
Hagyatékin számít-e ez?
Előre is köszönöm a válaszokat.

samsi # 2013.01.28. 05:49

Köszönöm, erre nem gondoltam.

paga # 2013.01.24. 07:38

Nagyon szépen köszönöm, ez nagy segítség nekünk!
Üdvözlettel: paga

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 15:33

Samsi, meg lehet csinálni a hagyatéki eljárásban, de ez nem ajándékozás, hanem csere.

ObudaFan # 2013.01.23. 14:55

paga

Édesanyád életében a vele kötött szerződés útján mondhatsz le, halála után egyoldalú nyilatkozattal utasíthatod vissza az öröklést.

paga # 2013.01.23. 13:19

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni: Édesanyám életében lemondhatok-e a leendő örökrészemről akkor, ha a lakásán nagyobb összegű tartozás van mint amennyi lakás értéke, és én vagyok a hitelének készfizető kezese? Van egy testvérem is, ketten lennénk majd az örökösök.
Előre is köszönök minden hozzászólást!

samsi # 2013.01.22. 10:32

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi esetre szeretnék segítséget kérni.
Édesapám meghalt, ketten vagyunk testvérek. Az édesapámnak van egy háza, amit ketten öröklünk a testvéremmel.
Mellette van egy közös ingatlanunk is.
Ő azt szeretné, hogy a közös ingatlan tulajdonrészemet ajándékozzam el, Ő meg cserébe lemond az öröklési jogáról. Kérdésem, hogy a hagyatéki tárgyaláson ezeket az igényeket teljes mértékben fel lehet tüntetni, illetve a hagyatékival együtt az ajándékozást is meg lehet tenni?
Köszönöm a válaszokat, aki tud írjon.
samsi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 12:19

ire Ő ezt úgy fordította, hogy akkor ez ajándékozásnak minősül.
Tényleg annak. Csakhogy így a tulajdonotok oda, viszont az örökölt érték erejéig tartoztok a hitelezőknek. Ezt alaposan elszúrtátok. Egy tévedésre alapozott érvénytelenségi kifogás talán még segíthet, de nem jók az esélyeitek.

Ideje lenne ügyvédet megbízni. (Illetve már a hagyatéki eljárásban ideje lett volna. Megspóroltatok 25-30 ezer forintot, és lehet, hogy buktok miatta 1-2 milliót.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 12:16

Akkor fel kell ajánlani a banknak, hogy elégítse ki magát belőle. Egyébbel nem tartoztok neki. (Én megpróbálnám eladni, hátha valami megmaradna belőle.)

noelani # 2013.01.21. 12:01

Nem, nem nagyobb a tartozás, mint a lakás értéke. (ráadásul tehermentes) Azonban zűrös az ügy, ezért nem akarunk érte küzdeni. Jelenleg benne lakik a feleség egy rokona, akit nem lesz egyszerű kitenni.. Gyakran elfelejti befizetni a rezsit stb. Sem időm, sem pénzem vidékre utazgatni és küzdeni az ingatlanért - megannyi idegeskedés és vita árán. Az egésztől szabadulnék..

noelani

noelani # 2013.01.21. 11:57

Határozottan azt mondtuk a közjegyzőnek, hogy lemondunk az örökrészünkről. Ő megkérdezte, hogy kinek a javára. Mondtuk, hogy Apu feleségének a javára, mire Ő ezt úgy fordította, hogy akkor ez ajándékozásnak minősül.
Mivel nem vagyok jogász, a különbségre, illetve az ajándékozás következményeire pedig nem hívta fel a figyelmünket, mi naivan belementünk.

Hogyan kellett volna? Illetve van még lehetőség arra, hogy "visszacsináljuk"? Nem kell a lakás fele és nem kívánjuk kifizetni az adósságot sem, amit felhalmoztak..

Köszönöm a segítséget!

üdv.: noelani

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 11:52

Phantomia: nagyobb a kölcsöntartozás, mint az ingatlan forgalmi értéke?