Fizetés nélküli szabadság


zokni báb # 2020.09.08. 15:16

Igen, a második eset nem kérdés, hiszen akkor táppénz jár, szabadságot nem kell kivenni.

A minek ment oda esete a kérdés. Ekkor táppénz nem jár, nem keresőképtelen az illető. Amíg a szabadságkeret tart, addig oké, de utána mik az opciók? Én úgy tudom, hogy fizetés nélküli szabadságra nem küldheti a munkáltató, az utasítás mégis ez. Van valami törvényes feloldása ennek a helyzetnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.08. 16:36

Miért küldené fizetés nélküli szabadságra? Nincs munkavégzés - nincs bér. Örüljön az a munkavállaló, ha nem mondd fel neki a munkáltató azonnali hatállyal. (Az, ha a munkavállaló szándékosan idéz elő egy olyan helyzezet, amelyben nem tud eleget tenni a munkavégzési kötelezettségének, akkor a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettségét szegte meg jelentős mértékben.)

zokni báb # 2020.09.08. 17:26

Köszönöm a választ, ez így logikusan hangzik.

efi99 # 2020.09.08. 18:50

Igazolt távollét, juttatás nélkül.
Én mondjuk kirúgnám, nem volt kötelező tudtommal az Adrián nyaralni.

Szomorú örökös # 2020.09.08. 19:49

zokni báb

az is szerepel az utasításban, hogy akinek nincs elegendő szabadsága, az köteles fizetés nélküli szabadságot kivenni......Jól gondolom-e, hogy ez utóbbi kitétel nem törvényes, hiszen a fiz. nélk. szab.-ot csak a munkavállaló kérheti, vagy közös megegyezéssel dönthetnek így?

Közösen megegyeztek, hogy vagy veszel ki önszántadból fizetés nélküli szabadságot, vagy igazolatlannak fogják minősíteni a távollétedet és még akár az elbocsátást is megkockáztatod. Ez gondolom azért eléggé meggyőző érv, ugye? Azt azért nem várhatod el, hogy fizessék a teljes karantén időszakodat csak azért, mert már elfogyott a fizetett szabid a nyaralásra.

Abban ugyanis efi99-nek igaz van, hogy nem volt kötelező a jelen helyzetben mondjuk az Adrián nyaralni (ezt ugyebár nem tudjuk, hogy miért is kell karanténba vonulnod, csak sejtjük). Én se mentem külföldre, pedig eddig minden évben külföldön töltöttem el a nyaralásomat. Pedig engem senki sem kötelezne vállalkozóként fizetetlen szabira, hiszen eleve minden egyes "kivett" szabadságom fizetetlen. :-)

zokni báb # 2020.09.08. 21:06

Köszönöm a válaszokat, ez így elég egyértelmű. Nem magam miatt kérdezem, szakszervezeti bizalmi vagyok, és az egyik kollégám kérdezte, mert külföldre akar utazni (egyébként csak egy hétvégére esküvőre, nem nyaralni, bár ez a végeredmény szempontjából mindegy). Nekem is kb ez volt az első reakcióm, de elbizonytalanított, mert állítólag valahol azt olvasta, hogy mivel a munkáltató nem rendelhet el fizu nélküli szabit, állásidőnek számít az ilyen. De ezek szerint a B opció a kirúgás :D

Még az merült fel bennem közbem, bár az már táppénz topik, hogy amúgy ha kontaktkutatás után kerül valaki tünetmentesen házi karanténba, akkor kötelező a táppénz? Vagy home office is lehetséges, normál bérezéssel?

wers # 2020.09.09. 03:55

mivel a munkáltató nem rendelhet el fizu nélküli szabit, állásidőnek számít az ilyen.

Nono, állásidő akkor jöhet szóba, ha a munkáltató valamilyen ok miatt nem tud munkát biztosítani, a munkavállalók munkavégzésre készen állnak. De itt fordítva van, a munkáltató tud munkát adni épp a munkavállaló nem jelenhet meg a munkahelyén.
Ha ilyen kor a munkáltató felajánlja a fizetésnélküli szabadságot akkor azzal azt jelzi, hogy kérelem esetén el fogja azt fogadni - jelenleg még nincs a kötelezően adandó okok között a hatósági karantén.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.09. 05:13

Vagy home office is lehetséges, normál bérezéssel?
Persze, lehetséges - de ez a munkáltató egyoldalú döntése.

efi99 # 2020.09.09. 13:24

Utóbbi biztos, hogy nem törvényes.

Dracsi # 2020.09.21. 15:35

Egy éve nyugdíjas vagyok,de megszakítás nélkül tovább dolgoztam.A járvány alatt,minket,nyugdíjasokat fizetésnélkülire küldtek,mert nekünk már van egy jövedelmünk.Közel 6 hónapig voltam itthon.Két hete visszahívtak,azóta újra dolgozom.A kérdésem:Ilyenkor az egész éves szabadságkeret jár,vagy csak időarányosan?

wers # 2020.09.22. 03:46

Nem, a fizetés nélküli szabadság idejére nem jár szabadság. Az leginkább a ledolgozott munkanapok után jár.

Dracsi # 2020.09.22. 07:54

Köszönöm a választ!Csak azért gondolkodtam rajta,mert azt olvastam,hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz,és pl a gyesen lévők is utólag megkapják a szabadságkeretet...

vaczkor... # 2020.09.22. 08:11

Dracsi

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

59. A szabadság

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,
  5. a keresőképtelenség,
  6. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,
  7. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)–k) pontban meghatározott

tartama.

Fentiekből látható, hogy a szabadság szempotjából nem minősül munkában töltött időnek a fizetésnálküli szabadság időtartama. (Ez alól csak a GYED, GYES miatti fiznélküli a kivétel.)

Lyonee # 2020.09.22. 19:58

Pontosabban (hatályos 2020.IX.1-től):

  1. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)–l) pontban meghatározott tartama.

55. § (1)

  1. * a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára, továbbá
  2. * munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra.

Elháríthatatlan ok lehet-e a koronavírus miatti kényszer fizetés nélküli szabadság?

wers # 2020.09.23. 04:08

Elháríthatatlan ok lehet-e a koronavírus miatti kényszer fizetés nélküli szabadság?

Nekem kicsit nehezen fér bele az értelmezésbe, hisz azért van a fizetésnélküli szabi mert nem tudja fizetni, munkát adni, de nem akarják a munkaviszonyt megszüntetni. Erre az időre fizetett szabit számolni? Főleg, hogy a munkáltatók előbb a fizetettet szokták kiadni csak utána kezdeményezik a fizetés nélkülit (mert már nincs fizetett).
A fizetett szabadság elsődleges célja, hogy a munkavállaló kipihenje a munkanapokat. Gondolom én. H
De majd csak megtudjuk mire is gondolt a szerző.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.23. 04:26

Elháríthatatlan ok lehet-e a koronavírus miatti kényszer
Én azt mondanám, igen.

wers # 2020.09.23. 04:49

Legyen úgy.

Most így szeptember vége felé talán látni valahogy az év végét. Ha pl. januárban kénytelen egy munkáltató bezárni a bótot ill. csökkenteni, eggyel több ok lesz, hogy inkább felmondjon.

drbjozsef # 2020.09.23. 06:43

Főleg, hogy a munkáltatók előbb a fizetettet szokták kiadni csak utána kezdeményezik a fizetés nélkülit (mert már nincs fizetett).

Azt azért ne felejtsük el, hogy több szabit "kiadni" nem tilos. Fizethet a munkáltató akkor is, ha nem tud munkát biztosítani. Viszont fizetés nélkülire nem "kényszeríthet" senkit. Azt a munkavállaló is elfogadta.

Arra az 55.§(1) "k" pontjára akkor kell hivatkozni, amikor még nem "kérte" a fizetés nélküli szabadságot. Utána már eső után köpönyeg.

wers # 2020.09.23. 06:54

Fizethet a munkáltató akkor is, ha nem tud munkát biztosítani.

Persze hogy fizethet. De ha nincs bevétele akkor abból elég nehéz. Ha nincs tartalék akkor nem tud fizetni.

Ez a munkáltatónak sem egyszerű, ezt ők sem tudják elhárítani.

drbjozsef # 2020.09.23. 08:16

Nem írtam azt, hogy egyszerű.

wers # 2020.09.23. 08:48

Valószínűsítem, hogy ez a jogszabály nem igazán fog segíteni senkin sem.

wers # 2020.09.23. 11:10

Kicsit más de ezt a jogszabályt olvasva nem is volt olyan halva született kérdése egy kollégánknak aki érdeklődött, ha a munkahelyen ill. munkavégzés közben kapja el a koronavírust, az munkahelyi baleset lesz-e.

drbjozsef # 2020.09.23. 11:31

A kérdés nem rossz, de ahogy a pedagógusok szívatásán is látszik, nem az a kérdés, hol kaptad el : hanem az, hogy hogyan bizonyítod hogy hol kaptad el.

wers # 2020.09.23. 11:46

hogyan bizonyítod hogy hol kaptad el

Persze az elég nehéz, de a munkahely sem tudja bizonyítani hogy nem, ha kiderül, hogy a munkavégzés közben találkozott vírusossal.

Itt nem csak a munkatársak megfertőzése volt a kérdés, hanem azon munkavállalóknál, akiknél sok a külsős kapcsolat. Beszerzők, raktár, logisztika stb.

efi99 # 2020.09.23. 16:50

Mert szerinted ez baleset?