Örökségről lemondás, visszautasítás?


Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.25. 18:58

Helytáll a hitelezők előtt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 18:25

Az nem megy.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 14:07

Mi a konkrét cél? Mit akar elérni?
(Visszautasítani már nem tudja a hagyatékot.)

ObudaFan # 2014.03.17. 21:31

Ha nincs vagyon, akkor elképzelhető, hogy nem lesz.

Mama52 # 2014.03.17. 18:48

Üdvözlet!
Már egy alkalommal kérdeztem örökléssel kapcsolatban. Választ kaptam is csak azóta még kuszább lett körülöttünk minden. Tehát az már tény, hogy adósságot öröklünk apósom és anyósom után. Napi kapcsolatban voltunk velük még se tudunk róluk semmit..(Olyat is hallottunk, hogy a házuk se az övék volt már.Pénzeknek se találjuk a létét..)Apósom decemberben halt meg, anyósom januárban. Ma kaptunk értesítést anyós hagyatéki tárgyalásáról. Szeretnénk tudni, hogy papának nem is lesz hagyatékija? Vagy a fent említett dolog igaz és ezért? Szerencsére nem ismerjük a folyamatokat ezért a tájékozatlanságunk.Köszönettel veszem a választ.

ObudaFan # 2014.03.17. 15:56

Ha visszautasítja az öröklést, és a fia az egyetlen gyermeke, akkor ezzel meg is történt.

Komoly # 2014.03.17. 14:07

Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni.Édesapánk meghalt 2007-ben.Hárman vagyunk testvérek.
A bátyám Kanadában él, de van egy fia itt Magyarországon.
Szeretné Édesapánk utáni örökségét a fiának adni.Milyen módon van erre lehetőség?
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2014.03.14. 21:24

Szerintem igen. Már ha a gyerek nála van elhelyezve.

anzsiee # 2014.03.14. 17:30

Van itt egy kis félre értés:) Ha a testvérem az örökölt 1/4 részét átiratja a gyermeke nevére, és elvál a feleségétől akkor a volt feleség maradhat e a házban mivel a közös gyermek az 1/4 rész tulajdonosa?

ObudaFan # 2014.03.13. 15:58

Az anyának van 50%-a így is, hogyne maradhatna a házban.

monalisa1 # 2014.03.13. 15:58

A férj nem oszt nem szoroz mivel az apóstól nem örökölt semmit. A gyermekének ajándékozandó 1/4-ed részre kössön ki magának haszonélvezeti jogot.

----
  • laikus hozzászóló
anzsiee # 2014.03.13. 15:26

Köszönöm gyors válaszát. Ha mégis úgy döntene hogy gyermekének adja át és elvalnak akkor az anya maradhat a házban a gyerek jogán?

ObudaFan # 2014.03.11. 20:57

Ha édesanyádnak ajándékoz, akkor csak az ügyvéd díja lesz költség. Ha neked, akkor 9% ajándékozási illeték is.

anzsiee # 2014.03.11. 17:13

Üdvözlöm!

Kezdeném az elején. Édesapánk meghalt 3 évvel ezelőtt és az ő részét örököltük testvéremmel amit el is fogadtunk igy negyed negyed részben vagyunk tulajdonosok testvéremmel és édesanyám fél részben. Most van egy kis bibi és testvérem lehető legkevesebb anyagi költséggel szabadulna a részétől de nem gyermekére szeretné ezt átadni mert ha elszeretnénk adni a házat akkor körülményes lenne. Kérdésem hogy akkor ha rám vagy édesanyámra ajándékozná mennyibe kerülne hogy lehetne ezt olcsón kihozni mit kell tennünk.

monalisa1 # 2014.02.17. 13:19

Szülő/gyermek ill. fordítva.

monalisa1 # 2014.02.17. 12:43

Ha a testvérednek ajándékozod a tulajdonrészedet 9% illetéket kell fizetnie, ha adásvételi szerződéssel a vagyonátruházás akkor 4%-ot.

Ha az anyagi helyzete igazolja a NAV-tól kérhet részletfizetest.

----
  • laikus hozzászóló
Tomasz # 2014.02.17. 07:26

Tisztelt szakértők!
3-an vagyunk testvérek és egyenlő arányban örököltül édesanyám ingatlanát.A hagyatéki tárgyalás már régen megtörtént mivel édesanyám 2002 ben halt meg.
Le szeretnék mondani a részemröl hugom javára.Hol és hogyan kéne ezt megtennem? Közjegyzönél vagy ügyvédnél a célszerübb és olcsobb?
Köszönöm válaszukat:
Kállai Tamás

ObudaFan # 2014.02.15. 14:43

Fordulj Bp. V. Kerület gyámhatóságához.

Cindy7 # 2014.02.15. 14:31

Tisztelt Szakértők!

EU-n kívül élő kettős állampolgár vagyok, a férjem külföldi. Szüleim Magyarországon minden támogatásom és figyelmeztetésem ellenére jelentős tartozást halmoztak fel, édesapám sajnos alkoholista, fűnek-fának tartozik, egy többmilliós bedőlőfélben levő devizahitele és több provident hitele van, amelyekről hazudozik, tartozásai pontos mértékéről fogalmunk sincs, csak tőlünk is csak kéreget és ígérget :( Van egy háza, amely valószínűleg elúszik.
Ha meghal, emiatt visszautasítanám az örökséget, mivel ha még maradna is valami belőle az adósságokon felül, nekem többe kerülnének innen az azzal kapcsolatos intézkedések és idegbaj, mint amit nyernénk rajta. Magyarországra utazni is kb háromévente tudok, a konzulátuson keresztüli ügyintézés is nehézkes innen.
Ha jól tudom, az örökséget majd a konzulátuson utasíthatom vissza.
A gond az, hogy gyermeket várok. Hallottam, hogy ahhoz, hogy a gyermek nevében visszautasíthassam az örökséget, a gyámhatóság engedélye kell? Erre mindig a "területileg illetékes gyámhatóság"-ot szokták írni. Mi van viszont egy külföldön született gyermek esetében? És mi az eljárás akkor, ha a gyermek nem is magyar állampolgár (illetve ha elvileg lehetne, de még csak a másik szülő állampolgárságára van anyakönyveztetve?) és soha nem élt Magyarországon? Egy többezer kilométerre lévő, átláthatatlan adóssághalmazzal terhelt ingatlan annyira hiányzik, mint kés a hátamba, és azt sem szeretném, ha az adósság a gyermekemre szállna :(
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.12. 16:18

Igen.

sata21 # 2014.02.12. 15:09

Köszönöm szépen a választ.
Még egy kérdésem van. Tartozásom van a hatóság felé.
Ha lemondok az örökségről a gyermekem javára, fedezetelvonó ügyletnek lehet-e később minősíteni a lemondást?

ObudaFan # 2014.02.12. 13:35

A lemondás csak akkor hat ki a lemondó leszármazóira, ha a megállapodás így szól, vagy ha az a kötelesrészt elérő kielégítés fejében történt.
Ebből adódóan ha nincs a lemondó nyilatkozatban erről semmi, akkor a gyermekeid az utánad sorban következő örökösök, kivéve azt az esetet, ha a kötelesrészedet megkapod.

sata21 # 2014.02.11. 15:28

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám jó egészségben él, hárman vagyunk testvérek, nekem 2 gyerekem van. Szeretnék lemondani az örökségemről.
Kérdésem, hogy a lemondó nyilatkozatban (amit Édesanyámmal együtt írunk majd alá) rendelkezhetek-e úgy, hogy az örökrészemről (a kötelesrészt is beleértve) az egyik gyerekem javára mondok le. Ha igen, esetleg törvényi hivatkozás is létezik erre, mert a Ptk. 603-605 §-ából nem tudtam ezt kihámozni. Hallottam olyan véleményt, hogy csak a testvéreim javára mondhatok le, a gyerekem javára nem.

ObudaFan # 2014.02.06. 11:43

Juliette

A bank közvetlenül neked a hagyatéki eljárás előtt nem ad ki információt. Ha valamilyen adatra van szükséged, próbáld meg a közjegyzőt meggyőzni, hogy keresse meg a bankot.
Véleményem szerint a kamatokat a hagyatéki eljárás idejére is meg kell fizetni.
Az ingóságokat is felértékelik, ha adat merül fel rá, hogy a hagyatékba tartoznak.

Juliette # 2014.02.05. 17:52

ObudaFan, koszonom a gyors, lenyegretoro valaszokat! Nagy segitseg az oldal a tajekozodasban.

Egy gyakorlati kerdes erdekelne meg - a targyi hagyatekot felertekelik? Ha igen, kicsoda? Ha visszautasitom a hagyatekot esetleg elviszik, vagy fizetnem kell ellenerteket?
Ezek a targyak nem kepviselnek nagy erteket, nem festmenyek vagy egyeb vagyon, csak butorok, konyhai felszerelesek, stb - egy átlagos ház tartozékai.

Ha jol ertem, amig huzodik az ugy, a jelzalog hitelt erdemes fizetnem, hogy ne gyuljon a tartozas? A bank nem fagyasztja be a kamatok szamolasat, amig nincs hagyateki targyalason dontes? Jogomban all informaciohoz jutni a banknal a hitelrol ilyen esetben a hagyateki elott? Ahogy irtam edesapam vette fel a hitelt, es en zalogtulajdonoskent irtam ala a szerzodest. Azert dilemma ez nekem, mert felek ha nem fizetek, felhalmozodik az osszeg, ha pedig fizetek es kesobbiekben hagyatekot visszautasitva nem engem terhel a fizetesi kotelezettseg, akkor a banktol sosem latom viszont ezt az osszeget.

Koszonom elore is a segitseget!