Fizetés nélküli szabadság


Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.27. 11:49

Olvass már vissza egy kicsit...

csurika10184 # 2020.01.19. 07:00

Kedves Szakertok! 2023-ig engedelyezte munkaltatom a fizetes nelkuli szabadsagot (ikrekkel vagyok gyesen). Ugy alakult,hogy gyodra mennek,a gyest atadnam ferjemnek. Gondolom,a fizetes nelkuli szabadsagommal kene tenni valamit,hiszen nem leszek mar gyesen. Ujra kervenyezzem,mas okkal? Ha igen,ezt koteles engedelyezni a munkaltato? Ha nem koteles,mi modon oldhatom meg,hogy ne kuldjenek el? (A gyes lejarat utan egyebkent visszamennek,gyodtol es egyebektol fuggetlenul,szoval a munkaltato szamara ugyanaz lenne a helyzet mint most,de jogilag korrekten szeretnek eljarni)

csurika10184 # 2020.01.19. 11:10

Az is felmerult kerdeskent,hogy a gyes jogosultsag vegeig koteles kiadni a szabit a munkaltato vagy a gyes folyositasa alatt?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 11:36

Na, így csinál az ember problémát magának ott is, ahol nincs!

csurika10184 # 2020.01.19. 11:39

Megtenne,hogy picit erthetobben reagal? Romma kutattam a netet es a munka torvenykonyvet,sehol nem talaltam egyertelmuen leirva,igy elegge bizonytalan vagyok.

Viktória64 # 2020.01.25. 12:00

1 nap fizetés nélküli szabadságot kell kérnem a munkáltatómtól, hogy beadhassam a rehab. járadékot. (mivel a tv. szerint aznap nem lehet semmilyen keresőtevékenységem, fizetett szabadságon sem lehetek). Megteheti-e az igazgató, hogy nem járul hozzá, mivel van még ki nem vett rendes szabadságom is?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:56

Megtenne,hogy picit erthetobben reagal?
Fizetés nélküli szabadságon vagy. Ennyi. Tök mindegy, hogy közben milyen járandóságot kapsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:58

Viktória, attól tartok, valamit félreértettél. Egy nap fizetés nélküli szabadság aligha elég ahhoz, hogy "ne legyen keresőtevékenységed". Valami azt súgja, a törvény nem is így fogalmaz.

Viktória64 # 2020.01.25. 20:09

Kovács-Béla-Sándor köszönöm a választ.
A Rehab. Hivatal ügyintézői mondták (2 x is megkérdeztem), hogy ha lejár a táppénz kérjek 1 nap fizetés nélküli szabit, akkor adjam be a kérelmet, utána vegyem ki a maradék szabit (munkaviszony megszűnik.)
2011 évi CXCItv.2 §. írja többek között, hogy a kérelem benyújtásakor... b)kereső tevékenységet nem végez c) rendszeres pénzellátásban nem részesül.
Előtte és utána is lehet keresőtevékenység, pénzellátás is, ha a min. bér 1,5 x nem haladja meg 3 hónapon keresztül, csak azon a napon nem lehet, amikor benyújtom.
Persze vannak más feltételek is (biztosítási idő stb.), de engem csak az érdekelne, hogy megtagadhatja-e az igazgató az 1 nap fizetés nélküli szabi kiadását, ha van még a rendes évi szabiból?

drbjozsef # 2020.01.25. 20:26

Viktória64,

Megtagadhatja.
Kötelezően csak bizonyos esetekben kell adni, pl. ha gyesre mész, meg még pár ilyen. Egyébként meg ő dönti el.

Tényleg számít ez a pár nap, hogy ezzel szívasd a munkáltatót meg magadat is? Ha megszűnik a munkaviszony, nem elég akkor beadni?

Viktória64 # 2020.01.26. 15:03

drbJózsef
"Tényleg számít ez a pár nap, hogy ezzel szívasd a munkáltatót meg magadat is? Ha megszűnik a munkaviszony, nem elég akkor beadni?"

  • Nem szívatás a célom.
  • Nem pár napról van szó, 1 éves táppénz után vagyok.
  • Sokat számít. Mivel az ellátás mellett lehet jövedelem (és szabadságon is lehet lenni), ha 3 egymást követő hónapban a min. bér 1,5 x jöv. határt nem lépem át. Csak a benyújtás napján nem lehet jövedelem, előtte és utána már lehet. Arról nem tehetek, hogy ilyen (hülye) tv. van. Sokat számít, mert a benyújtás napjától már megállapítják az ellátást. Ha az ember tudja, hogy nem fogja átlépni a beadás után 3 hónapig ezt a jöv. határt, akkor beadható az ellátás.(Erre később is figyelni kell,ha van munkavégzés. 2 hónapig átléphető, de a 3. hónapban már nem.) Ezt sokan nem tudják, és elesnek 1-2 havi ellátástól, mert megvárják, amíg minden lejár, és csak akkor adják be a kérelmet. És akkor várakoznak, hogy mikor jön a határozat, és már nincs semmi jövedelmük.. A beadási lehetőségekről az információ az ügyintézőktől van, nem én találtam ki.
  • Azt tudom, hogy erre az indokra nem köteles az igazgató fizetés nélküli szabit adni, mert a tv. megszabja, hogy mire köteles. De a kérdésem nem erről szólt, hogy köteles-e ilyen ok miatt adni.
drbjozsef # 2020.01.26. 16:33

Viktória64,

Értem.
Azért az gondolom megvan, hogy a válasz nem változik.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 20:29

Félek tőle, hogy a "keresőtevékenységet nem folytat" nem azt jelenti, hogy aznap épp fizetés nélküli szabadságon van, hanem azt, hogy nincs is munkaviszonya.

drbjozsef # 2020.01.26. 20:44

Ha az ügyintéző így mondja, és be is fogadja a kérelmet, mit is tehetne a nép egyszerű gyermeke?
Én is így járnék el. Legfeljebb nem jön be.

Viktória64 # 2020.01.27. 08:36

Köszönöm a válaszokat.
Külön kell vinnem egy munkáltatói igazolást arról, hogy a kérelem benyújtását megelőzően 15 éven belül 3650 napon át biztosított voltam (nekem ennél több évem van).
Egyébként, ha megvárnám a kilépést, akkor a kilépő papírokkal kellene mennem, és akkor már nem lenne munkaviszonyom. De az nem is feltétel, hogy a most is legyen.

wers # 2020.01.27. 09:23

ha lejár a táppénz kérjek 1 nap fizetés nélküli szabit, akkor adjam be a kérelmet, utána vegyem ki a maradék szabit (munkaviszony megszűnik.)

Javítsatok ki, ha tévedek, de ha lejár a táppénz közös megegyezéssel azonnal megszüntethető a munkaviszony. A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni.

Viktória64 # 2020.01.27. 10:15

"A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni."
Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem. Egyébként nem is akarnám a kifizetést, mert a szabadság ideje is biztosított idő, ami a nyugdíjnál - ha megélem - növeli a napok számát. Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt. Így meg a szabadság utolsó napjával zárnák le.

wers # 2020.01.27. 10:21

Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem

Nem kívánságműsor. Munkaviszony megszűnésekor ki kell.

Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt.

Ha ez lenne a közös megegyezés, akkor igen, ez járható út.

Viktória64 # 2020.01.27. 14:03

wers
Köszönöm, nem rossz ötlet. A táppénz lejártával megszűnne a munkaviszony, és kifizetnék a szabadságot. Másnap beadhatnám az ellátás igénylését, nem kellene kéregetni a fizetés nélkülit. De mivel a munkaviszonyom megszűnik és másnapól még nincs ellátásom, akkor biztosításom sincs, csak majd visszamenőleg lesz valamikor, amikor megállapítják az ellátást.

bm001 # 2020.02.14. 09:26

Kedves szakértők, fórumozók,

A 2020.01.01-től érvényes
128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

kapcsolatban lenne kérdésem:
Párom (anya) van otthon 4 hónapos gyermekünkkel, ő kapja a támogatásokat is. Ez maradna is így.

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.
Ez alapján, ezzel párhuzamosan én (apa) is igényelhetek-e fizetés nélküli szabadságot valameddig (2-3 hónapra gondoltam), amit kötelezően ki kell adnia a munkáltatónak?
Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Köszönöm.

wers # 2020.02.14. 09:41

de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Igen, az apának jár. Enne semmi köze az anyának járó gyes/gyed/stb.-hez

monoszkop # 2020.02.14. 09:51

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Ahogyan azt már leírták az apa is igénybe veheti, azonban a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

wers # 2020.02.14. 10:01

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Igen, ezt tudni kell hozzá.

bm001 # 2020.02.14. 15:17

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Ez rendben, arra vonatkozott a kérdés, hogy van-e erre valami speciális jogi megfogalmazás. Ezek szerint nincs külön.

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Köszönöm, hogy szóba került, eddig úgy tudtam, hogy csak a munkáltató által mérlegelhető esetekben szűnik meg.

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet, az is elveszik, vagy az megmarad? (115. § (2) d alapján megmaradóra gondolnám)

wers # 2020.02.14. 15:52

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet

Nem nagyon értem a kérdést, de a fizetésnélküli szabi idejére nem jár fizetett szabadság.